Keclitszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Ingezonden Stukken m de daders. Aangezien het ge meentehuis zich midden in het dorp tusschen de andere huizen bevindt, moet deze geslaagde po ging wel een zeer stout stukje genoemd worden. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een slinger van een auto, R. Scheele Oudewijk 30. Een paar gummipijpen, R. de Bruijne Julianastraat 28. Een kindertaschje, A. G. J. de Jonge Markt 11. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Ds. van Osveren Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Di, D. de Vries, van Scboonafike Nam. 230 Dezeilie Geret. Gemeente (Weststraat). Vojrm. 9.30 ure Leeskerlc Nam. 2 30 Politierechter te Middelburg. Zitting van 19 September 1939. E. G. N., 32 jbarbier te Hulst, had zich te verantwoorden wegens beleediging van K. F. A. Wouters. Uitspraak 110 boete of 5 dagen hechtenis. Tn. R., 26 j., arbeider te St. Jansteen, was te St. Jansteen slaags geraakt met zekere R. D. Heymans, voor welk teit hij thans tereent siond. Uitspraak idem. A. d. V., 20 j., werkman te Koewacht, was naoij de vlasroterij aan de Boschkreek te Koewacni aan het vechten geweest, en had zekere P. F. de Scnepper eemgt slagen op diens hootd gegeven. Unspraak idem. A. d. N., 24 j., landbouwer te Stekene, maakte zich te Axel schuldig aan diefstal van een snoek, welke hij uit een kar had weggenomen en welke snoek toe- behuorende aan Pn. A. Serrarens. Uitspraak idem. Vaische kalverschetsen. De 51jarige slager J. A. van E. te Sluiskil is wegens uitlokking van vaischheid in geschrifte door de Middelburgsche rechtbank tot 4 maanden gevangenisstraf ver oordeeld met attrek van de pre ventieve hechtenis, welke reeds meer dan de opgelegde straf be droeg. Verdachte zou door het ter beschikking stellen van blanco formulieren aan den landbouwer J. J. van D. gelegenheid heboen verstrekt vaische kalverschetsen te maken. Deze van D. heeft de valscnheid in geschrifte inderdaad gepleegd en is daarvoor reeds gestraft. Van E. verklaarde evenwel on- scnuidig te zijn en nooit de blanco formulieren te hebben ge geven. Hoewel hij de hem op gelegde straf reeds in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, kwam hij in hooger beroep, om dat hij meende ten onrechte ver oordeeld te zijn. Van D. verklaarde als getuige echter, dat nij de formulieren inderdaad van verdaente heeft gekregen. De advocaat-generaal bij het Haagscne gerechtshof, mr. Pol man, achtte van E. dan ook scnuldig en vroeg bevestiging van het gewezen vonnis. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse te Middelburg, trok de verklaringen van getuige van D. sterk in twijfel. Deze van D. staat als zeer onbetrouwbaar be kend. Nooit zijn er blancoschetsen bij verdachte gevonden, hoezeer men ook gespeurd heeft. Met klem drong mr. Adriaanse op vrijspraak aan. Voortvluchtige kantoorbediende aangehouden. De kantoorbediende A. C. uit Ritthem, die sedert eenige dagen voort vluchtig was, en verdacht van oplichting ten nadeele van een ijzerhandel te Middelburg, waar hij werkzaam was, is te Antwerpen aangehouden. Hy bleek zich door het innen van gelden op vaische kwitanties zijn firma voor een belangrijk bedrag te hebben benadeeld. Vermist meisje uit den wereldoorlog 1914—1918 Dat de wonden die de vorige wereldoorlog geslagen heeft nog steeds niet geheeld zijn, blijkt wel uit de volgende geschiedenis. Kort na het uitbreken van de vijandelijkheden vluchtte een Belgische familie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen uit het plaatsje Boissot, naar het eveneens in België gelegen Lier. Op 17 September 1914 werd daar het zesde kind, een meisje, ge boren. Intusschen hadden de Duitschers hun opmarsch voort gezet en waren zoo langzamer hand ook in de nabijheid van Lier gekomen. Het gezin zag zich hierdoor genoodzaakt op nieuw te vluchten, ditmaal echter onder nog tragischer omstandig heden dan den eersten keer. De moeder lag aan bet ziek bed gekluisterd en de vader wilde zijn vrouw niet in den steek laten. Het gevolg was dat de vijf kinderen en de baby, onder leiding van het oudste meisje, dat destijds negen jaar was, naar Antwerpen trok. Daar werden zü ondergebracht op een bin nenschip, waarop reeds tal van vluchtelingen een toevlucht had den gevonden en dat weldra naar Rotterdam zou vertrekken. On der deze vluchtelingen bevond zicb een dame, die zich over de baby ontfermde en er zoo goed en zoo kwaad als het ging voor zorgde. Het oudste meisje zorgde voor de andere kinderen. Omstreeks 7 October van dat jaar vertrok het schip naar Rot terdam, waar bet inderdaad kort nadien arriveerde. Aan den kant stond een dame met een witten band om den arm, die zeide een comité te vertegenwoordigen, dat kinderen opnam en in kloosters onderbracht. De dame, die zich aan boord van het binnenschip over de baby ontfermd had, droeg deze aan de dame met den wit ten band over, terwijl de andere kinderen voorloopig een onder komen vonden in het Zeemans huis. Later zijn deze kinderen, tezamen met een aantal andere vluchtelingen, naar Amsterdam doorgegaan. Sindsdien is de baby, genaamd Florentine de Sobrie, zoek. Nadat de moeder op 6 October 1914 in een ziekenhuis te Ant werpen was overleden, is de vader nog in diezeltde maand naar Nederland gekomen om zich bü zijn kinderen te voegen. On middellijk is hij met de naspo ringen naar de baby begonnen, doch al zijn pogingen om te weten te komen, waar deze zich bevond, bleven vruchteloos. Vorig jaar nog plaatste., hij een oproep in de Antwerpsche bladen, welke tot resultaat had, dat de dame van het schip zich meldde. Van de dame met den witten band evenwel kreeg men taal nog teeken. De vreemdelingendienst te Rotterdam tracht thans het zoek geraakte kind, dat inmiddels al 25 jaar geworden is, op te sporen. Binnenkort zullen ook van regeeringswege maatregelen ge nomen worden om het onderwijs oaüanks de inbeslagneming van scholen, voortgang te kunnen vinden. Nadat met de H A.L. volkomen overeenstemming was bereikt be treffende de loonsverhooging van het personeel, is hedennacht De Nieuw Amsterdam, die anders reeds Dinsdag haar reis zou heb ben aanvaard, onder groote be langstelling van Rotterdam naar Amerika vertrokken. Gisteren is Calinescu, de mi nister-president van Roemenië te Boekarest vermoord. De moord is gepleegd op de Dembrovitza brug. Drie auto's, een boerenkar en een groep stratenmakers, die den weg her stelden, deden er aan mede. De agent van de Roemeensche politie, welke den minister-pre sident vergezelde, werd gedood en zijn chauffeur ernstig gewond. De minister-president zelf werd door elf kogels doorboord. Eenige oogenbiikken later kwa men de moordenaars per auto voor het radiostation van Boe karest en wisten door te dringen tot de studio. Zij riepen om, dat de minister-president door een groep gardisten was gedood. Men had tien minuten noodig om de misdadigers te overweldigen. De echfgenoote van den pre mier vernam het vreeselijk be richt door de radio. Op het oogenblik, dat de moord werd gepleegd, ontploften op 2 plaatsen in de stad bommen, doch deze veroorzaakten niet de algemeene paniek, waarop blijk baar was gerekend. In Boekarest bleef alles kalm. Twee der moordenaars hebben zelfmoord gepleegd. De leider van het complot en 6 van zijn helpers zijn gearres teerd. De moordenaars zijn op de plaats van hun misdaad terecht gesteld. PARIJS. Voor de radio heeft minister-president Daladier een rede gehouden. De Fransche soldaat zoo zeide hij weet, waarvoor hij vecht, n.l. omdat Duitschlands eerzucht Europa geen enkelen dag van veiligheid meer biedt. Frankrijk mag niet „geïsoleerd of neergeslagen" worden, zooals in Mein Kampf staat beschreven. Wij vechten dan ook niet voor Engeland, maar voor ons eigen bestaan. AMERIKA. Gisteren heeft te Washington de gemeenschappe lijke zitting van het Huis van Afgevaardigden en den Senaat der Ver. St. plaats gehad, die door Röosevelt bijeengeroepen was om zijn aanbevelingen ten aanzien van de neutraliteit te behandelen. Na gewezen te hebben op zijn pogingen om den oorlog af te wenden zeide Roosevelt, dat de regeering thans alles moet doen om de Ver. St. buiten den oorlog te houden. Morgen zal het voorstel tot op heffing van het embargo in be handeling worden genomen. Dit zal drie dagen duren. WARSCHAO. Radio Warschau meldt, dat de verdedigers van Warschau zijn versterkt door drie cavaleriebrigades, die er in ge slaagd waren door de Duitsche omsingeling te breken. MOSKOU. De Duitsche ver tegenwoordiger inzake de ver deeling van Polen zal heden naar Berlijn vertrekken. Men is tot volledige overeenstemming ge komen ten opzichtige van de voorloopige grensregeling. BERLIJN. De Duitsche rijks minister dr. Goebbels heeft gis teren voor de vertegenwoordigers van de buitelannsche pers krach tig stelling genomen tegen de berichten, dat de Duitsche re geering het voornemen zou heb ben de neutraliteit van België en Nederland te schenden. De United Press heeft uit Parijs gemeld, dat de Britsch-Fransche generale staf besloten heeft een sterke verdedigingslinie in te richten langs de Belgische grens, teneinde mogelijke Duitsche in vallen door België tegen te kun nen houden. Minister Goebbels heeft hierop geantwoord Ik ben in staat deze berichten categorisch tegen te spreken. De Duitsche regeering heeft nooit het voornemen gehad, heeft ook thans dit voornemen niet en zal het ook in de toe komst nooit hebben, de neutra liteit van Nederland of België te schenden". WARSCH4U. 700 leden van het corps diplomatique en 1200 an dere buitenlanders hebben War schau verlaten, BERLIJN. Aan het Westfront ten zuiden van Saarbrücken is de artillerie in actie. Een Fransch jachtvliegtuig werd neergehaald. ROEMENIë. Een proclamatie werd tot het volk gericht, waarin Roemenië zijn vastbeslotenheid tot het handhaven van den vrede naar voren brengt. Op den bewaakten overweg te Zwijndrecht zijn hedenmorgen 2 melkwagens door den trein ge grepen. Het ongeluk gebeurde, doordat de spoorwegwachter de boomen te vroeg ophaalde, in de overtuiging dat de trein reeds was gepasseerd. De 15-jarige Her wijnen uit Zwijndrecht werd op slag gedood, terwijl een tweede persoon ernstig werd gewond. Het seinverkeer ondervond ander half uur vertraging. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, dat hedenmorgen om 0 u. 41 min. 9 sec. hevige aardschok ken zijn waargenomen. Afstand 2300 km. Richting Klein Azië. Hedenochtend heeft Prins Bern- hard als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin eenige onder afdeelingen van het leger te Amersfoort bezocht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Axel, September '39 Geachte Redactie, Gaarne had ik voor onderstaand schrijven een plaatsje in Uw Courant, waarvoor bij voorbaai mijn dank. Schuilplaatsen voor de burgerbevolking. Nu eindelijk ook in Nederland in zeer vele gemeenten het maken van schuilkelders voor beveiliging der burgerbevolking bij eventu- eelen oorlog is ter hand genomen, doet 't vreemd aan dat de meeste Z.V1. gemeenten, en met name ook Axel, een bijna misdadige passiviteit betoonen tot 't nemen van werkelijke doeltreffende be veiligingsmaatregelen ter bescher ming van 't gros der burgerbe volking tegen luchtaanvallenbe scherming weike bestaat in 't ma ken van liefst betonnen schuil plaatsen. Wel hebben wij te Axel van wege de plaatselijke luchtbescher- mingsvereeniging van 't voorjaar enkele vergaderingen gehad, waar o m. naar voren werd gebracht le. Dat Z.V1., dus ook Axel, in de z.g. 3e gevarenklasse lucht- gevaar wordt geklasseerd, dus bij eventueele oorlog geen direct accuut gevaar voor bombarde menten zou opleveren. 2e. Ook is op deze vergadering o.m. 't parool gegeven, dat elk maar voor zichzelf moet zorgen, daar de gemeente niets voor de finitieve beveiliging harer burgers moet of kon doen. Wat punt één betreft, ben ik ervan overtuigd dat elk welden kend Z.Vlaming 't struisvogelpo litiek zou noemen, te beweren, dat vooral Oost Z.V1 in de 3e klasse luchtgevaar moet worden geklasseerdgeconstateerd aan wezigheid van belangiijke fabrie- ven te Sas van Gent, Sluiskil, zeesluizen te Terneuzen, water toren te Axel, moet elke deskun dige O.Z.V1. in de eerste gevaren- klasse luchtgevaar klasseeren en moet men hiernaar zijn beveili gingsmaatregelen nemen. Punt twee is 'n abnormaliteit op zichzelf; kent men dan niet meer 't spreekwoord .Eendracht maakt Macht" Veronderstel dat aan oorlogvoerende soldaten het parool werd gegevenelk moet op zichzelf den vijand gaan be strijden wat zou daarvan terecht komen. Evenzoo is 't toch ook met de bescherming der burger bevolking, wanneer elk zichzelf maar moet beveiligen. Nu kan men wel zeggen dat ons land neutraal is (God geve dat 't neutraal kan blijven), doch niettemin behoort het toch tot de mogelijkheden, dat het in het conflict wordt meegesleept en moeten hiernaar bijtijds maatre gelen worden getroffen voor het te laat iszelfs bij neutraliteit kan het voorkomen dat vliegers verdwaald zijn en hun bommen niet op de bestemde plaats terecht komen» Zou de plaatselijke luchtbe- schermingsvereeniging In samen* werking met de gemeenteoverhe den niet het initiatief kunnen nemen tot inzameling van gelden bij de inwoners van Axel voor 't maken van doeltreffende veilige schuilplaatsen in elke buurt. De inwoners gelieven dan te bedenken dat 't hier niet gaat om een kleine bijdrage voor een buurtfeestje, maar elk bedenke wat zijn leven en dat der zijnen waard is wanneer het bedreigd wordt en geve daarnaar zijn bij drage, natuurlijk elk naar zijn vermogen dan alleen bestaat de mogelijkheid tot het maken van doeltreffende veilige schuilplaatsc n tegen luchtgevaar; men onder schatte ook niet den weldadigen kalmeerenden invloed op de be volking, wanneer men weet bij eventueele gevaren uit de lucht hiertegen dekking te hebben dit in tegestelling met de paniekangst der bevolking wanneer men niet weet waar zich te bergen tegen luchtbombardement. Tenslotte attendeer ik nog op een bericht in enkele bladen, waarin melding wordt gemaakt van gevonden onderaardsche gan gen te Vlissingen, waarvan deze gemeente terstond dankbaar ge bruik maakt om die doeltreffend in te richten voor schuilplaatsen der inwoners. Heeft Axel ook niet onderaard sche gangen voor goede en goed- koope schuilplaatsen Een inwoner van Axel F i 1 m n i e u w s. E"n tweetal zeer interessante films zullen Zaterdag en Maan dag in Het Centrum vertoond worden. Sergeant Berry is het hoofdnummer, een film, vol van avontuurlijke gebeurte nissen, echter meer naar Ameri- kaanschen trant. Het is het ver baal van een braven politieagent, die zich later ontpopt als een schrander rechercheur en Mexi- caanscbe bendeleden onschade lijk maakt. De belooning hiervoor blijttniet uit, doch de grootste belooning bestaat toch wel hierin, dat hy ten slotte de schoone Ramona, met wie hij in de loop der ge beurtenissen heeft kennis ge maakt, zyn bruid mag noemen. Doch er is heel wat gebeurd, eer het zoover is en dat juist is het gaan zien van deze film overwaard. B o o 1 o o, het verhaal van den witten tyger, de schrik der wildernis, is een firn opgenomen in de jungle van Malakka, met al de indrukwek kende schoon- en geheimzinnig heden van het tropische oerwoud. Dit alleen reeds maakt dit film werk zeer aantrekkelijk. Maar ook de inhoud zelve is zeer be langwekkend, een aaneenschake ling van avonturen van een jonge Engelschman in deze ongerepte wildernis, zijn strijd tegen Booloo en pogingen tot redding van diens schoone vrouwelyke slachtoffers. Het is een film vol emotie's, boeiend van begin tot einde. Men zie ook de desbetreffende advertentie in dit nummer. Sportnieuws. Nood competitie K N. V. B. In verband met de mobilisatie kon de gewone competitie in deeling niet gehandhaaid worden en zoo zal nu een z.g noodcom- petitie gespeeld worden, waar door nogal wyziging in de indee ling is gekomen, ook wat afd. IV betreft. In afd. F van IV zyn thans ingedeeldAxel, Biervliet, Corn Boys, Hulst, Sluiskil, Terneu zen II en IJzendyke. Afd. G Aardenbure (bij toe lating), Breskens, Hoofdplaat, Oostburg, Schoondyke (b(j toela ting), Terneuzen I en Tarneu- zensche Boys. Het programma voor as Zon dag luidt voor deze afdeelingen als volgt F. Axel- Biervliet. Corn Bi ys—Hulst. IJzendjjku—Terneuzen II, G. Hoofdplaat—Tem. Boys, Ooitburg—Breifcem. ZONDAG 24 SEPT. 1939.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3