Buitenland. Binnenland. Laatste Nieuws. De berichten van de twee laatste dagen worden door die, welke ons heden toekwamen, geheel op den achtergrond gedrongen. Was Dinsdag nog de geheele wereld in afwachting van het antwoord dat Rijkskanselier Hitier op de Britsche nota zou geven, thans is alle hoop op een gunstigen uitslag vervlogen. Ondanks alle pogingen van verschillende zijden in het werk gesteld tot behoud van den vrede heeft ruw geweld haar verdrongen. De helsche machi nes, welker verschrikkelijke uit werking wij reeds aanschouwden bij den Spaanschen burgeroorlog, zijn nu aan de Duitsch-Poolsche grens in werking gesteld. De verzoeningspogingen van President Roosevelt, de gebeden van Z.H. den Paus, de aangeboden bemiddeling van Koningin Wil- helmina en Koning Leopold, de conferenties in alle hoofdsteden van de ambassadeurs der verschil lende landen, dat alles is niet bij machte geweest om de ramp, die steeds dreigender wordt, nog af te wenden. Op 29 Augustus heeft Rijks kanselier Hitier de bemiddeling van Engeland aangenomen en in een zestiental punten zijn eischen aan de Poolsche regeering uiteen gezet om daarna met een Poolsch gevolmachtigde, die zich naar Berlijn zou begeven, te onder handelen. Na twee dagen wachten was de gevolmachtigde van Polen nog niet verschenen. Polen heeft niet geantwoord, doch ïnplaats daarvan de alge- meene mobilisatie afgekondigd (Zie verder Laatste Nieuws) Ren gr»ote oogst. Evenals het vorige jaar is een recordoogst in Duitschland te verwachten, meldt het D.N.B., waardoor de graanvoorraden in Duitschland wederom essentieel vooruitgaan, zoodat een schaarsch worden der voorraden graan in Duitschland in afzienbaren tijd niet mogelijk is. Ook de veestapel is aanzienlijk vooruitgegaan. Duitschland heeft op het oogen- blik 800.000 runderen meer dan in 1938 en 1,4 millioen meer dan voor den wereldoorlog. Dat beteekent, dat de vermeer dering van het aantal runderen in Duitschland gelijk is aan het geheele aantal runderen van Hon garije. Tegen December zullen 3 millioen varkens meer in Duitsch land ter beschikking staan dan verleden jaar, d.w.z. dat de ver meerdering van het aantal varkens even groot is als het totale aantal varkens in Roemenië. Daarmede is Duitschland voorzien van vleeschraserves als nooit tevoren. Ook zijn de voorraden grond stoffen voor margarine aanzienlijk grooter dan verleden jaar. Zij zijn voldoende voor een jaar. Knocke thans een «loode stad Tengevolge van den interna tionalen toestand is de badstad Knocke, die andere jaren indezen tijd overgroote drukte kende, thans een doode stad geworden. Alle vreemde badgasten zjjn in allerijl vertrokken. De hotels zijn leeg en tal van huurvilla's zjjn reeds gesloten om denkelijk dit seizoen niet meer heropend te worden. De hotelhouders zitten nog met groote voedsel- en drankvoorraden, die zij in geen geval meer ten pryze kun nen maken. Een groot gedeelte van het seizoenpersoneel in de hotels, winkels en bakkerjjen is bedankt. Voor de zakenlieden, die allen op reusachtige huur prijzen zitten, beteekent zulks een ware catastrofe. Ook de Belgische schatkist zal dit jaar groote bedragen moeten missen, die haar andere jaren toevloeiden van de kust. Aii-Joodsche relletjes te Antwerpen. In de binnenstad te Antwerpen hebben ernstige anti Joodsche opstootjes plaats gehad, welke werden veroorzaakt door groote groepen jongemannen. De politie trad kracntig op en arresteerde een twaalftal personen. In «en tweetal Synagogen werden ruiten ingeworpen. De politie wordt versterkt met gendarmen, die bij eventueel nog voorkomende relletjes, streng zullen optreden. De agitatie wordt vooral gevoerd tegen Joodsche zakenmenschen. Het publiek is in overgroote meerderheid tegen de woelma- kers, zoodat algemeen verwacht wordt, dat de opstootjes zich niet meer zullen herhalen. De Regeeiingspersdienst meldt: Heden en morgen (Zaterdag) zijn alle diensten der spoorwegen in beslag genomen voor het ver voer van militairen. Ingesteld is een distributie bureau voor rubber, adresBe- zuidenhout 30 Den Haag. De verkoop en het vervoer zonder vergunning o.a. van autobanden is voorloopig verboden. Geen goedkoope treinen meer voorloopig. De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat tot nader bericht geen extra treinen ten dienste van het publiek loopen. Dit geldt ook voor de goedkoope en andere extra treinen, die reeds door ad vertenties aangeplakt en door strooibiljetten aangekondigd zijn. Het Loodswezen op De Schelde Reeds geruimen tijd zijn tus- schen de Nederlandsche en Bel gische regeeringen onderhande lingen loopend welke betrekking hebben op herziening van het Schelde-tractaat. Deze bespre kingen hebben tot doel een einde te maken aan de concurrentie tusschen het Nederlandsche en het Belgische Loodswezen. Er gaan geruchten, dat deze herziening voor Nederland minder gunstig moet worden geacht en dat het Nederlandsche loodswezen op de Schelde in beteekenis zou verminderen. Onder de loodsen had dit ongerustheid gewekt met het oog op de mogelijkheid van ontslag en stopzetting der pro moties. Van de meest bevoegde instan tie vernam het „Volksblad", dat er bij het Nederlandsche loods wezen inderdaad inkrimping ver wacht moet worden, wanneer de officieele overeenkomst gesloten werd over de basis, waarop toen onderhandeld werd. Het schijnt reeds vast te staan, dat de beloodsing op de Schelde voortaan tusschen het Nederland sche en Belgische Loodswezen wordt verdeeld. En wel zoodanig, dat elk loodswezen zich een der groote vaarwaters ziet toegewezen: het Oostgat voortaan te beloodsen door Nederlanders en de Wie lingen door de Belgen. Wanneer dit een feit wordt, zou een niet onbelangrijke be sparing verkregen kunnen wor den, daar verluidt, dat dan twee schepen uit de vaart zouden kun nen genomen worden, zonder dat intensiteit der beloodsing hieron der zou behoeven te lijden. In de kringen van het loodswezen en in scheepvaartkringen in het algemeen ziet men met belang stelling de beslissing tegemoet. En men hoopt van harte dat de Nederlandsche regeering bij deze onderhandelingen een voldoende krachtig standpunt zal innemen, opdat de Nederlandsche belangen op de Schelde niet meer geschaad worden dan misschien onvermij delijk moet worden geacht. AXEL, 1 September 1939. De jaardag van H.M. de Konin gin is wegens den ernst der tijden ook alhier zonder feestveitoon herdacht. Alleen onze nationale driekleur met oranjewimpel ge tuigde van het medeleven der bevolking, terwijl oud en jong met oranje en de nationale kleuren was getooid. In de Geref. Kerk vond des avonds een herdenkingsdienst plaats, waarin voorging ds. W.J. Smitt van Veere. Luchtbescherming. Dinsdagavond werd in het ver gaderlokaal van de openbare school een vergadering gehouden van de plaatselijke luchtbescher mingsdienst, ondervoorzitterschap van den leider van dezen dienst, dhr. D. v. d. Berg. Deze bijeenkomst moest be schouwd worden als één van de vele voorzorgsmaatregelen, welke thans allerwege genomen moeten worden in verband met de alge- meene toestand. In de eerste plaats werd in het kort een overzicht gegeven van de werkwijze van deze dienst in onze gemeente, de taak, welke ieder daarbij heeft te verrichten, en de gereedschappen, welke ons hierbij ten dienste staan. Er werd in dit verband op gewezen, dat de luchtbeschermingsdienst nog geheel nieuw is. Voldoende ma terialen konden nog niet worden aangeschaft en ervaring op dit terrein kon nog niet worden ^op gedaan. Echter datgene wat kon en mocht worden gedaan, is ook hier ten uitvoer gebracht. Verder werd er op gewezen dat de luchtbescherming in hoofd zaak moet zijn zelfbescherming, en dat de gemeentelijke dienst pas in werking treedt, wanneer het gezinshoofd met de buren in hun pogingen, om het gevaar te stuiten, moeteft falen. leder inwoner kan thar>s be kend zijn met de maatregelen, die hij in tijd van oorlog, als luchtgevaar, dreigt, nemen moet. De Vereen, voor Luchtbescher ming geeft voor een luttel bedrag aan contributie maandelijks een tijdschrift uit met vele waarde volle wenken, leder die deze ge schriften heeft gevolgd en be waard, bezit alle gegevens. Verder werd hier een drietal cursussen gegeven, waaraan men geheel gratis kon deelnemen. Thans nog zijn alle gegevens daar ver krijgbaar. Het bestuur van de afdeeling (de heer P. A. Wonder- gem is voorzitter en A. P. Ie Feber, secretaris) zal alsnog gaarne leden inschrijven. Aan het einde van de vergade ring werd aan alle aanwezigen een nieuwe instructie uitgereikt, als mede een exemplaar van de cir culaire bevattende gedragsregels voor de bevolking. Met de hartgrondige wensch dat het slechts bij deze voorbe reiding zal mogen blijven, wordt de vergadering gesloten. Met uitzondering van twee leden, was al het personeel dat tot dezen dienst behoort, aanwezig. Bij den Burgemeester is het volgende telegram ontvangen van H. M de Koningin, als antwoord op het telegram dat j l. Dinsdag namens het gemeentebestuur werd verzonden Hare Majesteit de Koningin verzoekt U aan den gemeenteraad den zeer erkentelijker. dank van Hare Majesteit te willen over brengen voor de gevoelens, uit gedrukt in Uw telegram van gisteren. Adjudant De Jonge van Ellemeet. Woensdag had een vaars van den landbouwer S. alhier grazende in een weide langs den spoorlijn tusschen Axel en Kijkuit zich over de afrastering buiten haar terrein begeven. Dit uitstapje heeft het dier met den dood moeten bekoopen. Door een passeerende trein werd het beest totaal vermorzeld, zoodat de resten ver van elkaar ver spreid, werden teruggevonden. De eigenaar had niet alleen het verlies van zijn stuk vee te betreuren, doch liep bovendien nog een proces-verbaal op. Gisteren had nabij Magrette een aanrijding plaats tusschen een auto van dhr. J. B., den motor rijder de V. en een fietser. De motorrijder V. liep hierbij eenige verwondingen op. Bij K.B. van 30 Aug. is met ingang van 15 September a.s. benoemd tot burgemeester van Deurne, mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van Hontenisse. Tram ramt eea vrachtauto en deze een woning. Dinsdagvoormiddag ongeveer 11 uur reed een stoomlocomotief met 3 rijtuigen van de Z V.T.M. van het station te Terneuzen in de richting Zaamslag. Op dat tijdstip stond M. de Putter, uit Zaamslag, met een veeauto bij de slatgerij van den heer De Theije in de Axelschestraat var kens te lossen. De veeauto stond wel niet op de rails, maar stond toch niet geheel vrij van de trambaan. Toen de machinist met de tram uit de Tramstraat om den hoek kwam, zag hij dat op korten afstand de weg niet veilig was, doch ofschoon hij nog uit alle macht remde en zelfs tegenstoom gaf, kon hij een aan rijding niet voorkomen. De vee auto werd aan de voorzijde ge troffen en achterwaarts geduwd, waardoor deze door den voor gevel van de woning Axelsche straat 61, bewoond door mej. Bos, binnendrong. Gelukkig was de bewoonster niet in de voor kamer en bevond zich ook nie mand ln de auto, zoodat de bot sing geen persoonlijke ongelukken veroorzaakte. De materieele schade zoowel aan de vrachtauto als aan de woning is groot. De locomotief van de tram had wei nig schade. De dienst kon zon der onderbreking worden voort gezet. (Tem. Crt.) honlnkiyke onderscheidingen. Ter gelegenheid van den jaar dag van H. M. de Koningin zijn om. de volgende onderschei dingen toegekend: benoemd tot: officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer S. W. Weisfeit, inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie te Middelburg; Dr. J. de Hullu, oud-rijksarchivaris te Cadzand tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heeren B. I. Zonnevijlle, gemeente secretaris te Terneuzen; G. F. P. van der Peijl, directeur van de N.V. Bouwmaterialenhandel „De Hoop" te Terneuzen; Mr. L. J. A. van der Harst, referendaris ter Prov. griffie van Zeeland te Mid delburgJ. Onderdijk, wethouder der gemeente MiddelburgL. G. van Breen, te IJ muiden (gem. Velsen), waterbouwkundige bij den rijkswaterstaat (vroeger te Terneuzen) is toegekend de eere-medaiile verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver: aan mej. D. Stout- hamer, huishoudster bij mej. P. J. Bertel te Terneuzen; F. van Aerde, te Terneuzen, oud-voor- manrangeerder bij de spoorweg maatschappij Mechelen—Terneu zen J. P. van Maele te Sluiskil, oud-seingever bij voornoemde spoorwegmaatschappijC. de Kraker, te Aardenburg, voorheen hengstgeleider bij de stallen- Aernaudts te Sluis; A. J. Ver meulen, oud-gemeenteveldwach ter te Zuidzande. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd a. met ingang van 14 Sept. 1939, tot dijkgraaf van den Kleine Stellepolder, de heer B. J. Kindt te Hoek b. met ingang van 6 Nov. 1939, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Kleine Stelle polder de heer M. P. Cornelis te Philippine. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 3 SEPT. 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vi ure Ds. van Oaveren Nam. 2 30 Ds. Derkser, van Qroede Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Cand. de Ru|!er Nam. 2 30 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 30 Hedenmorgen 6 uur meldde het Duitsche Nieuwsbureau uit BERLIJN. De Fünrer heeft den volgenden dagorder aan de weermacht ge dateerd op 1 Sept., uitgevaardigd. „De Poolsche staat heeft de vreedzame regeling vande nabuur betrekkingen, waarnaar ik ge streefd heb, afgewezen. Hij heeft inplaats daarvan een beroep op de wapenen gedaan. De Duitschers in Polen worden met bloedige terreur vervolgd, van huis en hof verdreven. Een reeks van Yoor een groote mogendheid onver draaglijke grensschendingen be* wijst, dat de Polen niet langer bereid zijn de Duitsche rijks grenzen te eerbiedigen. Om aan dit waanzinnige optreden een einde te maken, blijft mij geen ander middel dan van nu af aan geweld tegenover geweld te plaat sen. De Duitsche weermacht zal den strijd om de eer en de levens rechten van het herrezen Duitsche volk met harde vastbeslotenheid strijden. Ik veiwacht dat ieder soldaat, gedachtig aan de groote traditie van het eeuwige Duitsche soldatendom, zijn plicht tot het uiterste zal vervullen. Blijft U steeds en in alle lagen bewust, dat gij de vertegenwoordigers van het nationaal-socialistische Groot- Duitschland zijt. Leve ons volk en ons Rijk. DANZIG. Gouwleider Albert Förster heeft hedenmorgen de volgende proclamatie tot de be volking van Danzig gericht Het uur, waarop gij gedurende 20 jaar hebt gewacht, is thans aangebroken. De vrije stad Dan zig keert terug tot het Rijk. De hakenkruisvlag wappert alom, ook van de vroeger Poolsche ge bouwen. Van het raadhuis en de oude Mariakerk luiden de klok ken. Wij danken God, onzen Heer voor onze bevrijding. Laten wij elkander de hand reiken en zij aan zij staan in deze historische uren. Leve het bevrijde Danzig Leve ons groot Duitsche Vaderland Leve Adolf Hitler onze Führer. Niet officieele berichten luiden dat hedenmorgen Duitsche troe pen reeds op drie plaatsen een inval in Polen hebben gedaan. Poolsche steden waaronder Warschau en Kattoice zijn reeds gebombardeerd. Het A. N. P. meldt uit BERLIJN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht heeft op bevel van den Führer en opper bevelhebber de weermacht bevel gegeven om op te rukken voor de actieve bescherming van het Rijk en de oprukkende Poolsche troepen een halt toe te roepen en tot den tegenaanval over te gaan. Luchtéskaders zijn opgestegen om de militaire doeleinden in Polen onschadelijk te maken. De oorlogsmarine heeft de be scherming van de Oostzee op zich genomen. MOSKOU. De Opperste Raad van de Sovjet-Unie heeft gisteren eenstemmig het volgende besluit genomen le.De buitenlandsche politiek van de regeering wordt goedge keurd. 2e. Het op 23 Aug. te Moskou onderteekende verdrag van nonagressie tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie geratifi ceerd. De Duitsche regeering heeft gisterenavond het niet-aanvals- verdrag tusschen beide landen, eveneens geratificeerd. BERLIJN. Hedenmorgen zijn de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers op het minis terie van propaganda ontboden, waar hun een toegangskaart werd verschaft voor het bijwonen van den Rijksdag, die te 10 uur zou aanvangen en waar Hitier een rede zou uitspreken. LONDEN Uit Londen wordt gemeld, dat Groot-Brittannië on wrikbaar blijft bij de aangegane verplichtingen tegenover Polen en deze tot het uiterste na zal komen wat in deze omstandigheden een militair object ten gevolge moet hebben. PARIJS. Frankrijk is overge gaan tot algeheele mobilisatie en heeft den staat van beleg afgekon digd. BERN. In Zwitserland is al- gemeene mobilisatie afgekondigd. LONDEN. De koning heeft een besluit uitgevaardigd waarin de volledige mobilisatie wordt aan gekondigd van leger en vloot. LONDEN. De Poolsche am bassadeur heeft hedenochtend een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken Lord Hallifax en kennis gegeven van den Duitschen inval, die moet worden beschouwd als een daad

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2