Binnenland. Landbouw. „De nationaal-socialisten stre ven er naar de tyrannie te hand haven, doch eerlang zal de dag komen, waarop wij een einde zullen maken aan den oorlog door den hongerdood, door de tyrannie weg te vagen. Wij zijn nu niet sterk genoeg, doch worden da gelijks sterker. Hitier moge sla gen winnen in Polen, wij winnen de onze in de rijen der vrouwen, die tevergeefs er op wachten een paar onsjes vet te krijgen en in de nationaal-socialistische partij zelf, waar Hitier zich het veiligst acht. Wij weten, dat de over winning zeker is. Het leger voor de Duitsche vrijheid is het waar achtige leger van het Duitsche volk en het zal vechten in bond genootschap met de machtigste vrije mannen ter wereld". Wordt Aken ontruimd Te Brussel wordt vernomen, dat alle gezinnen in Aken thans bevel hebben gekregen de stad te ontruimen. Alleen aan ouden van dagen en zieken zal worden toegestaan de stad per trein of per auto te verlaten. Alle an deren, met inbegrip van kinderen boven de twaalf jaar en vrouwen zonder kinderen, moeten te voet reizen. De tocht naar Keulen zal drie dagen duren. Elk moet zijn eigen levensmiddelen en een maximum bagage van 33 pond meenemen. De inwoners der stad zijn gewaarschuwd, dat alle pogingen om te ontvluchten naar België en Nederland inbeslag neming van al hun bezittingen tengevolge zal hebben. Men wijst erop, dat deze bevelen de ver spreiding der gezinnen tengevolge zullen hebben, zonder dat men weet wanneer de gezinsleden elkaar weer zullen ontmoeten, hetgeen een uiterst pijnlijken in druk onder de Duitsche burger bevolking zal wekken, aldus Reuter. Vliegtuig en duikboot. Een jong officier van de En- gelsche luchtmacht heeft het ver haal gedaan van het bombardeeren en tot zinken brengen van een Duitsche duikboot, terwijl hij een patrouillevlucht maakte. „ik zag de duikboot voor het eerst op ongeveer 2 mijl buiten de kust. De duikboot voer vrij snel aan de oppervlakte., ik naderde het vaartuig van achteren en identificeerde het als Duitsch. Toch vuurde ik eenige schoten af om haar een kans te geven zich te identificeeren. Daarop dook ik omlaag en vuurde mijn voorste stukken geschut af. De duikboot begon te duiken en was reeds half onder water, toen ik mijn eerste bommen neerwierp. De explosies stuwden het schip terug naar de oppervlakte. Ik keerde terug en de dichtbij neer komende bom van mijn tweede salvo was een rechtstieeksche treffer op zes voet van den toren. Er volgde een geweldige ont ploffing en de geheele achter steven werd uit het water gelicht. De duikboot dook omlaag onder een hoek van dertig graden. Ik bleef twintig minuten rondcirkelen en keek naar de groote draaikolk, waarin het schip verdween. Toen nam ik aan, dat de duikboot buiten gevecht gesteld was en vloog terug naar mijn basis". Officlëele verklaring te Londen Officieel wordt gemeld, dat de Britsche regeering begonnen is met het voeren van onderhande lingen met een aantal regeeringen van neutrale staten, om te komen tot de beperking van de onge makken van den oorlog tot een minimum. Deze besprekingen worden in den meest vriend- schappelijken geest gevoerd en de Britsche regeering zal voort gaan met alles te doen wat in haar macht is om rekening te h uden met de behoeften van den handel van de neutrale staten. Deze verklaring is afgelegd in antwoord op de beweringen van de Duitsche radio, dat de Brit sche regeering een nota zou heb ben gezonden aan de neutrale regeeringen, welke door de Duit- sctiers „een ultimatum, wettelooze druk, schijnheiligheid" wordt ge noemd. De waarheid is, aldus de Brit sche verklaring, dat de Britsche regeering den neutralen staten heeft medegedeeld, dat zij ten allen tijde bereid zou zijn voor stellen te overwegen. Opstand in het protectoraat Reuter spreekt over een „revo- lutonaire beweging" in Bohemen en Moravië. Te Praag zouden ar- beidersbetoogingen hebben plaats gehad, die aanleiding gaven tot ernstige botsingen, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Mui tende troepen zouden zijn ont wapend, zelfs de Duitsche be volking zou heulen met de Tsje chen. De Duitsche machthebbers aldus Rtuter treden daar tegen op door „duizenden arres taties en honderden terechtstellin gen". Bij de botsingen werd door de bevolking gebruik gemaakt van bespijkerde planken, waarmee de vrouwen op de Duitschers insloegen. Tijdens den opstand werd aan zienlijke materieele schade aan gericht. Van Duitsche zijde wordt dit bericht beslist tegengesproken. De perschef van het protectoraat heeft de buitenlandsche verslag gevers opgewekt tot een bezoek aan het protectoraat om zich van de absolute rust die er heerscht te overtuigen. Wel zijn arrestaties verricht in het begin van het conflict om de intriges van Be- nesj onmogelijk te maken. Uit tal van berichten blijkt, dat er onderhandelingen worden gevoerd tusschen Duitschland en Rusland over de verdeeling van den Poolschen buit. Te Moskou zijn reeds officieren aangekomen om de kwestie dienaangaande te bespreken. Naar Reuter meldt heeft men te Londen het gevoel, dat uit de rede van Hitier gebleken is, dat het Duitsch—Russische pact niet heeft voorzien in de mogelijkheid van geheele ineenstorting van den Poolschen staat. Men heeft het gevoel, dat Hitier het uiterste zal doen om een ge meenschappelijke grens met Rus land te vermijden. In een dagorder tot de soldaten heeft de opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchitsch, gezegd, dat het Pool- sche leger is vernietigd en dat de operaties tegen Polen zijn be ëindigd. Von Brauchitsch is naar het Westfront vertrokken, waar hij reeds besprekingen heeft gevoerd en verschillende inspecties door hem gehouden zijn. Uit Brussel wordt gemeld, dat zich tegenover het Luxem- burgsche dorp Schengen op Duitsch gebied een ontploffing heeft voorgedaan. Later werd een krachtig artilleriebombardement ontketend. Het Fransche legerbericht van Woensdagavond meldt: Activiteit van de vijandelijke artillerie op verschillende punten van het front. Fransche en Duit sche jachtvliegtuigen hebben ver scheidene gevechten geleverd. Een vijandelijk vliegtuig is in onze linies neergeschoten. Reuter meldt uit Londen Er wordt veel gegist over de bedoelingen van Duitschland aan het Westelijk front. De jongste operaties hadden duidelijk ten doel de Franschen te verdrijven van de hoogten aan de Saar, de Blies. De vraag is of de Duitschers zullen probeeren over te gaan tot een bliksemoorlog, welke voor hen in Polen zoo succesrijk is geweest. De Duitsche mededeeling, dat de luchtmacht haar taak in Polen heeft vervuld en thans gereed is voor andere plichten, voorspelt de spoedige komst van mogelijk wel drieduizend vliegtuigen aan het westelijk front. Het zal even wel eenige weken duren eer het leger met zijn geheele zware uitrusting zal kunnen zijn over gebracht. De Mtllioenen-Nota. In de millloenennota stelt de regeering het reëele tekort op den gewonen dienst, welke f746 mill. beloopt, voor het volgend jaar op 55,5 millioen. Wijst dit cijfer, aldus de re geering, op den ernst van den financieelen toestand, zooals die was voor het uitbreken van den oorlog, een kennisneming van de stijging van de uitgaven, waarop voor het jaar 1941 moet worden gerekend, versombert dit beeld nog in aanzienlijke mate. In totaal wordt voor dat jaar een vermeerdering van uitgaven verwacht van 60,5 millioen, waar onder voor de versterking van de maritieme defensie in Indië een jaarlijksche meerdere uitgave van 15 millioen. Indien derhalve de overige uitgaven niet omlaag zou den gaan en de middelenopbrengst dezelfde zou blijven, moet voor 1941 een tekort verwacht worden van f116 millioen. De Regeering noemt het dan ook een eerste vereischte, dat voor het komende jaar het even wicht tusschen uitgaven en in komsten op den gewonen dienst wordt verkregen. Teneinde de vereische verster king der middelen te verkrijgen, zal een herziening van de in komstenbelasting worden voorge steld, welke met 1 Mei 1941 zal ingaan. Als voorloopige maat regel zullen dan tot dat tijdstip ten behoeve van het rijk 45 op centen op de gemeentefondsbe lasting worden geheven, terwijl het aantal dezer opcenten voor het loopende belastingjaar zal worden gesteld op 15 Verder zal de thans bestaande dividend- en tantièmebelasting worden vervangen door een winst belasting. Uit beide maatregelen wordt een opbrengst verwacht van f 50 millioen. De overige 5 millioen van het tekort zullen gevonden moeten worden door een verdere besparing op de uitgaven. Voorts ligt het in het voor nemen van de regeering evenals -in 1914 ook thans over te gaan tot de instelling van een leenings- fonds, aangezien dekking van de mobilisatie-uitgaven uit de ge wone middelen van het jaar, waarin zij gedaan worden, uit gesloten is. De aflossingstermijn zal op 15 jaar worden gesteld. In dit fonds zal worden onder gebracht het crediet van 100 millioen, dat in 1938 is gevoteerd voor het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplich tigen, en verdér een nieuw bedrag van 100 millioen, dat dezer dagen zal worden aangevraagd, terwijl bij aanhouding van den oorlogs toestand nog op verdere zal moe ten worden gerekend. In haar nota zegt de regeering dat, ai mogen we spreken van een verzwakt weerstandsvermogen dit stellig nog geen reden is om den moed te laten zakken, doch veeleer om te trachten om door verhoogd krachtsbetoon de ern stige moeilijkheden teoverwinnen. Aan dat verhoogde krachtsbe toon zal het dan ook niet mogen ontbreken. Het zal o.m. meebrengen, dat wij ons dingen zullen weten te ontzeggen, waaraan wij gehecht zijn en dat wij wenschen zullen weten prijs te geven, ook al kan de redelijkheid daarvan op zich zelf niet worden betwist. Het is op dien grond, dat de Regeering verplicht is voorshands alle nieuwe uitgaven op den gewonen dienst, ook die waarvan de urgentie zich in de laatste jaren in toenemende mate heeft opgedrongen, achterwege te laten en bovendien er ernstig naar te streven, ook op bestaande dien sten, voorzoover eenigszins mo gelijk, gelden vri] te krijgen. Een uitzondering zal slechts behooren te worden gemaakt voor de defensie en de werkloosheids bestrijding. Krachtig zullen worden bevor derd maatregelen van training en scholing (of herscholing) van werklooze arbeiders, mede als onderdeel van het algemeene streven om de werkloozen, voor zoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug te voeren. Daarnaast zal staan de voort gezette terhandneming van pro ductieve openbare werken. Alleraardigst Intermezzo by liet Palels. Voor het vertrek van den Ko ninklijken stoet van het paleis Noordeinde naar het Binnenhof, heeft zich Dinsdag een alleraar- daagst intermezzo voorgedaan. Te kwart voor ééi verscheen onverwacht achter een van de zijramen op de eerste verdieping van het paleis een klein blond meisje in rose jurkjehet was Prinses Beatrix, begeleid door een hofdameen dooreen verpleegster. De kleine Prinses had een oranje popje en een wit speelgoedhondje bij zich. Een golf van gejuich gir.g over het publiek terwijl de kleine Prinses vroolijk met haar handje wuifde en belangstellend naar de militaire troepen en de drommen van belangstellenden op den ach tergrond keek. De officieren brachten het eere- saluut. De kapel liet zachtjes het Wilhelmus weerklinken. Prinses Beatrix wuifde enthou siast en de menigte was verrukt. Toen de galakoetsen voorreden reikte Prinses Beatrix haar hondje en pop over aan de verpleegster en drukte haar neusje tegen het venster om toch vooral niets te laten ontgaan van al dit mooie gebeuren. De Koninklijke familie wuifde bij het vertrek nog even naar de kleine Prinses. In den namiddag maakte H M. de Koningin vergezeld door H.K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard onder begunstiging van het fraaie herfstweer de traditio- neele rijtoer door Den Haag, alom door duizenden hartelijk toegejuicht. De Koningin te Den Helder H.M, de Koningin heeft Woens dag een bezoek gebracht aan den Helder, waar zij eenige oorlogs bodems bezocht. Zij bezichtigde o.a. het binnenste van een der duikbooten. De Landsvrouwe bezocht in het marinehospitaal den eenig over gebleven gewonde van Hr. Ms. Willem van Ewijck, den korporaal adelborst D. Maroux en beide gewonden bij het vliegtuigongeluk met de R 5, het watervliegtuig, dat bij vergissing door'n Duitsch toestel werd neergehaald. Daarna bezichtigde zij het vlieg veld der marine, „De Mok". Gisteren heeft Prins Bern hard een bezoek gebracht aan de Spoorwegtentoonstelling te Am sterdam. Het bezoek duurde twee uur. Voorzitter Tweede Kamer. Bij K.B. is benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting, mr. J R. H. van Schaik, lid van de Kamer. Op het strand bij Wester schelling is het lijk aangespoeld van den milicien Krul uit Utrecht, één der slachtoffers van de „Van Ewijck". De teraardebestelling zal morgen te Utrecht met mili taire eer plaats vinden. DIstribatiebureau voor kunstmeststoffen. Hoewel verwacht mag worden, dat de voorziening met kunst meststoffen voorloopig geen moei lijkheden zal opleveren, heeft de Minister van Economische Zaken het niettemin noodzakelijk ge acht, regelingen te treffen, waar door een gelijkmatige verdeeling wordt gewaarborgd. Daartoe is ingesteld een kunstmest-distri- butiebureau, dat gevestigd is te 's Gravenhage, Lange Voorhout 3. Allereerst is overgegaan tot een inventarisatie van de in Nederland aanwezige voorraden van kunstmeststoffen in eiken vorm, met uitzondering van kalk- meststoffen. Zjj die deze kunst meststoffen voorhanden ot in voorraad hebben, werden ver plicht vóór 20 September te 24 uur, van den voorraad dier goe deren opgaaf te doen door in vulling en opzending van inven tarisatieformulieren, die ter ge meente-secretarie hunner woon plaats verkrijgbaar waren. Tot die opgaaf waren niet verplicht zjj. die de bedoelde kunstmest stoffen in voorraad hebben ter uitoefening van eigen land- of tuinbouwbedrijf. Iu verband met de inventari satie is het vervoer van kunst- mest8toff-n, uitgezonderd van kalkmeststoffen, sinds 17 dezer tot een nader te bepalen datum verboden. Het vervoer van hoeveelheden van 5 Kg. ot minder is toegestaan. AXEL, 22 September 1939. Naar aanleiding van een bericht in ons vorig nummer, betreffende de inhechtenisneming van den manufacturenhandelaar 't G. alhier vernemen wij het volgende Door een paar vrienden van 't G. is in den bewusten boek handel te Selzaete een onderzoek ingesteld er. het volgende verno men De vrouw, die als gewoon lijk in den winkel bediende had aan 't G. op zijn verzoek eenige postzegels voorgelegd. Omdat in de keuken haar water stond te koken had zij zich even verwij derd en kwam bij haar terugkeer tot de ontdekking dat van de 13 postzegels a 1 frs., die zij op de toonbank had voorgelegd, er nog slechts 11 aanwezig waren. Daar zij reeds een votigen keer, nadat dezelfde Hollander 's morgens bij haar in den winkel was geweest, aan den avond van dien dag iets vermiste, werd haar wantrouwen versterkt en riep zij een buurman ter hulp om den vermoedelijken dief vast te houden. Intusschen lagen er op onverklaarbare wijze weer 13 postzegels op de toon bank. Zooals het bij dergelijke ge vallen meestal gaat waren er nu ook meerdere winkeliers, die in den loop van het jaar al eens iets gemist hadden, wat als vanzelf sprekend alles aan dienzelfden Hollander werd toegeschreven, met het bekende gevolg. De zaak is reeds in behan deling geweest en 't G. verklaart zich aan dit alles onschuldig. Met dit al zit hij nog steeds in arrest. Een poging zal heden bij den consul worden aangewend, om zoo spoedig mogelijk zijn invrijheidsstelling te verkrijgen. De vrouw van den boekhande laar zou ook verklaard hebben haar beschuldiging te willen in trekken. Aan de Staats-Middelbare school voor Hoefsmederij te Brussel zijn gisteren met lof geslaagd voor het diploma meester hoefsmid L. Schieman te Axel en F. Weemaes te Graauw-Zand- berg. De achterlichtjes mi.-ère. Zooals gemeld, bevatte de Stcrt. van 2 Aug. jl. een mededeeling van den Min. van Waterstaat, waarin gewezen werd op de wet telijke verplichting tot het bij donker voeren op een rijwiel van een helder rood achterlicht, dat behoort tot een door of vanwege den minister goedgekeurde soort en voorzien is van het door dien minister vastgestelde merk (de Rijkskeur). Z Exc. publiceerde tegelijk een merkenlijst van goedgekeurde rij wielachterlichten en een dito van achterlichten waarvan de vroeger verleende goedkeuring is inge trokken. De goedgekeurde modellen, waarvan men ons een lijst ver strekte, echter te uitvoerig om op te nemen, zijn verkrijgbaar bij de in deze streek gevestigde rijwiel handelaren, leden der V.E R.A.O. Men zie ook de desbetreffende advertentie in dit nummer. Inbraak te St. Kruis. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. is ingebroken in het gemeentehuis van St. Kruis. De dader(s) is (zijn) op een brutale manier te werk gegaan. Nadat gepoogd was een raam op te schuiven, hetgeen mislukte, werd het tweede raam bewerkt en thans met resultaat. Hierdoor heeft men zich toegang verschaft tot het gebouw. Eenig geld werd ontvreemd. Alle kasten werden doorgesnuffeld. Van een werd het slot geforceerde De politie stelt een ijverig ondezoek in naar

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2