nn EEN GIFTMENGSTER Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. So. 4G. VRIJDAG 15 SEPTEMBER PJ39. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De belangen van de gemobiliseerde dienstplichtigen. De regeeringspersdienst meldt Bij de regeering zijn eenige maatregelen in voorbereiding, welke strekken om de maatschap pelijke zorgen van de buitenge woon onder de wapenen geroe pen dienstplichtigen zooveel mo gelijk te verlichten. Daartoe zal o a. het bedrag, dat ten hoogste aan kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, van f 2.50 op f 3 per dag worden gebracht, terwijl in bijzondere gevallen het bedrag van f 3 met machtiging van den minister van defensie nog eenigermate zal mogen worden overschreden. Dit wil niet zeggen, dat alle vergoedingen verhooging zullen ondergaan, maar dat in sommige gevallen, waarin thans reeds f 2,50 per dag aan vergoeding wordt genoten, doch waarin dit bedrag niet voldoende blijkt, in verband met de achteruitgang van de ge- zins-inkomsten en b.v. in verband met de grootte van het gezin, de vergoeding kan worden verhoogd. Verder zal de verhooging soms noodig blijken ten aanzien van gezinnen, die in ,het buitenland verblijf houden, daar in verschil lende streken in het buitenland een andere maatstaf voor levens onderhoud moet gelden dan hier te lande. Voorts is een regeling te wach ten, welke beoogt steun te ver- leenen aan diegenen, die door opkomst in militairen dienst in on overkomelijke moeilijkheden zijn geraakt en met toekenning van kostwinnersvergoeding niet of niet voldoende geholpen zijn. De regeering heeft het hoofd bestuur van de koninklijke natio nale vereeniging tot steun aan miliciens bereid gevonden zich met de uitvoering van deze rege ling te belasten. Daar deze ver eeniging voor dit doel niet over voldoende geldmiddelen beschikt, heeft de regeering haar een zeker bedrag aan subsidie toegezegd FEUILLETON 1) Er zjjn mannen met het uiter lijk van een moordenaar, die iedere gevaDgen vlieg baiten de deur dragen er zijn vrouwen met de gelaatstrekken van een Ma donna, die allerlei helsche in stincten in haar hart bergen. Marie Madeleine d'Aubraj was van de laatste soort. Uit haar oog sprak vriendelijkheid en men- schenlietde, baar lippen wareD geschapen voor een vriendschaps- kus en haar bevallige vingers rustten vertrouwelijk in de hand van een ieder, die tot haar kwam om halp. Omstuwd door vrijers, die het zoowel op het aardige persoontje als op den aardigen bruidschat gemunt hadden, huwde ze in het jaar 1631 den markies de Drinvilliers, msftre de champ ip het regiment van Normandië. Dit laatste type is in een paar woorden geschetsthij was dom, arrogant en vergooide zijn leven aan den wijn en aan de vrouwen. Z'n vrouw daarentegen is een uiterst curieus geval. Zoo het waar met de bepaling, dat deze sub sidie zal worden verhoogd met een gelijk bedrag als de vereeni ging van andere zijde aan bij dragen mocht ontvangen. Wan neer dus iemand de vereeniging steunt, hetzij met f 100, hetzij met een kwartje of een dubbeltje, kan hij er op rekenen, dat het rijk er evenveel bijlegt. Het adres van de vereeniging is: Amsterdam C. Weteringschans 96, terwijl het nummer van de postrekening is 12459. Uit maatschappelijk oogpunt is het gewenscht, dat de plaatsen, die als gevolg van de mobilisatie zijn opengevallen, weder geheel worden bezet. De regeering heeft in dit verband met groote waar deering vernomen, dat zeer vele werkgevers hun onder de wape nen geroepen personeel, niet of althans slechts tijdelijk hebben ontslagen en de opengevallen plaatsen ook slechts tijdelijk heb ben doen bezetten door niet-ge- mobiliseerden, opdat de gemobi- liseerden, wanneer zij weder uit dienst komen, in hun oude be trekking kunnen terugkeeren. Bovendien hebben vele werk gevers het verschil tusschen loon en kostwinnersvergoeding geheel of voor een deel weggenomen door het toekennen van een bij slag. De regeering beseft volkomen, dat niet alle werkgevers aldus kunnen handelen, met name niet zij, die ten gevolge van de alge- meene mobilisatie zelf in min of meer groote moeilijkheden zijn komen te verkeeren. Echter moge de regeering een opwekking rich ten tot alle werkgevers, die tot heden in dit opzicht hun stand punt nog niet hebben bepaald om ten behoeve van onze gemobili- seerden zóó ver te gaan, als in verband met hun eigen omstan digheden mogelijk wordt geacht. Ook het publiek kan onder de huidige omstandigheden steun aan gemobiliseerden verleenen. Vele zaken kunnen in stand worden gehouden, indien men eenige in schikkelijkheid betoont, bijvoor beeld door waren, welke anders is, dat bijna ieder mensch wordt geboren met misdadige instincten, die slechts tot ontwikkeling komen als ze krachtig genoeg wortel hebben geschoten en door gunstige omstandigheden uit haar latenten toestand tot bewustheid komen, dan zien we in het geval Brin- villiers deze hypothese bevestigd. Gedurende haar jeugd en haar eerste huwelijksjaren duidt niets op eenige pathologische abnorma liteit kalm en ingetogen leeft ze haar leven van gelortuneerde edelvrouwe. Dan plotseling wordt haar rust verstoord door de komst van een der intimi van haar man, den ritmeester de Saint Cro x. Wie is deze Saint Croix Niemand weet het. Het is een avonturier, die volgens de rechten van het alphabet zich een klin kenden naam heeft aangepast. Hjj verricht met hetzelfde genoegen een goede daad als een moord. Uiterst gevoelig op het punt van beltefigen, hangt zjjn degen steeds enkele centimeters uit de scheede. Zjer vatbaar voor vrouwelijke bekoorlijkheden, verspilt h\j een kapitaal aan de liefde'n ieder weet, dat hij geen sous vermogen heeft en toch is zijn beurs steeds gevuld. Als hij zijn tjjd Biet aan huis worden bezorgd, zelf af te halen of te doen afhalen. In sommige zaken blijft de echt- genoote van den gemobüiseerde achter, die r.iet in staat is het bedrijf gaande te houden, terwijl hulp niet is te krijgen of niet kan worden betaald. Hier kan alleen uitkomst worden gebracht, wan neer anderen die over vrijen tijd beschikken belangeloos de behulpzame hand bieden. De regeering doet een beroep op iedereen, die daartoe in staat is, om te doen wat in zijn ver mogen ligt om de zorgen van de gemobiliseerden te helpen ver lichten. Vier dagen verlof per maand. Met ingang van Zondag 17 September a.s. zullen aan de ge mobiliseerden van land- en zee macht periodieke verloven worden verleend volgens een regeling, die in hoofdzaak als volgt luidt Landmacht. Elke gemobiliseerde krijgt per maand tweemaal twee dagen ver lof, met dien verstande, dat nooit meer dan één zevende deel van het betrokken oorlogsonderdeel afwezig mag zijn. Deze regeling geldt niet voor personeel, dat voor eerste oefening korter dan zes maanden in werke- lijken dienst is. Voor officieren van de lucht verdedigingsorganen geldt de re geling slechts voor zoover de dienst het toelaat. Woont de gemobiliseerde ver van zijn garnizoen, dan kan hij eenmaal vier dagen in plaats van tweemaal twee dagen verlof krijgen. Verlofgangers mogen den avond vóór den eersten verlofdag ver trekken en moeten zich in den avond van den laatsten verlofdag weer bij den troep melden. Heen- en terugreis geschieden voor rijksrekening. Het oudste personeel, en daar van in de eerste plaats de ge huwden met de zwaarste gezins omstandigheden, komt het eerst aan de beurt voor verlof. doodt met liefde ot met drank, dan verdiept hij zich in gods dienstige werken en filosofeert over de Heilige Maagd. Een won derlijk tegenstrijdig karakter, dat eigenljjk geen karakter is, omdat hjj zich gemakshalve aan eiken invloed van buitenaf overgeeft. Er was een persoon, die met stillen angst een liefdes-intrigue zag geboren worden uit den ver- trouwelijken omgang van ma dame de Brinvilliers en mijnheer de Saint Croix. Deze persoon was de vader van onze heldin, mijnheer Dieux d'Aubrey, lieute- nant-civil bij het C atelet te Parijs, Hij wenschte zijn dochter te be hoeden voor de gevaren van de toekomst en dreef haar onbewust in de armen van het noodlot, dat op zijn prooi loerde. Saint-Croix werd namelijk op zjjn verzoek door een lettre-de-cachet naar de Bastille verwezen. Wat had hij misdreven Saint-Croix wist het niet. Men had hem slechts in vertrouwen medegedeeld, dat mijnheer d'Au- brsy een lettre-de cachet voor hem had aangevraagd. Dergelijke machinaties waren in de 17e en 18e eeuw aan de orde van den dag, doch tevens ii het begrijpelijk, dat de ilaeht- Zeemacht. Voor het marinepersoneel zal naar gelang van de omstandig heden drie dagen per drie weken of vier dagen per vier weken ve lof werden verleend. De marine-autoriteiten zijn ech ter gemachtigd een andere rege ling te treffen naar denzelfden maatstaf, indien zulks noodig mocht zijn. Overigens gelden voor het marinepersoneel dezelfde bepa lingen als voor de landmacht. De AVRO Morgenwijding. Naar aanleiding van geruchten, welke ons bereikten over het af treden van den pr^dikant-N.S.B.- raadslid, ds. mr. W. C. Ekering, deelde men van de zijde van de Avro mede, dat inderdaad ds. mr. Ekering is afgetreden als leidervan de morgenwijdingen bij de Avro en dat hij is vervangen door ds. J. C. Koningsberger. De reden van zijn aftreden is gelegen in een conflict met het bestuur. (Volksblad). Chr. Hist. Tweede Kamerfractie De Chr.-Hist. Tweede Kamtr fractie heeft benoemd tot voor zitter den heer H. W. Tilanus en tot secretaresse mevr. mr. C. F. Baronesse Mackay-Kalz. Geen oorloxsjournaals in Ned. Bioscopen. Naar wij vernemen, heeft de centrale commissie voor filmkeu ring het vertoonen van oorlogs journaals voor het geheele land verboden. De bedoeling van de zen maatregel is de absolute on zijdigheid van ons land ook in dit opzicht te waarborgen. Voor de militairen. De enorme hoeveelheid fruit, waarvoor geen voldoende afzet gebied bestaat (men overweegt zelfs een deel als veevoeder te gebruiken en in le kuilen) heeft het bestuur der Geldersch-Over- ijselsche Maatschappij van Land bouw doen besluiten, een adres te zenden aan den mini:t:r van defensie om het leger eenmaal per week een iruit-menu te ver- dff T8 hun stillen vijand met ge mengde gevoelens beschouwden en de wraak-gedachten in zulke gevallen een overheerscbende rol speelden. Het was een lotgenoot van Saint- Croix, die deze wraak-tendenz met fantastische voorspiegelingen voedde. De een noemde hem Exili, een tweede Eggidi, een derde Gilles, doch niemand twjj- ielde er aaD, dat deze Bastille- gevangene met eenig recht van zjjn vrijheid was berooid, Saint- Croix bemerkte al spoedig dat de wetenschappelijke kennis van vriend Exili zich voornamelijk concentreerde op het labnceeren en mengen van vergiften. Was het louter de verveling van de gevangenschap, die z(jn interesse voortdurend spitste op deze ver- giitigingsproblemen, of was het een latent instinct, dat in hem wakker werd geroepen. Het ver volg van onze geschiedenis zal hierop een antwoord geven, Exili ontsluierde hem alle ge heimen van de subtiele onnaspeur lijke gitten, die sinds lange eeuwen in Italië werden gemaakt au zette hem aan tot wraaa op mijnheer d'Aubray, den bewerker van zijn gevangenschap, Edeeb, Saint-Cro'x, nn een strekken, n.l. gestoofde appelen met aardappelen, de zgn. heete bliksem, door welken maatregel per week 150.000 kg zoete appe len een goede bestemming kon den krijgen. Naar het Handelsblad verneemt, is de heer K. J. J. Lotsy door de militaire autoriteiten aange zocht zich te willen belasten met de algemeene leiding van de «ont spanning voor militairen". De heer Lotsy, wien daarvoor de rang van kapitein wordt toegewezen, heeft zich daartoe bereid ver klaard. Naar wij voorts vernemen, ligt het in de bedoeling een Algemeen Bureau voor Ontspanning voor militairen te Den Haag te vestigen. De heer Lotsy zal daar door ver schillende officieren geassisteerd worden. Het betreft niet alleen de ont spanning voor militairen op sport- doch op allerlei ander gebied als onderwijs, muziek, voordracht enz. De heer Lotsy zal zijn geheele persoon in dienst stellen van dit groote belang voor de militairen. Het Internationaal Bureau voor Auteurs- en Opvoeringsrechten „Holland", gevestigd te Alkmaar, dat optreedt als de vertegenwoor diger van bijna alle Nederland- sche tooneeluitgevers en van tal- looze Nederlandsche en Vlaam- sche auteurs heeft gemeend zijn organisatorischen invloed te moe ten gebruiken om in de ontspan ning de militairen zooveel moge lijk tegemoet te treden. Het heeft tot dat doel van de aangesloten ondernemingen en van de auteurs volmacht gekregen om bij tooneel- opvoeringen, te geven door ver- eenigingen uitsluitend voor mili tairen tegen gratis toegang, of door militairen voor militairen een reductie op de geldende auteursrechten te verleenen van 25 tot 50 pet. Gisternacht is van Rotter dam naar Ned.-Indië vertrokken de „Dempo" van de Rotterdam- sche Lloyd. groote vermetelheid op het slag veld, was moreel een groote lafaard. We zullen hem in't ver volg voortdurend achter de scher men zien werken, zonder ooit zichzelf bloot te stellen aan een onmiddellijke ontdekking en ont maskering. De leidende hand is telkenmale een o( andere mede plichtige. De eerste, op wie hjj z'n oog richtte ter verwezenlijking van zijn plan, was z'o minnares, ma dame de Brinvilliers. Wie beter dan zij, de dochter van zijn vjj- and, kon hem behulpzaam zijn den ouden beer uit den weg te ruimen Het is hier vooral de intuïtie, die hem de richting wjjst. Menscheu met gelijksoortige on deugden en neigingen trekken elkaar onherroepelijk aan het is alsof ze eikanders gedachten lezen en een voorstel, zonder scnaamte en aarzeling geformuleerd, wordt door de tegenpartij als de meest voor de hand liggende zaak aan vaard. Er is bjj onze heldin geen hypnose ot suggestie in het spel, evenmin kunnen we spreken van een dwangbandehng, dia tegen beter weten wordt uitgevoerd na een langen en bitteren zelfstrijd. (Wordt vervolgd)» iri-'" O,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1