1939—1940. Gemengd Mieuws. Laatste Meuws. Ingezonden Stukken Bekendmakingen. Registratie Bedrijven Vrachtautohouders. (Tractoren). Ad verten tien. Modevakschool Ensaid. Het perceel No. 20 perceel No. 30, Boekh. J. C. VINK, Markt. uitkeering geschiedt in geval de ziekennuisverpleging, zonder of met chirurgisch^ en/of specialis tische behandeling, medisch nood zakelijk is geworden als gevolg van oorlog, burgeroorlog en oor logsgeweld (ook al behoort Ne derland niet tot de krijgvoerende partijen) vijandelijke inval, bin- nenlandsche onlusten, daden ver richt bij juiste of onjuiste uitvoe ring van een last van eenige Nederlandsche of vreemde mili taire macht, of krachtens een door de militaire macht of het bevoegd burgerlijk gezag vastge stelde verordening. In twijfel achtige gevallen beslist het be stuur-'. Bovenstaand voorstel werd na breede discussie aangenomen. Eveneens werd urgentie ver leend nog enkele verbeteringen aan te brengen in het reglement, om dit te doen drukken en aan alle gezinshoofden toe te zenden. Besloten werd het bestuur het gevraagde crediet toe te staan, voor het bouwen van een kan toor, waarna de vergadering werd gesloten. (Tern. Crt.) Zondag was het 50 jaren geleden dat de heer H. A van Dalsum te Hulst in het notariaat kwam. Als candidaat-notaris bracht hij de eerste jaren te Arnhem door, tot hij in 1903 te Hulst benoemd werd als opvolger van notaris v. Rijsoort v. Meurs. Al spoedig was de heer van Dalsum in den geheelen omtrek bekend, daar hij met kapelaan Buijsrogge, den stichter van de Boerenbonden in Z. Vlaanderen, de heele streek afreisde om, naast een afdeeling van den Boeren bond, een Boerenleenbank te stichten. In Hulst nam hij al dien tijd, tot nu toe, de tuncue van kassier der Boerenleenbank belangeloos waar, wat bij zijn zilveren juoi- leum als zoodanig door de leden van de leenbank dankbaar werd herdacht. Moord te Sprang Capelle. De voetbalwedstrijd S.D.O. Sparta, die Zaterdagmiddag te Vtjjhoeve Capelle iu de compe titie van den BVB gespeeld werd, heeti even voor net einde een tragische verwikkeling met zich mede gebracht. Een der SDO spelers, de 20-jarige H. G. uit Sprang, stak namelijk nabjj den uitgang van het voetbaiterrein den 23-jarigen gehuwden C. Snij ders uit Vijjnoeve Capelle met een mes neer. Het mes drong door de rechterborstkas tot in het hart en de longen, met gevolg dat het slachtoffer, na hevig bloed verlies, op de plaats dood in elkaar zakte. De dader vluchtte weg, doch werd later ten zijnen huize ge arresteerd. De omstandigheden waarin het slachtoffer viel, zjjn des te tra gischer, als men bedenkt dat bjj gehuwd en vader van drie kin deren was. Doodslag te Weert. Zondagavond omstreeks half 11 zjju op den Parallelweg te Weert twee gehuwde militairen door tot nu toe onbekend gebleven daders aangevallen en zoodanig memmes sen toegetakeld, dat een hunner korten tjjd later aan de bekomen verwondingen is overleden. Het slachtoffer jn., afkomstig uit Waal wijk, heelt, nadat hjj een ernstige snij wonde in den hals bekwam, nog kans gezien een nabijgelegen caté binnen te vluchten, waar hjj hevig bloedend neerzeeg. Onmiddellijk werd geneeskun dige en geestelijke hulp ingeroe pen, die dan ook spoedig aan wezig was, doch voor hem mocht geneeskundige hulp niet meer baten. Zijn metgezel, die een messteek in den rug had bekomen werd naar het ziekenhuis ver voerd. Vrijdagnacht hoorde de dienstdoende stationschef van het station Baarn een hevigen knal en kort daarop zag hjj, dat de villa staande aan de Spoorweg- iaan no. 8 brandde. De knal was zoo hevig, dat deze tot ver in den smtrek hoorbaar was. Onmiddellijk rukte de brandweer uit om het vuur te blusscben, doch zij kon niet verhinderen, dat de villa, welke eigendom is van mevr. Mdndersma uit Den Haag, geheel afbrandde. Sinds korten tijd was de villa in ge bruik bjj een familie, die een ge deelte daarvan als toonkamer had ingerincht Men kon niet te weten komen wie deze familie was, daar het soms gebeurde, dat er dagen lang niemand in de villa aan wezig was. Ook de naaste bu ren wisten niet wie de eigenlijke bewoners waren. Volgens de brandweerautori teiten moet de brand aan gas ontploffing te wjjten zijn, even wel gelooft men, omdat de knal zoo hevig was, dat men ook met een dyoamietontploffiog te doen kan hebben. De huurder van de villa is inmiddels oen verhoor afgenomen en onder verdenkiDg van brand stichting in arrest gesteld. Naar den aard van de ontplof- flag wordt nog gezocht. Prijsopdrijving. De politie heeft bjj een win kelier aan het Westeinde in Den Haag een partijtje klosjes garen in beslag genomen, die voor 35 cent verkocht werden. De nor male verkoopsprijs was 20 cent, doch de grossier, tegen wien evenals tegen den winkelier P"oc s verbaal is opgemaakt, had inkoopsprijs verhoogd met 30 a 40 procent, waardoor deze 25 cent bedroeg. Hitlervriend knock out geslagen. Een man, die bljjkbaar wat te veel had gedronken, ging te Luik midden op de Place de Bavière staan en begon luidkeels te schreeuwen: „Heil Hitler! Heil Stalin! Weg met BelgiëDit gat aanleiding tot een samen scholing en tot een vechipartjj, in den loop waarvan de dron kaard letterljjk knock-out werd geslagen. Toen de politie op daagde en den man uit de han den van de verontwaardigde Luikenaars bevrijdde vond bjj bet gepa«t, nadat hjj weer eenigs zins was bjjgekomen den agenten eenige vuistslagen toe te dienen. De woestaard, een Duitschspre- kend inwoner van het dorpje Rode, werd, na verpleging in een nabur g ziekenhuis, ter be schikking gesteld van het parket Reuter meldde in den afgeloo- pen nacht uit Londen Het om- roepstation Rome heeft gisteren avond medegedeeld, dat het be doek van Ciano, den Italiaanschen ministervan buitenlandsche zaken, aan Berlijn gelegenheid heeft ge boden voor een bespreking van beslissingen van Duitschland en Italië in verband met den nieuwen toestand. Deze besluiten, aldus werd gezegd, beoogen een recht vaardigen vrede en voorzien in de eerste plaats in de vorming van een nieuwen Poolschen staat als Duitsch protectoraat. In dezen nieuwen staat worden niet de door Rusland bezette gebieden en de districten, welke het voorwerp van den oorspronkelijken Duit- schen eisch waren, opgenomen. In de tweede alaats voorzien de besluiten in het bijeenroepen van een Europeesche conferentie tot regeling van de koloniale vraagstukken en de vraagstukken betreffende de Middellandsche Zee, die voor Italië van vitaal belang zijn. De omroeper zeide, dat deze week waarschijnlijk vredesvoor stellen op dezen grondslag zullen worden gedaan. Na een hartelijk afscheid van den Duitschen minister van bui- landsche zaken, Von Ribbentrop en vooraanstaande persoonlijkhe den is graaf Ciano uit Berlijn vertrokken en om 10 min. voor elf hedenmorgen te Rome aange komen. Het agentschap Belga meldt uit Italiaansche bron, dat het bezoek van graaf Ciano voor Duitschland niet het gewenschte resultaat zou hebben gehad. Italië zou vaster dan ooit zijn besloten buiten dit conflict te blijven, Uit het legerbericht der Duitsche weermacht blijkt, a de eerste Duitsche troepen Warscnau zor.der incidenten zijn binnenge rukt. Ter gelegenheid van den intocht der Duitsche troepen in Warschau zullen de kerken in geheel Duitschland ter herdenking van de overwinning en van de geval lenen van den dag van den intocht af gedurende zeven dagen des middags een uur lang de klokken luiden. Van het Westelijk front wordt gemeld Verminderde activiteit van artillerie en luchtmacht. Reuter meldt uit Londen Hedenochtend hebben Britsche vliegtuigen een verkenningstocht gemaakt boven Duitschland en strooibiljetten uitgeworpen boven Berlijn en Potsdam. De Berlijnschecorrespor.dent van het Italiaansche blad de „Messagero" meldt, dat Hitier voornemens zou zijn Woensdag een rede in den rijksdag te hou den. Daarin zou o.a. worden aangekondigd, de vorming van een kleinen Poolschen bufferstaat Volgens den politieken cor respondent van het Engelsch blad „Daily Mirror" zou Hitler in zijn a.s. „vresdesrede" in den Rijksdag kunnen aanbieden af te treder. ten gunste van Qoering, indien Frankrijk en Engeland de vredes- aanbiedingen zouden aannemen. Hitier zou dan verklaren Qroot Duitschland te hebben gegrond vest en zich voortaan te zullen gaan wijden aan kunst en letteren (Het spreekt vanzelf, dat du merkwaardige bericht geheel voer rekening van het Engelsche blad dat wel eens eerder fantaseerde, blijft) MOSKOU. Het pact tusschen Estland en Rusland is beden ge ratificeerd. De Estlandsche mi nister van Buitenlandsche Zaken Seller en de Russische volks commissaris voor Buitenlandscht Zaken, Molotof hebben vriend schapsverdragen gewisseld. Tnans is op zijn beurt de Lel landsche minister van Buitenland sche Zaken Munters te Moskou aangekomen Munters zal waarschijnlijk drit dagen te Moskou blijven. STOCKHOLM, Reuter meldi dai volgens een mededeeling dei marine gisteren acht Zweedsche stoomschepen en door Duitsche oorlogsschepen en vliegtuigen zijn opgebracht. Belasting. De Minister van Financiën heefi aan de Tweede Kamer een wets ontwerp voorgelegd, dat den titel draagt „tijdelijke voorzieningen tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks". „Als eerste en voorloopige maatregel" komt daarbij in aan merking de heffing van opcenten op de gemeente-fondsbelasting. Ten bate van het rijk worden geheven a. 15 opcenten op de aanslagen in de gemeentefondsbelasting over het belastingjaar, loopend van 1 Mei 1939 toi en met 30 April'40. b. 45 opcenten op de aanslagen in de gemeentefondsbelasting over het belastingjaar, loopende van 1 Mei 1940 tot en met 30 April '41." Bij een raming van f 65.000 000 voor de opbrengst van de hoofd som dier belasting zullen de voorgestelde 45 opcenten onge veer f 30.000.000 oporengen. H.K.H. Prinses Juliana heeft hedenmorgen te Den Haag de vergadering van het dagelijksch bestuur van het Comité voor bij zondere nooden bijgewoond. Morgen wordt te Middelburg één der slachtoffers van de Jan van Qelder met militaire eer ter aarde besteld. 4 October Werelddierendag. Morgen is het wederom dierendag, de internationale dag, bestemd voor een algemeene en breed opgezette propaganda voorde dierenbescherming. Eenigszins huiverend hebben wij ons zelf afgevraagd, of het werkelijk in dezen tijd nog eenigen zin heeft, om ter gelegenheid van den vierden Oc tober de noodzaak der dierenbescher ming te propageeren, waar thans mil- lioenen menschen in Europa ten offer worden gebracht en er allerwegen een vreeselijk leed wordt geleden Maar bij dieper nadenken over de grond oorzaak van deze matelooze ellende, komen wij dan niet tot de slotsom, dat wij allen schuld hebben aan het ontstaan van een oorlog Laat ons eerst eens bij het kind stilstaan. Wordt het kind wel voldoende eerbied aan gebracht, niet enkel voor zijn naasten, doch eerbied voor a 1 wat leeft, dus ook het dierenrijk en het plantenrijk? Wordt dit punt door degenen, die boven het kind zijn gesteld, niet veelal nog schromelijk verwaarloosd En ligt in die verwaarloozing van dit, in som- miger oogen onbelangrijker, doch in feite met de beschaving zoo nauw verband houdend vraagstuk, niet in wezen een der diepere oorzaken van alle oorlog en barbary Wanneer zal men eens duidelijk in zien, dat op de scholen niet slechts moet worden gewezen op het nut, dat de dieren voor den mensch hebben (in onze jeugd leerde men niets anders over een koe dan dat zij ons melk en leder leverde!), maar dat het dier recht heeft op een eigen bestaan Waarom wordt het groote voorbeeld van den H. Franciscus van Assisi, die de dieren zijn broeders en zusters noemde en hen op dienovereenkomstige wijze be handelde, den kinderen niet méér voor gehouden Waarom wordt dierenbe scherming niet nog als verplicht vak in het leerplan opgenomen Wanneer daarentegen de kinderen in de z.g. jeugdfilmsgetracteerd worden op visch- vangst- en jachttafereelen in al hun weerzinwekkendheid van verruwing, angst en doodsstrijd, is het dan niet voor de hand liggend, dat alle fijnere gevoelens in de kinderziel gedood worden En zou men dan nóg willen gelooven, dat, waar ouders het voor beeld van de jacht-als-sport geven, dat het geslacht, dat hieruit groeit, men schen voortbrengt, die de Vrede zullen bewerkstelligen Beseft men nog niet, dat dierenbescherming, reeds lang aan de kinderschoenen, aan de z.g. „schoot hondjes periode ontwassen, in zich de oplossing bergt van het vraagstuk der criminaliteit - „Uit „dierenmoord" ont staat menschenmoord" dit wees het proces van den massamoordenaar Peter Kurten wel uit, die in zijn jeugd al een „dierenmoordenaar" was. De verhouding tusschen het kind en het bescheiden wezen, dat zoo dicht in zijn nabijheid leeft, het dier, is een uiterst belangrijke factor, bij het stre ven naar een fijnere beschaving. Het bij uitstek opvoedende element dieren bescherming is onmisbaar, wanneer er sprake is van een wordende cultuur. Specifiek opvoedend is dit element waar het dier weerloos is en het kind, het kleine mensch daarover wordt aangesteld door de volwassenen. Eener- zijds is het kind onbewust wreed, uit vrees vooral, anderzijds voelt het kind de verwantschap met deze afhankelijke wezens zoo sterk aan. Daarom is het zóó jammer, dat in zoo ontelbare ge vallen dit verwantschapsgevoel door de ouderen in den loop der jaren zijner opgroeiing wordt gedood, meer nog door doodzwijgen van het dier dan door het toelaten van mishandeling, ofschoon ook dit laatste maar al te vaak een bedroevend feit is. Men denke maar eens aan het aanmoedigen tot zeker soort sporten, bijv. de z.g. hengel sport, tot circusbezoek, tot verruwende lectuur over jacht, krachtpatserij, het recht van den sterkste, men denke aan de geschenken van ouders in den vorm van schietwapens in allerlei vorm, alles berekend op de overheersching, de vernietiging van het zwakkere. Morgen op den dag, gewijd aan de dieren, zouden wij U, lezers en vooral de ouders en opvoeders onder U, willen toeroepen: laat ons allen trach ten samen te werken, om de dag van den vierden October voortaan te doen zijn een rustpunt, waarop het besef dat het beschavingreddende element, dat dierenbescherming is, er toe leiden zal, dat de hedendaagsche jeugd den oor log in de toekomst zal weten af te wenden. Nederlandsch Jack-London Verbond 's Gravenhage, Roelofstraat 121. Sportnieuws. Slnlskil I—Axel 1 1-8 Deze wedstrjjd, die voor een handjevol publiek gespeeld werd was bet aankjjken nauwelijks waard. Axel verscheen met slechts 10 spelers, terwjjl Sluis kil geen schaduw meer wa* van het elftal van het vorige seizoen. Axel nam reeds spoedig de lei ding en no. 2 schoot een achter speler van Sluiskil in eigen doel. Toen onze stadgenooten daarna nog een derde doelpunt maakten verdween de lust geheel bij Sluiskil en slechts een tegenpunt bracht weer eenige opleving te weeg. Met 3—1 voor Axel ging de rust in. In de tweede helft bracht Axel er weinig of niets meer van terecht, doch Sluiskil speelde al even slecht, want on danks een bijna voortdurend overwicht, slaagden de gasthee- nn er niet in den achterstand in te loopen met hun volkomen scbotiooze voorhoede. Met 3 1 voo? Axel "kwam dan ook bat einde, Ax"l II Rial 2-6. De Ax-lsche reserve's speel den hier voor de competitie van den Z V.B tegen R>a van West- dorpe. Ook deze wedstrijd stond in het teekon van het „nood- voatbal' en was weinig aantrek kelijk De uitslag wan 6 2 voor R a Bjj de rust was de staud 2 3 De eers e helft vertoonde vrijwel gelijk opgaand spel. doch na de hervatting gaven de be zoekers meer dr-n toon aan, hetgeen trouwens ook de uitslag, hoewel eenigzins g' flatteerd, be- wjjgt. Op grond van de wet Gebruik Vervoermiddelen 1939 zal volgens een beschikking van der Minister van Waterstaat een registratie plaats vinden van vrachtautog en tractoren. "De daarvoor benoodigde for mulieren zijn verkrijgbaar ten stadhuize, (distributiekantoor) in gang Gentschevaartstraat. Axel, 2 October 1939. De Burgemeester van Axel, BLOK. De Rechter-Commis- saris in het faillisse ment van KRIJN HtMELINK, klein-landbouwer, Kanaaldijk 17, Sluiskil, gemeente Terneuzen, heeft bepaald dat de schuldvor deringen bij den curator moeten zijn ingediend vóór 20 October 1939 en dat de venficatie-ver- gadering zal worden gehouden in Jiet gebouw der Rechtbank te Middelburg op Zaterdag 4 No- v»mber 1989, des voormiddags te 10.30 uur. De curator, Mr H. B L. DE RECHTER. Steenstraat B 140, Hulst. Dames, die wenschen deel te nemen aan de nieuwe knip- en naaicursus, Kunnen zich vanaf heden dagelijks opgeven. Ook cursussen voor Costumière, Coupeuse en Leerares. Alle patronen verkrijgbaar naar maat. Vraagt inlichtingen. Naaisters, laat Uw stofknoopen hier maken, niet duurderen «laar terwijl U wacht. Ook speci ale afwerking van trouwjaponnen. Leerares-Coupeuse M. MIERAS, Noordstraat 33. T E HUUR: met Winkel, ruime Bergplaats en Tuinalsook een zeer ruime Woning, beiden in de Nieuwstraat. J. A. VtN HOEVE Prijs 60 cent. Kleine advertentiën. VERLOREN: Een gouden armbandje. Terug te bezorgen tegen belooning Noordstraat 17. TER OVERNAME: Een wiite keukenkachel. Nieuwendijk 28a. WEDEROM 3 p. rundvl. met been f 1 04, 2 p. rundvl. zonder been f 1.04, kalfsvl. 4 pond voor f 1.04, p. p. 30 cent, hoofdkaas en leverworst 20 cent per pond. O- slachte konijnen. Bel. aanbev., A. DE RE0T, Axel, Markt, Tel. §3.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3