aan hen, die in het geheel geen of slechts gedeeltelijk maatregelen hebben genomen. VASTBERADENHEID! VOORAF I. Tegen scherf- en instortingsgevaar. II. Tegen brandgevaar, III. Tegen gasgevaar. Kalmte. Geduld. indien men geen af onvoldoende maatregelen heeft genomen, kan men niet verwachten dat men in drie tellen een volledige bescherming zal kunnen opbouwen. Men moet zich dan tevreden stellen met de middelen, die reeds in huis aanwezig zijn, of waarover men gemakkelijk de beschikking kan verkrijgen. Men kan ook met geringe middelen nog wel iets bereiken In de eerste plaats door met den meesten spoed in overleg te treden met Uwe buren of met de mede-bewoners van hetzelfde huis, dan wel met Uw buurt- of wijkgenooten om een regeling te treffen voor het onderling verleenen van hulp en bijstand (denk aan kinderen en aan zieke of bejaarde personen en voor het gemeenschappelijk inrichten van schuilgelegenheden. In de tweede plaats door na te gaan wat Gij in Uw eigen huis (of tuin) kunt doen. Van dit standpunt uit worden de hierna volgende maatregelen bezien en aanbevolen. A I Indien een kelder beschikbaar is, die niet is ingericht, doch voor het doel bruikbaar voorkomt wendt U dan ten spoedigste tot het Hoofd van den Gemeente lijken Luchtbeschermingsdienst of tot de door hem aangewezen instanties om te vernemen of gij dien kelder als schuilgelegenheid in gebruik kunt nemen. 2 Indien geen schuilkelder beschikbaar is late men de keus vallen op een boven- grondsch schuilvertrek in huis bij voorkeur in de benedenste verdieping dat a een zoo gering mogelijk aantal deuren en vensters heeft b zooveel mogelijk door twee muren van de straat- en tuinkant gescheiden is c aan twee tegenovergestelde zijden een uitgang heeft om - zoo noodig - het vertrek te verlaten. Voorts denke men er aan, dat de zoldering moet worden versterkt door een balk langs het plafond, loodrecht op het beloop der balken in dat plafond, ge- steund door palen, die weer op een balk staan welke op den vloer ligt. Bij de keuze denke men ook eens aan de niet langs buitenmuren gelegen gangen met hunne smalle en daardoor sterkere plafonds. N.B- Het gevaar voor instorling van de gekozen schuilgelegenheid (of kelder) en de daartegen te treffen maatregelen kunnen alleen door een deskundige afdoende beoordeeld worden. B. Indien men geen gelegenheid heeft of geen kans ziet om een schuilvertrek binnenshuis in te richten, heeft men de keus om in tuinen of op open grond hetzij een overdekteschyjjjoopgraaf in te richten, hetzij een open N.B. (Aanwijzingen voor open en dichte schuilloopgraven zijn te vinden in vlugschrift A 6 van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, en in de publicaties die van Oveiheidswege in de dagbladen worden geplaatst). C Tegen scherfwerking kan bescherming worden verkregen door zand in jute ot papieren zakken, indien deze manshoog worden opgestapeld, tenminste in twee rijen dik en gelegd op de wijze als een muur met metselsteenen wordt opgetrokken. D Houweelen, breekijzers, bijlen of eenig ander zwaar gereedschap gereed zetten in het schuilvertrek voor het eventueel opruimingswerk ook electrische zaklantaarns, een verbanddoosje en een broodtrommel voor levensmiddelen en een emmer met drinkwater kunt ge daarin gereedzetten. B. Zolders, vlieringen, bewoonde bovenverdiepingen zooveel mogelijk opruimen en/of ontruimen. In ieder geval losse voorwerpen, (kussens, oude lappen, e.d.) in kasten en koffers opbergen. Koffers, kisten, doozen, oud meubilair een eind van de muur ordelijk en overzichtelijk opstapelen, zoodat elk deel voor de eventueele blussching van alle zijden gemakkelijk bereikbaar is. Eenige emmers, teilen of tobben, met water en zand gevuld; eer.ige schoppen met langen steel, snelblusschers, stokzwabbers, e.d. voor de hand gereed zetten op een gemakkelijk bereikbare plaats. Bij het bestrijden van den brandbom t a- het hoofd met een kookpan of iets dergelijks beschermen b. bij rookontwikkeling zoo dicht mogelijk langs den bodem kruipen daar is de rook het lichtst I o. bij het naderen van de brandende bom, het lichaam zooveel mogelijk beschermen, of door een strijkplank, een metalen dienblad of een dik stuk karton als schild voor zich uit te houden. (Nauwsluitende werkpakken, z g. overalls, zijn steeds, vooral voor vrou wen, aan te bevelen). d. vervolgens de bom met een laagje zand omringen, om zoo spoe dig mogelijk de brandende resten met een schop (met een langen steel en een hark) in een der gereedstaande emmers met zand te werpen en daarin te laten uitbranden. e. let op de rondspattende gloeiende deelen. Indien de kleeren vlam vatten niet het hoofd verliezen, niet hard wegloopen, daar men daardoor de vlammen aanwakkert, doch zich op den grond laten vallen en zoo lang heen en weer rollen, tot de vlammen gedoofd zijn. f. nablusschen van de omgeving met water, zand, natte stokzwabbers of natte dekens, zal bijna steeds noodzakelijk zijn. Bij gebruik van emmerspuiten (de ouderwetsche glazenspuiten) zal zeer veel kunnen worden bereikt. Overtuigt U dat de brand goed uit is C Bij brand bij de buren. Meldt U bij het gezinshoofd om de helpende hand te bieden. Het is ook Uw zaak als het huis van Uw buurman brandt. Doe echter niets zonder verlof van het gezinshoofd. Te veel (eigen gereide) hulp is erger dan geen hulp. Vestig bij U zeiven en bij Uwe huisgenooten de overtuiging dat het gasgevaar al is het geenszins denkbeeldig in den volsmond ge woonlijk wordt overdreven Men neme de volgende maatregelen a de kieren en reten van ramen en deuren van het schuilvertrek dicht- smeren met stopverf, papierpap van kranten, gegomde papierstrooken, e.d. Elke pap-achtige stof, die luchtdicht afsluit, kan voor dit doel worden gebruikt. b de vensterruiten beplakken met strooken stevig papier, zoodat zij het aanzien krijgen van ramen met oud-Hollandsche vensterruitjes, o het schoorsteengat met proppen nat gemaakt krantenpapier krachtig dichtstoppen. d niet blijven staan in een omgeving en geen voorwerpen aanraken die met gas besmet kunnen zijn. e in soda-oplossing gedrenkte doeken voor het gelaat houden als men in een met gas besmette omgeving geraakt. De voornaamste beveiliging kunt gij verwachten van Uw eigen houding in de ure des gevaars, dwz van Uwe t Dadelijke hulp is dubbele hulp. Indien gij moet optreden, doe het dan dadelijk en wacht niet totdat de gevolgen zoo groot zijn geworden dat gij die niet meer kunt bedwingen. Kalmte vertiendubbelt de kans op uitkomst in den nood. Indien gij het hoofd verliest, maakt gij daarentegen de redding onmogelijkGij zijt dan voor U zeiven en Uwe huisgenooten een gevaar, zelfs grooter dan de luchtaanval Lichtdooving en Lichttempering ln alle gebouwen, huizen, schuren, werkplaatsen, enz. moet het uitstralen van licht en de zichtbaarheid van vensters (ook aan de achter- en aan de bovenzijde 1) worden voorkomen. De Overheid, de politie, brandweer, geneeskundige dienst zullen ook U helpen. Waarschuw hen, wanneer gij hulp behoeft. Vertrouw op Uw Overheid 1 Met ongeduld maakt gij de zaak niet beter. RAADPLEEG DE UITGAVEN VAN DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING l. VLUGSCHRIFT en BROCHURE ZELFBESCHERMING. Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming Crezins"besclierming tegen Luchtaanvallen. RAADGEVINGEN

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4