Buitenland. Met groote witte letteis waren de naam en nationaliteit aange bracht. Met de „Dempo" is naar Indië vertrokken de schout-bij-nacht Htlfrich, die in Ned.-Indië de functie zal aanvaarden van com mandant-zeemacht. Verder behoorde tot de passa giers de zoon van den sultan van Djokja, Raden Mas Soemitro. Drjjrende mijnen. De inspecteur-generaal voorde scheepvaart maakt bekend, dat drijvende mijnen zijn aangetroffe langs de Noordzeekust, op de Oos terschelde en in de Waddenzee Opening Staten Generaal. Als gewoonlijk zal de opening der Staten-Generaal op Dinsdag 19 September geschieden door H. M. de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bern hard zullen bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. De maatregelen tegen prijs opdrijving. De Nederlandsche Grossiers- bond schrijft: Zooals bekendis, neemt de min. van Economische Zaken aan, dat in verband met de maatregelen tegen prijsopdrijving voor de bepaling van den prijs van nog aanwezige oude voorra den de oude prijs als richtlijn genomen moet worden, ook al liep van het betrokken artikel de prijs in de algemeene marktver houding inmiddels op. Het is duidelijk, dat deze opvatting voor den handel ernstige bezwaren met zich brengt. Een koopman zal immers bij de bepaling van de prijzen voor zijn artikel reke ning moeten houden met de kos ten, die hij moest maken om zijn voorraad weer aan te vullen. De Ned. Grossiersbond heeft er dezer dagen in request aan den minister van Economische Zaken dan ook op aangedrongen, dat in de toe komst in dit verband de ver vangingswaarde als basis zal mo gen aangenomen worden voor de prijsbepaling. De ramp van de ,Yan Ewflok" Dinsdag zijn op verschillende plaatsen de slachtoffers van de mijnenveger de Willem van Ewijck" onder groote belangstel ling en met militaire eer ten grave gedragen. Begin volgende week zal op een door den marine-commandant nog nader te bepalen dag door den schout bij nacht H. Jolles namens de geheele marine, aan den voet van het monument „Voor hen, die vielen" te Den Helder, een krans gelegd worden, ter eere van de nagedachtenis der vermisten bij de ramp van de „Willem van Ewijck". Deputaties van alle schepen en maritieme inrichtingen zullen hierbij, evenals een deputatie van de landmacht tegenwoordig zijn. Door de sleepboot „Stentor' is te Den Helder aangebracht het stoffelijk overschot van een der vermiste leden van de bemanning van de „Van Ewijck", n 1. van den hofmeesterzeemilicien S. C. van Steenkiste. Het stoffelijk overschot zal te Vlissingen ter aarde worden besteld. Tjjdelfyk asyl in Zeeland. In aansluiting op het bericht betreffende een onderzoek raar de mogelijkheid, zoo noodig, vluchtelingen onder te brengen op de Zeeuwsche eilanden, wordt thans officieus nog bericht, dat hei hier betreft een tijdelijke onderbrenging. Mocht het geval zich voordoen, dat Nederland voor geruimen tijd asyl zou moe ten verkenen aan een groot aantal personen, zooals in den oorlog van 1914-1918, dan zouden daarvoor een of meer kampen op nader te bepalen plaatsen in ons land moeten worden ingericht. Doltsche vliegers geïnterneerd. De regeeringspersdienst meldt Woensdag is een Duitsch mi litair watervliegtuig bij Ameland in de Nederlandsche territoriale wateren aangehouden door Ne derlandsche vliegtuigen, die in overeenstemming met de regelen tot handhaving van de onzijdig heid het Duitsche vliegtuig heb ben belet het Ned. rechtsgebied te verlaten. Het is in beslag genomen en de bemanning werd geinterneerd. Naar de K.L M. uit Calcutta vernomen heeft, is de K L M.-vlie ger Klein, die aldaar door de Britsch-Indische autoriteiten we gens zijn Duitsche nationaliteit was geïnterneerd, vrij gelaten. Eden over het doel van den oorlog. Eden, de nieuwe minister van de dominions, heeft Maandag avond een radiorede gehouden waarin hij begon met aan de hand van het Engelsche witboek te bewijzen dat Engeland en zijn bondgenooten met een goed ge weten dezen oorlog hadden aan vaard. Polen had onderhandelin gen over het dispuut in beginsel aanvaard, evenals Tsjechoslowa kije verleden jaar had willen onderhandelen. Maar Hitler had zijn keus reeds gedaan en nu moet hij ook den uitslag aanvaarden, want voor Engeland en zijn re geering is er geen weg terug en geen compromis, voordat het Naziïsme, met al wat het be- teekent aan gebroken beloften, onderdrukking en wreedheid, zal vernietigd zijn. Hitier heeft gezegd, dat zijn eenige bedoeling was en is de onrechtvaardigheden van het ver drag van Versailles te herzien Daarvoor heeft hij zijn geweldig leger en groote luchtmacht ge schapen. Maar eerst brak hij woord tegenover Oostenrijk, daar na tegenover Engeland en Frank rijk bij den inval van Tsjecho- slowakije, welks volk thans ge degradeerd is tot niet veel meer dan houthakkers of waterdragers Vijf jaar geleden sloot hij een verdrag, dat tien jaar zou gelden met hetzelfde Polen, dat hij nu is binnengevallen. De status van Danzig eD de Corridor zouden tot 1944 ongewijzigd blijven. Uit al deze feiten ziet men, dat de zoo genaamde herziening van Ver sailles slechts een voorwendsel is geweest voor het aanwenden van geweld, dat het program is geweest van Duitschlands heer- schers in de laatste 80 jaarin 1864 tegen Denemarken, twee jaar later tegen Oostenrijk, in 1870 tegen Frankrijk, in 1914 tegen de halve wereld en nu opnieuw. Er was geen enkele reden, waarom het twistpunt over Danzig niet met vredelievende middelen had opgelost kunnen worden, maar Hitier wilde hier niets van weten. Hij gaf de voorkeur aan namelooze ellende, anarchie en stroomen bloeds. Hij en zijn vol gelingen moeten echter weten, dat zij zich aan geen illusie be hoeven over te geven. De Engel sche vastberadenheid om aan het Nazi-systeem een einde te maken is onwrikbaar. Wij zijn, aldus Eden, niet ten oorlog gegaan voor het lot van een ver verwijderde stad in een ver verwijderd land, wij hebben het zwaard aangegord om te bewijzen, dat agressie moet ophouden en tot dat doel bereikt is zal er geen vrede zijn. Ongetwijfeld heeft Hitler ge hoopt, dat na een snelle over winning in Polen tengevolge van zijn overmacht de Westelijke de- mocratiën weer zouden gaan wij felen, maar ik herhaal, vervolgde Eden, dat wij zullen vechten tot het Hitlerisme met al zijn in- haerente eigenschappen vernietigd zal zijn. Al onze groote domini ons hebben vrijwillig onze partij gekozen, van alle kanten hebben den koning verzekeringen van oyaliteit en hulp bereikt. Opnieuw is Groot Brittannië vastbesloten zijn oorlogsdoel te bereiken. Voor velen onzer is het de tweede maal, dat wij denzelfden vijand bestrijden. Het was de tweede uitdaging in 25 jaar. La ten wij zorgen, dat wij niet voor de tweede maal een fout maken. Want na dezen oorlog moet een nieuwe wereld ontstaan, die geen bloote weerspiegeling mag wor den van de oude en doodgebloede wereld van gisteren. Het Nazi isme kan niet anders zijn dan een voorbijgaand geloof; een systeem, dat uitsluitend is op gebouwd op brute kracht en ge weld kan nooit lang blijven be staan. Om het te vernietigen zullen wij veel leed moeten doorworstelen en groote ver woestingen zullen aangericht wor den, maar waar het op aan komt is, dat wat zal komen nadat wij Europa van dezen geese! zullen hebben bevrijd. Er moet en kan komen een waarlijk vereenigd Europa, dat dezelfde idealen van vrijheid, verdraagzaamheid en menschenliefde zal kennen. Dit moet gebeuren, maar zoolang het Naziïsme bestaat, is dit niet mo- lijk. Door Hitiers beslissing zul len wij eerst moeten vechten voor deze nieuwe beschaving, deze nieuwe maatschappij opgericht kan worden, maar na deze nacht merrie moet een samenleving ge grondvest worden, in welke vrij heid, kans en hoop voor al haar leden zullen te vinden zijn. Brltsche troepen in Frankrjjk. Te Parijs neemt men nog een volledig stilzwijgen in acht om trent de bewegingen der Britsche troepen en vliegers in Frankrijk. Uit verscheiden steden en dor pen komen berichten binnen over de hartelijke wijze, waarop zij door de bevolking verwelkomd worden. „Het Fransche volk heeft den Tommies ovaties gebracht," zoo schrijft de „Daily Mail" en het blad vervolgt: „De Britsche troe pen zijn nu in Frankrijk en zoo is de oorlog nu ook een Britsche oorlog geworden." „Wie zijn deze soldaten, die nu in de slaglinie optrekken?" vraagt het blad dan en het ant woordt „Het zijn de zonen en jongere broers van de mannen van Yperen, de mannen, van wie eens een vijand verklaarde „zij strijden hardnekkig tot het einde met alle middelen waarover zij beschikken. Zij gaan recht op de overwinning af. Het zijn de zelfde mannen, die Hitler in „Mein Kampf" geprezen heeft. Over het aantal van de Britsche troepen in Frankrijk is niets be kend. Slechts schrijft de „Times" dat „hun aantal grooter is dan in 1914". De Fransche oorlogscorrespon dent Roland Dorgelles heeft een radiorede gehouden, waarin hij verklaart, dat de Britsche troepen „ditmaal wonderlijk op hun taak zijn voorbereid." Reeds vechten zij in grooten getale aan onze zijde". Hij voegde er ten slotte aan toe, dat „hun aantal voortdurend zal toenemen." De hertog en hertogin van Windsor zijn naar Reuter meldt in Engeland aangekomen. Zooals bekend is de hertog van Windsor veldmaarschalk en kolonel van de Welsh Guards. Drie jaar geleden nam de hertog onder droeve omstandigheden afscheid van zijn land om in den vreemde rust en vergetelheid te zoeken. Op ongeveer dezelfde plaats, waar hij zich toen in alle stilte inscheepte, heeft hij wederom voet op Engelschen bodem gezet. De aankomst was zorgvuldig geheimgehouden. Slechts enkele vrienden van de Windsors ston den bij den steiger te Portsmouth ter begroeting Als eerste kwam de hertogin van boord, in een langen bontmantel gekleed, om haar tegen de kilheid van den avond te beschermen. Na haar de hertog van Windsor. Glimlachend, gelukkig weer in Ëngeland terug te zijn, dankte het hertogelijk paar met een lichte handbeweging. Gisteren heeft de ex-koning voor het eerst sedert drie jaar een ontmoeting gehad met zijn broer, koning George. Frankrfyk. Het Fransche persagentschap meldt uit Boekarest Lemberg bevindt zich nog in 3oolsche handen. De stad is gister talrijke malen gebombar deerd. De Duitsche vliegtuigen hebben ook de stad Krzemienijc, waar het ministerie van buitenl. zaken en het diplomatieke corps een toevlucht hadden gezocht, gebombardeerd. Volgens een bericht uit Pool- sche bron hebben gisteren 70 Duitsche vliegtuigen Warschau gebombardeerd. Hiervan werden 35 toestellen neergeschoten. Een bom kwam terecht in een drukke straat, waardoor 15 vrouwen wer den gedood. Het officieele Russische pers agentschap Tass meldt: ln de laatste dagen zijn de ge vallen, waarin Poolsche militaire vliegtuigen de Russische grens schenden, talrijker geworden. Op 13 September schonden Poolsche bombardementsvliegtuigen op 2 plaatsen de grens in de Oekraïne. Een toestel werd door Russische gevechtsvliegtuigen omringd en tot landen gedwongen. Bij Mozyr zijn drie Poolsche bombardements vliegtuigen tot landen gedwongen. De inzittenden werden in arrest gesteld. De Fransche pers verheugt zich over den tegenstand, dien de Polen bij Warschau bieden. Men hoopt, dat de Polen hun tegen stand zullen volhouden totdat de herfstregens hun nuttige hulp zullen bieden. Voorts wijzen de bladen er op, dat de Duitschers nu op de hoogte gebracht zijn van het feit, dat de Fransche en Engelsche legers Duitschland in het Westen aanvallen. Men ver wacht, dat deze mededeeling in Duitschland een diepen indruk zal maken, daar het Duitsche volk steeds een strijd aan twee fronten als een ernstige aangelegenheid beeft beschouwd. ln den Parijschen dierentuin neemt men in verband met een mogelijk bombardement zijn maat regelen. Reeds zijn onder de dieren de eerste slachtoffers ge vallen. De minder kostbare wor- nen n.l. gedood, terwijl meer waar devolle exemplaren naar de pro vincie worden overgebracht. Diplomatieke actie te Romo. In goed ingelichte nazi-kringen te Berlijn wordt gezegd, dat Italië mogelijkerwijze in den loop van de volgende week een direct en formeel beroep op Frankrijk zal doen en daarbij zijn goede dien sten zal aanbieden, om de vredes onderhandelingen te heropenen. De ltaliaansche ambassadeur te Berlijn, Attolico, die bijna dage lijks met Von Ribbentrop en Goering heeft geconfereerd, is naar Rome vertrokken, om aan Mussolini en Ciano verslag uit te brengen omtrent Berlijns hou ding met betrekking tot de ltali aansche vredespogingen. De Duitsche ambassadeur Von Mackensen heeft te Rome sedert Zaterdag j 1. eveneens dagelijks met Mussolini en Ciano geconfe reerd. Tenslotte is de Fransche am bassadeur te Rome, Francois Poncet, onlangs naar Parijs ver trokken, naar men veronderstelt, om de Fransche regeering op de hoogte te brengen omtrent de ltaliaansche vredesplannen. Verder wordt ook ten Vaticane een diplomatieke bedrijvigheid waargenomen. Duitschland. Op uitnoodiging van den op perbevelhebber van het Duitsche leger begeven zich deze week de in Berlijn geaccrediteerde militaire attachés der neutrale staten in twee groepen voor drie dagen naar het operatiegebied in Polen. Hun zal daar de gelegenheid worden geboden het oorlogstoo- neel bij Mlawa in oogenschouw te nemen en bij een bezoek aan verschillende operaties, den geest en de stemming der troepen te verzamelen voor de rapporten aan hun Generale Staven. Woensdag hebben de Duit schers den spoorweg Trier— Metz tegenover het Luxemburg- sche plaatsje Schengen opge blazen. De brokstukken ijzer kwamen in Schengen terecht, zonder even wel iemand te treffen Het Belgische blad „Le Peuple" meldt van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat de burger bevolking van Trier wordt ge ëvacueerd. De Berlijnsche correipon- dent van National Tidende zegt, dat er geruchten in omloop zijn volgens welke vele vrouwen en kinderen uit Keulen worden ge- evacueerd. Dit zou beteekenen, dat de Duitschers daar een aan zienlijke militaireactie verwachten. In zijn dagoverzicht deelt het Poolsche telegraafagentschap mede„Na een vurigen aanval hebben de Poolsche troepen Lodz heroverd. De Duitschers trokken inderhaast terug met achterlating van veel wapens, munitie en an der oorlogstuig". Van het hoofdkwartier van den Führer werd gemeld, datdeFüi- rer bij zijn tocht langs het front Woensdagmiddag te drie uur te Lodz is aangekomen. De tocht door de stad, welke eerst einde van de vorige week werd inge nomen, was een groote verrassing voor de Duitsche troepen, aldus het berich. Deze twee meldingen zijn dus in lijnrechte tegenspraak met el kaar. Tijdens een vlucht boven vijandelijk gebied was een vlieg tuig van een Duitsch bombarde mentseskader gedwongen achter de Poolsche linies in Dyskow bij Tluscz een noodlanding te maken. Teneinde de bemanning te hulp te komen, landde een vliegtuig van hetzelfde eskader naast de eerste machine em terwijl door het werpen"van bommen Poolsche aanvallers op een afstand wer den gehouden zag de bemanning van het tot dalen gedwongen vliegtuig kans de machine in brand te steken en vervolgens aan boord te komen van het andere vliegtuig, dat daarop veilig kon starten en wegkomen. Distributie in België. Men verwacht, dat in België tegen het einde van de maand voor de voornaamste levensmid delen distributie ingevoerd zal worden. Dit zal, volgens Havas, geschieden door bons of zegels, die bij de verstrekking fngeleverd moeten worden. De voorraden zijn zoo groot en de voor de toekomst genomen maatregelen zoo uitgebreid, dat dagelijks ruime rantsoenen.beschikbaar ge steld kunnen worden. Zoo zou den volwassenen 350 gram Jen kinderen 325 gram brood per dag krijgen. 45 000 Joodsche vrijwilligers. In de eerste twee dagen van de campagne van het Joodsch Agentschap en den Nationalen Joodschen raad tot het vrijwillig dienst nemen bij de plaatselijke verdediging en de hulpdiensten van het Britsche leger hebben zich 45.000 volwassen Joodsche mannen en vrouwen opgegeven. Hieronder bevinden zich talrijke officieren van het Duitsche, Oos- tenrijksche en Tsjechoslowaak- sche leger. AXEL, 15 September 1939. Vanaf heden is de provinciale stoombootdienst op de Wester- Schelde geheel op den ouden voet hersteld, terwijl ook de tramverbinding van Hoedekens- kerke op Goes v.v. in aansluiting op de prov. booten zal rijden. Toen de heer O. Ribbens uit Terneuzen Maandagmiddag #ch van uit zijn woonplaats per auto naar Sas van Gent wilde begeven is de auto nabij de hof stede van den heer Ramondt op den weg langs het kanaal tegen een boom gereden. Door pas- seerende wielrijders werd direct hulp geboden, ln de auto, die zwaar werd beschadigd bevond zich behalve de heer R die aan het stuur zat ook nog de schipper J. v. d. Hooft, die met zijn vaar tuig te Sas van Gent lag, en achter in de auto had plaats ge nomen. De heer R. bekwam een hersenschudding, benevens een gebroken sleutelbeen en een hoofdwoude. Schipper v. d. H. werd bewusteloos uit de auto gehaald en op advies van der. geneesheer naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Bij het dorschen heeft de werkman D. uit Hoek, die te Philippine werkzaam was, het ongeluk gehad met zijn handen

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2