H.B.S. Agenda DE IIOFSKDE HET HEERENHUIS Bekendmakingen. Donderdag 26 Oct. 1939, Laatste Meuws. Burgerlijke Stand. Beëindiging Zomertijd. Registratie Bedrijven Vrachtautohouders. (Tractoren). Advertentiën. den heer Francois Pieter Schutz, Voorhanden Boekhandel J. C. VINK Bouwland en Zijkantweg Bouw- en Weiland Bouw-, Weiland en Zijkant Donderdag 19 October 1939, met Aanbehooren, Erf en Tuin Perceel TUINGROND Perceeltje TUINGROND Perceeltje TUINGROND contröle dienen de witte bonnen uitsluitend door den betreffenden veehouder bij de plaatselijke secretarissen te worden aange vraagd. Met nadruk zij erop gewezen, dat voortaan uitsluitend aan veehouders witte bonnen zullen worden afgegeven en niet meer aan de leveranciers van het veevoer. i LjSSÉSr4 De Notarissen FA- '^'r*tSSfr NOY te Axel en VAN VOLLENHOVEN te Terneuzen, zijn voornemens ten verzoeke van de Erven M^vr. Wed. J. D1ELE- MAN—Wolfert te Zaamsiag, op nam. 2 uur, in het caté van Mej. Weu. W. Nieuwelink te Hoek, publiek te vtrkoopen KOOP 1. Predikbeurten te A xel. ZONDAG 8 OCT 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk Nam. 2 Ds. vaa Oeveren Geref. Kerk. Vonrm 9.30 ure Cand De Ruiter Nam. 2 Deze>fde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 Hedenmiddag op den bepaalden tijd, n.l. twaalf uur 20 heeft Rijks kanselier Hitier zijn aangekon digde rede in de Rijkskanselarij aangevangen. Na een inleiding door maarschalk Göring, waarbij eerst de gevallenen voor het vaderland werden herdacht, be trad de Führer onder luid applaus het spreekgestoelte. Wij vieren thans, zoo ving de Fünrer aan, onze eerste overwin ning. Hij schetste de geschiede nis van den veldtocht tegen Polen, dat binnen enkele weken ten val werd gebracht. Dat Warschau niet eerder is gevallen, schrijft hij toe aan het sparen van vele soldatenlevens en de onhandelbaarheid van de Poolsche regeering. Onze ver liezen bedroegen 10572 dooden, 30320 gewonden en 3404 ver misten, 694000 Poolsche gevan genen zijn op weg naar Berlijn. De onderdrukking van de min derheden in Polen wasondraaglijk. De regeering was één van groot-grondbezitters, die het land verwaarloosden. Na het afwijzen onzea laatste voorstellen bleef ons niets anders over, dan onze aan vallers te vernietigen. De kapitalistische landen be treurden onze goede verstand houding met Rusland. Een geruststelling kan het hun zijn, dat het de wensch van Dunschland niet is,- zijn grenzen uit te breiden tot Oeral en Oekraïne. De kwestie in Oost Europa zal worden opgelost, door overbrenging van de politieke minderheden. Hij noemt het geen woordbreuk, als hij de herziening van het Verdrag van Versailles 'ter hand heeft genomen, daar deze belofte te Versailles is gedaan. Indien 45 millioen Engelschen het recht hebben 40 millioen km,2 te be wonen, hoe kunnen dan 85 millioen Duitschers zich tevreden stellen met 8 millioen km3? Millioenen Duitschers verlang den terugkeer tot het moederland, waarvan zij tengevolge van de internationale wantoestanden zijn gescheiden. Steeds heb ik in mijn eischen de matigheid betracht. De bin- nerilandsche opleving van Duitsch- land werd onmogelijk gemaakt door de bepalingen van Versailles. Het is niet mogelijk met oor logsophitsers tot overeenstemming te komen. Onze verhoudingen tot de overige staten zijn vriendschappe lijk. Ten opzichte van Zweden en Noorwegen hebben wij geen terr toriale eischen. Met de Baltische Staten sloten wij een niet-aanvalspact. Tus- schen Duitschland en Denemarken bestaat een loyale vriendschap, tusschen Holland bestaat de tra- ditioneele vriendschap, nadat Duitschland aan de macht is ge komen, heeft het ten opzichte van België van elke territoriale eisch afgezien. Betreffende onze vriend schap met Zwitserland bestaat geen twijfel. De grenzen van Joegoslavië blijven onveranderd. Slowakije is erkend als onaf hankelijke staat. In het Duitsche protectoraat Bohemen—Moravië heerscht rust en vrede en er is reeds een economische opleving waar te nemen. Ten opzichte van de groote staten zijn de grenzen met Italië onveranderd. Na de kwestie van het Saar- gebied, die door Frankrijk loyaal werd opgelost, hebben wij Frank rijk geen eischen gesteld, die met de eer van dat land onvereenig- baar zijn. Het probleem Elzas- lotharingen bestaat voor ons niet meer. Ons doel is orde te schep pen in den chaos in Oost Europa, waarin wij geen inmenging van derden dulden. Het Polen van Versailles zal nooi} meer opstaan. Onze ge- gestolen koloniën moeten worden teruggegeven. Geen enkele onvriendelijke eisch is door ons aan Engeland gesteld. De nieuw vastgestelde grens tusschen Polen en Du tscnland is de natuurlijke, historische grens. De Poolsche staat zal blijven bestaan als waarborg tusschen Duitschland en Rusland. De handelsbetrekkingen moe ten opnieuw worden opgebouwd ei de munteenheden onderling geregeld. De Staten zullen moeten bij eenkomen om tot overeenstem ming te komen. Dit zou ook moeten gebeuren na een onzir- nige oorlog, die millioenen en millioenen menschenlevens zal kosten. Waarom kan dit niet ge beuren vóór dien tijd tot herstel van den vrede in Europa, na vaststelling van een scherp om lijnde ontwapening, maar niet onder druk van gewapende leger machten en invloed van kapita listen, die zelf niet aan het front staan en daar ook vroeger niet hebben gestaan. Churchil beweert, dat Engeland de overwinning zal behalen; daar tegenover verklaar ik, dat Duitsch land zal overwinnen. Nooit zijn in een oorlog twee overwinnaars geweest, wel twee overwonnenen Ik dank den Almachtige voor onze eerste zege en bid Hem, dat Hij de anderen tot inzicht moge brengen, opdat Enropa weder vreedzaam zal zijn. PARIJS. De regeeringscom- missaris bij den derden krijgs raad te Parijs heeft opdracht ont vangen een onderzoek in te stellen naar de houdir.g van Ramette, Florimond Bonte en anderen. Zij worden beschuldigd van overtreding van het wetsontwerp, waarbij iedere directe of indirecte actie tot overbrengen van de be velen van de Derde Internationale wordt verboden. De minister van binnenlandsche zaken Sarraut, heeft alle maatre gelen genomen om in de komende dagen de 317 communistische ge meenteraden in Frankrijk te ver vangen. Reuter meldt uit Washing ton Volgens een verklaring van het Witte Huis heeft de comman dant der Duitsche vloot de V-S. ervan in kennis gesteld, dat het Amerikaansche s.s. „Iroquoisdat met Amerikaansche burgers van Europa onderweg is, tot zinken zil worden gebracht, wanneer het de Amerikaansche kust nadert. In de verklaring wordt tevens medegedeeld, dat een vaartuig van de kustwacht en verscheidene vlooteenheden uit voorzorgsmaat regel het bedre gde schip zullen tegemoetvaren. Gedurende de maand Sept. 1939. Axel. Huwelijks-aangiften. 7. Cornells Jan Willem de Regt (van Terneuzen), 25 j., jm. en Engeltje Zegers, 24 j., jd. 22. Aloysius van Houdt, 28 j jm. en Josina Adriana van Doeselaar, 25 j., jd. 28. Jacob Woltert, 31 j., jm. en Geertrujj de Fejjter, 25 j., jd. Cornelia van de Velde (van Terneuzen), 23 jjm. en Magdalena Verschelling, 24 j., jd. Gehuwd. 7. Petrus Scheele (van Biervliet), 23 jjm. en Tannetje Murre, 23 j., jd. 21. Cornells Jan Willem de Regt (van Terneuzen), 25 j., jjn en Engeltje Zegers, 24 j., jd. Geboren. 3 Rudolphus Flo- rentius Elisabeth, z. van Johan nes van Ecke en Pieternella Jacoba Stouthamer. 4 Irene Maria, d. van Aloysius Petrus L'evens en Anna Maria Naessens. 8 Cornelia Jan, z. van Jan de Kraker en Geertrui Suzanna Scheele. 11. Christiaan Johan nes, z. van Joos Francke en Jacoba Nobels. 14. Jan en Daniël, zonen van Daniël van Tatenbove en Magdalena Cor nelia de Bree, 16. Pauius Maria, z. van Petrus Pauius Mari de Kort en Martina Cornelia Emeiie Acda. 22 Hilda Josepnina, d. van Petrus Jacobus de Waal en Leonie Mu;:j de Waal. 27 Walther, z. van FloreDtinus Franciscus van Acker en Gri- seldis Valeria de Clercq. Overleden. 8 Krtna Catha rina Woltert, 64 j echtg. van Abraham van 't Hoff 21. Jo hannes Jacobus van der Wiele, 87 j wedn. van Adriana Maria 't Gilde. 24 Pieter Jan M^jjer, 76 j., wedn. van Adriana de Kryger. 25. Martinus K'uassen, 28 j echtg. van Leuutje Pieter nella Dteleman. F i 1 m n i e u w s. Mannen met vleugels is een prachtige kleurenfilm, die ons de geschiedenis der lucht vaart teekent van de eerste vlucht der Wright Brothers te Kitly Hawk naar de eerste Kanaalvlucht van Biériot, van de oorlogsvliegers naar de Indië-vliegers, van de eerste Oceaanviucht tot de laatste wereldvlucht. Zij toont ons het moderne, machtige vliegtuig, dat den mensch uitdraagt boven storm en duisternis, los van de .wereld, naar zijn verste bestemming. Het is alles zoo spannend, de levensloop van drie luchtvaart- enthousiasten, twee mannen en een meisje, van hun jeugd af samen opgegroeid. De één een ware lucntridder, de ander een denker en een bouwer en het meisje de uitverkorene van alle tweeZij trouwt met degeen, die haar het minste verdient, of althans het minst geschikt is voor het huwelijk. Hieruit put deze fiim de stof die hem tot een in- tiem-menschelijk drama met een onmetelijke achtergrond maakt. Vervaagde sporen is een filmwerk, rijk aan sensatie tn geheimzinnigheden, met fhtsen van liefde en gebeurtenissen, waarin de politie licht tracht te brengen. Met steeds toenemende spanning zal men alles op het dotk volgen vanaf het begin tot het verrassende slot. Beide films met een actueel bijwerk zullen Zaterdag en Maan dag in Het Centrum vertoond worden. Men zie ook de des betreffende advertentie in dit nummer. BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland brengt het volgende onder de aandaent van belanghebbenden. Nog steeds blijken er geo-gi- niseerden te zijn, die bij de ge houden inventarisatie de bij hen aanwezige voorraden of hun vee stapel niet juist hebben opge geven. In dit verband zij er nog maals de aandacht op gevestigd, dat op het doen van een onjuiste hooge boeten zijn gesteld en de producten in beslag kunnen wor den genomen. Ook de voorraden granen, peul vruchten, lijnzaad, enz. van vorige oogsten, alle krachtvoerartikelen, meelsoorten, enz. moeten worden opgegeven. Tot dusver is slechts in enkele gevallen tot inbeslagname over gegaan. Met ingang van heden zullen echter alle voorraden, die de ge- organiseerden niet hebben opge geven, in beslag worden genomen. Zij, die een te lagen voorraad hebben opgegeven, worden in hun eigen belang aangeraden hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven door invulling van een supplement-inventarisa tieformulier, welke verkrijgbaar zijn bij de Districtssecretarissen. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden. Herhaaldelijk komt het voor, dat ingeval van levering van vee voeder aan een veehouder witte bonnen worden aangevraagd door den betreffenden leverancier (molenaar). Deze handelwijze is niet juist. In het belang van een, behoor ijke Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis dat ingevolge het Koninklijk Besluit van 24 Februari 1939 (St.bl. 383) waarbij in verband met artikel 1 der wet van 23 Maart 1918 (St.bl. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Si bl. 130) is bepaald, dat in 1939 de vervroeging met één uur van den wetielijken tijd, btdoelc in art. 1 der wet var. 23 Juli 1908 (Si bl. 236) zal eindigen den achtsten October a s. te One uur in den voormiddag. Mitsdien moeten alle klokken om 3 uur in den.nacnt van 8 October a.s. (of wanneer men zich op den 7en October a.s. ter ruste begeeft) één uur ACHTERUIT GEZET WORDEN. Axel, den 28 Sept. 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Op grond van de wet Gebruik Vervoermiddelen 1939 zal volgens een beschikking van den Minister van Waterstaat een registratie plaats vinden van vrachtauto s en tractoren. De daarvoor benoddigde for mulieren zijn verkrijgbaar ten stadnuize, (distributiekantoor) in gang Gentschevaartstraat. Axel, 2 October 1939. De Burgemeester van Axel, BLOK. In plaats van kaarten. Verloofd A. J. KRUITHOF EN A. J. BOUWMAN, Arts. ljsselmonde, Koninginneweg I. Zevenaar. Thuis Maandag 9 October 3 tot 5, Koninginneweg 1, ljssel monde. Aan allen die hun ®r""W deelneming betuigden bij het overlijdeil van onzen innig geliefden Man en Vader, Broeder, Bchuwd-Broeder en Oom, onzen harteityken dank. Familie SCHUTZ- Guequièrre. Axel, Oct. 1939. .^aag-- Zij. die minder dan 25 kippen nouden, kunnen als lid toetreden van de Pluimveevereeniging Axel. Om voeder te verkiijgen aan melden vóór 14 Oct. as. Namens Bestuur, IZ. DE FEIJTER, Voorzitter. J. F DEN DOELDER, Secretaris, Axel. 1039-4O Uitgave TJEENK WILLINK Prijs 75 cent. Markt 12* te. Hoek, Lovenpolder, kad. sectie B nos. 169ois, 776, 777, 778, 775, 774, 773., 772, 164 en 163, samen groot 18.28.40 H.A. (41 gem. 10 roe). Boomprijs f 100.—. KOOP 2. aldaar sectie B 140 en deel 809, groot 2.21.00 H.A. (4 gein. 288 roe). KOOP 3 aldaar, achter koop 2, sectie B 142 en deel 948, groot 3.33.60 H A, (7 gem. 146 roe). KOOP 4. aidaai, naast koopen 2 en 3, sectie B 139 en deeien van 809 en 948, samen 4.49.20 H.A. (10 gem. 24 roe). Deze koopen zijn samen in pacht bij dhr. Herm. Dieleman voor t 1930 per jaar, tol ruovcn oogst 1944. De hotstede is te bezichtigen lederen Donderdag tusscnen 1 en 4 uur. Koopen 5 tot en met 11 diverse zijkanten van den Molendijk te Hoek, met de daarop staande Doomt-n, alsmede den eigeriüom van 40 perceelen aan dien dijk, uitgegeven in eifpacht. Deze koopen kunnen worden aanvaard per 1 Jan. 1940. BetalingOnkosten binnen 6 dagenkoopsommen en opleg boomprijzen 6 weken na de toewijzing. Notarissen FANOY te Axel en VAN VOL LENHOVEN te Terneuzen, zijn voornemens ten verzoeke van de Erven Mevr. Wed. J. D1ELEMAN- Wolfert te Zaamsiag, op nam. 3 uur, in het nöiel „De Appel" te Zaamsiag, puoitek te verkoopen te Zaamsiag, Terneuzensche- straat A 263, sectie F nos. 2326 en 2364, samen groot 5 A. 37 c.A. Koop 2. aldaar, achter huis Wed. H. Bakker, sectie F no. 770, groot 3 A. 20 c.A. 22 roeden). Koop 3. naasi koop 2, Ueel ScCin F no. 769 groot 1 A 80 c.A. (12 roeaen) in gebruik bij J. Oppe. Koop 4. naast koop 3, deel sectie F no. 769 groot 1 A. 80 c A. (12 roeden) in gebruik bij Dees. Te aanvaarden: koop 1 bij de betaling, overige koopen uttenijk 1 Jan. 1940. Betalenonkosten binnen 6 dagen, koopsommen 6 weker, na de toewijzing. Te bezichtigen: Dinsdagen 10 en 17 Oct., vaa 2—4 au?.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4