MILITAIR GEZAG. ALCEMEENE BEKENDMAKING van den OPPERBEVELHEBBER VIN LAND- EN ZEEMACHT. Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Krina Catharina van 't Huff, Eerste Nederlandsche Coüp. Beetwortelsuikerfabriek Donderdag 21 Sept. 1939, Ongeveer 100 zeer gave De leider van deze vergadering, de heer B. J. Knieriem, zette uiteen het doel van deze ver gadering, die hoofdzakelijk be stemd was om te onderzoeken of de bewoners genegen waren ge- zamelijk wat te doen. Daartoe werd uiteengezet de verschillende manier van beveiliging. Allereerst werd den aanwezigen medegedeeld, dat bescherming in eigen huis plicht is, en vervol gens dat beveiliging buiten de woning eveneens van groot belang is te achten. Na breedvoerige bespreking werd besloten dat de heer Knie riem zich in verbinding zal stellen met het Hoofd der Luchtbescher ming ter plaatse, om te onder zoeken op welke wijze een be hoorlijke overdekte schuilloop- graaf moet worden gemaakt en wat hiervan de kosten zijn. Deze schuilplaats zou plaats moeten bieden aan 30 personen en het zou de bedoeling zijn indien mogeiijk eerlang te komen tot 3 van deze schuilplaatsen voor genoemde buurt. Het Hoofd der luchtbescherming zal worden verzocht deze plannen nader toe te lichten, eventueel met een schetsteekening, en hier van ongeveer de begrooting mede te deelen. Om hiertoe te geraken zal volgende week weer een ver gadering worden gehouden, indien mogelijk met aanwezigheid van het Hoofd der dienst. De vergadering was goed be zocht een 40-tal heeren en enkele dames waren aanwezig, terwijl ook de heer Pastoor aanwezig was, die zijn volle medewerking toezegde en voor een volgende week het mooie Gezellenhuis weer afstond. W ethoudersrerkiezing. Te Terneuzen zijn Dinsdag als wethouders gekozen de heeren L. J. Qeelhoedt en D. E. de Kraker. Deze laatste in de vacature Van Cadsand. Te Hoek werden als wethouders benoemd de heeren F. J. Dees en J. den Hamer. Tot eerste wethouder, tevens plaatsvervangend burgemeester, te Zuiddorpe, werd gekozen M. A. B. Puylaert, tot 2e wethouder A. Onghena. Te Zaamslag werden benoemd tot wethouders de heeren A. Haak en A. de Koeijer. De gemeenteraad te Hulst heeft tot wethouder herbenoemd de heer E. Lockefeer en benoemd de heer H. Baert. De kommies D. de Koster werd met ingang van 16 Septa.s. verplaatst van Koewacht naar Sas van Gent. Tot electricien-monteur bij de Rijkselectriciteitswerken van het kanaal van Terneuzen werd benoemd J. Tollenaar aldaar. Bij de dezer dagen te Utrecht van wege de Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht gehouden examens zijn o.m. ge slaagd voor gezel huisschilderen M. J. de Pooter te Zaamslag en J. J. de Jonge te Vogelwaarde. Vorming distributiekring. Bij Kon. besluit van 29 Aug. 1939 is in verband met de Dis- tributiewet 1939 art. 11, lid 3 o.m. tot één distributiekring sa mengevoegd de gemeenten Hon- tenisse, Axel, Clinge, Graauw en Langendam, Hoek, Hulst, St. Jan steen, Koewacht, Overslag, Phi lippine, Sas van Gent, Vogel waarde, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. De gemeenten in het Westelijk deel van Z.-Vlaanderen zijn alle in één kring samengevoegd. Terneuzen vormt op zichzelf een kring. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 10 SEPT. 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorn». 91/» ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. van Hoste, van Terneuzen Bed, H. Avondm. Nam. 2.30 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Lees kerk Nam. 2.3Q t PARIJS. De eerste Engelsche troepen zijn gisteren in Frankrijk ontscheept om samen te werken met het Fransche leger. Er be vindt zich reeds een groot aantal Engelsche vliegtuigen in Frankrijk. Egypte en Irak hebben de diplo matieke betrekkingen met Duitsch- land verbroker, Practisch zijn nu alle gebieden van het Brilsche rijk in oorlog met Duitschland De hertog van Windsor heeft zich ter beschikking van de Brit- sche regeering gesteld. BERLIJN. Het D.N.B. meldt: De Poolsche bezetting van de Westerplatte, die tot nu toe dap per had stand gehouden, heeft zich op grond van den algemeenen militairen toestand van Polen over gegeven. In de ochtenduren vielen vanuit zee stormcompagnieën van het schoolschip „Schleswig Holstein" de Westerplatte aan. Tegelijker tijd werd van de landzijde rei aanval ondernomen. In aansluiting op dezen aanval en de zware be schieting door de scheepsartillerie toonde de Poolsche bezetting van de Westerplatte tegen halt tien witte vlaggen ten teeken van over gave. Ongeveer een uur later gaf de commandant de Wester platte over. Het D.N.B. bericht verder dat de Poolsche generaal Gosiorowski commandant van de 7e divisie in Duitsche gevangenschap is ge raakt. LONDEN. Het Britsche minis terie van informatie deelt mede, dat de vloot bezig is de Duitsche schepen van de zee te verdrijven. Door middel van allerlei kunst grepen en camouflagemaatregelen trachten zij te voorkomen, dat zij genomen worden. Zij nemen de wijk naar neutrale havens. BERLIJN. Uit het Duitsche legerbericht blijkt, dat de troepen thans ook uit Westelijke richting de provincie Pozen binnenrukken. Ook ten Zuiden van Lodz rukken de troepen verder. Zij nadeien de stad steeds meer. Ten Noordwesten van Grau- denz is de streek thans gezuiverd van de resten van het Poolsche Corridor leger. De Führer die gedurende eeni- ge dagen temidden der strijders en gewonden heeft verkeerd zal naar den Opper-Salzberg terug keeren, PARIJS. Door onze troepen worden nog steeds plaatselijke vorderingen gemaakt en onze po sitie op sommige plaatsen ver beterd. Havas meldt dat MEXICO besloten heeft grond stoffen te leveren naar de strijden de landen die hun sympathie ge nieten. Mex co zal dus de demo cratische landen economisch steunen. TOKIO. De Britsche ambas sadeur hesft officieel meegedeeld, dat het gerucht, als zou de Brit sche regeering geneigd zijn na de bezetting Polen, zoo deze een feit mocht worden, geneigd zou zijn over den vrede te onderhan delen, van allen grond ontbloot is. De Britsche regeering zal niet rusten het Hitlerdom te vernie tigen. Behalve het Britsche stoom schip Oekastan zouden in den Atlantischen Oceaan nog zijn ge torpedeerd het Britsche stoom schip Tuurkastan en het Fransche stoomschip Tarmor. Bij de K N.S.M. is bericht ont vangen dat het stoomschip Mars, op uitreis naar de Middellandsche Zee een aantal leden van een ge torpedeerde Britsche boot heeft opgepikt. Het aantal en de naam van het schip zijn nog onbekend. De geredden zullen te Lissabon aan land worden gezet. AMSTERDAM. De Pelikaan is hedenmorgen half zeven naar Indië vertrokken. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft besloten van deel* neming van de Olympische spelen in 1940 af te zien. ROTTERDAM Bij de Holland- Amerika Lijn is bericht ontvangen, dat 35 leden van de bemanning van de Oekastan aan booid zijn g nomen doo. de L derdijk, cie 27 Augustus van New Yofk is vertrokken. BERLIJN. Het D.N B. deelt mede, dat volgens belichten van hel oppercommando de buit der Duitschers in Polen tot gisteren bedroeg 128 stukken geschut, vele vecht- en pantserwagens, terwijl het aantal mitrailleurs, ge weren en pantserafweerkanonnen Yoorloopig nog niet kan worden geschat. Het aantal krijgsgevan genen bedraagt 25.000. NEW-YORK. Volgens een draadlooze mededeeling van het mailschip „Washington", dat door het marinestation is opgevangen, -is het Britsche vrachtschip „Olive Grove", ongeveer tweehonderd mijl ten N.W. van de Spaansche kust getorpedeerd. SKAGEN. De Deensche vis- schersboot Disko is in Skagen aangekomen met de mededeeling, dat in het uiterste noorden van Denemarken een tweede Deen sche visschersboot in de lucht is gevlogen in het mijnenveld bij Esjbjerg. De vier opvarenden kwamen om het leven. A.N.P. Bij Terschelling is he denmiddag een Nederlandsche mijnenveger op een mijn geloop .n. 29 van de 51 opvarenden kwamen om het leven. Gedurende de maand Aug. 1939. Axel. Huwelijks aangiften. 3. Jacobus Verschelling, 25 j-, jm. en Elizabeth Schieman, 22 j., jd. 11. Jacobus Johannes Vasseur, 24 j., jm. en Magdalena Krina Swets, 26 jjd. 14. Hermanus Leijten (van Vlissingen), 30 j., jm. en Maria Johanna Ruytenburg, 25 j., jd. 17. Petrus Scheele (van Biervliet), 22 j„ jm. en Tannetje Murre, 23 jjd. 18 Gijsbregt Koekkoek, 24 j., jm. en Maria Janna Heijnsdijk, 22 jjd Andries van Dixhoorn, 29 j., jm. en Janneke Hoebé, 22 j., jd. Gehuwd. 3. Cornells Mari- nus Aalbregtse (van Nieuwerkerk) 53 j., wedn. en Janna Dieleman, 40 j., jd. 10. Jacobus Johannes 't Gilde (van Hoek), 29 j jm. en Janneke Verschelling, 25 j., jd. Ferdinandus Lodewijk Kaijser (van Schoondijke), 29 j., jm. en Elisabeth Suzanna Leunis, 29 j., jd. 17. Jacobus Verschelling, 25 j., jm. en Elizabeth Schieman, 22 j., jd. Peter Wouter van der Hoeven (van Rotterdam), 25 j jm. en Aagtje Naeije, 25 j., jd. 24 Jacobus Johannes Vasseur, 24 j., jm- en Magdalena Krina Swets. 26 j., jd. 29. Andries van Dixhoorn, 29 j., jm. en Jan neke Hoebé, 22 j., jd. Hermanus Leijten (van Vlissingen), 30j.,jm. en Maria Johanna Ruytenburg, 25 j., jd. 30. Gijsbregl Koek koek, 24 j., jm. en Maria Janna Heijnsdijk, 23 j., jd. Geboren. 4 Adriana Maria, d. van Jozias Karei Schoonakker en Johanna Buijze. 6. Adriana, d. van Simon Buijze en Jacomina Anna Dieleman. 7 Catharina Sara, d. van Pieter le Feber en Suzanna Koster. Adriaan Arie, z. van Anton Willem Vinke en Barbara Catharina van de Wege. 10. Adriaan Jan, z. van Jaspert de Feijter en Maria Dees. 19. Paulus Stephanie Joseph, z. van Hubertus Engels en Marchela Maria de Mul. Jacobus Camillus, z. van Petrus Verstraelen en Maria Anna van Rijsbergen. 26 Cornelia Maria, d. van Adriaan Koekkoek en Cornelia Maria van Drongelen. 27. Jacobus Leen- dert, z. van Abraham van Wijck en Maria Neeltje Dees. Overleden. 23. Francois Pieter Schutz, 57 j., echtg. van Dina Guequ'èrre. Filmnieu ws. Zaterdag en Maandag zullen de filmliefhebbers weer van een in teressant programma kunnen ge nieten in Het Centrum. Het hoofd nummer is ditmaal De Boekanier, een daverend verhaal van leven en liefde van jean Lafitte, de bru taalste gentleman-zeeroover uit Napoleon's tijd. Men zal in deze film zien het bombardement van Barataria, de strijd om het bezit van New Orleans, door zeeroovers verdedigd tegen Britsche troepen, e n spannend duel op leven en dood in een kerker, de plundering van een trotsÉhen koopvaarder en tal van pakkende scènes meer, die het geheel maken tot een der grootste romantische avonturen films, boeiend van begin tot einde. De gevaarlijke leeftQd is een filmwerk, dat een beeld geeft hoe lastig het is een meisje tusschen 14 en 17 jaar te moeten opvoeden en dat dit den geheelen mensch eischt. Reeds in het begin zit er span ning in deze film, men wordt mee gevoerd door den loop der ge beurtenissen, die zich zoodanig ontwikkelen, dat ten slotte een bevredigend einde bereikt wordt. Een film, waarvan zeker ieder zal genieten. Men zie ook de desbetreffende advertentie in dit nummer. Crisis-publicatiën. PERSBERICHT. De Provinciale Voedseicommis- saris vooi Zeeland brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden 1. In afwachting van een nadere regeling is de aflevering door den teler aan een handelaar van eigen geteelde granen en peulvruchten verboden. 2. Ten aanzien van de hoeveel heid producten van eigen teelt, welke een landbouwer voor eigen gezinsconsumptie mag behouden, zij medege deeld, dat deze hoeveelheid bedraagt a. 25 K.G. per persoon granen er/of peulvruchten naar keuze b. 100 KG. per persoon rogge er/of tarwe in ruil voor brooddistributiebons. Dit beteekent dus, dat iedere teler van granen en peul vruchten steeds 25 K.G. per persoon hiervan voor eigen gezinsconsumptie mag be houden. Bovendien mag hij nog 100 K.G. per persoon rogge en/of tarwe behouden, indien hij op zijn inventarisatie-formu lier heeft verklaard, dat hij geen gebruik wenscht te maken van brooddistributie bons. Bovenstaande hoeveelheden gelden tot aan den aanvang van den oogsttijd van het volgende jaar. 3. Het is ons gebleken, dat enkele gtïnventariseerden niet de bij hen aanwezige voorraden juist hebben op gegeven. In dit verband zij er de aandacht op gevestigd, dal op het doen van een on juiste opgave hooge boeten zijn gesteld. Zij, die een te lage voorraad hebben opge geven, worden alsnog in de gelegenheid gesteld hiervan vóór 12 Sept. a.s. kennis te geven aan het Bureau voor de Voedselvoorziening in oor logstijd te Goes. Bekendmakingen. No. 1. De OPPERBEVELHEBBER VAN LAND- EN ZEEMACHT, aange wezen voor de uitoefening van het Militair Gezag in elk instaat van oorlog verklaard gedeelte van het Grondgebied des Rijks; Gezien het Koninklijk Besluit van den lsten September 1939 nr. 58, waarbij met ingang van dien datum het geheele land in staat van oorlog is verklaard Gelet op Art. 6 van de Instructie, behoorende bij het sedert gewij zigde Koninklijk Besluit van den 4den Mei 1933 (Staatsblad 246) j Waarschuwt de bevolking, aai zij, uie het aanroepen van schildwachten of patrouilles on beantwoord laten, of die niet voldoen aan bevelen, welke door schildwachten en commandanten van patrouilles ingevolge de hun verstrekte consignes worden ge geven, of die geen gehoor geven aan eenige sommatie, door de bevoegde autoriteiten gedaan, of die tegenwoordig zijn bij samen scholingen, waarbij een aanval op de militaire macht geschiedt, zich aan lijfsgevaar blootstellen, Herinnert de bevolking aan de wettelijke verplichtingen, welke in den staat van oorlog op het Burgerlijk Gezag en op ae In woners rusten, en in het bijzonder aan de navolgende Wetsartikelen de Artikelen 41, 42, 43, 48, 49 van de Wet van 23 Mei 1899, (Staatsblad 128), houdende be palingen ter uitvoering van Art. 187 der Grondwet; de Artikelen 98, 100 t/m 105, 186, 187, 191, 203 en 204 van het Wetboek van Strafrecht; de Artikelen 78, 79, 85, 87, 88, 89, 91, 101, 102, 131, 144, 146, 147, 149, 151, 154, 157, 158 en 159 van het Wetboek van Mili tair Strafrecht. Gegeven te 's-Gravenhage, op den lsten September 1939. De Generaal Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, I. H. REYNDERS. In de Gemeente Axel bekend gemaakt door aanplakking op den 4den September 1939. De Burgemeester, BLOK. Heden ontsliep na een kortstondig, doch gedyldig gedragen lijden, onze ge liefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder geboren Wolfert, in den ouderdom van 64 jaar. Axel, 8 September 1939. A. VAN 't HOFF. ADRIANA. HENDRIK. C. SMEENK—van 't Hoff, Weslkapelle, a W. SMEENK en Kinderen, Weslkapelle. K. VAN ES—van 't Hoff, Terneuzen. P. VAN ES en Kinderen, Terneuzen. JACOB. SAM. te SAS VAN GENT. JAARLIJKSCHE aLGEMEENE VERGADERING van L.den op Donderdag 21 September 1939, des voormiddags elf uur, zomer tijd, te Axel in het gebouw „Het Centrum' bij den heer H. P. DIELEMAN-KOOLE. De Secretaris, A. E. C. KRUYSSE Solaris FANOY te Axel, is voornemens op des nam. 2 uur, ten verzoeke van het Bestuur van den MOER- SPU1POLUER (Dijkgraaf dh*. Maur. Puylaert te Zuiddorpe), publiek te verkoopen metende van 1.50 tot 2 M wassende te Overslag, op de Moerspuiplaat nabij Roode Sluis, alwaar te vergaderen» Betaling contant»

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3