Buitenland. Landbouw. De Nederlandsche militaire vliegtuigen zullen van 1 October af op de vleugels en den romp als kenmerken oranjekleurige ge lijkzijdige driehoeken met zwarten band dragen- De verticale roeren zullen geheel oranje met een zwarten band zijn. De leider van de afdeeling boekverspreiding van het Algem. Nederlandsch Verbond in Den Haag deelt mee, dat de eerste oogst van ingezamelde leesstof voor de gemobiliseerde militairen 1000 boeken en 4500 week- en maandbladen heeft bedragen. Verbod van auto en motorrijden op Zondag. De minister van Econ. Zaken maakt bekend, dat hij is overge gaan tot het uitvaardigen van een verbod om op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen na des voormiddags vijf uur benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van motorrijtuigen. De strekking van dit verbod is het particuliere personenvervoer op Zon- en feestdagen te ver bieden. Dit verbod betreft niet het goe derenvervoer, terwijl tevens ten aanzien van het personenvervoer o.m. een uitzondering wordt ge maakt voor militaire motorrijtuigen motorrijtuigen, in gebruik bij openbare diensten en bedrijven motorrijtuigen, in gebruik bij geneesheeren, verloskundigen en verplegers, ten behoeve van de uitoefening van hun beroep motorrijtuigen, dienende en in gericht voor ziekenvervoer motorrijtuigen, in gebruik bij geestelijken, ten behoeve van de uitoefening van hun ambt autobussen in geregelde dien sten taxi's, waaronder ook huur auto's in normaal bedrijf, touring cars. Deze regeling zal den volgenden Zondag reeds gelden. Warschau gevallen. Naar het D N.B. meldt heeft de Poolsche hoofdstad Warschau en het 100 000 man tellende garni zoen zich onvoorwaardelijk over gegeven. De opperbevelhebber van 't leger heeft generaal Blaskowitz opge dragen de onderhandelingen over de overgave te leiden. De bij het begin der strijdhan- delingen als open stad beschouw de en dienovereenkomstig geres pecteerde hoofdstad van Polen was door de maatregelen van den commandant het herstel van de oude versterking en de wape ning van deelen der burgerbevol king in vesting veranderd. Havas meldde uit Warschau In verband met den huidigen wanhopigen toestand van de bur gerbevolking en de onmetelijke schade, het gebrek aan water en het gevaar voor epidemieën, heeft de bevelvoering in Warschau het Duitsche opperbevel voorgestelc een wapenstilstand van 24 uur te sluiten. De toestand van de burgerbe volking en de stad heeft het com mando genoopt spoedig te han delen, teneinde te vermijden dat de burgerbevolking verdere ver liezen leed. Het Fransche persagentschap voegt er nogmaals aan toe, dal de stad onder de bombardemen ten enorm heeft geleden. Water reservoirs zijn getroffen. Negen ziekenhuizen vol zieken werden door granaten en bommen vernield, alle historische monu menten zijn vernield de rook en stof in de stad beletten de adem haling, aldus zegt Havas. De Italiaansche pers publi ceert uitvoerige artikelen over de heldhaftige verdediging der Polen. De bladen melden, dat officieren van bij Lwow gedecimeerde di visies een „legioen des doods vormden" en besloten te sterven met de wapenen in de hand. Allen kwamen om. „Het Legioen des doods is niet meer, aldus luidt een artikel doch de naamlooze helden zijn onsterfelijk geworden", Tan het westelijk front De „Times" neemt een artikel over van een specialen corres pondent van het Deensche dag blad „Pülitiken", die na een drie- daagsch bezoek aan het Duitsche westelijke front schrijft: Enorme massa's Duitsche troe pen van htt oostelijk front zijn thans geheel gereed achter de Siegfriedlinie. De meeste man schappen zijn geconcentreerd in het gebied ten noorden van Wis- semborg, Saarbiücken, Duttweiler en Saarlouis. Aken is thans bijna geheel leeg, evenals de meeste steden langs de Siegfriedlinie. Tallooze treinen vervoeren vrou wen en kinderen, ouden van da gen en invaliden naar Mainz en Frankfort aan de Main, vanwaar zij in kleine groepjes over geheel Duitschland worden verspreid. De bevolking gelooft niet, dat er eenig gevaar uit de lucht te duchten valt. Het gevecht op de Noordzee Ofschoon vaststaat dat er een aanval van Duitsche vliegtuigen op een deel der Britsche vloot heeft plaats gehad, blijven de berichten zeer verwarrend. De Duitsche radio mtldde over het gevecht, dat op 26 September Duitsche vliegtuigen een deel van de Britsche vloot hebben aan gevallen in de Noordzee. Een groot vliegtuigmoederschip van het modernste type kreeg een voltreffer op het dek, waarna een hevige ontploffing volgde. Van Duitsche zegt men het vliegtuigkampschip „Royal Ark vernietigd te hebben uit Lonnen meldt men dat het schip op zijn bestemde basis ligt. Conferenties te Moskon. Het Kremlin te Moskou is thans het middelpunt der politieke be sprekingen. Daar zijn aangekomen de Duit sche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, de Est- landsche minister van buitenland sche zaken, Selter, en de Turk- sche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe. Bovendien wordt nog het be zoek verwacht van den chef der Bulgaarsche luchtmacht. Von Ribbentrop heeft zich met het Condorvliegtuig Orenzmark van Berlijn naar Moskou begeven. In zijn gezelschap waren de Sovjet ambassadeur te Berlijn en verschillende vooraanstaande le den van zijn departement, bene vens Forster, het hoofd van het burgerlijk bestuur van Danzig. Reeds spoedig na aankomst had hij een onderhoud met den Rus sischen volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Molotof. Natuurlijk verdiept men zich allerwege irr gissingen over de bedoeling van dit bezoek. Het toonaangevende Engelsche blad de „Times" tracht te sugge- reeren, dat „Duitschland een slechten koop doet" en nog wel eens last zal krijgen van zijn „nieuwen vriend". Duitschland zoo wil het blad betoogen heeft geen weerstand kunnen bieden aan den eisch van Stalin met betrekking tot de afbakeningslijn in Polen. Het blad gelooft, dat Duitschland thans, al wat Sovjet-Rusland in Oost-Pruisen en zelfs op den Balkan zou vragen, zal moeten inwilligen, tenzij het in staat is in het westen een bliksemover- winning te behalen en aldus zijn handen vrij te maken om met den nieuwen vriend, die het op zijn drempel heeft toegelaten, af te rekenen. Ook Reuter wil de meening post doen vatten, dat Rusland dwang uitoefent op Berlijn, be treffende Polen, Balkan en Balil sche staten. Naar Havas meldt, vraagt men zich te Boekarest af, „welke nieuwe concessies" Von Ribben trop zal moeten doen. De laliaansche pers daaren tegen ziet in de reis het begin van een nieuwe samenwerking. De demarcatielijn in Polen is slechts voorloopig. De Romein- sche bladen vinden het belangrijk dat ook de Turksche afgevaar digde zich te Moskou ophoudt. Hel Hamburger Fremdenblau" schrijft i De Moskousche besprekingen zijn er een zichtbaar teeken voor tot welke beteekenisloosheid het strategische omsingelingsplan van Engeland is gedaald. De Balkan is aan de Engelsche invloedssfeer ontgleden. Voortgaande schrijft het blad dan Men moet zich in Londen en Parijs niet verbeelden, dat men met eenige phrases kan heen- loopen over de vredesactie van Mussolini, terwijl de volkeren van Europa en de overige wereld- deelen in toenemende mate de geheele dwaasheid van dezen oorlog beginnen te becijpen Engeland en Frankrijk beschikken niet over de krachten om hun meest essentieele oorlogsdoel, het herstel van het „Polen van Ver sailles" door te zetten. Groote beteekenis wordt ook gehecht aan het bezoek van den Estlandschen minister Selter. Men weet, dat hij oorspronkelijk zijn bezoek aan Moskou had afgebro ken, maar dat hij, nadat Stalin zijn dreigende stem had doen hooren, weer gauw naar Moskou is teruggevlogen. Men heeft ook kunnen lezen dat Moskou, in verband met de uit Estland ontsnapte geïnter neerde duikboot „Orzel" zegt, zich ongerust te voelen over de veiligheid der Russische wateren Reuter meldt, dat de Sovjet- regeering van Estland de eilanden Dagoe en Oesel als vlootbasis zou eischen. Het Estlandsche Telegraaf- agentschap bericht, dat Sovjet- Russische vliegtuigen verscheide- dene malen de neutraliteit van Estland hebben geschonden. De chef van den Estlandschen generalen staf zeide voor de radio dat niemand de Estlandsche neu traliteit zal kunnen schenden, zonder op verzet te stuiten. Het Sovjet-Russische schip „Metallist" is door een onbekende duikboot getorpedeerd en lot zinken gebracht in de nabijheid van de Narva Baai. De bemanning bestond uit 24 koppen. Sovjet-patrouilleschepen hebben 19 opvarenden opgepikt. De vijf overigen worden vermist. In buitenlandsche kringen te Moskou acht men het waarschijn lijk dat het tot zinken brengen gevolgd zal worden door een krachtige Russische actie jegens Estland. Korte oorlogsberichten. In de omgeving van Novogru- dek in het door de Russen be zette deel van Polen, hebben boe ren prins Mirski en verscheidene andere vooraanstaande Poolsche edelen gearresteerd. Men veronderstelt, dat dit prins Simeon Swiatopolk Mirski is, die woonde op een kasteel in dit gebied. Verder wordt gemeld, dat prins Radziwil en zijn zoon nabij Wilna door de Russen zijn gevangen genomen. In het door Rusland bezette deel van Polen is thans de Rus sische kalender reeds ingevoerd- Dit beteekent o.m. dat de Zondag als rustdag is vervallen. Na vijt dagen werken, valt dan de rustdag. Honderd één schepen van de Amerikaansche vloot zijn van de vlootbasis van San Pedro (Cali- formë) uitgevaren voor geheime manoeuvres, die 4 dagen zullen duren. Tot deze schepen behoo- ren 10 pantserschepen, 3 vlieg kampschepen, 10 zware kruisers, 11 lichte kruisers, 43 torpedo- bootjagers, 11 duikbooten, 3 hulp schepen en verder mijnleggers. Alle Britten, van hoog tot laag, zullen voor den tweeden keer binnen vijf maanden dieper in hun zakken moeten tasten om de regeering te helpen den oorlog te financieren. Deze oorlog zai het land; naar in conservatieve kringen wordt gezegd, bijna f 40 millioen per dag kosten,.of bijna f 11.000 per minuut. Een Amerikaan, die onbe kend wenscht te blijven, heeft 20.000 dollar beschikbaar gesteld voor het Fransche leger. De Noorsche admiraliteit heeft medegedeeld dat geen zee slag is gevoerd voor de Noorsche kust bij Bergen. De geruchten zijn vermoedelijk ontstaan doordat men dynamietontploffingen voor schutvuur gehouden heeft. Een prachtig voorbeeld van vaderlandsliefde is gegeven door een Fransche familie uit de ge meente Masgrenier. Van de 14 rinderen, die dit gezin telt, zijn er niet minder dan negen gemo biliseerd AXEL, 29 September 1939. Maandag kwam de landbouwer L. d. P. aan de Kanaalkade alhier door het schichtig worden van de paarden van zijn met aardappelen gelader. wageri te vallen. De voerman liep hierbij een flinke hoofdwonde op, zoodat genees kundige hulp" moest worden in geroepen. Geschenk voor het stadhuis. De heer en mevrouw Mr. P. Dieleman-Magendans te Middel burg jhebben een prachtig schil derij geschonken voor het stad huis alhier en dit geschenk onzen burgemeester persoonlijk over handigd. Het schilderij stelt voor een imposant zeegezicht met schuimkoppende en aanrollende golven en zal zeker in niet ge ringe mate bijdragen tot ver fraaiing van het interieur van ons nieuwe stadhuis. Het schil derij is door mevrouw Dieleman zelf ontworpen en geschilderd. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der water- keering van de calamiteuze pol ders Serlippens, Nieuw Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, de heer D. Scheele te Zaamslag. Belgische zomertijd. De Belgische kabinetsraad heeft besloten voorloopig den zomertijd te handhaven. Motorrijtuig©* belasting betaalbaar per maand Dagelijks worden automobilis ten en motorrijders door de re geering en de verkeersbonden opgewekt tot weinig en zuinig rijden in verband met de drei gende benzine-distributie. Het gevolg van deze dreiging is, dat velen zich afvragen of de benzine-distributie hen binnen kort niet zal noodzaken hun auto of motor buiten bedrijf te stellen en of het in verband daarmede wel gewenscht is opnieuw motor rijtuigenbelasting (wegenbelasting) te betalen, wanneer hun kaart is verloopen. Daar eenerzijds de belasting over een termijn van tenminste drie maanden vooruit moet worden betaald en ander zijds de Minister van Financiën niet bereid is gebleken de wegen belasting bij inlevering van een nog niet verloopen kaart terug te betalen, is deze vraag alles zins begrijpelijk. De Kon. Ned. Toeristenbond AN.W.B. en de Kon. Ned. Autó- mobielclub hebben zich daarom thans met een adres tot den Minister van Financiën gewend, waarin de verkeersbonden be toogen, dat huns inziens van den belastingbetaler niet verlangd kan worden, dat hij zijn belasting wederom voor drie maanden vooruit zal betalen met de groote kans, dat deze betaling vrijwel nutteloos zal blijken, indien bin nenkort het gebruik van het mo torrijtuig beperkt of geheel on mogelijk gemaakt zal worden ten gevolge van wettelijke bepalingen of van een beroep op de auto mobilisten en motorrijders in het algemeen belang. A.N.W.B. en K N.A.C hebben den Minister daarom met aan drang verzocht uit billijkheids overwegingen te willen bevor deren, dat de bestaande wette lijke bepalingen gewijzigd worden in dien zin, dat zonder bereke ning van bijzondere toeslagen, betaling der motorrijtuigenbelas ting voortaan per maand zal kunnen geschieden. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 1 OCT 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» are Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorna. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 30 Da Z L M. Te Goes vergaderde 25 Sep tember j 1. het Dagelykscb Ba- stuur der Z^euwsche L^ndbouw- Maatscbappp, ouder voorzitter Mr. P Dieleman. Aan het kort verslag ontleeneu wy het volgende HetD. B heeft kennis genomen van de prijzen, welke de Reg. voor de granen, peulvruchten en tij ne zaden heeft vastgesteld. Het D B acht deze prijzen in hooge mate teleurstellend. Ia het bij zonder geldt dit voor den prijs van schokkererwten, witte en bruine boonen, karwy en blauw- maanzaad. Uit een recent bericht in de bladen werd vernomen dat in bet buitenland voor karwjjzaad 4^per 100 kg. werd besteed (vastgestelde prijs hier 28,—) en dat Hongarije een groot ge deelte van z(jn oogst blauwmaan- zaad voor 50, per 100 kg. (vastgestelde prijs hier f25,— naar Amerika heelt verkocht. Verschillende verbouwers heb ben hun producten in voorkoop, voordat deze prijzen bekend wa ren, tegen hoogere prijzen ver kocht dan thans door de Regee ring z(jn bekend gemaakt. Besloten werd bij het Land- bouw-Comiié met kracht aan te dringen op het vaststellen van alleszins redelijk hoogere pryzen voor de landbouwproducten. Prijzen oogst 1940. Het D B. is van meening, dat de hegee- ring haar standpunt met betrek king tot de prijzen voor oogst 1940 zoo spoedig mogelijk bekend dient te maken in verband met het opmaken van het bouwplan. Maatregelen t.a.v. aardappelen. Besloten werd bij het Lmdbouw- Comité aan te drmgen op de totstandkoming van een prijs regeling voor de aardappelen. De mogelijkheid tot uitvoer van aardappelen dient te worden be vorderd, in de eerste plaats voor de goedgekeurde pootaardappe- len, doch ook voor de consumptie aardappelen der grove soorten. Nu er geen gelegenheid be staat tot denaturatie van aard appelen, wordt billijk geacht dat zoo denaturatie achterwege bljjtt, de teelthelüag welke is gestort wordt terugbetaald. Het verdient ernstige overwe ging, met het oog op de vleesch- voorzieniog in ons land, tot at- scbaifiug der teeltregeling voor het rundvee over te gaan. Besproken werden de voor de maacd September gewijzigde normen voor beschikbaarstelling van krachtvoer. Alhoewel in de normen wel eenige verbetering is verkregen, is het D. B van oordeel, dat voor werkpaarden in hertst en voorjaar op de kleibouw bedrijven een grooter rantsoen krachtvoer niet kan worden gemist. Ook de toewy- ziug van krachtvoeder aan paar den in verband met de opper vlakte grasland, waarby in het geheel geen rekening is gehouden met de grond die bewerkt moet wordeD, acht het D. B onbe vredigd. Voor veulens dient het geheele jaar krachtvoer te worden be schikbaar gesteld. Besloten werd in de vergade ring van het Landbouw-Comitó hierop met nadruk de aandacht te vestigen. Medegedeeld werd, dat het in het voornemen ligt om in elke provincie een gezondheidsdienst voor vee in te stellen. Vooral by de bestrijding van mond- en klauwzeer zal deze instelling zeer nuttig werk kunnen verrichten. Het D. B. heeft zich er mede vereenigd dat er by den Minister van Defensie op wordt aange drongen de regeling inzake kost winnersvergoeding voor dienst plichtigen zoodanig te willen herzien, dat bij gemis aan ge regeld werk van ae thuis zijnde gezinsleden de eigen verdiensten met incidenteelea arbeid behou den mag blijven. Een algemeene vergadering zal worden belegd te Goes, waar de moeilijkheden welke voor bet bedrijf zijn gerezen, kunnen worden besproken. Voor deze

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2