Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 50. Vrijdag 29 September 1939 Buitenland. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede IrJlad. Landbouw. Voor bo-ren en tuiod rs. A'lerwt-gen hoort en leest men, nu oorloasgevaar dreigt en oorlog in audere landen ook ons vrjje leven aan banden legt, over voedselvoorziening. Daar zit wat in, in die belang stelling voor het dagelijkscb brood. Mm m rkt, als men naar de g-sprekken luistert, dat velen zien beangst mtken over de hoeveelheid en de kwaliteit van het voedsel, dat straks „als bet weer eens erger wordt' ons toe b-deeld zal worden op de reeds bij voorbaat uugereikta distrl- bu irkaarten. De öeugenis aan den vorigen wereldoorlog wekt onaangename hennueriogen op by den ietwa. verwenden burger. E nu richt men de oogeD Weer naar den boer en tuinder de leveranciers van de voedings pro lucteu, naar hen aau wie men by al net goede, dat men genoot, zo» goed als nooit dacht. Daar zit wat In, in die zwen k ng ïer gedachten St oma zei in de gryzn oud h'-iu eens: zelfs de kouiug wordt vau het laud gediend. De be teesenis van den boer en tuinder in i> z dagen is niet mn'd'-r dan aie in Saiomo's tijd H-t drmgi r co ïer niet tot de massa door. E over de rentabiliteit vao hel ti orijt van den landman hoort tm-u vaak de meest fantastische beweringen. Men kent het boe ren- en luiuaersleven niet. Zoo men het wel kende, dan zou men de overtuiging hebben, dat aa beieekenis, die de laudman voor de voedselvoorziening vau de maatschappij heelt, wel zeer groot ie, doch dai ziju deel van het maatschappelijk, inkomen in geen verhouding tot die betee- kenis siaat. „D L mdbouw", aldus schreef Dr E ward David eens, „is de groudS'ag vau alle goedereupro- oucue, de moeder van alle ecouo- niixche cuituur in hei algemeen". Daar zit wat in, in zoo n uit spraak van iemand, die de econo- miscae vraagstukken zoo Uoor en door kent ais Dr. David. Hei zou wel goed zijudatook anderen dan Dr Daviu eens lot dez~) conclusie kwamen. Misschien, dat nu de nood weer aau de maa komt, men hiertoe geraakt. Eo aai dan zij, die wat te zeggen nebben, ook weieu te bepalen, wat de boer en tuinder voor ziju arbeid ten bate der maatschappij loskomt. Dat is naast de groudoetde kostpiys Ouk een behooiiyke winsimarge. Agkicola (Nadruk verboden). Van hot Wosteiijk front. De correspondent van de N.R. Crt te Parijs meldde Dinsdag De si iju in het westen schijnl een nituw siadium ingetreden te zijn. Het gisteren onibranddc gi schulsvuur langs den Rijn lot 111 ae buuri van Bazel was iets nieuws. Tot nu loe had men daar aan den overkant van de rivier borden neergezet met de woorden Een volk, Een rijk, Een Fiihrer, waarop de Franschen op dtzeifik manier antwoordden mei: VijtUlü, G lijkneid en B oedcr- scuap H^i kauongcbu.dcr moet dcu Diwoucrs vau Baden neboen ingeprent, dal er waarujk oorlog is Tot dusver scneeu dit mei tot een leder doorgeufongen te pijn, Het is niet gezegd, dat deze verhoogde bedrijvigheid van de artillerie een offensief aankondigt en zelfs schijnt niet vast te slaan, welke van beide partijen begon nen is- ln geen geval maakt men zich ongerust; het Franscne opper bevel is op alles bedacht. Aldus moet men afwachten wat er op dit gevechtsterrein broeit. Om achter de voordeelen van den ijand te komen, beschikken de Franschen over tal van middelen, gelijk luchtverkenningen, waarbij foto's vau de versterkingen aan de overzijde» genomen worden en kleine overvallen ter sterkte van een sectie tot een bataljon, waar bij het voornaamste doel is ge vangenen te maken. Het eerste oogmerk blijft na tuurlijk de linies uit te bouwen, zoowel in aanvallenden als ver dedigenden zin de jongste aanvallen hebben er deuken in gemaakt waarmee de tegen partij in de fl ink bedreigd wordt en in andere gevallen werden inhammen weggestreken om het vuur beter aan het doel te iaten beantwoorden. Het is den Fran schen er om te doen beheerscnen- de hoogten, de voor die streek kenschetsende ronde bergtoppen, te bezetten. Op deze manier wordt net Saarbekken door hun kanon nen bedreigd en enkele couranten melden, dat de zware stukken, die op de Siegfriedlinie zelf beu ken, op Duitsch gebied staan. Wat dit vooruitbrengen al dagen lang betreft, karakteristiek is het antwoord, dat een soldaat gaf op de vraag van Daladier, die, naar men weet, aan de vuurlinie is geweest, of de soep goed smaakte en warm was. „Zij was lekker, maar niet altijd warm, want de keukenwagens konden den op- marsch met bijnouden". Al die Dewegingen zijn door de vliegerij gedekt. In snelheid moeten de Fransche bombardeertoestellen het van de Duitsche jagers winnen. Dit wapen neeft het het commando mogelijk gemaakt zich ongf veer rekenschap te geven van de tff etieven. waar over de ander in de eerste oorlogs maand beschikt Hierop kan een periode van strategisch afwachten volgen. De Fransche vliegers moeten zien uit te vinden, welke troepentransporten achter het Duitsche front plaats hebben en waar manschappen uit Polen worden ingezet. Oorlogsgruwelen. Het Duitscne Nieuwsbureau zegt, dat in de dorpen Gross- Ncudoif en Tannhofen bij Brom- oeig de mannelijke Duiiscne be volking vrijwel in haar geheel uoor de Poien is doodgescnoten en dat vrijwel alle huizen plat- gebrai d zijn. Het vee en de in ventaris werden door de Pool- sche bevolking geroofd. Ook elders zouden de Polen zoo zijn opgetreden. Naar Havas aan de Indépen- dai.ee Bdge ontleent, gingen de verhalen van de Poolscne vluch telingen in Roemenië elke ver beeldingskracht te boven. Hon derden dorpen zijn in de streken, welke de Uuiiscners bezet heb ben, in brand gestoken en de oevolking verkeert bij het naderen van den winter zonder onderdak. De nandelmgen van de Duitscne soldaten ziju zoo gruw lijn, dat men niet begrijpt, waartoe zij dienen moeten. Siedlce, eens een stad van 80.000 inwoners, is niet meer dan een puinhoop, waarop een bord is geplaatst met de aanduiding: „Hier heeft Siedlce gestaan". Groote verliezen van de Oostenrijkers. De familieleden der Oosten- rijksche soldaten, die bij de Duitsch Poolsche gevechten in üaiictü gedood werden, hebben, volgens Havas, bericht gekregen, dat zij voor hun dooden niet den rouw mogen aannemen. Het re giment uit Graz, bestaande uit bergtroepen, die voornamelijk opereerden tusschen Lwow en de Karpathen, zou bijna geneel ver nieiigd ziju. Dit regiment was grooteneeeis samengesteld uit jonge nationaal socialisten, die indertijd de verwuedste tegen- standers van 5clm$chnig| waren, I Voorts zijn alle hotels en pen- sions in de badplaatsen van Zuid- Oostenrijk gevorderd voor vluch telingen uit het Saargebied en den Pfalz. Te Bad Gastein zijn al ruim 6000 vluchtelingen aan gekomen. Ook van Poolsche zijde is in dertijd gemeld, dat de Oosten- rijksche regimenten in Zuid-Polen groote verliezen geleden hadden. Gevaarlijke tocht door Polen. De Amerikaansche ambassa deur te Warschau, Biddle, is te Parijs aangekomen, waar hij mededeelingen heeft gedaan over zijn vlucht uit Polen, waarbij hij twee weken lang aan groote ge varen blootgesteld geweest is. Volgens de meening van am bassadeur Biddle bestaat de nieuwe strategie der Duitschers uit een onophoudelijk bombar deeren met vliegtuigen en artilla- rie, waardoor Polen tot puin ge maakt werd. Biddle beschreef zijn tocht van Warschau via Lublin, Luckdubno, Krzemieniec en Kuiy naar Boe karest, te zamen met andere di plomaten, zooals de Britsche en Fransche. „Het was een wed loop met den dood", zeide de ambassadeur, „daar de route on ophoudelijk aan bombardementen bloot stond". Hij schatte het aantal vliegtuigen, dat de Duit schers in Polen gebruiken, op 4800 tot 5000 Persoonlijk had hij luchtbombardementen meege maakt, o.a. op de markt van Krzemieniec. „Dat is", aldus de ambassadeur, „toch zeker geen militair object". De vlucht uit Warschau naar Polen werd voornamelijk des nachts voortgezet. Wij leerden spoedig, aldus de ambassadeur, hoe ons het beste te beschutten tegen het gevaar. Geen plek in Polen is veilig voor de Duitsche machines. Alle vliegtuigfabrieken, spoorwegver bindingen, fabrieken en ten slotte de burgers stonden aan deze aanvallen bloot. Volgens den ambassadeur zou den minstens 300 vliegtuigen van de Duitschers neergehaald zijn Gewone lit»i delseredfeten voor de oorlogvoerenden. De voorstellen der Amerikaan sche regeering voor de wijziging der Neutraliteitswet, luiden vol gens Reuter als volgt Amerikaansche schepen mogen geen passagiers of goederen ver voeren naar oorlogvoerende lan den. Overtredingen van deze bepa ling kunnen gestraft worden met een boete van hoogstens 50,000 dollar of 5 jaar gevangenisstraf. Oorlogvoerende mogendheden, die goederen in de Vereenigde Staten koopen, moeten bezit nemen van die goederen, alvorens zij verscheept worden. Verliezen, die geleden worden door Amerikaansche verzekerings maatschappijen op oorlogsladm- gen, kunnen geen grondslag vormen voor eischen tegen de regeering. De president zou „gevechts gebieden" kunnen aangeven en aan Amerikaansche burgers of schepen kunnen verbieden, die gebieden binnen te gaan. Amerikanen mogen niet reizen op schepen van oorlogvoerenden, uitgezonderd, wanneer dit ge schiedt in overeenstemming met de door den president voor te schrijven regels. Roode Kruis-personeel en ge charterde schepen zullen vrijge steld zijn van de restricties op Amerikaansche reizen. Amerikaansche koopvaardijsche pen mogen slechts kleine wapens vervoeren, welke noodig zijn voor de discipline aan boord. Oorlogvoerende regeeringen mogen geen staatspapieren in de Ver. Staten verkoopen. Oorlogvoerenden zouden de gewone handelscredieten kunnen krijgen voor een termijn, niet langer dan 90 dagen. Roosevelt zal om de 6 maanden rapport uitbrengen over het be dt ag aan credieten op korten termijn, dat is verleend. Om de 6 maanden moet rap port uitgebracht worden over de hoeveelheid oorlogsmateriaal, die door oorlogvoerenden in de Ver. Staten is aangekocht. Het verwerven van fondsen voor oorlogvoerenden zal in de Ver. Staten'verboden zijn. De president is gemachtigd het gebruik van Amerikaansche ha vens door duikbooten of gewa pende koopvaardijschepen van oorlogvoerenden te beperken. Doordat Engeland en Frankrijk beschikken over enorm méér geld dan Duitschland en bovendien dit laatste land practisch geblok keerd is voor schepen, komt de voorgestelde wijziging neer op een sterken steun voor de gealli eerden. De „Tien geboden" voor den Duitsohen soldaat. De Duitsche pers publiceert de „tien geboden" voor de oor logvoering door den Duitschen soldaat, welke ieder Duitsche soldaat in zijn zakboekje moet hebben. Deze luiden 1. De Duitsche soldaat strydt ridderlijk voor de overwinning van zyu volk wreedheid en nutteloos vernielen zijn hem ouwaardig. 2. De stryder moet in uniform gekleed zyn of een van ver zicht baar kenteeken dragen. In bur- gerkleeding stryden is verboden. 3. Een tegenstander, die zich overgeeft, mag niet gedood wor den, ook niet de iranc-tireur of spion. Deze zullen hun straf van de rechtbank krijgen. 4. Krijgsgevangenen mogen niet mishandeld oi beleedigd worden. Wapens, plannen en aauteekeningen moeten worden afgenomen, van hun bezit mag anders niets worden genomen. 5. Dum-dum kogels zyn ver boden, kogels mogen niet daarin worden veranderd. 6. Het Roode Kruis is on schendbaar, gekwetste tegen standers moeten menschelyk worden behandeld, geneeskundig personeel en geestelijken mogen in hun geneeskundige taak en zielzorg met worden gehinderd. 7. De burgerbevolking is on schendbaar, de soldaat mag niet plunderen of moedwillig vernie len. Historische monumenten en gebouwen, welke zyngewydaan godsdienst, kunst, wetenschap of weldadigheid, moeten in het bij zonder worden gespaard. Van de burgerbevolking kan alleen op bevel van commandanten en tegen schadeloosstelling dienst verrichting worden vereischt. 8 Neutraal gebied mag noch door betreden, noch door over vliegen, noch door beschieten in de oorlogshandeling worden betrokken. 9. Wanneer een Duitsch sol daat iu gevangenschap raakt, dan moet hij naam en rang opgeven, ln geen geval mag hij spreken over zijn troependeel en over militaire, politieke of oeconomi- scne toestanden op Duitsch ge bied. Hij mag zich noch door beloften, noch door dreigementen laten overhalen. 10. Overtreding van deze voorschriften is stratbaar. Wan neer de vijand handelt tegen de punten 1 tot en mot 8, dan moet dit wordeu gtmeld. Vergeldings maatregelen zijn slechts toe te passen op oevel van de hoogere iroepleiding. lerie in stallen en remises op hetzelfde lommerrijke terrein te huisvesten. Bij het ontruimen van een tuinmanszolder was een étalagepop voor den dag gekomen welke al heel spoedig was omge- tooverd in een keurig gekleeden militair. De manschappen plaat sten den imitatie-soldaat vóór de groote remise Toen rijpte in het brein van naburige artil leristen de gedachte, zich vau dien soldaat meester te maken. Van de omstandigheid, dat achter de remise de veldkeuken is ge plaatst, waardoor op bepaalde tijdstippen de algemaene aan dacht méér geconcentreerd was op de culinaire vaardigheid des koks dan op de gemobiliseerde pop, heelt de „vijand" gebruik gemaakt om contact met de pop te krijgen. Ja, het kostbare ob ject werd zoowaar buit gemaakt en in koortsachtig-snel tempo ging het nu door de lanen van het bosch, dat achter het meerge noemde tehuis, even buiten het ongenoemde dorpje, gelegen is. Twee manschappen van de batterij, waartoe de pop behoorde, hebben den vluchteling met zijn buit in wilden ren achtervolgd, en toen op een gegeven oogen- blik de vijand met zyn geïnter neerden soldaat-pop, toen geen ontkomen meer mogelijk was, pardoes in een grooten vijver sprong, moesten zijn achtervol gers wel denzelfden weg volgen. Het gevolg was, dat de houten soldaat in triomf weer door de, met een laag kroos overdekte artilleristen op zyn oude plaats werd neergezet. De dader van den „diefstal" moest, in den volsten zin van het woord, af druipen. Maar 24 uur later was de sol daat zoowaar wéér verdwenen. Het uitloven van een losprijs van 5 gulden op bet hoofd van deD, blijkbaar zeer begeerens- waardigen soldaat, door den kapi tein van een naburige battery, zal wel niet vreemd geweest zyn aan den y ver, waarmede de manschappen elkander den hou ten soldaat betwistten. Ook by de tweede „verdwijning" slaag den de manschappen, die den houten soldaat het eerst ontdekt hadden, ondanks het avondduis ter er in, den uniformdrager van een naburige boerderij terug te halen. Toen de houten man weer goed en wel op zyn dagelijkschen post stond, hebben de militairen in een tuinkoepel een verweerd steenen vrouwenbeeld gevonden en dit hebben zij, als bescherm engel van den houten soldaat, in diens onmiddellijke nabijheid geplaatst. Of de pogingen tot het kapen van den houten sol daat nu een einde zullen nemen (N. R. Crt.) Sirfjd om een imitatie-soldaat. Men kent het verhaal van het looden beeld, dat eenmaal als scheepsversiering dienst deed en den naam kreeg van „looden verrader", geruimen tyd op Cura9io in het bezit was van één aer ingezetenen, maar sinds dien herhaaldelijk van tijdelijken bezitter verwisselde, daar men het als „eerezaak" scheen te be schouwen, het beeld weg te ka pen. Hetzelfde speelt zich thans at in een landelijk dorpje aan één der mooiste rivieren in ons land, waar een groot aantal mi litairen gelegerd is. Even buiten de kom van dit dorpje staat een ruime villa, welke als tehuis voor bejaarde dames dienst doet, maar dit kan in deze dagen geen beletsel zijn om eeuige afdeelingen yeldartil- Onaangename aren. Het dorp Oudeschild beleefde dezor dagen een benauwd avon tuur. Ia het donker was een gevaarlijke myn tegen den dijk komen drijvenTerstond werden militairen gealarmeerd. Ook de burgemeester van Texel, Mr. A. P. Kamp, en de politie, die over een aistand van 1200 m alle huizeu binnenstapten en da bewoners ernstig waarschuwden hun woning te verlaten en deze in het uiterste geval niet anders dan in het beneden-achterdeel te betrekken. De meesten lagen uog niet in bed, maar by hen, die zich reeds wel ter ruste had- I den begeven, bleek de sensatio neels mededeeling nogal ontstel tenis teweeg te brengen. De meesten gaven er de voorkeur aan ver uit de buurt te gaan, by familie of kennissen Men zag moeders met kleine, in nachtgewaad gestoken kinderen op straat verschijnen, aldus de „Tel." Men mag van geluk spreken, dat de myn tenslotte niet is ont ploft. Militairen waren omstreeks een uur na de ontdekking ter plaatse. Met een stevigen kabel werd de myn vastgebonden. Omstreeks halt 12 werd het sein „veilig" gegeven Den volgenden morgen is het gevaarlijke projectiel gederaon* teerd.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3