Landbouw. Buitenland. Oade voorraden tegen oude prjjzen. Er bestond te Groningen ver schil van meening over de be doeling van de voorschriften ten aanzien van goederen, welke winkeliers nog in voorraad heb ben en die zij legen den prijs van vóór 1 Sept. hebben inge kocht. Een instantie te Gronin gen gaf advies in dezen zin, dat deze oude goederen tegen de nieuwe verhoogde prijzen moch ten worden verkocht. De politie heeft zich hierover in verbinding gesteld met het Ministerie en vernomen, dat uit drukkelijk bedot li wordt, dat oude voorraden tegen de oude prijzen moeten worden verkocht, ook al is de prijs van nieuwe voorraden verhoogd. De regeeringspersdienst meldt Teneinde de inundatie-moge lijkheden waarover ons land be schikt te allen tijde en met name met het oog op den hui- digen waterstand te verzekeren worden maatregelen genomen om, met den geringst mogelijken over last voor de betrokken burgerbe volking, een kom van geringen omvang in de provincie Utrecht met water te vullen. Het Nederlandsche stoom schip Mark is op weg van Fin land naar Amsterdam op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning, die uit 22 kop pen bestond, kon na veel ontbe ringen in de reddingsbooten door staan te hebben, gered worden. Naar gemeld wordt, zal de Stoomvaart Mij. Zeeland haar dagdiensten op Engeland her vatten. Voorloopig zullen slechts 3 afvaarten per 14 dagen in beide richtingen plaats hebben. De regeeringspersdienst meldt Een bericht van het Duits-che Nieuwsbureau over een nachte lijke afwering in Duitschland van vijandelijke vliegtuigen, waar bij deze de terugvlucht over Ne derland aanvaard zouden hebben behoeft in zooverre rechtzetting, dat inderdaad gebleken is, dat één vliegtuig boven de provincie Groningen is terechtgekomen. In Friesland is het vuur geopend eerst bij Leeuwarden, daarna bij Stiens en vervolgens op Ameland. Hieruit volgt, dat het vliegtuig na de beschieting te Leeuwarden, den kortsten weg heeft gekozen om ons rechtsgebied te verlaten. De nationaliteit van het vlieg tuig kon niet worden vastgesteld. Tusschen 1 en 2 uur Vrijdag middag heeft de luchtwachtdienst in een gedeelte van Limburg een vreemd vliegtuig boven Neder- landsch grondgebied gesignaleerd. De kenteekenen van ditvliegtuig waren die van de Duitsche lucht macht. Aan H. Ms. gezant te Berlijn is opgedragen stappen te doen naar aanleiding van deze schen ding van onze neutraliteit. Wenken aan kippen houders. Nu de tjjd is gekomen voor rantsoeneeriag van het voeder, ook voor het pluimvee, is het meer dan ooit gewenscht, dat geen korrel voer onnoodig verlo ren gaat. Men geve derhalve het graan, evenals het meelvoer, in bakken. En dan vooral in bakken, waarbjj niet wordt ge morst Bij sommige kakken heeft dit plaats doordat ztf in eens te vol worden gedaan en moet men dit dus niet doen. De kippen, die vrjj kunnen rondloopen zullen in de komende tjjden in vrijwat betere omstan digheden verkeeren dan velen, die zich in een beperkte ruimte moeten ophouden. Om en nabjj deze ruimten zou voor deze die ren vaak van alles zijn te vinden, vooral groen in overvloed. Groen, vooral jong groen, is bevorderlijk voor een goeden groei der jonge dieren en eveneens voor den leg der ouderen en deze beide zaken zijn van beteekenis voor het be staan van den kippenbouder. Waar het dus even kan zette men de deur der ren open en gave den dieren, althans nog eenige weken, de vrijheid. Zoo heel veel kwaad kunnen zij nu niet meer uitrichten. Is vrije uitloop niet mogelijk, dan snyde men het groen goed kort en strooit het maar niet zoo in hok of ren, doch bang het tegen de schaduwzijde in eenig gaaswerk op. Er gaat dan niets of weinig verloren. De oorlog. Havas meldf uit Parijs, dat de vijandelijkheden voortaan niet alleen op den grond, ter zee en in de lucht zullen worden gevoerd, doch ook op oeconomisch terrein. Een speciaal orgaan is daartoe te Londen geschapen om de opera ties te leiden. Het contact tus schen Frankrijk en Engeland is verzekerd, opdat de maatregelen, door de beide landen genomen, volledig zullen zijn. Taak is in de eerste plaats het stil leggen van de voorziening mei noodzakelijke grondstoffen van den vijand. De organisatie van dit eigenlijk als ministerie te be schouwen orgaan is sedert twee jaar onderwerp van een bijzon dere studie. Men is nauwkeurig op de hoogte omtrent den aan voer van steenkolen en petroleum en het systematisch gebruik der koopvaardijvloot. Men weet even eens, dat Duitschland zijnerzijds een aantal maatregelen heeft ge nomen en in het bijzonder rekent op de hulp van zekere landen, die na het uitbreken van den oorlog hun strikte neutraliteit hebben afgekondigd. In bevoegde kringen is men van meening, dat Duitschland op het oogenblik op oeconomisch gebied veel meer kwetsbaar is dan het Duitschland van 1914. Reeds gedurende de laatste maan den beschikte men over onvol doende brandstoffen voor de werkzaamheid der industrie, wel ke door den oorlog niet slechts gehandhaafd dient te worden, doch in intensiteit moet toenemen. Ook het spoorwegmateriaal is onvoldoende, zooals reeds een jaar lang in officieele Duitsche rapporten wordt verklaard. Men weet, dat het in tegenstelling hiermee juist de voortreffelijkheid der spoorwegen was, welke het gedurende den grcoten oorlog Duitschland mogelijk maakte, op zeer snelle wijze troepen en mate riaal van het Oostelijke naar het Westelijke front te verplaatsen en hun ravitailleering te verzorgen. Men kan zich afvragen of de toegegeven wensch om eerst de operaties in het Oosten te be ëindigen niet wordt ingegeven door de moeilijkheden, die zich zouden voordoen wanneer de oorlog tegelijkertijd op twee fron ten moet worden gestreden, zon der dat men over de middelen tot snelle massale verplaatsing be schikt, die vroeger zoo typisch waren voor de Duitsche tactiek. De overmacht van de Engelsche en Fransche vloot maakt een werkelijke blokkade van de kust mogelijk. Verscheidene Duitsche vrachtbooten zijn reeds tot zinken gebracht. De autarkische politiek was bedoeld om zooveel mogelijk de oeconomische onafhankelijk heid van Duitschland te ver zekeren. Maar van den eersten dag af waren beperkingen nood zakelijk en iedereen in Duitsch land moet zuinig zijn met alles wat voorde productie van „ersatz" kan dienen. De theorie van den snellen oorlog tenslotte is ingegeven door het gebrek aan reserves van ze kere sleutelproducten. In dit verband beschouwt men te Parijs het verbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Egypte en Duitschland als een veel belangrijker feit dan het aanvankelijk scheen. Het Derde Rijk had in het Oosten van de Middellandsche Zee en in het Nabije Oosten eerzuchtige oeco nomische doeleinden. Duitschland, dat de eerste plaats innam in den buitenland- schen handel van Turkije, bezette de tweede plaats in dien van Egypte. De verbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen Berlijn en Caïro tast deze be voorrechte positie aan. Wat Irak betreft, dit land moet het sluit stuk vormen van een nieuwe spil, namelijk die van Berlijn—Bos porus—Bagdad. De beslissing, die de regeering van Irak heeft genomen, maakt hieraan een eind. De Duitschers hebben echter nog krachtige pogingen gedaan. Verleden jaar kreeg Duitschland van de regeering te Bagdad een verzoek voor het leveren van oorlogsmateriaal ter waarde van 130.000 pond sterling. Dr. Grobba, de diplomatieke vertegenwoordi ger van Duitschland te Bagdad, had een nauwkeurige opdracht en moest petroleum concessies zien te krijgen. Zijn échec is nu be zegeld door de breuk tusschen Berlijn en Bagdad. Duitschland heeft den slag verloren in den petroleumoorlog Dit feit gaat gepaard met sympathiebetuigingen in deze geheele streek voor Frank en Engeland. Het zijn dan weer Palestijnsche Joden, dan weer bewoners van den Libanon of vertegenwoordigers van de Ara bische wereld, die zich voorstan ders van de zaak der twee Wes telijke mogendheden verklaren. De strijd tegen de duikbooten. De Britsche admiraliteit heeft reeds bekend gemaakt, dat het niet altijd wenschelijk is berichten omtrent het vernietigen van vijan delijke duikbooten te publiceeren, deels omdat de vijand, indien hij hoort dat een duikboot in een bepaald gebied tot zinken is gebracht, maatregelen kan nemen om haar door een andere te ver vangen. Het was niet te vermijden, dat bij het begin van den oorlog bij ontmoetingen met den vijand eenige verliezen geleden zouden worden, daar deze blijkbaar reeds eenigen tijd te voren den on- verbiddelijken duikbootoorlog had voorbereid en zijn duikbooten over een zeer wijd gebied ver spreid waren. De uitwerking van den Duit- schen duikbootoorlog zal spoedig geringer worden, zoodra het con- vooiensysteem volledig wordt toe gepast en de Duitsche duikbooten, die zich thans op zee bevinden, haar voorraden verbruikt hebben. Engeland rekent op langen strQd Tijdens de Zaterdag gehouden bijeenkomst van het Britsche oorlogskabinet is besloten, dat de Britsche politiek gericht zal zijn op de veronderstelling, dat de oorlog minstens drie jaar zal duren. Instructies zijn gegeven aan alle regeeringsdepartementen om te waarborgen, dat, uitgaande van deze veronderstelling, onmiddel lijk plannen in gereedheid zullen worden gebracht. Inmiddels zijn alle voorbereidende maatregelen in hun geheel in werking getreden. Het reeds uitgebreide defensie programma zal nog aangevuld worden met maatregelen van het ministerie van Bevoorrading om de productie van alle soorten munitie te verzekeren op een schaal, welke in alle behoeften zal kunnen voorzien. Dienover eenkomstige schikkingen zullen worden getroffen bij de admirali teit en het ministerie van Lucht vaart. In het bijzonder zal ook rekening worden gehouden met de behoeften van de burgerbe volking en met den exporthandel. Engeland en Frankrijk en mogelijke vredesvoorstellen. De Times meldt In diplomatieke kringen ver luidt dat de Britsche regeering volkomen op de hoogte is van het feit, dat de Duitsche propa ganda nog steeds den indruk tracht te vestigen dat een hevige oorlog in het Westen nog te voorkomen is. Von Ribbentrop's piopaganda bureau richt zich in het bijzonder tot Frankrijk. De achtergrond van dit plan is vol gens Britsche diplomatieke krin gen, dat Duitschland tracht de consequenties van den inval in Polen te voorkomen door de Westelijke mogendheden er toe te brengen na de bezetting van Polen van hun aan dit land1 ge geven beloften af te zien. Wan neer Hitier vrij is te doen wat hij van plan zou zijn, zou hij daarna met een groot vredesvoorstel kunnen komen. Te Londen is men van meening dat deze pro paganda een volkomen verkeerd inzicht heeft in de Fransche en Britsche opvattingen. Te Londen zegt men dat de Fransche en Britsche troepen in het Westen hun krachten concen- treeren en dat de ooilog hier alleen zal eindigen, wanneer de regeering van Hitier omverge worpen is en alle Poolsche rech ten zijn hersteld. België's mobilisatie. Nu de eerste drie fazen van de mobilisatie in België voltooid zijn, begint het leven er weer normaal te worden. De restau rants en café's, die, terwijl de militairen zich naar hun bestem mingen begaven, om 9 uur des avonds moesten sluiten, mogen weer openblijven. Op het oogenblik bevinden zich in België c.a. 700000 man onder de wapenen, die over alle grenzen verdeeld zijn. Velen werken aan de voltooiing der vestingen en den aanleg van loopgraven en schuilplaatsen, anderen helpen bij het binnen halen van den oogst en het ver voer van levensmiddelen. Het is mogelijk, dat, indien de toestand kalm blijft, een groot aantal gemobiliseerden naar huis mag terugkeeren. De laatste twee fazen van de mobilisatie, waar door het leger over ruim een millioen menschen zou kunnen beschikken, zullen pas uitgevoerd worden als direct gevaar bestaat. De levensmiddelenvoorziening verloopt goed er is alleen gebrek aan lucifers, zout en zeep, doordat deze artikelen gehamsterd zijn en de aanvoer onregelmatig verloopt. Het Engelsche (toniukltyke bezoek afgezegd. Officiéél wordt medegedeeld, dat de koning en koningin van Engeland tengevolge van de hui dige Europeesche verwikkelingen hebben afgezien van hun bezoek aan het Belgische hof, dat onder normale omstandigheden 24 Oei. zou hebben plaats gehad en vier dagen zou hebben geduurd. Pauselijke Roode Kruistreinen Nu de bemiddelingspogingen van het Vaticaan, om den vrede in Europa te bewaren, geen posi tief resultaat hebben opgeleverd, heeft de H. Stoel thans het be sluit genomen, zijnerzijds een actie te beginnen tot verzachting van de ellende en van het men- schelijke leed, welke door de oorlogshandelingen worden ver oorzaakt. In alle betrokken ste den zullen door het Vaticaan eigen Roode Kruisorganisaties in het leven worden geroepen. Reeds zijn de financië.le middelen tot uitvoering van dit plan ter be schikking gesteld, terwijl tevens een inzameling in de geheele Katholieke wereld zal worden gehouden, om dit fonds met de noodige middelen aan te vullen. Allereerst schijnt er aan gedacht te zijn, Roode-Kruistreinen met het noodige personeel, dokters, chirurgen en verpleegsters, als mede het benoodigde verband materiaal naar Polen te sturen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat deze menschlievende hulpactie indien noodig een internatio naal karakter zou hebben en dat dergelijke Roode-Kruistreinen ook naar andere staten zouden worden gezonden, indien daar een oor logsterrein zou ontstaan. Vliegtuigen boven België. Nog steeds moet gemeld wor den, dat vliegtuigen der oorlog voerende partijen boven neutraal gebied vliegen. In België heeft dit tot een ern stig ongeluk geleid. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag htbben buitenlandsche vliegtuigen boven Belgisch grond gebied gevlogen. Drie werden door onze luchtstrijdkrachten ach ternagejaagd, waarbij een Britsche bommenwerper tot daling werd gedwongen. Een ander bommenvliegtuig werd door twee van onze jacht vliegtuigen ingesloten en gesom meerd te dalen. Een Belgisch jachtvliegtuig, waarop het achtervolgde vliegtuig het vuur had geopend, werd ver nield. De beide inzittenden, die zich met hun valschermen hebben gered, zijn gewond. Deze schending der neutraliteit heeft aanleiding gegeven tot een krachtig protest van de Belgische regeering bij de Britsche regee ring. De Britsche regeering heeft haar verontschuldigingen aangeboden en zich bereid verklaard de schade te vergoeden. Het Oostfront. Hoewel Vrijdag reeds door het D.N.B. werd gemeld, dat War schau was gevallen, blijkt uit berichten van Poolsche zijde, dat hiervan nog steeds geen sprake is. Het Poolsche telegraafagent- schap meldt dienaangaande De Duitsche leugen van de inname van Warschauheeft slacht offers gemaakt in de rijen van het Duitsche leger. Een groep Duit sche officieren, die meenden dat Warschau bezet was, kwam in een der voorsteden met een auto rustig bij een barricade. Zij wer den door Poolsche soldaten ge vangen genomen voor zij van hun verbazing bekomen waren. Het Westfront. Zoowel het Duitsche als het Fransche legerbericht spreekt van •de actie, die aan het Westfront wordt ontplooid. Het Duitsche legerbericht meldt: „In het Westen hebben voor de eerste maal Fransche verkennings troepen de Duitsche grens over schreden en zijn in gevechtcon tact getreden met onze ver voor de Siegfriedlinie staande voor posten. De vijand liet talrijke dooden en gewonden achter." Het Fransche oorlogscommu niqué meldt: „Een reeks stelselmatige opera ties aan het front heeft vorderin gen tusschen de Saar en de Vogezen mogelijk gemaakt. De vijand heeft een aanvallende be weging onmiddellijk ten oosten van de Moezel, in de streek ten N O. van Sterk, voorbereid. De Duitschers hebben tegenaanvallen uitgevoerd. De operaties, die aan het front tusschen Rijn en Moezel aan den gang zijn en reeds hebben geleid tot de bijna geheele inbezitneming van het Warndtbosch, vormen toch slechts een contactneming. De Fransche voorhoeden gaan omzichtig verder. Zij hebben op alle punten de Fransch-Duitsche grens overschreden en verkennen nauwgezet de voorste punten der Siegfriedlinie. Het is nog het eerste stadium en in geen geval kan sprake zijn van een aanval." In verband met dit Fransche communiqué en de toelichting daarop, moet er de aandacht op worden gevestigd, dat deze „con tactneming" plaats vindt in het „Niemandsland", tusschen Magi- not- en Siegfriedlinie. Hoe omzichtig de strijd aan het Westfront gevoerd moet worden, blijkt uit onderstaande omschrij ving van Havas „De Duitsche tegenaanvallen zijn grootelijks vergemakkelijkt door den aard van het terrein. Behalve over blokhuizen van be ton en loopgraven met onderko mens beschikken de Duitsche troepen in deze streek, zelfs vóór de Siegfriedlinie, over diepe gan gen van de zeer talrijke steenkool mijnen van dit gebied, waarin zij zich kunnen dekken tegen artille riebombardementen en luchtaan vallen. Rusland Uit tal van berichten blijkt, dat ook Rusland zich op alles voor bereidt. Thans zijn weer een aantal reservisten opgeroepen. AXEL, 12 September 1939. Voor bezoekers aan België. Naar we van bevoegde zijde vernemen is een bewijs van Ne derlanderschap niet meer vol doende om de Belgische grens te passeeren. Voor het betreden van het Belgische grondgebied is thans een officieel Nederlandsch paspoort voor het buitenland vereischt. Als leerares aan de Muziek school voor Terneuzen en om streken is aangesteld) om les te

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2