EEN GIFTMÉNGSTER Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. So. 49. DINSDAG 26 SEPTEMRFR 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De strijd aan het Oostelijk en Westelijk front. Het Italiaansche dagblad „Mes- saggero" verneemt uit Danzig, dat de Poolsche strijdkrachten die zich op het schiereiland Hela verbitterd verzetten, zich thans zouden hebben overgegeven. 18.000 man zouden gevangen zijn genomen. Burgemeester Starzynski van Warschau heeft aan United Press medegedeeld, dat het aantal doo- den en gewonden in de Poolsche hoofdstad in de tienduizenden looptde meeste slachtoffers vielen volgens zijn mededeeling onder de burgerbevolking. De speciale verslaggever van de Italiaansche „Messaggero" aan het Fransche front meldt aan zijn blad, dat in den sector van Saar- brücken iets belangrijks in voor bereiding is. Daarop wijzen, volgens den oorlogscorrespondent de hardnekkige artilleriegevechten en de onvermoeide activiteit van de verkenningsvliegtuigen, die reeds tot talrijke luchtgevechten geleid hebben. Hij wijst er nogmaals op, dat de operaties van de Franschen in het Niemandsland ten doel hebben gehad vooruitgeschoven posten te bezetten voor een even tueel offensief. De Maginot-linie ligt n.l. te dicht bij de grens om den Franschen een zone te geven voor aanvalsmanoeuvres in de voorhoede. United Press meldt uit Schen- gen aan de Luxemburgsche grens, dat het nieuwste Fransche wapen aan dit deel van het Westelijk front uit varkens bestaat. Dui zenden van deze dieren worden door de Fransche troepen bij hun actie in het Moezeldal gebruikt. Het gebied langs de Luxemburg sche grens is n.l. door de Duit- schers zwaar ondermijnd. De Franschen drijven de varkens nu naar de mijnenvelden, waar het gêhol van de beesten de geraakte mijnen doet ontploffen. De Fran schen bezetten dan enkele oogen- blikken later het aldus „gezui verde" gebied om de manoeuvres vervolgens weer te herhalen. Er wordt thans bij Perl niet meer geschoten. Dit grensdorpje, dal zoowel onder het vuur van de Fransche als van de Duitsche kanonnen gelegen heeft, is naar United Press meldt vrij wel vernield. Geen huis is in tact gebleven. Slechts een paar muren steken nog uit de ruïnes omhoog. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelt mede „Lemberg (Lwów) heeft zich overgegeven aan de Duitsche bergdivisie, die ten Westen van de stad gesteund werd door een divisie van het Roode Leger. De strijd in Galicië is dus in feite geëindigd. Dit leger heeft sedert 1 Sept. in totaal 103.000 gevan genen gemaakt; voorts werden 252 stuks licht geschut, 23 stuks zwaar geschut, 37 pantserwagens en een ontelbare hoeveelheid an der oorlogstuig buitgemaakt. „In den sector van de Bzoera is de opperbevelhebber van het Poolsche Corridor-leger, met zijn staf gevangen genomen". In een Russische legerbericht wordt gezegd „In het Westen van Wit-Rus- land hebben de roode troepen de stad Bialystok en de vesting Brest-Litowsk bezet. Zij zijn begonnen de bosschen ten Noordwesten van Grodno te zuiveren van de resten der Pool sche troepen. In de Westelijke Oekraïne heeft het Roode Leger, dat zich daar bezighoudt met de liquidatie van de Poolsche strijd krachten, de streek van Sarny van groepen officieren gezuiverd. Zes Poolsche infanteriedivisies en twee onafhankelijke regimenten hebben zich overgegeven aan de Roode troepen, die het verzet der Poolsche afdeelingen bij Lwów breken. Volgens onvolledige ge gevens zijn 120 000 soldaten en officieren van het Poolsche leger gevangen genomen en 380 stuk ken geschut en 1400 machine geweren buitgemaakt. FEUILLETON Generaal von Frltschgesneuveld. Uit het hoofdkwartier van den Führer aan het Oostelijk front wordt gemeld, dat generaal von Fritsch op 22 September in den strijd -voor Warschau gevallen is. De Führer heeft besloten, dat de gesneuvelde op staatskosten be graven zal worden. De dood van Freiherr von Fritsch, die als een der be kwaamste legerleiders gold, be- teekent voor de Duitsche weer macht een groot verlies. Von Fritsch, die indertijd naar aan leiding van de z.g. Blomberg affaire den militairen dienst vaar wel had gezegd, meldde zich onmiddellijk na het uitbreken van de vijandelijkheden met Polen vrijwillig aan, tegelijk met von Blomberg en generaal Beek. De diensten van deze drie mannen werden uiteraard gaarne aanvaard. Een Brltsch oordeel. Wat bedoelde Hitier, toen hij in zijn rede te Danzig over „het geheime wapen van Duitschland" sprak? De vermaarde Britsche geleerde, professor Low, meent hierop het volgende antwoord te kunnen geven „Hitier bedoelt een krachtiger duikbootcampagne tegen schepen van alle mogendheden, neutrale en niet-neutrale, en massa-lucht aanvallen op de burgerlijke be volkingen. De professor dreef voorts den spot met het gerucht, dat Duitschland met den z.g. doodenden straal zou gaan wer ken, want volgens de leer der physica is zulks practisch niet mogelijk. Ook acht hij de kans gering, dat Duitschland over krachtige bacteriën-bommen zou beschikken, die vernieling en verderf zouden zaaien in het land, waar zij terechtkomen. „De voor zorgsmaatregelen, die wij geno men hebben", aldus de professor, „zijn zóó degelijk, dat dergelijke bommen slechts weinig of geen schade zouden uitrichten. Ik ben van meening, dat Hitier niet over de middelen beschikt om op het gewenschte oogenblik met een afschrikwekkend wapen (Slot) Reeds bjj haar eerste onder vraging begint ze alles ten sterkste te ontkennen, de cassette van Saint- Croix kent ze niet, de schuld bekentenis is een et fit geerd docu ment om Saint-Croix in de ge legenheid te stellen, zich met een groote vordering aan de zjjde harer schuldeischers te plaatsen in de hoop deze tot uitstel te bewegen. Qet document getiteld *Ma Con fessions is een phantasie, geschre ven tijdens een heete-koorts- aanval, »une fréuésie, une extra vagance qui ne pouvait être lue séneusement". Une extravagance 1 O, zeker, maar niet in den zin, dien zij er aan geett. Extravagant is haar ziel, die zij er zonder schaamte in blootlegtniet alleen beschuldigt ze zichzelf van on telbare vergiftigingsmoorden maar ook van brandstichting uit louter zinne-streeling, een zuivere vorm van pyromanie. En hoe diep de vergiftigings-ziekte in haar hart ingevreten is, blijkt wel uit baar bekentenis, dat ze meerdere po gingen op zichzelf had gedaan, die door tegen-vergitten werden geneutraliseerd. Begrijpelijkerwijze werd haar verdediging, voor zoover het de «confessions* betref, niet au se- rieux genomen haar verdediger, M. de Nivelle, trachtte dan ook op andere wijze dit bezwarende document weg te werken «Welk bewijs wilt ge hierin putten tegen mijn cliënte* vroeg Ni veile aan de heeren van het Hof. De begin woorden «Je me eonfesse Dieu et A vou8, mon père*, stempelden dit geschrift tot een geschreven biecht. Nimmer zult ge dit ge heim, hetwelk onverbreekbaar ver bonden is aan de confessie ten bate van uw strafvonnis kunnen aanwenden*. Deze handige truc zou de mar kiezin niet redden van het schavot, het bewijsmateriaal was overstel pend. Alle medische getuigen waren het er over eens dat de beide broeders d'Aubray door ver gif waren gedood, de burgelijke getuigen brachten het onomstoo- teljjk bew(js, dat de markiezin en Saint Croix den knecht la Chaus- séa hadden omgekocht om, met de door hen verstrekte vergiften, de twee slachtoffers te vermoorden. Toen het Hof dan ook den 16den Juli 1676 vonnis wees, verbaasde zich niemand dat de markiezin op allepuntensehuldig was bevonden. Ziet hier de bewoordingen, waarin deze vrouw, die in onze dagen waarschijnlijk als niet toereke ningsvatbaar naar een krankzin nigengesticht zou zijn verbannen, tot een vreeseljjke straf werd veroordeeld Het Haf heeft uitspraak gedaan en verklaart genoemde d'Aubray de Brinvilliers schuldig aan het deen vergiftigen van Mr. Dreux d'Aubray, zyn vader, de heer Antoine d'Aubray, luitenant en vicomte de Paris, en Messire d'Au bray, raadgever aan het hof, haar beide broeders en haar overleden zuster Theièie d'Aubray. Genoemde d'Aubrau is veroor deeld om boete te doen voer de hoofdingang van de voornaamste kerk van Parijs, waarheen zij zal gebracht worden op een vuilnis kar, op ontbloote voeten, het koord om den hals, terwijl zij in beide handen een brandende toorts moet omhoog houden tot een gewicht van twee pond. Daar zal zjj in het openbaar vergiffenis moeten vragen aan God, aan den Koning •n aan de Justitie. Daarna zal sij verder op de kar aan te komen. Daarentegen kan ik naar waarheid verklaren, dat, indien Groot-Brittannië het zou willen, het op het vereischte tijd stip Hitier afschrik zou kunnen inboezemen". „Zonder eenige overdrijving kan ik verklaren", zoo vervolgde hij, „dat de bewapening van de Brit sche strijdkrachten aanmerkelijk verder is, dan men bekendge maakt heeft. Onze bewapening is verwonderlijk goed. Indien de Siegfriedlinie geen wereldwonder s, vertrouw ik, dat zij door de Britsche artillerie in elkander zal gekraakt worden". Professor Low toont zich even geestdriftig over de Britsche lucht macht. „De prestaties van'onze toestellen zijn sinds de oorlog uitbrak, beter dan alles wat de Duitschers ons tot nu toe hebben getoond". Een dappere burgemeester. Een van de markante figuren van Warschau is burgemeester Starzynski, die dagelijks de be volking van Warschau moed in spreekt en haar via de radio van den stand van zaken op de hoogte houdt. Het is wel een tragische taak, die dezen burgemeester ten deel valt, want de verfraaiing van Warschau is voor een groot deel zijn werk geweest. Op de ter reinen achter het Belvédèrepaleis de residentie van wijlen maar schalk Pilsoedski, herrezen stads wijken. In de Wolawijk werden nieuwe boulevards getrokken, oude krotten in de Jodenwijk werden opgeruimd. Tevens be steedde Starzynski groote zorg aan historische gebouwen, en de oude middeleeuwsche muur in de oude stadswijk werd blootge legd en gerestaureerd. Na twintig dagen van luchtaan vallen en bombardementen is al het werk van Starzynski weer verloren gegaan. Het paleis, waar de president van de repu bliek presideerde, dat onlangs gerestaureerd was, is gebombar deerd en geheel in vlammen op gegaan. Het nationale museum, worden vervoerd naar de plaats de Grè'e, waar zij zal worden onthootd, haar lichaam verbrand en de asch door den wind zal worden uiteen gejaagd.* De markiezin, die steeds haar misdaden had ontkend, meende na dit vonnis gerustelijk een nieuwe eomedie van beronw en vroomheid te kunnen spelen. Een sienr Pirot nam haar de biecht af en bij deze gelegenheid was ze zoo prachtig in baar rol, dat de geestelijke verklaarde gaarne in de huid van een dergelijk berouwvol personage te willen steken. Dat we hier werkelijk met een mystificatie te doen hebben bljjkt duideljjk uit baar houding tot aan het stervens uur, het is ééo en al blague en spel voor de galerij. Ze werkt met alle mogeljjke middelen voor de onsterfelijkheid en sommige van haar schavot-grapjes z\jn zoo revoltant en obscuur, dat we moeilijk kunnen gelooven aau het boetvaardige van deze Maria Magdalena. «Om zes uur schrijft Mme. do Sévigne heett men haa', slechts bedekt met eea hemd en het koord om den hals naar de Notre-Dame gebracht voor haar boetedoening. Daarna heeft men haar weer op dezelfde kar gtsst, waaraan men ruim een jaar ge werkt heeft, is niets meer dan een ruïie. De kathedraal van St. Jan, de oudste kerk van de stad is zwaar beschadigd, evenals de kerk van het H. Kruis, waar het hart van Chopin be waard wordt. De wolkenkrabber op het Napoleonplein, die het eigendom is van een verzeke ringsmaatschappij, werd door granaten getroffen. Ook het stad huis bleef niet gespaard, evenmin als het Operagebouw, dat .de residentie van den defensieraad van de stad geworden is. Nacht en dag maakt de burgemeester tochten door de straten van de stad en aanschouwt hij de ver nieling, die nieuwe bombarde menten hebben aangericht, om dan weer onvermoeid voor de radio zijn medeburgers in te lich ten en aan te moedigen. Wie zal aanvallen Een niet-officiëei beticht uit Berlijn aan de „Nitsii Nitsji Sjim- boen" meldt, dat de Dunscners thans zeventig divisies, tezamen 1.500.000 man langs de Siegfried linie hebben geconcentreerd en dagelijks meer troepen en voor raden derwaarts zenden. Een neutrale waarnemer, die tv ruggekeerd is van het Poolsche front, verklaart dat duizenden militaire vrachtauto's, tanks, pant serwagens en gemonteerde ka nonnen naar de Siegfriedlinie ge zonden zijn, aldus het bericht, dat hieraan toevoegt, dat ondanks de geweldige wapenkracht aan beide zijden en het innemen van gevechtsposities Beriijnsche bron nen van gevoelen zijn, dat een groote aarzeling aan beide kanten bestaat om het offensief te nemen op groote schaal. Beide weten dat degene, die zichzelf tegen den ijzeren muur van den ander werpt, verliezen zal. Het burger verkeer per spoor en boot langs den Rijn gaat normaal voort, zoo meldt dit bericht verder, de af stand tusschen de Maginot- en Siegfriedlinies, waar op net oogen blik gestreden wordt, bedraagt minstens 20 mijl. waar ik haar heb zien opgooien, achterover op het stroo, aau deu eeueu kant nam naast haar een dokter plaats, aan de audere zjjde een beul. Waarljjk, dat heeft me doeu rillen. Nooit heb ik zooveel volk te Parijs bijeen gezien. Deze dag was geworden tot een tragedie. Den velgenden dag komt de schrijtster op de gebeurtenissen terug La Brinvilliers is gestorven gelijk ze geleefd heeft, en wel zonder aarzelen. Toen ze 't lokaal binnenkwam, waar ze haar schuld had te bekennen, zag ze drie em mers water staan. «Dat is zeker om me te verdrinken, zei ze, want niemand kan toch verlangen, dat ik dat kwantum opdrink*. Zonder angst of zwakheid hoorde ze het voorlezen van bet vonnis aan eu toen dat ten einde liep, liet ze het nog eens over doen. Ze betrad alleen en zonder steun het schavot en gedurende een kwartier was men bezig haar te scheren. Het was een afschuwelijke wreedheid. Nadat het hootd gevallen was en het lichaam verbrand, kwamen vetsciyliende personen om de ver koolde beenderen te verzamelen. Het volk meende, dat ze heilig was. La Sainte Brinvilliers 1 EINDE COURA H' 4)

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1