Binnenland. DE POLITIEKE TOESTAND. Reeds Vrijdagavond bracht het bericht, dat de Britsche ambassa deur Sir Neville Henderson op verzoek van den Führer met dezen een onderhoud had gehad, eenige ontspanning. Henderson is daarop per vliegtuig naar Londen ver trokken, teneinde de boodschap van Hitier aan zijn regeering over te brengen. Voor zijn vertrek had hij een onderhoud met den Poolschen ambassadeur te Berlijn, Lipsky. Hitier heeft verder geconfereerd met de ambassadeurs van Italië, Japan en Frankrijk. Bovendien voerde hij besprekingen met Goering en zijn militaire raad gevers. Vanzelfsprekend werd aan dit bericht groote aandacht besteed. Ofschoon over het onderhoud, dat een half uur schijnt geduurd te hebben, niets definitiefs is bekend geworden. Zaterdagavond heeft het Brit sche kabinet beraadslaagd over de boodschap van Hitier, welke door Henderson is overgebracht. Er is besloten op deze boodschap te antwoorden. Ook Zondag is het kabinet opnieuw bijeengekomen. De parlementaire correspondent van Reuter zegt vernomen te hebben, dat het Britsche antwoord in die zitting in concept aan het kabinet zou worden voorgelegd. De hoop van de geheele wereld bleef tot heden gevestigd op deze onderhandelingen, ofschoon de hoop op goeden uitslag niet groot was. Hoewel de tekst van de boodschap nergens werd bekend gemaakt, heerschte toch alom de meening, dat de eischen van Hit'.er niet gering waren. Terug keer van Danzig tot het Rijk, de Poolsche corridor aan Duitsch- land. De toestand van de 2 miilioen Duitschers in Polen zou onhoudbaar zijn geworden. Het vroegere aanbod door Duitschland aan Polen gedaan is niet meer van kracht. Jarenlang heeft hij, Hitier, getracht naar een herziening van het verdrag van Versailles. DoorEngelschen invloed op Polen is dit steeds onmogelijk gebleven. Hij ziet geen enkel middel om met Polen tot een vredelievende oplossing te komen. Aldus luidde de boodschap, die Hitier aan den Franschen am bassadeur meedeelde, ter over handiging aan zijn regeering. Engeland en Frankrijk blijven hiertegenover hun garantie ten aanzien van Polen gestand, doch willen zich tot het uiterste in spannen om tot een vreedzame oplossing te komen. De vrede berust in Hitiers handen. In alle landen worden intus- schen de militaire maatregelen doorgezet en conferenties zijn niet van de lucht. Na volkomen overeenstemming in het Britsche parlement is Hen derson gistermiddag na 5 uur per vliegtuig naar Berlijn terug gekeerd en aldaar om ongeveer 9 uur aangekomen met het ant woord der Britsche regeering op Hitiers mededeeling. De toestand. Ook in ons vaderland brengt de dreigende toestand heel wat beslommeringen met zich mede. Het trok Zaterdagvoormiddag te Den Haag de aandacht, dat H. M. de Koningin, die de laatste dagen vertoefde in Haar buiten verblijf de Ruigenhoek te Sche- veningen, tegen 12 uur op het paleis aan het Noordeinde aan kwam. H.M. de Koningin heeft Zaterdag in tegenwoordigheid van den Minister van BuitenlandscheZaken den Duitschen gezant in audiëntie ontvangen. Graaf von Zech Bur- kersroda heeft aan Hare Majesteit mededeeling gedaan omtrent de houding van het Duitsche rijk ten opzichte van Nederland in geval dat een oorlog onvermijdelijk zou blijken. Het Duitsche rijk zal de on aantastbaarheid en integriteit van Nederland onder geen enkele om standigheid schenden en het Ne- derlandsche grondgebied te allen tijde eerbiedigen. Daartegenover werd de verwachting uitgesproken dat Nederland tegenover Duitsch land een volstrekte onzijdigheid in acht zal nemen en deze ook tegenover derden zal doen eer biedigen. Overeenkomstige verklaringen zijn afgelegd te Brussel, Bern en Luxemburg. Reeds werden mededeelingen gedaan betreffende verboden uit voer van velerlei producten, wel dra door nog meerdere gevolgd. Gistermiddag meldde de regee- ringspersdienst Ten einde ten volle voorbereid te zijn op den plicht, welke op Nederland zou rusten om, in ge val dat, tegen alle nog bestaande hoop in een gewapend conflict in het buitenland mocht uitbreker, onze onzijdigheid naar alle zijden met alle ter beschikking staande middelen te handhaven, heeft de regeering gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voorzorgsmaat regel en is daarom thans hel bevel gegeven tot mobilisatie van leger en vloot. De regeering heeft zich reken schap gegeven van de groote moeilijkheden voor het Nederland- sche volk, welke van dezen'maat regel het onvermijdelijk gevolg zijn. Zij doet een beroep op de medewerking van alle ingezetenen om gemeenschappelijk die moei lijkheden zoo goed mogelijk te overwinnen. Als eerste opkomstdag voor hen, die witte oproepingen in hun zakboekjes hebben, is be paald de dag van heden. Daarna volgde het bericht, dat H. M de Koningin een kort woord tot Haar volk zou richten. Deze woorden laten wij hieronder volgen Landgenooten, Op het ernstige uur waarop wij ons verplicht hebben gezien maat regelen te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het mij een behoefte een woord tot u allen te richten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tus- schen de betrokken mogendheden als vervlogen zal moeten worden beschouwd. De besprekingen zijn nog niet afgebroken, en zoo lang er geen breuk is, is niet gebleken dat de vrede moet wijken voor den oorlog. Maar wel moet de toestand als ernstig worden beschouwd in dien zin, dat helaas ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat een conflict zal uitbreken. Mocht deze afschuwelijke mo gelijkheid werkelijkheid worden, niettegenstaande alle pogingen die zijn en worden gedaan om de wereld voor een ramp zonder wedergade te bewaren, dan zal Nederland in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waar over ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstelling en het vertrouwen, dat geen der strijdende partijen Nederland in den oorlog zal wil len betrekken. Onze zelfstandig- heidspolitiek, bij voortduring en met nauwgezetheid gevolgd, heeft niemand aanleiding kunnen geven daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mogelijkheid, aan den wil tot onzijdigheid de vereischte kracht te kunnen bijzetten. Teneinde daartoe tijdig bereid te zijn, heeft de regeering heden gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voor zorgsmaatregel. Zij heeft dien zoo buitengewoon ingrijpenden maat regel zoo lang mogelijk uitgesteld, doch meende dat nu de tijd ge komen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. In alle dui delijkheid wensch ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich van geen enkele zijde be dreigd behoeft te gevoelen. Het geldt hier een voorzorgsmaatregel, waarvan de uitzonderlijke omvang door de nu eenmaal heerschende uitzonderlijke omstandigheden wordt gewettigd, Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat ons besluit overbodig zou zijn gewor den, dan nog zal een ieder moeten erkennen, dat Nederland tegen over zichzelf zoowel als naar buiten een plicht heeft vervuld, waarvan verzuim, gelet op de thans bestaande verhoudingen, nalatigheid zou zijn geweest. Ik twijfel niet of gij staat allen om uwe regeering geschaard, bereid om haar te schragen, een drachtig en vastberaden. Ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandighe den hun plicht zullen do^n. Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten verontrusten opgewekt en nauw gezet doen wat onze plicht is. Niet alleen naar legeren vloot gaan thans mijn gedachten utt. Ik denk ook aan die velen in rijksdienst die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden gesteld. In het bijzonder gaan mij t r harte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoons moe ten afstaan en ik geef mij ook rekenschap van de groote mate- rieele moeilijkheden, die dit voor zoo heel velen meebrengt. Maar evenzeer weet ik, dat de Nederlandsche vrouwen in volle berusting en Godsvertrouwen be reid zijn de offers die het vader land van hen vraagt te brengen. Allen tezamen moeten wij vooral in een tijd als deze blijk geven doordrongen te zijn van een geest van eendracht en liefde tot den naaste, waardoor alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten die ons worden opgelegd gezamenlijk en voor elkander te dragen. Tal van maatregelen werden genomen als noodwendig gevolg van de mobilisatie. Op 30 Aug. wordt op de Ned. spoorwegen een beperkte dienst regeling voor burgerverkeer inge steld. Hierbij hebben echter de militairen voorrang. Inlichtingen omtrent de beperkte dienstrege ling zijn bij den stationschef te verkrijgen. Deen gebrek aan kleingeld. Naar het Vaderland uit goede bron verneemt behoeft er niet de minste vrees te bestaan, dat er evenals in begin Augustus 1914 bij mobilisatie gebrek aan zilver geld of pasmunt zou ontstaan. Ten deze zijn reeds alle maat regelen getroffen en de papieren zilverbons liggen reeds gereed voor het geval zij dienst zouden moeten doen, wanneer, volkomen onnoodig, het zilvergeld zou wor den vastgehouden. Vreemde oorlogsschepen in onze wateren verboden. Afgekondigd is het K.B. van 25 Augustus 1939, staatsbl. no. 184, betreffende het verbod voor oor logsschepen vanvreemde mogend heden om te komen binnen de territoriale wateren van het rijk in Europa. Het besluit is onmiddellijk in werking getreden. AXEL, 29 Augustus 1939. In de heden alhier gehouden zitting van den gemeenteraad werd besloten tot toelating van het nieuw benoemde lid, den heer U. Sijtema. Op voorstel van den heer Oggel werd besloten het volgende tele gram aan H. M. de Koningin te zenden Aan H M. de Koningin der Nederlanden. De gemeenteraad van Axel in vergadering bijeen, gevoelt, ge drongen door den hoogst span- nenden tijd, behoefte Uwe Ma jesteit Gods leiding toe te bidden in de moeilijke omstandigheden, opdat Uw vrederijke regeering bestendigd worde tot heil van ons Vaderland. Blok, Voorzitter. Maris, Secretaris. Aan het slot der vergadering dankte de burgemeester de schei dende leden, de heeren Oggel, Fanoy, Van 't Hoff en Esselbrugge voor al hetgeen ze in het belang der gemeente hebben gedaan, Deze heeren dankten hiervoor elk afzonderlijk en spraken de hoop uit, dat ook de nieuwe Raad de b langen der gemeente steeds zal behartigen. Mobilisatie. Hedenmorgen heerschte ook hier reeds vroeg een ongewone drukte in verband met de mobi lisatie. Vergezeld van familie, vrienden en kennissen trokken de dienst plichtigen naar de halte's van de tram, om vandaar naar hun be stemming af te reizen. Over het algemeen was de stemming kalm en vastberaden en van een opge wonden drukte zooals bij de mo bilisatie in 1914 was dan ook geen sprake. Sommigen kon men de ernst van den toestand van het gelaat lezen, anderen maakten er een grapje tusschendoor en zagen den toestand blijkbaar niet zoo pessimistisch. Laat ons in middels hopen, dat het wegblijven van onze militairen ditmaal niet zoo lang zal duren als bij de vorige aigemeene mobilisatie en dat we tal van bekende gezichten weer spoedig in ons midden zul len terugzien. Hedenochtend had alhier nog de huwelijksvoltrekking plaats tus- schen twee jeugdige paartjes, die onder gewone omstandigheden eerst morgen in den echt zouden zijn verbonden. Daar de bruidegoms door de gisteren afgekondigde mobilisatie reeds heden onder de wapens moeten komen, is deze oplossing hun de beste gebleken, zoodat zij nu toch als man en vrouw van elkaar afscheid kunnen nemen. Want wij weten wel, wanneer onze jonge mannen vertrekken, doch momenteel helaas niet wan neer ze zullen wederkeeren. Zeker ook als gevolg van de tijdsomstandigheden trad bij één der paartjes een tweetal dames als getuige op. Het V.V.V.-bestuur ontving gisteravond het volgende telegram uit Den Haag «Internationale toestand verhin dert zendirg poppen. v/h Kon. Huis-archief, (w g.) Dr. Japikse". Gfrensdocumanten inleveren. In verband met de afgekondigde mobilisatiemaatregelen en't even tueel vorderen van motorrijtuigen voor militaire doeleinden, raadt de A. N. W. B. de gebruikers van triptieken en carnets de passages en douanes dringend het navol gende aan 1. Zij, die een gebruikt en door de buitenlandsche douane defini tief afgestempeld triptiek bezitten alsmede de houders van een bo vengenoemd carnet, dienen dit onverwijld per aangeteekendepost aan den A N. W. B. in te zenden of persoonlijk te komen inleveren. Dit geldt ook voor geheel nieuwe en nog niet gebruikte grensdocu- menten 2. Zij, die een triptiek bezitten, dat wel voor eersten invoer, doch niet voor definitieven uitvoer door de buitenlandsche douane is af gestempeld, zuilen er goed aan doen, thans, nu dit nog mogelijk is, zoo spoedig mogelijk aan de Belgische of de Duitsche grens hun grensdocumenten te laten zuiveren en bij den A. N. W. B in te leveren. Indien dit n.l. binnenkort niet meer mogelijk zou zijn, zouden de houders der papieren voor zéér groote kosten kunnen komen te staan, zoodat, het zij herhaald, onverwijld regelen van deze aange legenheid dringend gewenscht is. Doodelfyb ongeval. Donderdagmorgen omstreeks half 12 had er op de Margretsche dijk in de Pauluspolder te Vogel waarde een ernstig ongeluk plaats. De 43-jarige melkventer E. Boeykens keerde juist op zijn route terug om zijn laatste klanten te bedienen. Rustig trok het kleine paardje de wagen en nie» mand had er eenig vermoeden van, dat dit kalm voortdravende paardje nog geen minuut later door een plotseling op hol slaan zijn baas van het leven zou be- rooven. Nadat men aan den houthandel van dhr. Muller de melk in ont vangst had genomen, hoorde men aar. het geluid van paardenhoeven dat er iets niet in orde was. Men snelde naar buiten, en zag nog net, hoe B. een telefoonpaal links van den weg ontweek. De kar schoot naar rechts en door den schok verloor B. zijn even wicht en viel voorover op de straatsteenen. Het paard liep zich met de wagen vast in een heg rechts van de weg. Nog had men geen vermoeden van de tragische gevolgen van deze val. B. stond op en liep naar zijn wagen. Hier gekomen zakte hij evenwel in elkaar, juist voor de wielen van de kar. De heeren L. v. d. Walle en Muller Jr. die alles vanuit de verte hadden zien gebeuren snel den ijlings ter hulp. Bij den wagen aangekomen, trokken zij het slachtoffer, dat al geen teeken van leven meer gaf, voor den wagen vandaan. Onmiddellijk werd een geneesheer ontboden, maar deze kon niets anders meer dan de dood constateeren. Groot was het medeleven met de achtergebleven vrovw en vier kinderen. B. was algemeen zeer gezien. Personeels Belasting. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten dat begin September worden vervolgd de aanslagen Personeele Belasting 1939: a. gedateerd in Maart 1939 waarop nog niet deel is be taald b. gedateerd in Juni 1939 waarop nog niet deel is be taald. Provinciaal voedselcommissaris. De minister van oeconomische zaken heeft benoemd tot provin ciaal voedselcommissaris, ver bonden aan het onder zijn de partement ressorteerende rijks bureau voedselvoorziening in oorlogstijd: voor de ptovincie Zeeland ir. J. D. Dorst te Goes. Een nieuwe verkiezing te St. Jansteen l Vrijdag heeft het college van Ged. Staten zich weer ernstig beziggehouden met de brandende kwestie te St. Jansteen, waar de raad toelating weigerde van zes nieuwgekozen leden (de raad telt elf leden) wegens hun optreden tijdens de verkiezingscampagne. De zes heeren waren hiertegen zoo men reeds weet in beroep gegaan bij Ged. Slaten, die de vorige week persoonlijk een onderzoek instelden te St. Jansteen. Ged. Staten hebben besloten het beroep te verwerpen. Van deze beslissing kunnen de getroffenen nog binnen 14 dagen in beroep gaan bij de Kroon. Gebeurt dit niet, dan moet bin nen de maand een nieuwe ver kiezing voor den raad worden gehouden. Ongeacht den uitslag van deze nieuwe verkiezing blijven de vijf reeds nu toegelaten leden ook lid van den nieuwen raad. Een wel zeer interessant geval doet zich hier dus voor. Dagbl. v. Zeel. De kantoorboekhouder der P.T.T. te IJzendijke, die 4 weken geleden werd gearresteerd wegens vermoeden van het plegen van onregelmatigheden, is verleden week in vrijheid gesteld. Thans verneemt de Midb. Crtdat deze invrijheidstelling is geschied on der mededeeling van den officier van justitie, «dat van verdere vervolging werd afgezien, wegens onvoldoende aanwijzing van schuld". Volgens een mededee ling uit IJzendijke zou van fraude geen sprake zijn en moet worden verwacht, dat de kantoorhouder in zijn functie wordt hersteld. Bij K B. is herbenoemd tot burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk onze vroegere burge meester de heer L. J. den Hol lander. Voor acte Landbouwkunde L.O. slaagde o m. de heer C. J. Vercauteren te Koewacht. Zondag deed Ds. Pijlman als voorganger in de Geref. kerk te Hoek zijn intrede, bevestigd door Ds, Smeenk van Vlissingen»

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2