Binnenland. Buitenland. Ie. L. Kolijn, 2e. J. Pijpelink. B. en W. stellen voor uit deze aanbevelingen een keuze te doen. Herbenoemd werd dhr. J. den Hamer, die 12 st. bekwam dhr. J. K. de Putter bekwam 1 stem. In de vacature-P. C. Mangold werd benoemd dhr. J. Pijpelink met 7 stdhr. Kolijn bekwam 5 st., terwijl 1 stem blanco was. 7. Benoeming van een lid in de commissie voor Ge organiseerd Overleg in amb- tenaarszaken. B. en W. stellen voor de vaca ture van dhr. A. P. Esselbrugge aan te vullen en daarvoor een lid te benoemen. Medegedeeld wordt dat de heeren F. Dieleman.C. Hamelink en A. P. de Ruijter reeds zitting hebben in die commissie. Enkele leden vragen of deze commissie ook niet in zijn geheel moet aftreden, zooals de andere commissies. De VOORZ. antwoordt hierop ontkennend. Gekozen werd alsnu dhr. De Jonge met 8 st. Dhrn. Seghers en Schieman bekwamen ieder 2 st., terwijl op dhr. Sijtema 1 st. was uitgebracht. 8. Bespreking vertegenwoor diging in de n.v. Waterl.Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen". B. en W. voegen hierbij de volgende toelichting In de vergadering van den Raad van den 28sten April 1936 is als vertegenwoordiger der gemeente in de n.v. Waterl. Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" benoemd de heer C. Th. van de Bilt, in de plaats van Uwen voorzitter, die als commis saris in het bestuur was gekozen. In bovengenoemde vergadering is genoemde heer benoemd, zon der daarbij het zittingstijdperk te bepalen. Waar de Raad heden voor het eerst in zijn tegenwoordige samen stelling voor dit nieuwe zittings tijdperk bij elkander komt na het in werking treden van de wijziging van de Gemeentewet als bedoeld in art. 60, acht men het ge- wenscht de vraag thans te be antwoorden of de vertegenwoor diging van de Gemeente als aan deelhoudster in de Waterl. Mij. duurt gedurende een zittingstijd perk als bedoeld in art. 60 der Gemeentewet of gedurende den tijd dat de afgevaardigde lid van den Raad is. Over die vraag zal in deze vergadering een beslissing moeten worden genomen. De VOORZ. vraagt of de leden hierover nog het woord wenschen. Dhr. DE RUIJTER is er voor om het zittingstijdperk ook op 4 jaar te bepalen. Dhr. VAN DE BILT is van meening, dat dit eigenlijk geen commissie betreft, doch een ver tegenwoordiging uit den Raad. Z i. heeft deze vertegenwoordiging dan ook niets uitstaande met een commissielid. Spr. voegt hieraan toe, dat hij dit niet zegt, omdat hij zelf als afgevaardigde voor Axel is gekozen. Bij stemming wordt dhr. Van de Bilt herbenoemd met 10 st. Dhr. Sytema bekwam 3 stemmen. Dhr. VAN DE BILT dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt dat hij de vertegenwoor diging der gemeente bij de Waterl. Mij. weer met de grootste toewijding zal waarnemen. 9. Ingekomen stuk. De VOORZ. deed hierna voor lezing van een telegram namens H. M. de Koningin gezonden, als antwoord op het telegram van den gemeenteraad aan H. M. (De tekst hiervan is reeds in een vorig nummer opgenomen). 10. Aanbieding van diverse begrootingen voor het jaar 1940. De diverse begrootingen voor het jaar 1940 zullen aan de leden worden toegezonden. Voor het onderzoek van die begrootingen werd de Raad in twee afdeelingen gesplitst, waar voor trekking plaats had. Mededeeling. De VOORZ. zeide, dat tenge volge van de moeilijke tijdsom standigheden, distributiemaatrege len jtullen genomen worden, en dat de burgemeester daarvoor groote bevoegdheden heeft. Hij wil zulks zooveel mogelijk doen in overleg met den Raad, doch vraagt volmacht voor gevallen, waarin spoed geëischt is. Spr. zeide ook, dat de lucht beschermingsdienst de volle aan dacht van B. en W. heeft en dat eerstdaags ook oefeningen zullen worden gehouden. Omvraag. Dhr. VAN DE BILT informeert er naar hoe gehandeld wordt met personen van wie niet bekend is of ze van Belg. of Ned. nationaliteit zijn en die hier zijn gevestigd of werken. Die menschen komen door de tijdsomstandigheden in een lastige positie en nu worden wel formulieren of raadgevingen verstrekt hoe in deze te handelen, doch een gewoon mensch kan daar meestal geen weg mee en ze worden dan van het kastje naar den muur gestuurd. De VOORZ antwoordde, dat hiervoor een regeling is getroffen en de menschen zooveel mogelijk zullen worden geholpen, ook wat de levensmiddelenvoorziening be treft. Doch men moet toch steeds rekening houden met de Neder- landsche of Belgische nationali teit. Dhr. VAN DE BILT wil er toch op aandringen om die menschen zooveel mogelijk ter wille te zijn en te helpéh. De VOORZ. zegt dit toe. Dhr. VAN DE BILT had het verder over de distributie-maat regelen. Het is hem gebleken, dat vorige week kleine gezinnen evenveel suiker kregen als de groote en dat vindt spr. niet in orde. Hij zou dan ook willen dat bij de distributie rekening werd gehouden met het aantal personen in een gezin. De VOORZ deed toezegging, dat dit geregeld zal worden. Ook dhr. DE JONGE wees op de distributie. Spr. zag gaarne dat ook in de buitenwijken de genomen of nog te nemen maat regelen beter bekend gemaakt werden, b.v. op een aanplakbord, want tot nu toe heeft hij de aan kondigingen nog slechts op een boom bevestigd gezien. De VOORZ. zal ook hiervan nota nemen en zorg dragen, dat de buitenmenschen alle maat regelen ter kennis gebracht worden. Dhr. 't GILDE wil in verband met deze eerste vergadering in deze eerste zittingsperiode nog eens nadrukkelijk verzekeren dat hij daarin opnieuw op zijn wijze en naar zijn beste weten en be scheiden kunnen naar samen werking en opbouwenden arbeid zal streven. Hij is zich degelijk bewust daarin wellicht fouten te zullen maken en ook in het verleden menigmaal te hebben gefaald. Geleerd echter door de ervaring, spreekt hij de hoop uit dat deze fouten hoe langer hoe minder zullen voorkomen en ,0e samen werking onderling in den Raad, mitsgaders met B. en W steeds hechter zal worden. In de laatste vergadering van den vorigen Raad zijn door één der scheidende leden typisch eigenaardige afscheidswoorden gesproken. Ook ten aanzien van algemeen belang en eigenbelang De waardeering dezer woorden is onder de burgerij zeer uiteen loopend 1 Hij heeft daar alleen dit op te zeggen nu daar de omvraag de vorige week, als niet discutabel zijnde zich daartoe niet leede, zich niet bewust te zijn ooit hier eigenbelang te hebben nagestreefd, noch t.o.v. de hier toen genoemde waterleiding, noch van de nieuwbouw van het stad huis Noch aan het ééne, noch aan het andere object heeft spreker noch rechtstreeks, noch indirec- telijk één cent moeten verdienen 1 En voor het overige laat hij deze woorden ontlokt aan een baloorig gemoed voor wat ze zijn 1 Ze worden wel naar juiste waarde getaxeerd I Het betrokken lid wenscht hij overigens geen hard woord toe te voegen, maar wel een onbezorg- den levensavond en hij vergeeft hem van harte graag. Wie zich bewust is menigmaal te falen, moet er. kan veel vergeven Hij hoopt ook dat zijn stem hier zelden die eens roependen zal zijn en hij ook dit nieuwe college zooveel mogelijk zal kun nen steunen 1 De VOORZ sluit hierna de vergadering op de gebruikelijke wijze met het u tspreken van het dankgebed. Vliegtuigen boven ons land. De luchtalarmdiensten van Dor drecht en Schoonhoven maakten in den nacht van Woensdag op Donderdag melding van de „aan wezigheid van vreemde vliegtui gen boven ons land". Ook gisteravond werd melding gemaakt van de aanwezigheid van vreemde vliegtuigen en wel boven Schiermonnikoog en Ameland. Ook later op den avond werden vliegtuigen geconstateerd boven Delft en Soesterberg. De regeeririgspersdienst meldde hedenmorgen, dat bij geronk van vliegtuigen, dat gisteren in den na-avond werd gemeld,, geen sprake kan zijn van belingrenten. Bij K B. van 6 September is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer, welker zitting op 29 September zal aanvangen, baron de Vos van Steenwijk. De K.L.M.-vliegtuigen Emoe en Uil zijn gisleren uit Indië op Schiphol aangekomen. De Oehoe was Woensdag ge arriveerd. De spoorwegtentoonstelling zal vanavond om 7 uur voor het publiek worden geopend. De oorlog. Zooals altijd bij het uitbreken van een oorlog is het nieuws de eerste dagen schaarsch. Van een groote actie kan dan nog geen sprake zijn en de berichten- en propagandadienst van de oorlog voerende mogendheden is er nog niet op ingesteld om dage'ijksop vastgestelde uren aan de eigen bevolking en de verdere wereld een verslag te geven van de ge beurtenissen van den dag. Men is nog bezig zijn strijdkrachten te groepeeren en de posities van den vijand te verkennen om diens zwakke punten te zoeken en daarop dan straks een aanval te ontketenen. De verwachting van velen, dat de moderne oorlog zou beginnen met massale, verwoestende lucht aanvallen is niet geheel uitge komen. Wel maken de Duitschers bij hun" aanval op Polen een ruim gebruik van het luchtwapen, doch zij staan hier klaarblijkelijk tegen over een zwakkeren en minder goed uitgerusten tegenstander. In den oorlog op wat wij nu maar, naar analogie van 25 jaar geleden het Westelijk front zullen noemen, zijn tot dusver voorzooveruit de berichten valt op te maken nog slechts verkenningsvluchten en plaatselijke aanvallen gedaan. Vast staat, dat de Engelschen Wilhelmshaven en Cuxhaven heb ben gebombardeerd. In Polen zetten de Duitschers hun opmarsch voort. Van Poolsch verzet op eenigszins uitgebreide schaal is nog niets gebleken. De Britsche luchtaanval op dé Duitsche oorlogshavens schijnt er op te wijzen, dat de Engelschen zullen trachten van meet af aan de Duitsche vloot onschadelijk te maken. In den vorigen oorlog is Engeland hierin nietgeslaagd. Men beschikte toen nog niet overeen luchtwapen, dat voor dit doel kon worden gebruikt, en kon een vij andelijke vloot alleen vernietigen door haar te dwingen tot een zeeslag. Doordat de Duitsche schepen zich niet zoover waagden, dat zij de verbinding met hun bases verloren, is deze vernieti ging in den vorigen oorlog niet gelukt. Tevens zijn de Engelschen be gonnen de Duitsche koopvaarders die zich nog op zee bevinden, op te brengen of in den grond te boren( Londen. Woensdagmorgen is door Duitsche vliegers een raid op Engeland ondernomen, die beslist is mislukt. De bombar dementsvliegtuigen werden af geslagen, voordat zij hun bommen haddon kunnen laten vallen. Het luchtafweergeschut opende het vuur en verscheidene Britsche vliegtuigen stegen op. Wel werd het geknetter der mitrailleurs ge hoord, maar de Duitsche vlieg tuigen bevonden zich op te groote hoogte om door toeschouwers te worden waargenomen. BerlfJn. Het Duitsche leger- bericht maakt melding van de veiovering door de Duitsche troe pen van de Poolsche steden Krakau, Bromberg, Graudenz, Kielce, Neu Sandez en eenige plaatsen van minderen omvang. De commandeerende generaal, alsmede de divisiecommandant, hebben de militaire eer bewezen aan het graf van den Poolschen vrijheidsheld maarschalk Pilsoeds ki. Bij het graf is een eerewacht geplaatst. De bruggen over den Weichsel zijn niet vernield. De Corridor scheidt Oost-Prui sen en Dantzig niet meer van het Duitsche moederland. Aan het Poolsche front zijn 18 Poolsche vliegtuigen vernield, waarvan 12 in luchtgevechten. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat het aantal vernielde vijandelijke vliegtuigen voorloopig slechts bij benadering kan worden opgegeven. Warschau. Het Poolsche leger- bericht meldtDe Duitsche luchtmacht blijft onze troepen en onze verbindingslijnen bombar deeren. Warschau is verscheidene malen gebombardeerd. Onze luchtmacht heeft gepantserde colonnes van den vijand gebom bardeerd. Tijdens luchtgevechten zijn in twee dagen 35 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Wij ver loren 6 toestellen. Hardnekkige gevechten worden geleverd in de streek van Lodz. De troepen te Gdynia strijden tegen detachementen van de streek van Dantzig. ParQs. Van Zwitsersche zijde werd een hevig artillerieduel ge meld tusschen de Maginotlinie aan Fransche en de Siegfriedlinie aan Duitsche zijde. Het Fransche officieele leger- commuuniqué meldt van het wes telijk tront Onze voorste elementen, die oprukken aan gene zijde van de grens met volgens de verschil lende deelen wisselende terrein winst, stuiten overal op automa tische wapens en organisaties van het terrein. Onze luchtmacht treedt op in verbinding met de actie te velde. Verder meldt het legerbericht slechts bijzonderheden over de ravitailleering. Aan het front tusschen Rijn en Moezel versterkt zich de vijand Men neemt de aankomst waar van nieuwe strijdkrachten uit het bin nenland. Londen. Sir Neville Henderson, de Britsche ambassadeur te Ber lijn, die door ons land huiswaarts is gekeerd, is gisteren met De Batavier te Gravesend aangeko men. Brussel. Boven Tienen werd een vreemd vliegtuig waargeno men, een tweede boven St. Trui den en een derde boven de oos telijke omgeving van Brussel. De vliegtuigen vlogen in N.O.- richting. Men heeft de nationa liteit der machines niet kunnen onderscheiden. - Het Belgische afweergeschut trad in actie, waarna de vlieg tuigen verdwenen. Warschau De Polen hebben een in de geschiedenis ongeken den maatregel getroffen, toen zij aan gevangen genomen Duitsche vliegers toestonden, per radio hun verwanten in Duitschland te groe ten. „VrfJwIIHgers des doods" De „Intransigeant" publiceert een opvoering voor „vrijwilligers des doods" in Frankrijk, die be reid zijn zich op te offeren, om bijzonder gevaarlijke werkzaam heden te vervullen, waarvan zij waarschijnlijk niet zouden terug- keeren. Het blad wijst er op, dat dergelijke formaties reeds bestaan in Japan en Polen en dat Frankrijk deze eveneens moet hebben. Daartoe wordt in het bijzonder een beroep gedaan op hen, die door invaliditeit, ziekte of ouderdom geen gewonen mili tairen dienst kunnen verrichten. Leden der „zelfmoordgroepen" zouden niet langer dan zes maan den dienst doen. Door loting zouden uit hen degenen worden aangewezen, aan wie gevaarlijke ondernemingen worden opgedra gen. (Zie verder Laatste Nieuws) AXEL, 8 September 1939. Officieel wordt ons onder staande bericht Zooals overal in den lande is ook hier in Axel de luchtbe schermingsdienst zeer actief. Mede op lastgevingen van hoo- gerhand (zonder deze mogen geen maatregelen van ingrijpenden aard worden genomen) zijn verschil lende afdeelingen opnieuw ge oefend. Uitgevallen en vertrokken peisoneel is en wordt opnieuw aangevuld en de noodige instal laties worden gereed gemaakt om onmiddellijk in gebruik te kunnen nemen. Vrijwel al het personeel van den luchtbeschermdienst dat daar voor in aanmerking komt, is van gasmaskers voorzien en is bezig een oefenprogramma af te werken. De ambulancedienst heeft in een oefening binnenshuis getoond voor haar taak berekend te zijn, en één groep van de uitkijk- en luisterpost heelt gedurende twee etmalen de desbetreffende posten bezet gehouden. Ook de brand weer heeft deze avond blusschin- gen te verrichten op diverse pun ten in de gemeente, waar ver ondersteld wordt dat gelijktijdig brand is uitgebroken, terwijl meerdere oefeningen op komst zijn. Op deze wijze wordt het ge meentelijk orgaan paraat gemaakt. Daarenboven wordt steeds een nauw contact onderhouden met de diensten in andere plaatsen in de omgeving onzer gemeente, om in geval van een omvangrijke ramp en een groot aantal ge wonden, interlocale hulp te ver- leenen. Ook dit moet vooraf ge organiseerd zijn. Behalve de gemeentediensten beginnen nu ook reeds enkele wijken en buurtschappen de hoof den bij elkaar te steken om ge zamenlijk te trachten iets te doen in het belang van de veiligheid der buurtbewoners. Volgens de verwachtingen zullen de bewoners van gehuchten en kleine groepen woningen zeer weinig gevaar loopen, doch absoluut zonder gevaar is niemand en geen enkele vrijstaande woning. Uit dit oog punt hebben gisteravond de be woners van Kijkuit een vergade ring belegd, waarbij de mogelijk heid van een schuilplaats werd besproken. Door het Hoofd Luchtbeschermingsdienst van Axel werd ter plaatste deskundige voorlichting gegeven en bij even- tueele verdere maatregelen nog toegezegd. Voor het Spui en omgeving is een regeling in be werking. Intusschen worden alle voor zieningen getroffen om bomaan vallen bij vergissing te voorko men. Des nachts blijven alle lantaarns van de straatverlichting branden om duidelijk aan te geven dat hier neutraal gebied is, terwijl vanaf heden wederom de Neder- landsche vlag van den toren zal waaien en op de gashouder van de gasfabriek dezelfde kleuren zullen worden aangebracht. De woning in Gentschevaart- straat no. 7 wordt ingericht voor het uitvoeren van de werkzaam heden voor distributie van levens middelen en voor het uitbetalen van vergoeding van kostwinners in militairen dienst. Men schrijft ons Woensdagavond waren de be woners van de Walstraat en Ar- mendijk in het R.K. Gezellenhuis (daartoe welwilledd door den heer Pastoor afgestaan) bijeen, om te bespreken zelfbescherming bij eventueele luchtaanvallen,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2