EEN GIFTMENGSTER Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 48. VRIJDAG 22 SEPTEMRFR 1939. 55e Jaarg. Buitenland. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Hitler te Dantzig. Dinsdag heeft de Duitsche Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler een bezoek aan Dantzig gebracht. Hij werd door gouwleider For- ster bij het grensplaatsje Renne- berg ontvangen. De bevolking van Dantzig had zich opgesteld langs den weg van Renr.eberg naar Oliva en Zoppot. Alle huizen waren versierd met hakenkruisvlaggen en bloemen. Overal, waar Hitier zich ver toonde, werd hij luide toegejuicht. Te Dantzig was een enorme menschenmenigte op het met hakenkruisvlaggen en banieren versierde plein, Lange Markt verzameld. Nadat hij door gouwleider For- ster was begroet hield Hitier een redevoering, die door de Duitsche zenders uitgezonden werd en die telkens werd onderbroken door „Heilgeroep" en spreekkoren, die riepen„Wij danken onzen Führer". Wij kunnen dus volstaan met een korte samenvatting en een weergave van de meest markante passages. Door het Verdrag van Ver sailles, zeide hij, heeft men staten verscheurd, landschappen ver deeld, volkeren onderdrukt en culturen verwoest. Polen is het product van dezen waanzin. Uitvoerig gaf Hitier daarop nogmaals de bekende gronden aan, waardoor hij in Polen had ingegrepen. Zeer in den breede schilderde hij wederom de onder drukking, waaraan de Duitsche minderheden blootgestaan hadden. Na gewezen te hebben op zijn pogingen tot een vredelievende oplossing zeide Hitier Nog had de vrede gered kunnen worden. Het bevriende Italië, de Duce, heeft een bemiddelings voorstel gedaan. Frankrijk ging er mede accoord en ik heb ook mijn toestemming uitgesproken. Toen heeft Enge- FEUILLETON land ook dit voorstel van de hand gewezen en in plaats daar van gemeend, het Duitsche volk een ultimatum met een termijn van twee uur te kunnen stellen met een onmogelijken eisch- Het tegenwoordige Duitschland stelt men echter geen ultimatum meer. Polen is tot den oorlog opge ruid. De Poolsche soldaat heeft dapper gestreden, maar dé hoog ste legerleiding is, wat men noemt „Poolsch". In dit verband wees Hitier op de gruwelen door Polen op ge vangen genomen Duitschers ge pleegd. „Ik had mij zoo iets verschrikkelijks niet kunnen voor stellen I" riep hij uit. Fel was Hitler in zijn passages tegen Engeland. Ik heb geen oorlogsdoel zoo zeide hij tegen Engeland of Frankrijk. Wanneer Engeland thans ge looft tegen Duitschland oorlog te moeten voeren, dan zou ik daarop het volgende willen antwoorden Polen zal in den vorm van het Verdrag van Versailles nooit meer opstaan. Dat garandeeren Duitschland en Rusland. Wanneer Engeland zegt, dat het belangrijkste de oorlog tegen het huidige regime in Duitschland is, antwoord ik daarop, dat, wanneer een Duitsch regime de instemming zou krijgen van de heeren Chur chill, Duff Cooper, Eden, enz. dan zou dat regime slechts door deze heeren betaald en in stand gehouden en daarom voor Duitsch land onduldbaar zijn. Wanneer zij thans gelooven, het Duitsche volk van mij te kunnen verwijderen, dan houden zij dit volk of wel voor even karakterloos, of wel voor even dom als zij zelf zijn. Dat men dit goed wete Duitschland capituleert niet, over drie jaai niet en ook over zes jaar niet. Wanneer men verklaart, dat deze oorlog drie jaren zal duren, kan ik slechts mijn medelijden uitspreken met den Franschen 3) Het komische geval deed zich echter voor, dat Saint Croix er juist zoo over dacht, echter van tegenovergesteld standpunt. Zoo dra madame de Brinvilliers klaar stond met haar doodende vloeistof, zorgde Saint-Croix er voor, dat hy een tegengittje bij de hand en aldus werd de ongelukkige mar kies de Brinvilliers vergiftigd en weer genezen, zonder dat hij tot de ontdekking kwam, dat hij tot amusement diende van zjjn vrouw en haar minnaar. Doch alles heeft een eind. Lang hadden ze gewerkt, zonder dat de verdenking zich op hen richtte de catastrophe bleef niet uit. II In de zeventiende, en vooral later, in de achttiende eeuw, deed de legende de ronde, dat Saint- Croix zekeren dag subtiele ver giften mengde onder bescherming van een yzeren masker. Het toeval wilde, dat dit masker afviel en bet waren de vergiftigde gassen, die den moordenaar den DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. soldaat, die niet weet, waar hij voor strijdt. Engeland vecht door zijn blok kade tegen de Duitsche vrouwen en kinderen. Wij weten goed, wat ons bij capitulatie te wachten zou staan een nog onrechtvaardiger Ver sailles. Aan het slot van zijn rede zeide Hitier Er moge komen wat wil. Wij hebben slechts den eenigen wensch, dat de Almachtige God, die thans onze wapens gezegend heeft, wellicht de andere volkeren zou willen verlichten, dat hij hun het inzicht schenkt, hoe doelloos deze volkerenworsteling op zich zelf zou zijn Dat Hij hen wellicht tot nadenken zal brengen over de zegening van een vrede dien zij prijsgeven, alleen omdat een handvol oorlogsophitsers de vol keren in een oorlog wil ver wikkelen. Chamberlain over het doel van den oorlog. De voornaamste punten uit de rede, die Chamberlain Woensdag in het Lagerhuis heeft gehouden, zijn de volgende: 1. Het is nog te vroeg om een uiteindelijke uitspiaak te doen over de motieven of gevolgen van het optreden der Russen in Polen. 2. Noch dit optreden, noch Hitiers rede te Dantzig kan een wijziging brengen in onzen plicht den oorlog voort te zetten tot onze verplichtingen zijn vervuld. 3. Het algemeen doel van dezen strijd is, Europa te be vrijden van den voortdurenden angst voor een Duitschen aanval. Door de oppositie is critiek geoefend op het uitblijven van Engelsche hulp aan Polen. O.a. zeide de leider der oppo- sitioneele labourfractie, Green wood „Het is zeer droevig, dat Polen niet meer in ruime mate van de hulp is voorzien, welke het zoo bitter noodig had. De les, welke getrokken kan worden is, dat in de toekomst dood brachten. Verschillende tyd- geDOOten wijten zijn einde aan meer natuurlijke oorzaken 't zou dan een ziekten-complex zyn ge weest, dat hem in weinige dagen had doen sneven. Doch hoe het ook zy, den 30sten Juli vaD het jaar 1672 stond Saint-Croix als overleden geboekstaafd. En waar Diemand opkwam, die rechten deed gelden op zijn nalatenschap, werden de enkele roerende goe deren, die in zijn woning werden aangetroffen, door den staat in beslag genomen. In een casette vond men een testament, waarin op eenigszins belachelijke wijze met God en met het geweten werd gesold, benevens eeD verzameling doosjes en fhscbjes, die bij nader onderzoek sublimaat, vitriool, ar senicum, opium en een geheim zinnige vloeistof bevatten. Bij analyse herkende een expert in dit laatste een bijkans onnaspeur lijk vergif. Gaf deze curieuBe vondst reeds eenige verdenking, een briefje van Mme. de Brinvilliers, hetwelk onder de papieren van den over ledene werd aangetroffen en waar in zy hem in pathetisohe bewoor dingen mededeelde, dat ze een eind aan haar leven wenschte te makon, benevens een doer hear geteekende schuldbekentenis ten bedrage van dertigduizend livres, leidden de verdere onderzoekingen in haar richting. Het plotseling bericht, dat zij het land had ver laten met onbekende bestemming versterkte het vermoeden, dat deze affaire lang niet pluis was Eu nu men het oerste spoor van deze geheimzinnige zaak had gevonden, stapelden plotseling de aanwyzingen zich op. De eene getuige na de andere kwam aan dragen met verdachte uitlatingen, opgevangen uit den mond van de markiezin bij tyden dat ze ver keerde in verregaanden staat van dronkenschap. La Cnaussée, ge vangen genomeD en op de prjn- bank gebracht, eindigde met een volledige bekentenis af te leggen Ja, hij had de misdaden gepleegd als de uitvoerder van Saint-Croix's plannen, de verschillende ver giften had hij steeds ontvangen uit de handen van den overledene. Op de vraag, wat hij wist van de markiezin de Brinvilliers, ant woordde hij dat hij geen absoluut zekere bewyzen kon fourneeren over haar medeplichtigheid, doeh dat het voor hem onomstootelijk vaststond, dat zjjj de laatste jaren dozijnen mensehen had vergiftigd, waaronder haar vader, de hulp aan de vrienden van Engeland, snel, zeker en edel moedig moet zijn. Sinclair, de leider van de libe rale oppositie heeft verklaard dankbaar te zijn voor iedere aan duiding dat de strijd met meer energie wordt gevoerd. De ondergang van de Courageous. De Popoio di Roma laat zich van Duitsche zijde van het Wes telijke front melden, dat bij het hoofdkwartier van het Duitsche leger aan de Siegfried-linie bij zonderheden zijn bekend gewor den omtrent het torpedeeren van het Engelsche vliegkampschip Courageous. Een duikboot, welke voor Wilhelmshaven op post lag, bemerkte in den nacht het enorme silhouet van een schip, dat met gedoofde lichten naar de ver sterkte plaatsen aan de Duitsche kust kwam. Het bleek de Cou rageous te zijn, die omgeven was door talrijke torpedobootjagers en klaarblijkelijk van plan was, een luchtactie mogelijk te maken tegen de Duitsche oorlogshavens. De duikboot dook onmiddellijk onder en slaagde er in weer op te dui ken tusschen het vliegkampschip en het escorte. Op een afstand van ongeveer 200 meter kon de duikboot 5 torpedo's lanceeren tegen de Courageous, welke alle 5 voltreffers waren. Daarna dook de duikboot weer en verdween naar de meest nabijzijnde basis, teneinde het bericht te rappor teeren, dat ook door de Britsche admiraliteit is wereldkundig ge maakt. Ditzelfde bericht in de Popoio di Roma meldt, dat met de Cou rageous bijna alle vliegtuigen zijn ondergegaan, te weten ongeveer 50 en dat slechts 5 of 6 daarvan hebben kunnen opstijgen en weg vliegen. Bovendien zou het mee- rendeel van de bemanning van het ongelukkige vliegkampschip den dood gevonden hebben ten gevolge van de ontploffingen, die na de torpedeering volgden. Het schip telde 1260 opvarenden. Volgens de laatste berichten zijn hiervan 681 gered. De bekentenis bevatte bovendien nog verscheidene détails, die den lezers reeds bekend zyn. Den 24?n Maart 1673 deed de rechtbank te la Tonrnella uit spraak la Chaussée werd tot rad braking, de markiezin bij verstek tot den dood door de hakbyl ver oordeeld. Intnsschen bleet deze laatste veroordeelde spoorloos zoek en niet onwaarschijnlijk is het, dat ze haar verdere leven ongestoord in het buitenland had kunneD doorbrengen, zoo de publieke opinie zich niet met de zaak had bemoeid en strenge maatregelen eischte. Het uitleveren van een misdadiger behoorde in de zeven tiende eeuw weliswaar tot de groote uitzonderingeu, voor ver giftigingszaken bestond er als het ware een soort internationaal recht Was dit laatste de markiezin de Brinvilliers Dekend We meenen van niet; immers wijst haar schuilplaats te Luik zoo dicht by de Fransche grens er op, dat zij zich absolnut veilig waande, Hoe groot was dan ook haar verbazing, teen ze den 26iten Maart van het jaar 1674 onver wachts een Franschen marechaus see voor haar bed zag staan, die Vreemde legioenen in Frankrijk Een jzeer groot aantal vrijwil- igers hebben zich in Frankrijk aangeboden om de strijdkrachten te versterken. Onder deze vrijwilligers zijn er ook veel uit het buitenland. Men voorziet, dat binnenkort vier „legioenen" van vreemdelin gen in Frankrijk zullen worden samengesteld. Ten eerste een Poolsch legioen, onder de leiding van Poolsche officieren. Deze troepen zouden in het Poolsch worden aangevoerd. De tweede groepeering zal er eene zijn van Tsjecho-Slowaken. Talrijke Tsjechen en Slowaken zijn hun land ontvlucht na de bezetting door de Duitschers en hebben zich thans aangeboden om aan de zijde van Frankrijk mede de overweldigers van hun land te bevechten. De derde groepeering zal er eene zijn van Oostenrijkers. Men weet dat prins Starhemberg, ge wezen leider van de Heimwehr, aan de Fransche regeering de toelating gevraagd heeft om een Oostenrijksch legioen in Frankrijk te mogen oprichten. De prins, die aan de Azuren- kust verblijft, zal in de eerste dagen van de week te Parijs zijn. Reeds zouden zich 20 000 vrij willigers voor deze groepeering hebben aangemeld, alléén voor de Parijsche agglomeratie. De vierde groep zal samenge steld zijn uit onderdanen van vijf-en-twintig verschillende lan den. Een vrouw spreekt. Reuter meldt uit Londen Een vrouwelijke omroeper heeft van Duitschland uit over de radio gezegd: „Wij, Duitschers, ster ven den hongerdood in de steden en komen om in de loopgraven". Zij sprak namens „den gene- ralen staf van het leger voor de Duitsche vrijheid" en deed een beroep op de luisteraars, centra van tegenstand tegen de nationaal- socialistische regeering over het geheele grondgebied van het rijk te vormen. haar aankondigde, dat hij haar kwam arresteeren. Haar eerste greep was naar een kleine cassette onder haar legerstede, die zy met een soort razernij verdedigde. Nadat echter dat voorwerp haar met geweld afhandig was gemaakt, vond men onder den verderen inhoud een gesehreven document, getiteld >Ma confession Mme de Brinvilliers begreep, dat ze verloren wasden eersten dag van haar gevangenneming trachtte ze een harer bewakers om te koopen, hetwelk mislukte den tweeden dag trachtte ze zich door het inslikken van een naald den dood te geven, hetwelk eveneens mislukte. Dit was haar laatste zwakheid sinds dien zal ze ver bazen door een koelbloedigheid en eenzeltbeheer8ching, een betere zaak waardig. Want deze vrouw verberg achter baar kwade in stincten een energie en een mo- reele kracht, zeoais we die slechts terugvinden bij de vrouwen van de revolutie, als ze naar de Guillotine worden gesleept. G en moment laat ze baar zenuwen de baa* en ze verdedigt zich met een rust en een gewetenskaimte, die verschillende magistraten op ecu dwaalspoor brengt. (Blot volgt). AXEL C. i cou

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1