MODEVAKSCHOOL SET CEHT8ÜM THEMES - AXEL, „Ochtend-Patrouille BOKSER TEGEN WIL EN DANK. 1939—1940. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. F i 1 m n i e u w s. Bekendmakingen. Distributieregeling. Ontheffing Winkelsluitingswet gedurende den tijd van buitengewone opkomst onder de wapenen voor militairen. Advertentiên. naaien, knippen, borduren, enz. DE ZAAK OP DENZELFDEN VOET wordt voortgezet. Zaterdag l en Maandag 4 Sept., 8 uur, met de opening vaH bet seizoen Soliltterend Bijwerk, Zaterdag 2 Sept. van 2-7 uur doorloopende voorstelling „ONS PRINSESJE LOOPT". Prijs 60 cent. Boekh. J. C. VINK, Markt. Kleine advertentiên. van agressie, die als gevolg moet hebben de i« werkingtreding van het Britsch-Poolsch Verdrag. PARIJS. De Poolsche ambas sadeur heeft de regeering in kennis gesteld met de daden van agres sie die hedennacht door Duitsch- land zijn gepleegd. BERLIJN. Rijkskanselier Hitier heeft in zijn redevoering o.a. ge zegd dat hij weder het veldgrijs heeft aangetrokken en het niet meer zal uitdoen dan na de vol ledige overwinning anders zal hij niet meer in leven zijn. Tot zijn opvolger is aangewezen maar schalk Göring en indien ook de zen iets mocht overkomen maar schalk Rudolf Hess en indien ook hem iets mocht overkomen, den waardigsten uit hun midden te kiezen. Het is hem, aldus Hitier, een heilige ernst de neutraliteit der onzijdige landen te handhaven, zoolang deze niet door derden wordt geschonden. Hij zal niet rusten voor de Poolsche regeering zijn eischen heeft ingewilligd of een andere Poolsche regeering is bereid ge vonden tot onderhandeling. Zijn militaire ondernemingen zullen niet gericht zijn tot vrouwen en kinderen. BERLIJN. Het gerucht doet de ronde, dat de Sovjetregeering een militaire zending naar Berlijn heeft afgevaardigd om een mili tair verdrag te sluiten. Jeugdige dierenbeul. Een 9-jarige jongen te IJmui- den heett zich de vorige week schuldig gemaakt aan ernstige dierenmishandeling. Hij heett eerst een jonge kat op de spoor rails vastgebonden, zoodat het diertje door een trein werd over reden, daarna een aan den dijk grazende geit een oog uitgestoken en ten slotte een hond afgemaakt en begraven. De jongen is door de politie aangehouden. Ver moedelijk zal een onderzoek naar zyn geestvermogens worden in gesteld. Grafsteen als geschiedenisbeek. Het overlijden van een zeer bescheiden burger uit Praag zou zeker nimmer de aandacht heb ben getrokken wanneer het graf schrift, dat vrienden op den een- voudigen steen lieten aanbrengen niet zoo merkwaardig was. Het luidde aldus „Hier ligt Joset Peterka hij werd geboren in Oostenrijk, hy leefde in Tsjecho-Slowakye en hij stierf in Uuitachland. In zijn geheele leven heeft hy niet een maal Praag verlaten." Waarin het tempo der gebeur tenissen dezer dagen op wrange wyze weerspiegeld wordt. Kostbare bijbel teruggevonden. Onder het puin van de uni- versiteitswijk te Madrid is de eerste West-Qothische bijbel van Alcala teruggevonden, welke een der belangrijkste bezittingen was van de universiteitsbibliotheek vóór het uitbreken van den bur geroorlog. Het in varkensleer gebonden kostbare boekdeel was met andere boeken van waarde gebruikt als afweer tegen de kogels der belegeraars. De bij bel bevindt zich in haltverbran- den en verscheurden toestand. Van den kostbaren band die uit de 16e eeuw dateert en het wa pen draagt van kardinaal Cisne- ros, is slechts een zwartgebrand stukje overgebleven. De bjjbel zelf is uit de 10e eeuw en bevat 329 perkamenten vellen, in drie kolommen beschreven in West- gotisch handschrift. Smokkelen van goud Is een gevaarlijk beroep. Een juwelier uit Keulen ver- scnoen voor de rechtbank te Axen, onder beschuldiging sedert 1937 voor 30.000 ryksmark goud over de Duitsche grens gesmok keld te hebben. Hy werd des tijds te Aken aangehouden, toen hij andermaal op weg was naar België. Men onderzocht zijn auto en ontdekte in een geheime bergplaats 200 gram goud. De man bekende, dat hij hier mede te Antwerpen diamanten wilde koopen. Op zijn vorige tochten had hij telkens ongeveer één kilogram goud op dezeltde wy'ze overgesmokkeld. De goudsmokkelaar kreeg twee jaar gevangenisstraf en 24 900 mark boete. Zyn twee auto's en andere voorwerpen werden in beslag genomen. De persoon, die de bergplaats in de auto ver vaardigde en die verklaarde te goeder trouw te hebben gehan deld, werd vrijgesproken. Vrydag heeft mevrouw Dawkins, uit Cheriton, het leven verloren by een poging om haar 12-jarig dochtertje te redden, dat in de rivier de Cleddau dreigde te verdrinken. De moeder zat op den oever naar het meisje te kyken, dat in het water stoeide en zwom. Plots zag zy, dat de kleine blijk baar in moeilijkheden geraakt was en in nood verkeerde. Ge kleed en al sprong de 46 jarige vrouw te water, doch zy bleek niet opgewassen tegen den stroom die nog versterkt werd door het afgaande ty. Zy werd meege sleurd en verdronk. Middelerwijl had een jongeman aan den overkant eveneens ge zien, dat het meisje in gevaar verkeerde. Hij snelde naar een bootje, doch bemerkte dat er geen roeiriemen in lagen, rukte toen een piank uit den vloer en wist daarmee het midden van de rivier te bereiken, waar by het kind aan boord trok. Prinsje BoudewJJn wil zakgeld. Volgens een Fransch-talig blad woonde de Belgische kroonprins Boudewyn dezer dagen in een dorpje aan de Vlaamscbe kust de H. Mis by, tydens welke door een bekend geestelijke gepreekt werd voor 'n lietdadig doel. By de collecte kwam deze geestelijke ook by den ptins, dien men al zijn zakken zag altasten, zonder dat hy evenwel eenig geldstuk vond. Een vriendje, dat den prins vergezelde, wilde hem eenig geld geven, doch Bou dewyn weigerde en gat den pries ter te verstaan, dat hij hem niets geven kon. Na de Mis heeft prins Boude wyn den priester opgezocht, om hem te zeggen, dat het hem speet, dat by niets voor het liet dadig werk had kunnen schen ken, omdat by geen cent op zak had. Blozend en met een zekere verbolgenheid in de stem, zou de prins hieraan toegevoegd hebben „Ik zal straks aan myn vader zeggen, dat ik nu al groot genoeg ben, om zakgeld te krygen 1 Drama b(J vertrek naar het leger. De liniesoldaat L. Bourgois, die met den laatsten trein uit Brussel vertrok om zich als ge mobiliseerde naar zyn kampe ment te begeven, heeft by het vertrek van den trein zyn 28- jarige vrouw, die hem uitgeleide deed, met een groot mes een groot aantal steken in rug en borst toegebracht. De ongeluk kige vrouw is stervende naar een ziekenhuis overgebracht. De moordenaar is gearresteerd. Te Grimde (B.) is een gas- en bomvrye schuilplaats voorde burgerbevolking ingestort, toen de 50 jarige J. Many en zyn 25 jarige zoon daarin een zitbank herstelden. Beiden zyn dood van onder de zware zand- en steen massa gehaald. Temeuzen. Huwel.-aangiften. 11 Aug. Wiliem de Bruijne, 29 j. en Matia Cové, 28 j. 15. üerrit Bos (van Heinenoord), 22 j. en Adnana de Ridder, 21 j. 17. Willem Camphens (van Naaldwijtc), 23 j. en Magdalena Verhage, 20 j. üehuwa. 17 Aug. Marinus Michieisen, 34 j. en Jacobs van Kerkvoorde, 27 j. Geboren. 13 Aug. Alida, d. van Corstiaan de Waal en Geer- truida Blokland. 17. Wolter, z. van Harm S"lW pr pran?oise de Kubber (van Hasselt). Overleden, iz Aug. Maatje van der Peijl, 70 j., wed. van Joos Tollenaar. 13. Jan Lansen, 63 j., echtg. van Elizabeth van Fraeijenhove. 14. Pieter. Geel- hoedt, 85 jechtg. van Janneke van Wijck. 18. Paulina Goos- sen, 81 j., wed. van Cornells Klaassen. (Tern. Crt.) Loop der bevolking. TERNEIJZEN. Gevestigd R. Huisman, schipper, van Rotterdam. I. H. P. de Jonge, chauffeur, van Zaamslag. D. T. van Ijk, dienstbode, van Axel. J. Th. Brouwer, koopman, van Bergen op Zoom. Vertrokken M. J. Boonman, religieuze, naar Hulst. C. de Smidt, rijwielhersteller, naar Amsterdam. R. A. Vollemaere, loods, naar Antwerpen. M. R. J. Wever, hoofdonder wijzeres, naar Heumen. K. Bos, naar Heinenoord. (Tem. Crt.) Zaterdag wordt het filmseizoen in Het Centrum alhter weer ge opend en het programma is met den eersten inzet al direct zeer interressant. Om te beginnen is er eerst een doorloopende vertooning van de film „Ons Prinsesje loopt", welke is vervaardigd door Prins Bern- hard. Bij deze film is ook een interessante aanvulling, o.a „Prin ses Beatrix heeft een zusje". Het avondprogramma, dat ook Maandag wordt afgedraaid, bevat als hoofdnummer het prachtige filmwerk Oehtendpatronille. Deze film behelst de lotgevallen van het 59e eskader van het Kon Britsche vliegkorps tijdens den wereldoorlog aan het Fransche front. Men begrijpt, dat het een film is vol spanning, emotie en doodsverachting van de onver schrokken vliegers. De geschie denis van dit dappere eskader uit den wereldoorlog zal zeker bij ieder die deze film gaat zien, een onvergetelijken indruk achterlaten. De vervaardigers van dit filmwerk hebben overal den juisten toon weten te treffen, zoodat het een der aangrijpendste filmwerken van de laatste jaren geworden is. Bokser tegen wil en dank is een film van geheel anderen inhoud en zooals de titel reeds doet vermoeden, een werk, waar bij men ook danig zal kunnen lachen. Het is een historie met tal van. verrassende wendingen, waarbij verschillende partijen be trokken zijn en ook de liefde een rol speelt. Eind goed, al goed, is echter ook van toepassing op deze film. Men zie ook de ad vertentie in dit nummer. De Burgemeester van AXEL maakt bekend dat zij, die Maan dag 4 September 1939 nog niet in het bezit zijn van rijksdistri butiekaarten, die kunnen afhalen ten stadhuize, distributiekantoor ingang Gentschevaartstraat. Axel, 1 Sept. 1939. De Burgemeester van Axel, BLOK. In opdracht van den Minister van binnen- landsche zaken doet de Burge meester van AXEL een dringend beroep op alle personen die zich kosteloos ter beschikking willen «tellen, zoodra de algemeene toe stand het nemen van maatregelen eischt, voor het bezetten van de uitkijkpost op den toren en de luisterpost aan het radiotoestel in het stadhuis, benevens van hen die als ziekenverpleger (verpleeg ster) dienst kunnen doen of andere diensten voor de luchtbescherming willen vernrichte. Om te voorkomen dat uitvoering gegeven moet worden aan artikel 18 van de Wet op de bescherming tegen luchtaanvallen (in beslag neming) verzoekt de Burgemeester dringend, om, in het belang van de burgerij, in bruikleen af te staan een radiotoestel voor aan sluiting op het lichtnet, een radiotoestel met accu - enz. (compleet), een verrekijker. Een richtige bediening en terug gave in goede staat wordt gewaar borgd. Opgaven van bovenstaande diensten kunnen zoo spoedig mo gelijk ten stadhuize geschieden. Axel, 30 Augustus. 1939. De Burgemeester, BLOK. Burgemeester en Wethouders van AXEL Gelet op het bepaalde in het 5e lid van artikel 9 der Winkel sluitingswet 1930 (Staatsblad 460), zooals deze is gewijzigd bij de wet van 27 Juli 1934 (Staats blad No. 450) HEBBEN GOEDGEVONDEN gedurende den tijd, dat ingevolge buitengewone oproeping dienst plichtigen onder de wapenen zijn, ontheffing te verleenen a. van het bepaalde in de artikelen 2, 4 en 5 der Winkel sluitingswet 1930, Staatsblad No. 460, voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen aan de militaire overheid b. van het bepaalde in artikel 2, onder b en c van genoemde wet (werkdagen) voor wat be treft den verkoop van voorwerpen en stoffen, ter voorziening in eigen behoefte aan militairen, behoorende tot onderdeden van de weermacht, opgeroepen ter verzekering van de uitwendige veiligheid des lands. Axel, den 28 Aug 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS Getrouwd: A. VAN D1XHOORN Az. e n J. HOEBÉ Hd. die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele belangstelling vóór en bij hun huwelijk ontvangen. Axel, 1 September 1939. Begin October vangen de nieuwe lessen weer aan in Tevens een speciale cursus voor Costumlère, Coupeuse ea Leerares. Na goed afgelegd examen kan een diploma uitgereikt worden. Ook PATRONEN NAAR MAAT v e r k r ij g b a a r. JAPONNEN en MANTELS, enz. naar maat gemaakt. Vraagt inlichtingen Beleefd aanbevelend, CORRIE DE SMIDT, Gedipl. Coupeuse-Leerares, Weststraat, Axel, Bij deze stel ik mijn geachte clientèle er van in kennis, dat gedurende mijn afwezigheid tengevolge van dienstplichtdoor plaatsing van een noodhulp, die volkomen met het vak is vertrouwd, Minzaam aanbevelend, J. v. d. HOUT, Dames- en Heerenkapper ALS HOOFDFILM: 59 met ERROL FLYNN en BASIL RATHBONE in de hoofdrollen. De film speelt zich af aan het Britsche front tijdens den wereld oorlog. Eén der aangrijpendste films der laatste jaren, die een onuitwischbare indruk op ieder auditorium zal achterlaten. VOOR DE PAUZE De sterkste boksfilm uit de laaiste jartn. van de door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard vervaardigde film Aangevuld met o.a. Prinses Beatrix heeft een zusje. Het bezoek van H. M. de Koningin aan België, enz., enz. Prijzen balcon f 0.40, beneden ff O 25, kinderen halven prijs. KOMT ALLEN DEZE VOORSTELLING ZIEN. (74) Heeren Pluimveehouders, voor> ioopig wordt P. Sluis' Pluimvee voeder alieen afgeleverd tegen inlevering van een bon, te be komen bij den plaatselijken voeder commissaris, adres: Gemeente huis in iedere Gemeente. De vertegenwoordiger voor O Z.V1. f Viiurntlli Firma d. j. o q g e u a x e j.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3