Raads verslag. Luchtbescherming Zitting van 29 Aug. 1939. Aanwezig de heeren A P. Esselbrugge, A. van 't Hoff, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink en C. van Bendegem. Afwezig de heer P. de Jonge. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. Na de gebruikelijke opening met gebed stelt de VOORZ. aan de orde de agenda. 1. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde raads lid, den heer U. Sijtema. De VOORZ. verzoekt de h.h. v. d. Bilt, Fanoy en C. van Ben degem als commissie van onder zoek te fungeeren en schorst ge durende het onderzoek de open bare vergadering. Na heropening brengt dhr. v. d. Bilt rapport uit en zegt alles in orde te hebben bevonden. Z.h.s. wordt hierna besloten tot toelating. 2. Notulen. Aangezien de no tulen van de vorige vergadering nog niet gereed zijn, wordt be sloten deze aan te houden tot een volgende zitting. 3. Ingekomen stukken en mededeeling. a. Hunne Koninklijke Hoog heden Prinses Juliana en Prins Bernhard zenden schriftelijk hunne dankbetuiging voor de zeer gewaardeerde gelukwenschen hun aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van hunne dochter. b. Ged. Staten zenden goed gekeurd terug de begrooting van de Gemeente, die van het Gas- en Vleeschkeuringsbedrijf voor het dienstjaar 1939. c. Idem zenden goedgekeurd terug het Raadsbesluit tot het aangaan van een verhoogde geld- leening groot f 10 000 maximum, ten behoeve van den bouw van het Raadhuis. d. Bericht van den Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van den Raad in de gemeentejAxel, waarbij de heer U. Sijtema benoemd is verklaard tot lid van den Raad. Deze stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. e. Mededeeling aan den heer C. Hamelink, dat naar aanleiding van zijn vraag over het verdiende loon van een werklooze bij de uitbreidingswerkzaamheden van het buizennet der waterleiding, deze is voorgelegd aan de Di rectie om nadere inlichtingen en alles in overeenstemming te bren gen met de daarvoor geldende loonberekening. De VOORZ. zegt, dat hij hierop dus nog geen antwoord kan geven, doch dit hoopt te doen in een volgende vergadering. Dhr. HAMELINK wil toch nog een vraag stellen hieromtrent en wel of het te weinig betaalde loon alsdan nog uitbetaald kan worden. De VOORZ. zegt, dat een en ander onderzocht zal worden. Dhr. HAMELINK zou er toch op aan willen dringen. De VOORZ. zegt dat het beste is dit over te laten aan B. en W. 4. Wijzigingen ambtenaren reglement en verordening. B. en W. stellen voor vast te stellen a. wijziging van het Ambte narenreglement, b. wijziging van de verorde ning, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging van de veldwachters der gemeente Axel. Z.h.s. wordt alzoo besloten. 5. Voorstel tot vaststelling van het besluit, ingevolge art. 55ter der Lager Onderwijs wet 1930 tot vaststelling: a. der werkelijke uitgaven voor het Openbaar Lager Onderwijs over het jaar 1938; b. van het in verband met he* werkelijke gemiddeld aantal leer lingen beschikbaar gestelde be- drag voor het jaar 1938» en c. van het verschil tusschen de bedragen, genoemd onder a en b. B. en W. stellen voor het be drag genoemd onder a vast te stellen op f 1.680.75, het onder b bedoelde bedrag vast te stellen op f 1.731.57. c. het verschil tusschen de sub a en b bedoelde bedragen voorloopig vast te stellen als volgt het bedrag sub a voor het ge woon lager onderwijs is f 50.82 minder dan het bedrag sub b voor dat onderwijs. De VOORZ. vraagt of hierover nog iemand het woord wenscht. Dhr. 'tGILDE: Mijnheer de Voorz., volgens art. 103, le lid der L.O.-Wet moet het school bestuur aan den Raad een aan vraag om de hierbedoelde ver goeding inzenden (vóór 1 April), zulks ingevolge art. 101 dier wet, vergezeld van de bescheiden tot staving van de voor het afgeloo- pen jaar gedane uitgaven. Is deze aanvraag en rekening en verantwoording bij den Raad ingekomen Hoe komt het dat de Raad hier slechts op de meest formeele wijze over wordt ingelicht. Gaarne zou ik eens zien dat een commissie uit den Raad werd aangewezen en zulks teiken- jare om deze rekening en verantwoording te controleeren. Voelt men hier niets voor in den Raad en is dit volgens den gang van zaken overbodig, zoo zou ik er toch prijs op stellen deze gegevens eens ter beschik- .king te krijgen. Ik bedoel dus de gegevens ter vaststelling van de uitgaven bedoeld in art. 55ter. Ik hoop dat daartegen althans geen bezwaar zal zijn en in dezen is van eenig wantrouwen geen sprake. Gaarne zou ik van onze con- troleerende bevoegdheid als raads lid in dezen gebruik maken. De VOORZ. zegt dat dit ge schied is door B. en W. Dhr. 't GILDE zou toch een commissie van onderzoek willen benoemen uit den Raad. De VOORZ. zegt dat hij daar voor niet verantwoordelijk is. Dhr. 't GILDE geeft te kennen, dat bij hem echter geen wantrou wen bestaat. De VOORZ. geeft de verzeke ring dat alles in orde is. Dhr. 't GILDE vraagt of de raadsleden dan toch desgewenscht van een en ander inzage mogen nemen. De VOORZ. antwoordt bevesti gend. Dhr. 't GILDE vraagt nog of b.v. vuur en licht van de vereen. Ambachtsonderwijs ten laste komt van het openbaar onderwijs. De VOORZ. zegt dat daarvan geen sprake is. Z.h.s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en. W besloten. 6. Voorstel tot vaststelling van het besluit, ingevolge art. 101 bis 3de lid der L.O.-Wet 1920 tot vaststelling der vergoeding voor vakonder wijs aan de Bijz. Lagere Scholen over het jaar 1938. Aan de hand van het besluit van 28 Febr. 1939, waarbij het gemiddeld bedrag per leerling, in het jaar 1938 voor vakonderwijs uitgegeven bij het gewoon lager onderwijs werd vastgesteld op f 1,64, wordt voorgesteld de ver goeding bedoeld in art. 101 bis, derde lid der Lager Onderwijswet 1920, vast te stellen als volgt: 1. voor de school voor Chr. Nat. Schoolonderwijs op f313,50 2. voor de school voor Geref. Schoolonderwijs te Spui f 197,35 Z.h.s. alzoo besloten. 7. Wijziging gemeentebegroo- ting 1939. Deze wordt z.h.s. overeenkom stig het voorstel van B. en W. vastgesteld. 8. Voorloopige vaststelling re keningen. a. de rekening der gemeente over het jaar 1938. b. de rekening van het gas bedrijf over het jaar 1938. c. de rekening van het Vleesch- keuringsbedrijf over het jaar 1938. d. de rekening van het Burgerl. Armbestuur over het jaar 1938. De commissie van onderzoek der gemeenterekening brengt bij monde van dhr. VAN 't HOFF rapport Uit en zegt alles in orde te hebben bevonden. Dhr. HAMELINK brengt na mens de commissie van onder zoek der andere rekeningen rap port uit, waarbij ook alles in orde is bevonden. Z.h.s. wordt hierna tot voor loopige vaststelling dezer reke ningen, (waarvan de cijfers in ons nummer van 15 Aug. zijn opge nomen) besloten. Omvraag. Hiervan wordt geen gebruik gemaakt. Dhr. OGGEL stelt hierna voor een telegram aan H. M. de Ko ningin te zenden, in verband met de hachelijke tijdsomstandigheden. (De tekst hiervan is reeds in ons vorig nummer opgenomen). Z.h.s. wordt alzoo besloten. Afscheidswoorden. De VOORZ. neemt het woord en zegt, dat als zich geen bij zondere omstandigheden meer voordoen, deze vergadering dan de laatste is van een 4-jarige periode. Vier raadsleden zullen in den nieuwen raad niet terug- keeren, n.l. de heeren Oggel, Fanoy, Van 't Hoff en Esselbrugge. Spr. meent dat dhr. Oggel sedert 1910 lid van den Raad is geweest en vanaf 1919 wethouder. Van 1910 tot 1939 is dhr. Oggel dus in het bestuur der gemeente Axel werkzaam geweest. Het zal dhr. Oggel dan ook wel vreemd zijn als hij straks niet meer in den raad terugkeert. Hij brengt dhr. Oggel dank voor al hetgeen hij in het belang en welzijn der ge meente gedaan heeft en spreekt de hoop uit, cat dhr. Oggel ook verder alles wat in het gemeente belang gedaan wordt, zal blijven volgen en wenscht hem goede gezondheid en geluk in den familiekring. Vervolgens richt de Voorz. zich tot de andere drie scheidende leden, die hij eveneens dank zegt voor de aangename samenwerking en hetgeen ze in het belang der gemeente hebben gedaan. De overige leden komen hope lijk a.s. Dinsdag terug. Spr. brengt tenslotte dank aan den geheelen Raad voor de prettige samenwerking en goede verstand houding gedurende deze 4-jarige zittingsperiode. Hij zal hieraan steeds in aangename herinnering terugdenken. Dhr. OGGEL brengt dank aan den Voorz. voor de gesproken woorden. Ook spr. heeft aange name herinneringen, doch als hij ziet op het wereldgebeuren van thans, zinkt al het vorige hierbij in het niet. Hij dankt ook voor de prettige samenwerking met de raadsleden en collega wethouder en brengt ook dank aan de vroe gere raadsleden, met wie spr. vroeger reeds zitting had, doch die thans van het politieke terrein in Axel verdwenen zijn. Dank ook aan den burgemeester en secretaris, alsmede de ambtenaren ter secretarie. Moge God over allen zijn zegen geven en sterke hij ook verder U, burgemeester en wethouders en alle raadsled-en voor het verdere te verrichten werk in het belang en tot heil van de gemeente Axel. De VOORZ. dankte dhr. Oggel voor deze woorden. Dhr. VAN 'T HOFF sprak hierna als volgt: Mijnheer de Voorz., ik wil U gaarne dank zeggen voor de woorden door U gesproken tot de Raadsleden die hier niet meer terug komen, waaronder ook mijn persoon. Ik wil mijn dank ook uitspreken aan U Voorz., voor de vriendschap der achterliggende jaren op de raads- en commissie vergaderingen, die ik steeds van U heb mogen ondervinden. Ook aan de Wethouders en Raadsleden een woord van dank voor hun vriendschap. Ook U, Secretaris en uw personeel dank ik voor uw bereidwilligheid mij te woord te staan als ik dacht dat ik in lichtingen noodig had. Dit alles te samen zal voor mij een aan gename herinnering blijven, Nu dit de laatste vergadering is en ik ook hier niet meer zal terug keeren heb ik toch wel behoefte om eens een terugblik te werpen. Ik hoop, Mijnh. de Voorz., dat u mij daarvoor de gelegenheid zult willen schenken. Over 4 jaar waren wij nieuwe raadsleden en toen bereikte ons al zeer vlug een voorstel om de gemeente Axel bij de waterleiding aan te .sluiten en jawel Voorz., van de 5 nieuwe leden ontpopten zich 4 voorstanders daarvoor plus 2 zittende leden en werd dit aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Wat hebben toen enkele van die tegenstanders raadsleden te keer gegaan en ook een groot gedeelte van het publiek van Axel. Dat heeft gelukkig niet gebaat, want de praktijk maakt het uit dat de eene gemeente na de andere zich laat aansluiten en dat thans hier in Axel pi.m. 70 pet. zijn aange sloten, dus een algemeen belang. Wanneer zullen ze in Axel eens gaan begrijpen dat een raadslid daar niet mag zitten voor zijn persoonlijk belang maar voor het algemeen belang. Ook is het noodig, Mijnh. de Voorz., dat een raadslid er kijk op heeft wat de gemeente nu en in de toekomst beslist noodig heeft, en daar mankeert nog al eens wat aan Voorz. Ook is er in die verloopen 4 jaar een nieuw gemeentehuis ge bouwd Voorz., ter vervanging van het oude bouwvallige te kleine gemeentehuis. Wat is dit gedurende de voor bereiding en gedurende den bouw prachtig verloopen aangename samenwerking op elk gebied van het begin tot het einde af tot de inwijding. Een goed mooi ge meentehuis, waarop Axel trotsch kan wezen en niet te duur. Jam mer dat de eenige tegenstander Wethouder van Bendegem bij de inwijding schitterde door afwezig heid. In Februari, dus na de inwij ding is door de raadhuiscommis sie aan B. en W. geadviseerd om den Gemeentebouwmeester voor zijn verrichte werkzaamheden een gratificatie te verleenen van f 1000. Wat heeft het Raadslid 't Gilde daarvan op een slinksche manier een dag voor de verkiezing ge bruik gemaakt om zijn wankele raadszetel te trachten veilig te stellen, wat hem is gelukt. Ofschoon zijn positie als raads lid niet te benijden is, want de stem van de heer 't Gilde in deze zaal zal zijn als die van een drenkeling op de groote zee, waar zijn stem niet gehoord wordt En Mijnh. de Voorz. het is ook gebleken in de 4 jaar die achter ons liggen, dat het altijd dezelfde heeren zijn, Wethouder van Ben degem en Raadslid 't Gilde, die zich niet bij de besluiten door de meerderheid van den Raad genomen, neer kunnen leggen. Gelukkig dat hun werken en verzet nog altijd op niets is uit- geloopen. Laat dit nu voor hen aansporing zijn om de komende tijd dit te verbeteren. En nu mijne heeren der S. D. A. P., U zijt verlost van die heeren die noch mossel of visch waren die 4 jaren, maar daar hebben wij maar eens om gelachen niet waar heer Esselbrugge, in die verkie zingsdagen. Maar wat ik veel ernstiger vond in die verkiezings circulaire, was dat die zelfde partij het kapitaal zou durven mobiliseeren om de werkloosheid op te lossen. Ja, Mijnh. de Voorz., daar wil ik het Gemeentebestuur in zijn geheel voor waarschuwen, want daar kan niets uit voortkomen als een arme gemeente en een arme bevolking. Ik wil eindigen, Voorz., de wensch uitsprekende dat U met den nieuwen raad vruchtbaar werk zult kunnen verrichten in het be lang van onze gemeente Axel. Dhr. ESSELBRGGE zal na het sprokene door dhr. Van 't Hoff hieraan weinig meer toevoegen. Ook hij brengt dank voor de aangename samenwerking in den Raad gedurende zijn lidmaatschap. De VOORZ. dankt dhr. Essel brugge. Dhr. FANOY brengt dank voor de waardeerende woorden die gesproken zijn voor de scheidende leden. Hij hoopt dat ook verder de belangen der gemeente door den nieuwen Raad onder de goede leiding van den Voorz. zullen behartigd worden en men vrucht baar werk zal leveren tot heil der gemeente. Spr. brengt verder ook dank voor de aangename samen werking, die hij gedurende zijn zittingsperiode mochtondervinden. Nadat de VOORZ. ook dhr. Fanoy dank heeft gebracht voor de gesproken woorden, sluit hij de zitting met het uitspreken van het dankgebed. Lijstje van materialen, welke in elk gezin noodig zijn voor de zelfbescherming Men knipt dit uit! Men schrikke niet van de op somming, want alle materialen, die vet gedrukt zijn, zijn reeds aanwezig in Uw huishouding. Het gaat er om, dat men weet, dat die voorwerpen voor de zelf- scherming noodig zijn. Men heeft noodig: le. Vooreerste-hulp-verleening bij verwonding een doos, waarin zich bevinden moet 2 snelverbanden een pakje von Brunsche watten van 25 gram 2 hydrophyle-zwachtels (8 en 6 cm. breed) 4 hydrophy!e-gaasj°s 13 bij 16 cm eenige veiligheidsspelden een meter pleister van 1 cm. breed een jampotje, gevuld met 75 gram anti-mosterdgaspoeder, en als men dit niet heeft, gevuld met bleekpoeder (goed afsluiten een doosje hansoplast (25 x 6 cm.) een fleschje Hoffmansdruppels een buisje jodiumtinctuur (er om denken, dat men dit van tijd tot tijd moet ververschen) 2. Voor brandblusschen per verdieping twee emmers water op zolder een teil met droog zand (om brandbom in te leggen) op zolder een schop met lange steel (om brandbom op te schep pen) op zolder een hark (om het opscheppen gemakkelijker te ma ken) op zolder een bak, waarin men drie emmers droog zand heeft uitgestort (als voorraad) een emmerspuit, of indien men deze niet heeft, een rubberslang op de waterleiding met z.gn. «Diefje" voor aankoppeiing op de kraan 3e. Voor degeen, die een begin van brand moet blusschen een overall (geen wapperende kleeren) een paar handschoenen (geen vonken op bloote handen) een donkere bril (brandbom geeft helder wit licht) een metalen hoofddeksel (helm, pan, vergiet ter voorkoming van haarschroeien en hoofdkwetsuren 4e. Voor hulpverleening na eventueele instorting een schop een bfll, houweel of koevoet een ladder een stevig tonw van ten minste 6 meter lengte een bel of ander geluidgevend voorwerp om de aandacht van reddingsploegen (buiten) te trek ken. Wie meer materiaal aanschaffen wil om daardoor een betere uit rusting te verkrijgen voor de zelfbescherming, kan b.v. de doos met verbandmateriaal aanvullen, enz. Men zie, verder de door onze vereeniging uitgegeven vlug* schriften, brochures en Gids 1939, Nederlandsche Vereen, voor Luchtbescherming Wat iedereen weten moet

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4