Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. EEN GIFTMENGSTER No. 47. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van I tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De luchtaanval op Caxhaven Reuter meldt uit Londen In het eerste ooggetuigenverslag van den Britschen luchtaanval op Noord-Duitsche marinehavens wordt gezegd, dat de Britsche vliegtuigen zoo laag over een der twee gebombardeerde oorlogs schepen te Wilhelmshaven vlogen, dat zij den mast bijna raakten en de inzittenden een levendigen indruk konden krijgen van wat er op de dekken en langs de kade gebeurde. Het leidende vliegtuig van het eerste aanval lende eskader had een Canadees als navigator. Wij vlogen, aldus het oogge- tuigeverslag, op het schip af om het te bombardeeren. Toen wij ons boven het slagschip bevonden, konden wij zien, hoe de beman ning naar haar posten snelde. Wij lieten toen onze bommen vallen, uit een tweede vliegtuig werd gezien, dat twee bommen doel troffen. Toen wij ons ver wijderden, begon het scheepsge schut te vuren. De navigator zag, hoe de granaten vlak achter de vliegtuigen uiteensprongen. Gedurende den geheelen aan val zagen wij slechts een Duitsch vliegtuig, een tweedekker, die voorbijvloog en verdween. In vervolg hierop wordt in het eerste van Britschen kant ver strekte ooggetuigeverslag van den luchtaanval op Cuxhaven nog gezegd, dat toen de bestuurder van het derde vliegtuig het oor logsschip naderde, waarop het eerste zijn bommen gericht had, hij de eerste bom uit het tweede toestel zag vallen, die midscheeps terecht scheen te komen. Te half acht 's avonds waren de vliegtuigen op hun basis terug gekeerd. Een ander relaas is opgehangen door de officieren en manschap pen van een toestel, van een ander eskader, dat heeft deelge nomen aan den aanval. Een der toestellen werd verscheidene malen getroffen door granaten en FEUILLETON 2) Het is bij madame de Brinvil- liers alsof ze plotseliDg haar rich ting gevonden heett, alsof haar levensdoel haar onverwacht voor oogeu wordt gesteld. Geen spoor van sehaamte of zelfverwijtmet vaste hand giet ze haar vader dagelijks het sloopend vergif in en speurt met een ziekelyken wellust naar de symptonen, die zich in dat sterke liehaam open baren. Als pleegzuster omringt ze hem met de meest zorgzame attenties; ze speelt voortreffelijk haar rol van liefhebbende waak ster en ze geett hem bijwylen een tegengiftje om het genot ever z'n lijden te verlengen. En als hy eindelijk, na gruwelijke pyuen, den laatsten adem uitblaast, is er niemand, die deze liefderijke doch ter van eenige kwade bedoelingen verdenkt, ja, haar sterk sprekend verdriet wekt algemeen het mede leden. Intusschen zat madame de Brin- villiers niet stil, haar ziekelijke neiging had zich ontwikkeld tot kogels, doch het keerde behouden terug, hoewel twee der tanks doorboord waren. De beide an dere bombardementsvliegtuigen van deze groep werden niet ge troffen. „Wij vlogen op een hoogte van ongeveer 2000 meter, aldus dit relaas, toen wij een aantal Duitsche schepen in het oog kregen. Eerst, toen wij bijna boven hen waren, openden zij het vuur. Het was een vreeselijk vuur, vooral dat van de groote schepen. Door ons manoeuvree ren maakten wij de trefkans van den vijand zoo klein mogelijk, daarna vlogen we recht op de schepen aan en lieten wij onze bommen vallen. Onmiddellijk daarna stegen wij tot de wolken en verwijderden wij ons, terwijl de granaten rondom ons uiteen spatten. Onze groep keerde be houden terug. Het leidende vliegtuig werd getroffen door een granaat, die vlak langs den radio telegrafist vloog. Twee benzine tanks werden doorboord en ver schillende stukken van het ge raamte werden weggeschoten, doch het toestel kon naar zijn basis terugkeeren en zonder on gelukken landen. Een ander toe stel, dat van den aanval terug keerde, ontdekte een duikboot, die in de richting van de Duit sche kust voer en haastig dook, toen zij het vliegtuig waarnam. Helaas had het toestel al zijn bommen reeds laten vallen, an ders zou de duikboot een ge makkelijk slachtoffer zijn ge weest", aldus besloot het relaas. Slachting op groote schaal. Een officier van een Duitsche tankafdeeling, die juist van het Poolsche front was teruggekeerd, heeft aan den Berlijnschen cor respondent van „Politiken" van zijn ervaringen verteld. „De Duitsche tanks hebben de ver wachtingen overtroffen", zoo ver klaarde hij, „maar tot welk een prijs". De moderne oorlogsvoe ring zal niet anders blijken te zijn dan een slachting op groote schaal. De officier schatte de Duitsche een ware manie. Geen dier was veilig voor de kansten van deze giitmengster, in de hospitalen deelde ze vergiftigde beschuiten uit en met vreugde vernam ze de berichteD over de slachtoffers, door haar gemaakt, om de symptomen van Dabij te kunnen bestndeeren, oefende ze zicb op haar kamenier FracQ)ise Roussel, die ze telken male juist zooveel vergit toediende, dat ze er niet aan stierf. Madame de Sévigcé, aan wier memoires dit hoofdstuk is ontleend, schrytt in een harer brieven >Madame de Brinvilliers ver giftigde tortelduifjes, na het ge bruik waarvan verscheidenen stier ven. De bewaker at ervan op een feestmaaltijd en stierf na drie maanden*. In het vervolg zien we de ver- giftigings-manie van madame de Brinvilliers, gesteund door een nienw motief, een geldmotief. Het zrjn niet meer de onschuidigeD, die zij vervolgt met haar wonder lijke liefhebber^', het zijn aller eerst haar naaste familieleden, die uit den weg moeten worden ge ruimd. De erfenis van haar vader was voornamelijk toegevallen aan haar beide broeders. Om dezen deoden en zich de erfenis toe te eigenen, werd nu een tweede plee verliezen aan het oostelijk front alleen op 15.000 man, terwijl het hem onmogelijk was het aantal gesneuvelden aan Poolsche zijde te schatten. Dit aantal moet tusschen 150.000 en de 300.000 liggen. „Wij geven toe, dat het zeer te betreuren is", verklaarde de offi cier, „maar het was ons onmo gelijk gevangenen te maken, in de eerste plaats wel, omdat wij bang waren, dat zij achter onze tanks zouden komen. Wij moes ten schieten op ieder, die binnen ons bereik kwam. In de tweede plaats hadden wjj niemand, die zich met de zorg voor de gevan genen kon belasten. Daarom hebben wij bijna heelemaal geen gevangenen gemaakt. Wij moesten iedereen wel neerschieten". De Duitsche officier voegde hier nog aan toe: „De Polen zijn moedige vechters en het zal niet gemakkelijk zijn Polen te overwinnen. Wij zullen iederen soldaat moeten dooden, voor zij vermoedelijk zullen toegeven". De officier wees er ten slotte nog op, dat de Duitsche infante risten dagelijks met volle uitrus ting, bijna vijftig kilometer door zand en stof afleggen. Van het Westelijk front. De laatste legerberichten van het Fransche oppercommando, aldus United Press, laten geen twijtel bestaan omtrent het feit, dat het tempo van den strijd aan het Westelijk front versnelt naar mate de Franschen de voornaam ste stellingen naderen. In een commentaar van gezaghebbende zijdewordt verklaard, dat de Fransche troepen successen heb ben geoogst, door een Duitschen tegenaanval, die in het gebied, dat aan de vallei van de Nied grenst, volkomen te doen mis lukken. Het was de eerste massa- aanval van de Duitschers sinds de gevechten aan het Westelijk front begonnen. Toen de Duit sche aanval gebroken was, hadden de Franschen de controle op de heuvels volkomen behouden. Van gezaghebbende Fransche zijde ver de campagne ontworpen. Als technisch adviseur werd Saint- Croix geconsulteerd, die haar mededeelde, dat hij zelf met een nieuw vergif eenige personen uit zy'n omgeving met succes had bewerkt. Want hierop moeten we de aandacht vestigen Saint Croix was niet een man, die zich voor een enkele wraakneming van ver git had bediend ook bij hem was die moordzucht tot een patholo gische monstruositeit uitgegroeid. De minnaar was de minnares waardig 1 Als medepliehtige had hy by z'n vorige aanslagen een zekeren la Cbaustéj gebruikt, die hem tevens diende als valat. Het plan was nu, dezen bediende in dienst te stellen bij een der hee- ren d'Aubray, de ongelukkigen, die vooraan op de zwarte ljjst stonden. De jongste van hen, geen kwaad vermoedende, verbond dezen schavuit, op aanraden van zyn zuster, aan zijn persoon en schonk hem z'n volle vertrouwen. De gevolgen laten zich raden 1 Nauwelijks waren twee dagen verstreken, of mijnheer d'Aubray nam uit de handen van laChans- see een glas wijn en water aan, hetwelk een verdachte klenr ver toonde Hy rook eraan, zette het glas aan z'n lippen en vroeg klaart men voorts, zeer voldaan te zijn over den weerstand van de infanterie bij de geweldige bombardementen der Duitschers. Het was de eerste werkelijke vuurproef, die de Fransche infan terie van de zijde der fel vurende Duitsche artillerie heeft moeten ondergaan. Nu de Franschen de heuvels bij de Nied hebben kun nen behouden, trekken zij waar schijnlijk opnieuw voorwaarts om de overige heuvels te bezetten, die hun van zeer groot nut kunnen zijn bij de aanvallen op voorname punten van de Siegfriediinie. .Het staat thans wel definitief vast, dat de gevechten aan inten siteit toenemen. De Franschen zijn van meening, dat de Duitsche luchtaanvallen in den sector van de Moezel er op wijzen, dat de Duitschers achter de operaties spoed beginnen te zetten. Daitsche maatregelen. Ook in de Duitsche hoofdstad schijnt men zich thans voor te bereiden op een oorlog van lan gen duur. In de fabrieken van oorlogsmateriaal wordt koortsach tig gewerkt en ook op de scheeps werven heerscht groote activiteit, meldt United Press. De groote districten in West- Duitschland zijn geëvacueerd, doch de genomen maatregelen zijn nog niet voldoende. In tijd van nood zouden 18 tot 20 mil- lioen menschen van woonplaats moeten veiwisselen. Om de arbeidstijden aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen, heeft de Duitsche verde- digingsraad een decreet gepubli ceerd, krachtens hetwelk voortaan kinderen boven de 16 en vrou wen 10 uur per dag mogen wer ken. Ook beneden de 16 jaar mogen de kinderen tien uurwer ken, doch van dezen arbeidstijd moeten de schooluren worden afgetrokken. Er wordt te Berlijn voor 25 September een nieuwe verorde ning voor het betrekken van zeep aangekondigd. Uit deze aankon diging blijkt, dat men, gelijk te voren, een bijzonder verzoek moet verbaasd aan la Chaussée»Wat geef je me daar te drinken »Wijn en water antwoordde de bediende onverstoord en zonder een oogenblik z'n tegenwoordig heid van geest te verliezen, spoel de by onmiddellijk het glas om hij had bemerkt, dat hy de dosis te sterk had geuomen. Met een handig leugentje over eeD ver gissing met ééa der msdicamenteu van z'n meester, nam hij diens laatste wantrouwen weg. La Ctiausfé 3 wachtte nu ge duldig op een gunstiger gelegen heid en deze deed zich al spoedig voor. De moordenaars achter de schermen hadden hem medege deeld, dat de twee broeders met Paschen samen zouden komen welk een unieke gelegenheid om deze twee vliegen in ééu klap te dooden Met zorg werd een nieuw vergif gebrouwen en den 12an April van het jaar 1670 werd aao een groot diner, waar ook de twee slachtoffers aanzaten, een taart rondgediend. Zeven personen, die er met den grontsten smaak van gesmuld hadden, werden ernstig ziek, de twee heeren d'Au bray keerden beideD, geslagen door een geheimzinnige kwaal, Daar Parjjs terug. De knapste doktoren kwamen aan hun ziekbed indienen ten einde een machtiging te verkrijgen, welke het recht geeft een stuk scheerzeep of een tube scheerctême van normale grootte te koopen en dat men met dat eene stuk vijf maanden moet doen. Vóór het verstrijken van dien termijn mag men geen nieuw ver zoekschrift inzenden. Poolsche aanklacht tegen Duitschland. De Poolsche ambassadeur te Londen heeft naar aanleiding van het communiqué van het Duitsche hoofdkwartier, dat open steden, dorpen en gehuchten in Polen zullen worden gebombardeerd, verklaard, dat reeds van het begin der vijandelijkheden af de Duit sche luchtmacht systematisch en meedoogenioos open steden heeft gebombardeerd. De ambassadeur geeft hierop een lijst van dertig steden, met inbegrip van War schau en de voorsteden, welke tot 3 Sept. van bombardementen te lijden hebben gehad. Sinds dien datum, aldus de verklaring, zijn tal van Poolsche steden en zelfs dorpen bestookt door de Duitsche vliegtuigen. lederen dag werd een raid op Warschau ondernomen. Tusschen 1 en 3 Sept. bedroeg het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking vooral kinde ren 1500 dooden en duizenden gewonden. Gedurende de afgeloopen twee dagen hebben de Duitschers op methodische wijze open steden gebombardeerd, welke ver van het gevechtsterrein afliggen. Bovenstaande feiten, zoo besluit de verklaring, bewijzen duidelijk, dat Hitler's belofte, in antwoord op Roosevelt's oproep van 2 S;pt., dat hij geen open steden zou laten bombardeeren, niet is gehouden. Fransche mijne megger In de Incht gevlogen. Het ltaiiaansche agentschap Stefani verneemt, dat de Fransche mijnenlegger „Piuton" in de haven van Casablanca (aan de Westkust van Marokko) in de lucht ge vlogen is. en welke pogingen dezen ook aauweuddeD om het vreeselyke lyden van hun pat enten te ver lichten, alles was te vergeefs. Slechts de dood kon uitkomst brengen en deze kwam; de jong ste stierf twee maanden, de oudste drie maanden na het diner. By lyksehouwing was het allen me dici duidelijk, dat ze beiden ver giftigd waren geworden. Wat was de oorzaak, wie trot de schuld Men koD er niet achter komen, een mysterie bleef op dezen dub belen dood rosten. Ja, zoo weinig bad mijnheer d'Aubray zyn be diende verdacht, dat hij bem een legaat naliet van 300 livres. Nog steeds was de lijst der slachtoffers niet afgewerkt. Een zuster vaD madame de Brinvilliers stond den erfenis jagers nog in den weg. Verschillende aanslagen strandden op de waakzaamheid van deze freule, die met grooten angst de geheimzinnige stortte onder haar familieleden had gade geslagen. Toen dit niet lukte, besloot degiftmengsterhaar weten schap eens te probecren op haar man, die baar wel niet tot last was, doch in wien ze waartchjjoljjk een interessant proetkonyn had ontdekt, (Wordt vervolgd)* LSCHE COURANT. I i

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1