Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. HERBERT STANLEY No. 40. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. van de kleine Natiën op het wereldgeweten bij monde van Koning Leopold. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Woensdagavond heeft Koning Leopold van België in tegen woordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken van Neder land, België, Luxemburg, Dene marken, Noorwegen, Finland en Zweden, te Brussel in conferentie bijeen, voor de radio de volgende verklaring namens deze zeven landen afgelegd De verklaring, waarvan ik voor lezing ga doen, wordt afgelegd in het Paleis te Brussel in tegen woordigheid van de ministers van buitenlandsche zaken en uit naam der Staatshoofden van de Oslo- groep. De wereld beleeft een tijdperk van zoodanige spanning, dat elke normale samenwerking onder de Staten onmogelijk dreigt te wor den. Groote mogendheden treffen maatregelen, die bijna gelijk staan met de mobilisatie hunner gewa pende macht. Moeten de kleine mogendheden niet vreezen het slachtoffer te worden van een eventueel conflict, waarin zij, tegen hun eigen wil in, zouden worden medegesleept, niettegenstaande hun politick van onbetwistbare onafhankelijkheid en hun vasten wil onzijdig te blijven? Zijn ze er niet aan blootgesteld, het voorwerp te worden van buiten hen om getroffen schikkingen Zelfs zonder dat er vijandelijk heden geopend worden, wordt de wereld door een oeconomische instorting bedreigd. Alom heer- schen wantrouwen en argwaan. Onder onze oogen vormen zich de strijdkampen, stellen de legers zich op, wordt een afschuwelijke strijd in Europa voorbereid. Gaat ons werelddeel zelfmoord plegen door zich te storten in een ont- zettenden oorlog, waarin er noch overwinnaar noch overwonnene zou zijn, maar waarin alle gees telijke en stoffelijke waarden, door de beschaving van eeuwen FEUILLETON door H. Knibbs 51) Groote Jean lachte. Ik kwam in mijn kleine kano Daarna ben ik door het boseh gekomen, zoodat je er niets van gemerkt hebt, wel 1 Nee, dat is zoo 1 Jij bent dH8 de rivier overgestoken en hier heen komen loopen, zonder dat ik er iets van gemerkt heb. Ik ben hier, zei Groote Jean, Ja, in levende lijve. En je zei immeis, dat Marion aan de overzijde gekampeerd is, niet waar Oui. Heb je dien dniker- eend niet gehoord Natuurlyk. Dat kon toch wel niet anders. Dat was Groote Jean. Ik denk, dat je om hem gelachen hebt Dat is zoo. Maar waarvoor staan we hier eigenlijk onzen tyd te verpraten P Laten we maar oversteken. Dat zal mademoiselle Marien ?»k wel grnag willen, zei Jea* geschapen, ten onder zouden gaan De oorlogspsychose dringt alle huizen binnen, en alhoewel de openbare meening er zich zeer goed van bewust is, welk een ondenkbare ramp een volkenstrijd voor de gansche menschheid zou beteekenen, laat zij zich meer en meer over aan de gedachte, dat wij er onvermijdelijk in medege- sleurd zullen worden. Het is van belang tegen een zoo noodlottige gelatenheid op te komen. Er bestaat geen volk wij leggen hier sterk den nadruk op dat zijn kinderen den dood zou willen inzenden om aan andere natiën het recht op het bestaan te ontnemen, dal het voor zich zelf opeischt. Stellig zijn de belangen van alle Staten niet alle dezelfde. Maar zijn er wel belangen, die niet op vredelievende wijze tot overeenstemming kunnen gebracht worden, en kan dat niet oneindig veel beter vóór dan n a een oorlog Dat het geweten der wereld wakker worde. Het ergste kan nog vermeden worden. Maar de tijd dringt. De evolutie der ge beurtenissen kan weldra elk recht- streeksch contact nog moeilijker maken. Dat men zich niet vergisse. Wij weten, dat het recht om te kunnen leven op een hechten grondslag moet steunen, en de vrede, dien wij wenschen, is de vrede, welke berust op den eer bied van alle Staten. Een duur zame vrede kan niet gevestigd zijn op de macht, maar enkel op een zedelijke orde. Gebiedt niet de wijsheid op dit oogenblik, een eind te stellen aan den strijd met woorden,- aan op hitsingen en bedreigingen, ten einde te besluiten om over de gestelde vraagstukken te beraad slagen. Wij vormen plechtig den wensch dat de mannen, van wie de loop der gebeurtenissen af hangt, bereid zullen zijn hun geschillen en eischen te onder werpen aan een onderhandeling, glimlachend. En hoe maakt Taggert het Hij is niet erg goed geweest. Ik heb aldoor vallen voor hem gezet, als hy niet gaan kon, Echt iets voor jou, ouwe eland 1 Maar ik ben drommels bly, hoor, dat ik je weer terug zie. Ik begon verlangen naar de bosschen te krijgen. Ik zou graag hebben dat je wat vacantie nam en met me meetrok langs de nieuwe lyn. En dan nog wat, Jean, en dat is heusch ernst, ik kan je een baantje bij de lyn bezorgen. Ik zal zeggen merci, maar het Noorden, dat laat Groote Jeau niet los. Neen, zei Stanley ernstig. En je voelt je hier gelukkig. En hoe gaat het met kleine Rose Marie Zij my verteld heeft, datjy haar meegenomen hebt naar dat groote gebouw in Montreal, waar ze ijs en zoo meer hebben. Ja. En we hebben het er heel prettig gehad. Was jij er ook maar by geweest 1 Je bant toch maar een gelukkige kerel, Jean 1 Ik weet niet dat. Rose Maria zjj altijd zegt, dat ik hen groote dikke baby, ingezet in een geest van broeder lijke samenwerking. Het is uit deze overwegingen, dat ik in naam van Z. M. den Koning van Denemarken, den President der Finsche Republiek, H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg, H. M. de Koningin der Nederlanden, Z.M. den Koning van Noorwegen, Z.M. den Koning van Zweden, en in Mijn eigen naam, ieder onzer in overeen stemming handelend met zijn regeering, dezen oproep doe. Wij drukken de hoop uit, dat andere staatshoofden hun steun bij den onze zullen voegen, be zield door dezelfde zorg voor den vrede en de veiligheid van hun volkeren. Straks zullen honderden milli- oenen menschen van harte met ons zijn om den wedloop naar den oorlog te stuiten. Mogen degenen, in wier han den het lot der wereld berust, deze gevoelens beantwoorden en den door hen menigmaal uitge- drukten wensch verwezenlijken, de moeilijkheden, die hen schei den, op vredelievende wijze te regelen. Maar eerst dan zal een groote hoop herleven, die de zware atmosfeer van angst, welke op de wereld drukt, kan verdrijven, zooals de zeebries plots den mist verdrijft en het licht aan de aarde terugschenkt. Militaire maatregelen in Enropa. De Fransche minister-president deelt mede, dat in verband met den internationalen toestand de regeering heeft besloten de reeds genomen militaire maatregelen te voltooien, door nog meer sol daten onder de wapenen te roepen. Het Engelsche ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat om voorraden in het land te houden, regelingen getroffen wor den voor een onmiddellijk ver bieden van den uitvoer zonder vergunning naar vreemde landen van verschillende producten, met Dat is eeD goed teeken, ouwe joegen. Maar kom, ga mee uaar den overkant. Rumpus, hij misschien staat te wachten. Drommels I Is die ouwe Rumpus er ook? Nou, dan moe ten we ze maar niet langer laten waehten, HOOFDSTUK XXVIV Bij het fl kkerende vuur ston den twee gestalten op en kwamen naar den oever. Stanley stapte uit zyn kano en had groote moeite om Rumpus, die dol van pret op hem toegesprongen kwam en hem van pleizier byna omver gooide, een beetje tot bedaren te brengen. Marion stak hem zwijgend en be deesd de hand toe. Stanley keek haar aan en bemerkte, dat ze torscher geworden en niet langer meer een jong meisje, maar een statige volwassen vrouw was. Hy vroeg haar naar baar vader en ze vertelde hem, dat h(j zich nog in de tent bevond. Stanley liep naar de opening der tent en zei eenige woorden van begroeting. De oude Schot riehtte zich op zyn elleboog wat overeind. James Taggert hoorde eigen lek op te staan en je to verwei- kamen, zei hij, naar ik heb inbegrip van aluminium, koper, lood, ijzer en staalschroot, ruwe katoen, rubber en nikkel. Overigens, meldt de Evening Standard, zijn ook geen nieuwe bestellingen van oorlogsgrond stoffen door Duilschland in Enge land meer gedaan. Reuter meldde Woensdagavond uit Keulen Mobilisatieafdeelingen zijn de laatste 24 uur door Keulen ge trokken, waar zij de dienstplich tigen en reservisten van alle lichtingen onder de wapenen riepen. Vele mannen werden van huis gehaald, waar zij bleeke en schreiende vrouwen achterlieten. Anderen werden uit café's gehaald en in sommige gevallen zelfs uit openbare badinrichtingen. Parti culiere vrachtwagens, auto's en motorrijwielen, in het bijzonder mótoren met zijspan, zijn gere- quireerd, soms met inbegrip van de bestuurders. Een aantal der manschappen, die op deze wijze in het leger opgenomen zijn, hebben, naar verluidt, geen voor afgaande militaire oefening gehad. Gedurende de geheele week is een groote activiteit in het gar nizoen te Gibraltar merkbaar. De soldaten mogen de kazernes niet meer verlaten en alle posten van het verdedigingssysteem, zoo als de zware batterijen en de luchtdoelartillerie op de rotsen zijn bemand, terwijl de detache menten aan de grens versterkt zijn en de Noordelijke toegang tot de haven is versperd. Dezer dagen vyordt een aantal oorlogs schepen verwacht. De Poolsche militaire autori teiten hebben in het Oosten van Opper-Silezië verdere bescher mende maatregelen getroffen en bijna alle wegen die naar de grens leiden zijn afgezet. Alle belangrijke landwegen zijn voor zien van versperringen en overal zijn tankvallen aangebracht. Door de velden zijn overal prikkel draadversperringen aangebracht en Spaansche ruiters. Belang rijke bruggen en wegovergangen zijn ondermijnd. De diverse ver- vanavond weer zoo'n last van myn oude kwaal. Eu ik won oaijn kleiDe meid niet laten mer ken, dat het m» weer zoo erg beet had. Heb je er iets op tegen, als ik een pyp opsteek en wat blyf zitten praten Noe, nee. Ik ruik veel te graag dat hooi 1 Eo ik ben blij, dat ik je weer eens zie. Nou dan, de groote lyn wordt gelegd. Er komt een lo- comotievenloods en oen opslag plaats in „Slijpsteen". Maddox zal denkelijk directeur worden van het geheele bedrijf. Als dat zoo is, dan heelt hij een betrouw baar man noodig om de opslag plaats te beheersehen iemand die zorgt, dat de boei niet verspild wordt. Denk je, dat dit een baantje naar je zin zon zijn Je meent het goed met me, mijnheer Stanley, zei Taggert. Eu ze hebben meer van me ge zegd, dat ik eerlyk en betrouw baar ben. Bovendien kon mjjn dochter dan wat beter opvoeding krijgen. Maar Het zou te groote verplichtingen tegenover jou ge ven, dunkt me. Schiet op, man, ik heb er niets over te zeggen. Het hangt ren Maddox af. steikingen langs de grens worden dag en nacht bewaakt. Des nachts vinden omvangrijke troe penverplaatsingen plaats. Alle belangrijke strategische punten zijn bezet. De Times meldt uit Praag Hoewel men berichten uit Tsjechische bron met eenige voorzichtigheid moet beschouwen, bestaat er blijkbaar weinig twij fel aan, dat het Duitsche admi nistratieve apparaat in het Pro tectoraat gedurende de afgeloopen week voornamelijk is bezigge houden met het voorbereiden en controleeren van maatregelen, die in geval van nood zouden moeten worden genomen. Dinsdag j.l. kregen de plaatselijke autoriteiten opdracht om onmiddellijk een register op te stellen van garages in Praag, teneinde 5000 militaire voertuigen te kunnen stailen. Ook wordt uit doorgaans be trouwbare bron gemeld, dat een Duitsch officier is benoemd om de hospitaaldieneten te coördi- neeren in het Protectoraat. De verbetering van de voornaamste groote wegen in Moravië is ver sneld. Uit dezelfde bron wordt ver nomen, dat maairtgelen in voor bereiding zijn om alle Tsjechische mannen tot 45 jaar te mobili- seeren voor verplichten arbeid en om de Duitsche burgerbevolking uit Praag en andere steden te evacueeren. Er zijn onmiskenbare teekenen, dat de militaire politie te Praag is versterkt. Stations en bruggen in de onmiddellijke omgeving van het Praagsche militaire vliegveld worden door de militaire politie bewaakt. In Bohemen zijn even wel gedurende het weekend wei nig troepenbewegingen waarge nomen en het verkeer was nor maal, hoewel er in sommige districten gebrek aan benzine was. In Moravië was de militaire ac tiviteit duidelijker. Militaire voor raden, zooals pontonbruggen, te lefoonkabels en veldkeukens zijn in groote hoeveelheden naar Slo wakije gezonden. Oh zoo..,, jij zegt het dus alleen uit goedheid..,. Ik zou er graag eens over deuken. Bast. Ik zal morgen aan Maddox een briefja schrijven, als ik er Jeau teniniuste toe bewegen kau, bet voor me weg te brengen. Ik voor mij geloot, dat je vriend Maddox van dit voorstel nog geen steen afweet, zei Taggert. Hij heeft in elk geval een betrouwbaren kerel noodig, ant woordde Stanlty grinnikend. En dan, mijn vader is een der aandeelhouders van den spoorweg. Je knnt je vallen zetten er dus aan geven en een gemakkelyk leventje krygen. Eu zooais je zeil zegt, het zou voor Marion een schitterende gelegenheid zijn, om zichzelf nog wat verder te ont wikkelen. Ja, daarmee kr(jg je me er onder, dat weet je ook wel, zei Taggert. Want ik zit juist over dat kind het meeste te piekeren. Ecfiu, ik zat je niet langer uit je slaap houden. Wel te rusten hoor 1 Ik boop dat je morgenochtend wat beier bent. Ja. En ik aauk je wei. O, dat is waar ookHet station ten Noorden van „Siyp- ateea" zal Taggert heeten, (Wordt vervolgd). AXELSCHE flf COURANT

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1