Binnenland. Landbouw. Toegegeven wordt, dat de Franschen in één sector door de vooruitgeschoven Duitsche ma- chintgeweerposten gebroken zijn en opgerukt zijn door de Duitsche mijnvelden. Hier echter hebben zij een catastrophe ontmoet, zoo verklaren Duitsche bronnen. Mij nen die van verre tot ontploffing gebracht konden worden, hebben heele compagniërt vernietigd. Wat het Franscha leger eet. De „Intransigeant" geeft enkele interessante cijfers over de enorme hoeveelheden voedsel, die het Fransche leger consumeert. Dit leger, dat uit 5,000,000 man bestaat, gebruikt dan dagelijks 6,600,000 pond vleesch, 770,000 pond rijst en gedroogde peul vruchten, 440,000 pond suiker, 330,000 pond koffie en 800,000 gallons wijn. De gemiddelde maximum hoeveelheid voedsel die eiken dag aan een soldaat wordt verstrekt is 4 ons vleesch, 2 ons suiker, 3,5 ons groenten, 21 ons brood of biscuit en ruim 1/16 gallon wijn voor een soldaat aan het front en 1/32 gallon indien hij achter het front gelegerd is. Ongeduld en ergernis onder het Engelsche volk. De correspondent van de N R. Crt. te Londen meldde gisteren De oorlog, die vandaag drie weken oud is, heeft tot dusver een geheel anderen loop genomen, dan het Engelsche publiek ver wacht had. Het gevolg is, dat er zich een stemming van onbegrij pende verwondering van het volk heeft meester gemaakt. Overal hoort men den commentaar, dat „dit een raar soort oorlog is". De menschen begrijpen niet waarom de oorlog nog steeds niet op gang wil komen en vragen zich in verschillende toonaarden van on geduld en ergernis af wat de verklaring kan zijn voor den on- verwachten loop der gebeurte nissen. Er zijn verschillende redenen voor deze groeiende verbijstering. Ten eerste had iedereen verwacht, dat het uitbreken van den oorlog onmiddellijk gevolgd zou worden door een feilen strijd in de lucht, en in het bijzonder massa aan vallen op Londen. Nu die uit gebleven zijn begint men zich af te vragen of het wel noodig is heel Engeland eiken dag na zons ondergang aan de verlammende ongemakken van de totale ver duistering te onderwerpen. Er gebeurt immers niets. Tevens schijnt het velen in het licht van de ervaringen, of liever gezegd het gebrek aan ervaringen van de laatste drie weken, onnoodig een zoo groot leger A R.P.-werkers op de been te houden. Hun aantal is inderdaad zeer groot. Niet minder dan twee millioen, en tot nu toe hebben al deze verdedigers van de burgerbevolking, luchtaan valwachters, brandweerlieden, extra-politie enz. niet anders te doen gehad dan rond te hangen en te wachten op de luchtaan vallen, die maar niet komen. In verantwoordelijke kringen geeft men er zich echter rekenschap van, dat het uitblijven van de verwachte luchtaanvallen aller minst kan worden beschouwd als een garantie, dat zij ook later niet zullen komen en dat er derhalve geen sprake kan zijn van een verslapping van de voorzorgs maatregelen. Tegenover den onverwachten meevaller ir. de lucht, de weste lijke lucht althans, staat de even onverwachte tegenvaller in Polen. Niemand hier had verwacht, dat Polen zich tegen de overmacht van het Duitsche leger zou kunnen handhaven, maar dat het in het korte tijdsbestek van drie weken reeds geliquideerd zou zijn, is toch als een onaangename ver rassing gekomen. Men had hier in de laatste maanden voor den oorlog zooveel over de schitte rende kwaliteiten van het Pool- sche leger gehoord, dat men op een dergelijke déb&cle niet was voorbereid. Algemeen wordt dan ook de vraag gesteld waar de onverwacht snelle eliminatie van den Poolschen bondgenoot aan te wijten is. Alle waarnemers zijn het er pver eens, dat de schuld niet bij de vechtkwaliteiten van de Pool- sche soldaten ligt. Zij hebben zich heldhaftig geweerd. Over het beleid van het Poolsche opper bevel en de Poolsche regeering is men echter minder goed te spreken. Lloyd George had daar over in een artikel van gisteren enkele harde dingen te zeggen „Het is klaarblijkelijk nooit op gekomen bij de miserabele klasse- regeering, die naar Roemenië is gevlucht, terwijl haar leger nog vocht, dat zij graafwerken had moeten aanleggen.... De aanvallers hadden geen moeite een land te veroveren, dat geen enkele voor bereiding had gemaakt om hen tegen te houden", aldus de staats man, die Engeland in den laastenn oorlog ter overwinning leidde. Lloyd Georges scherpe critiek geldt echter niet alleen de Pool sche regeering. Ook de Engel sche regeering schrijft hij een groot deel van de blaam toe. Engeland had volgens hem niet alleen voor de oorlog uitbrak Polen op veel grootere schaal moeten helpen, maar had ook, toen de strijd was begonnen, onmiddellijk in samenwerking met de Fransche luchtvloot concrete hulp moeten leveren door krach tige aanvallen op Duitsche mu nitiefabrieken enz. Hij spreekt daarmee de heime lijke meening uit van een groot aantal van zijn landgenooten. Talrijken van hen voelen er zich in hun geweten niet gerust op, dat Engeland genoeg heeft gedaan om zijn verplichtingen aan Polen te vervullen. Zij begrijpen niet waarom de Engelsche en Fransche luchtmacht stil hebben gezeten, terwijl Duitschland zijn werk in Polen deed en zij zijn slechts gedeeltelijk bevredigd door Cham berlains verklaring, dat strategi sche overwegingen het onwen- schelijk maakten dadelijk op groote schaal in te grijpen. Roemenië. Overeenkomstig zijn laatste wilsbeschikking is het stoffelijk overschot van president Calinescu Zondag ter aarde besteld in zijn geboorteplaats Curtea de Arges. In tegenwoordigheid van koning Carol en kroonprins Michael, de koninklijke raadgevers, leden der regeering en het geheele diplo matieke korps was het stoffelijk overschot overgebracht naar Boe karest, vanwaar het per extra-trein naar Curtea de Arges werd ver voerd. Op een boerenwagen, bedekt met sparretakken en gedekt door de Roemeensche vlag, werd de kist vervoerd. Zes witte ossen trokken de kar. Vier oud-pre miers begeleidden de baar. Kroon prins Michael liep direct achter de familieleden van den over ledene. Hij vertegenwoordigde den koning. Tal van hooge auto riteiten volgden de baar. Langs den geheelen weg stonden boe renjongens en boerenmeisjes met ontstoken kaarsen en honderden bloemen opgesteld. Bij den grafkelder van de fa milie stond een eerewacht opge steld. Een boer, een vriend uit de kinderjaren van Calinescu, sprak nadat de kerkelijke plech tigheid was verlicht, een korte rede uit. Vervolgens sprak een vertegenwoordiger van de Hon- gaarsche minderheid en een ver tegenwoordiger van de Duitsche minderheid, die na hun leedwezen te hebben betuigd, de verzekering gaven van hun volkomen ver knochtheid jegens den Roemeen- schen staat. Onder het spelen van het volks lied door een militaire muziek kapel werd de baar in de groeve neergelaten. Naar Reuter meldt, wordt offi ciéél te Boekarest meegedeeld, dat meer dan 300 leden van de ijzeren garde werden gedood ten gevolge van muiterij in de ge vangenkampen, toen het nieuws van den moord op Calinescu werd vernomen. Korte oorlogsberichte». De hertog van Gloucester heeft zich naar zijn post begeven bij het Britsche expeditieleger, dat in Frankrijk moet vechten. Met ingang van 1 Oct. zal In Zwitserland het zgn. eenheids- brood worden Ingevoerd, Te Dubrovnik is een Duit sche visschersboot aangekomen, n.l. de „Dresden" (uit Hamburg), die zich bij het uitbreken van den oorlog in de Middellandsche Zee bevond. Ten einde zoo weinig mogelijk door de Britsche schepen opgemerkt te worden, had de kapitein de ruimen laten volloo- pen en de masten van het schip neergehaald, zoodat het schip slechts even boven water uitstak. De kapitein voer alleen 's nachts en hield zijn schip overdag ver borgen tusschen de eilanden en bochten in de neutrale wateren langs de kust van de Adriatische Zee. De jachtvliegtuigengroep van kapitein Gentzen, aldus het D.NB., heeft in de laatste dagen 74 Poolsche vliegtuigen vernietigd, waarvan 28 bij luchtgevechten, de rest op den grond. Dagelijks melden zich meer dan duizend vreemdelingen bij de recruteeringsbureaux om dienst te nemen in het Fransche leger. Zij zijn onderdanen van 55 verschil lende mogendheden. De hertogin van Windsor is voornemens het kasteel de la Croë, haar woning in het zuiden van Frankrijk, te bestemmen voor het verblijf van herstellende offi cieren, tenzij de oorlog zich mocht uitbreiden tot de Middellandsche Zee. Het kasteel, waar de hertog en hertogin van Windsor verblijf hielden, ligt op den Cap d'Antibes. Een derde deel van de 38 000 practiseerende Duitsche artsen doet thans dienst in het leger. Zij, die niet zijn opgeroe pen, zullen zorgvuldig over het geheele rijk worden verdeeld. 2400 laatstejaars-studenten in de medicijnen hebben toestemming gekregen als assistent te fungeeren. Een groep Duitsche krijgs gevangenen officieren en man schappen is in Engeland aange komen en is overgebracht naar de gevangenkampen. Slechts en kele menschen zagen de gevan genen aankomen en er werd geen betooging gehouden. Toen even wel de gevangenen een spoorweg station passeerden, riep een vrouw: „Pech, kameraad", waar op een gevangene antwoordde „Niet zoo heel erg". De Spaansche ministerraad heeft besloten tot demobilisatie van lichting 1937. Door dit be sluit zullen ongeveer 50 000 sol daten afzwaaien en geeft Sparje een duidelijk bewijs van zijn neu traliteit. De Duitsche post heeft ter herinnering aan de inlijving van Dantzig bij het Duitsche Rijk ze gels van 6 en 12 pf uilgegeven. Het inschrift luidt „Dantzig ist Deutsch". De Jaarbears in oorlogstijd. Men schrijft aan de N.R Crt. De eerste jaarbeurs werd in 1917 in oorlogstijd gehouden, de 41ste jaarbeurs, die Donderdag is gesloten, vindt om zich heen eveneensoorlogsgeweld in Europa. Maar hoezeer verschillen overi gens de toestanden van toen met die van nu! In 1917 en ook daarna nog bezat de jaarbeurs allerlei ersatzartikelen, omdat er in vele opzichten gebrek heerschte. Men zal zich misschien herinneren dat in Februari 1917 de eerste broodkaarten kwamen en thans zijn van alles nog normale hoeveel heden te krijgen. Toen had men ook reeds drie jaar oorlog achter den rug, terwijl men nu aan het begin staat van een periode waarop het bedrijfsleven beter is voorbereid en waarvan men het beloop in het geheel niet kent. Juist deze laatste overweging heeft waarschijnlijk in hooge mate het bezoek geïnfluenceerd. Het aantal bezoekers is belangrijk geringer geweest dan bij vorige beurzen, maar kwalitatief was het er meerendeels niet minder om. De stemming onder de deelnemers is dan ook goed geweest. De kooplust was groot genoeg, ja, volgens verschillende deelnemers eigenlijk te groot. Want op deze Jaarbeurs wilde men juist anders om als gewoonlijk, soms niet gaarne veel verkoopen, omdat men niet weet of men op dezelfde wijze zal kunnen voortgaan. De meeste industrieën hebben voor eenigen tijd grondstoffen, maar de vraag is thans, hoe die voorraden kunnen worden aangevuld. Merkwaardig was wat de heer Ch. Vor.ck, directeur-generaal van üe Brusselsche jaarbeurs, bij zijn bezoek aan deze Jaarbeurs ver klaarde. Hij was min of meer verbaasd hier het zakenleven zoo voortreffelijk te zien voortgaan. In België schijnt men zich meer te hebben laten irfluenceeren door de huidige omstandigheden hier bleek weer opnieuw, dat men in Nederland niet bij de pakken neerzit. Er heeft in het algemeen op deze jaarbeurs een stemming van tevredenheid geheerscht. De meeste deelnemers waren tevreden, omdat zij verkochten en de bezoekers waren tevreden om dat zij ook goede zaken deden. Dat laatste vond eveneens zijn oorzaak in het feit, dat van prijs opdrijving nergens sprake is ge weest. Natuurlijk zijn veei ar tikelen duurder geworden, maar dat beteekent in vele branches vooralsnog alleen een verkoop voor meer loonende prijzen. Nu de materialen duurder worden, de verzekeringspremies zijn ver hoogd en in sommige gevallen de mogelijkheid onder de oogen moet worden gezien, dat uit het buitenland bepaalde grondstoffen minder of in het geheel niet zul len aankomen, zijn de prijzen wat aangetrokken. Sociale zaken. De begrooting van sociale zaken vermeldt een totaal aan verhoo gingen van ruim 25 millioen in vergelijking met de begrooting voor 1939, en een totaal aan verminderingen van ruim 13 mill. Tot de verhoogingen behooren 20 millioen voor kosten, verbon den aan de uitbreiding van de werkverschaffing, 3 millioen voor distributie van levensmiddelen, 8 ton voor bijdragen voor weder opneming van arbeiders in het bedrijfsleven en 5 ton voor be strijdingen van de werkloosheid. Verminderingen zijn o.m.: bij- drijgen aan het invaliditeits- en ouderdomsfonds bijna 4,5 millioen en uitgaven in de plaats tredend van de uitkeering aan het werk- loosheidssubsidiefonds 8 millioen. Het einde ran den zomsrtjjd De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op het Kon. besluit van 24 Februari, waarin o.a. is be paald, dat in 1939 de zomertijd zal eindigen op 8 October, om 3 uur v.m. Duitsch vliegtuig boven ons land De regeeringspersdienst deelt medeZondagmiddag is boven een deel van Gelderland een vreemd vliegtuig gesignaleerd, dat naar de aanwijzingen van Duit sche nationalitiet was. Nederlandsche jachtvliegtuigen zijn opgestegen. Het vreemde vliegtuig heeft in de richting Emmerik ons rechts gebied verlaten. Ook te Luxemburg zijn vreemde vliegtuigen waargenomen. Wie geld naar 't buitenland verzenden of uit het buitenland ontvangen moet, doet over het algemeen goed, dit per postwissel te doen. In verschillende oorlog voerende landen bestaan echter beperkende bepalingen voor den uitvoer van geld. H. M. de Koningin heeft een aanzienlijke gift geschonken aan den Raad van Advies voor ont wikkeling en ontspanning van militairen. Ds A.N B. mobiliseert. In verhand met de instelling van een dienst voor burgerlijke hulpverleening, ressorteerend on der het Departement van Binnen landsche Zaken, heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. het Hoofd van dien dienst toegezegd in de bladen, welke de Bond uitgeeft, een beroep te zullen richten tot zijn 100.000 leden, onder wie 40.000 automobilisten zijn, om hen op deze wijze te verzoeken zich individueel en belangeloos beschikbaar te stellen voor de burgerlijke hulpverleening. Dit zou dan kunnen geschieden door van dezen wil tot persoon lijke hulp mededeeling te doen aan den Burgemeester van de plaats van inwoning, waarbij aan bevolen wordt tevens op te geven over welke diploma's men be schikt (rijbewijs, eerste hulp di ploma e.d.) en of men naast per soonlijke dienst, ook een auto, motorrijwiel, fiets of vaartuig ter beschikking wenscht te stellen. Ccitiek op het oorlogsbrood recept. Het schijnt vrijwel vast te staan, dat men de samenstelling van het oorlogsbrood wil handhaven op 69 pet. taiwebloem, 25 pet. rog gebloem en 15 pet. aardappelmeel. Natuurlijk zijn er al veel bak kerijen in ons land, waar proeven zijn genomen en bij eenige bakkers heeft de redactie van „De Bak kerswereld" het oordeel gevraagd over haar bevindingen. Het re sultaat is in het nummer van deze week gepubliceerd en niet ver heffend. Algemeen was men van oordeel dat invoering van deze melange een ramp voor de bakkers zal zijn. Het brood zal namelijk niet smakelijk zijn en zeer vast, van wege de samenstelling en omdat de korte werkwijze, die deze me lange vraagt, in de practijk niet doorgevoerd kan worden. Het publiek zal dit brood met tegen zin eten en dit zal toch niet in de bedoeling liggen van de Re geering. Aldus bet oordeel. Landbouw Crisisfonds. De begrootiug van bet land- bouw-crisistonds draagt, zooals bij de indiening van vorige ont- werp-begrootingen voor dit fonds meermalen onder de aandacht is gebracht, een zeer voorloopig karakter. Deze onzekerheid is uiteraard onder de huidige omstandigheden nog belangrijk grooter dan anders reeds het geval is. Omtrent de kwestie ot, en zoo ja, in welke mate de landbouw crisismaatre gelen in 1940 zullen worden ge handhaafd, kan nog in geenen deele een oordeel worden ge vormd, omdat zulks geheel af hangt van de vraag, hoe de po sitie der voedselvoorziening hier te lande zich, mede in verband met onzen in- en uitvoer, zal ontwikkelen. Eenzelfde onzekerheid biedt de beantwoording van de vraag, in hoeverre de minister van ceco- nomische zaken voortgang zal kunDen maken met de overne ming van de totstandkoming en uitvoering der landbouw-crisis- maatregelen door de bedrjjtsge- nooten. Geraamd wordt, dat in 1940 ongeveer 25.000 kleine boeren voor steun in aanmerking zullen komen, terwjjl de ateun gemid deld 100 per kleinen boer zal bedragen. Aangenomen wordt, dat in 1940 55 millioen kg boter zal worden geëxporteerd, waarvan 35 millioen kg met een uitkee ring van 0 55 per kg en 20 millioen kg met een van 0 70 per kg, hetgeen dus een bedrag vordert van 33.250 000. Geraamd wordt, dat in 1940 voor het departement van sociale zaken 2.000.000 blikken tomaten, snjj-, pronk-, spek- en spercie- boonen zullen worden gecon serveerd. AXEL, 26 September 1939, Van betrouwbare zijde deelt men ons mede Begin October zullen in den Wieringermeerpolder weer een groot aantal bietenstekers kunnen worden geplaatst. Zoo zal Oost- Zeeuwsch Vlaanderen er ongeveer 100 kunnen plaatsen. Het loon bedraagt f 50 a f 60 per H.A zoodat er voor de goede krachten weer een aardige boterham te verdienen valt- Nader inlichtingen hieromtrent verstrekt de Agent der Arbeidsbemiddeling in deze ge meente. Gistermiddag werd de 28- jarige werkman K., die op dq

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2