Nieuws- en Advertentieblad EtS® voor Zeeuwse h-Vlaanderen. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HERBERT STANLEY No. 39. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar uiterlijk De Paas doet beroep op leiders der volken „Wij willen niet en wij kunnen niet de hoop opgeven, dat de staatslieden de gematigdheid en billijkheid zullen betrachten en aldus een conflict zullen vermij den, dat volgens aller verwach tingen de vernieling en de geeste lijke en moreele ruïne van het vorige conflict nog zal overtreffen. Wij blijven vertrouwen, dat de leiders der volken, op het oogen- blik, waarin de hoogste beslissing genomen moet worden, niet da zoo zware verantwoordelijkheid op zich zullen laden, door een beroep te doen op het geweld". Aldus heeft paus Pius Xll Zaterdag een aantal Venetiaansche pelgrims toegesproken, die naar Rome waren gekomen om den 25sten gedenkdag te vieren van het overlijden van paus Pius X, die in 1914, juist in het begin van den wereldoorlog, overleed. De Paus beschreef de groote persoonlijkheid van zijn voor ganger en wees er op, dat het uiibreken van den oorlog zijn einde verhaast heeft. „In de huidige omstandigheden, waarin angst wederom ons hart vervult, hebben wij alles gedaan wat wij konden", zoo vervolgde de Paus, „om het oorlogsgevaar te verwijderen en samen te wer ken voor het stichten van een hechten vrede, die gebaseerd is op de rechtvaardigheid en ge ëigend is, de vrijheid en de eer der volken te beveiligen. Binnen de perken van het mo gelijke en van de verplichtingen onzer apostolische zending heb ben wij daarvoor andere taken en andere zorgen, die onzen geest bezwaarden, ter zijde gesteld. Wij hebben onszelf een voor zichtige reserve opgelegd om het werk voor het behoud van den vrede nog niet moeilijker of zelfs onmogelijk te maken, want wij zijn ons er van bewust, dat al wat wij op dit gebied moesten en moeten doen, dient te ge- FEUILLETON door H. Enibbs .m—»-<- 50) Wat zeg je Hebben die twee reuzenkerels om baar ge vochten. Komt er niet verder op aan. Missehien dat je nu een volgen den keer beter luisteren zult. En wanneer zal dat zijn O, ever honderd jaar ot zoo. Als jij jouw zilveren lijn tot aan den hemel bebt doorgetrokken 1 Hm 1 Dan verwacht ik jou toch niet aan het uiteinde, ouwe heer 1 Eu je bent het niet waard om een tunnel naar je toe te graven. Gek wat verandert geld een mensch toch, zei Stanley, terzijde een mal gezieht trekkend. Vind je niet Ja, en vroe ger had je nog wel een beetje gezond verstand. Schandelik 1 Schandelik, gewoonweg I riep Stanley proes tend van 't lachen. Dat bewist, dat je nog niet genoeg gezond verstand hebt om een zuigeling in zijn wieg rustig schieden voor het welzijn van de kerk en van de geheele mensch- heid". Na, gelijk in den aanhef ge meld, verklaard te hebben, dat hij de hoop op de vermijding van een oorlog niet opgeeft, ver volgde de paus: „Onze verwach tingen gaan echter hooger dan de wijsheid en de goedheid van menschen. Onze blik gaat naar God, den almachtigen en barin- hartigen Heer, die de naties leidt en de harten en geesten der re geerders kent. Wij willen van daag, op dezen gedenkwaardigen dag met alle katholieken der aarde en ook vareenigd met zoo- velen die buiten de kerk leven, doch van goeden wil zijn en naar den vrede verlangen, God bidden, dat Hij een einde moge maken aan den oorlog in de landen, waar gestreden wordt en ons allen in Zijn goedertierenheid nieuwe en enorme conflicten be spare. Moge het Gode behagen, dat op deze wereld, die als een zee door een orkaan bewogen wordt, de vrede, de kalmte en de eendracht van volken en na ties terugkeeren, die wij telkens weer met vernieuwden aandrang van Hem blijven afsmeeken". (Tel.) Waarschuwende woorden. Na het onfortuinlijke van stapel loopen van het vliegtuigmoeder schip „Formidable" heeft minister Kingslty Wood een toespraak ge houden, waarin hij, naar Reuter meldt, zeide„Kracht en waak zaamheid moeten ons wachtwoord zijn. Ik geloof niet, dat iemand in twijfel verkeert omtrent onze kracht of onze bedoelingen. Wij zoeken geen twist meteenig land en wij gelooven, dat onze goede trouw en onze eerlijke bedoe lingen overal bekend zijn. Ons volk verlangt, zooals de meerder heid van ieder ar.der volk, den vrede, doch er zijn dingen, die meer waard zijn dan zelfs de vrede, essentiëele dingen, waarvan geen afstand kan worden gedaan. Wij hechten niet alleen aan onze eigen vrijheid, maar ook aan die te laten slapen. Maak dat je weg komt I Ik ga me wassohen en een stukje eten 1 Dank je in elk geval voor de waarschuwing, John 1 Tot ziens dan maar. Maddox schudde hem hartelijk de hand. Ondanks zijn somberder kyk op de toekomst, had hij pret in Stanley's blufferige grappen en mocht hem dolgraag lijden. Na dien gevaarlijken tocht door de noordelijke wildernis, waren ze met den dag betere vrienden geworden. En hun vriendschap vond niet alleen haar grond in hun beider gezamenlijke belangen, maar ze hadden in elkaar een tegenwicht voor eigen zoo ver schillend karakter. Stanley had opzettelijk een om weg gemaakt om zijn vriend nog even te zien en afsebeid van hem te nemen, en dienzeltden avond nog wist hij een machinist over te halen, hem op een locomotief naar het kruispunt te brengen, vanwaar een pad leidde naar den door de voyageurs gewoonlijk ge volgden weg. Bij dat kruispunt bevond zich ook het greote magazijn. Stanley zocht onderdak by don magazyn- uaeestor, stond den volgenden morgan vraag op, voarzag zich ras van anderen. Wij zullen al onze plechtig aangegane verplichtingen getrouwelijk nakomen en nooit capituleeren voor het geweld der agressie. Wij kunnen in volko men vertrouwen op onze kracht voorwaarts gaan". „Engeland", aldus de minister, „heeft zijn luchtmacht, zijn finan- ciëele kracht en den moed en de vastberadenheid van een volk, dat nooit overwonnen kon worden doch wij denken nu vooral aan de voortreffelijke vloot, die de herinnering aan Drake en Nelson nooit teloor zal doen gaan. Onze vloot heeft ons volledig vertrou wen. Ik spreek vandaag tot u als optimist en als iemand, die de hoop, namelijk de hoop op den vrede, niet heeft opgegeven. Oorlog is niet onvermijdelijk. Wij hebben de hoop op een betere toekomst voor de mensch- heid niet opgegeven". Te Quebec (Canada) heeft lord Maugham, bij het in ontvangst nemen van een eeredoctoraat, dat hem door de Laval-universiteit werd aangeboden, getuigd van de vastbesloten houding van Enge land ten aanzien van Duitschland. Hij zeide, volgens het verslag van Havas „Wanneer Hitier voortgaat met geen acht te slaan op de waar schuwingen die tot hem en tot het Duitsche en ttaliaansche volk gericht worden, dan zal een oor log onvermijdelijk worden. Het zijn niet een of twee incidenten, maar de steeds voortdurende serie van incidenten, die ons er van overtuigd hebben, dat in Midden- Europa geen wet meer bestaat. Hitier heeft bereikt wat onmoge lijk scheen; hij heeft het Engel- sche volk in beweging weten te brengen. De Britsche regeering blijft standvastig en Frankrijk, dat vol moed is en evenzeer besloten te verhinderen, dat Europa door het geweld overheerscht wordt, blijft Engelands bondgenoot". Een Kanaaltunnel Raoul Dautry, de gewezen di recteur van den Franschen staats spoorweg, heeft in de Spectator de noodige uitrusting en proviand en pagaaide, met de warme mor genzon in zijn rug, de kalme wateren der breede rivier af, nu en dan een deuntje fluitend en zich onderwijl afvragend, waar hy groote Jean ergens zou kunnen oppikken. Iedere myt, die hy tusschen de bosschen door aflegde, scheen de onzichtbare boeien losser te ma ken, die hem zoolang gebonden hadden aan de grimmige, roestige rails, die zieh doer de wildernis een weg baanden. Tegen den middag was hy ongeveer vergeten, dat er nog zooiets als spoorweg bouw bestond. Dien avond lag hy in zyu eenzame kamp bij het vuur ta rookeD en te luisteren naar de zoo eigenaardige bekeyde geluiden van het onbegrensde woud. Aan de overzijde van de rivier kwekte lachend een duiker eend. Stanley grinnikte. Je maakt me toch niet uit myn humeur, mompelde hij, toeu de schrille echo's langzaam aan in het bosch verstierven. Lach Dodge en zijn bende liever uit. Daar is meer ïedeD voor. Want het was uitgekomen, zoo- als hij verwaeht had, oat het zil ver wel van zeer heeg gehalte en een artikel geschreven, waarin hij zich gunstig uitlaat over de mo gelijkheid een tunnel onder het Kanaal aan te leggen. Hij schat de kosten op 5 milliard francs, dat is minder dan de prijs van 3 slagschepen. De strategische voordeelen zou den buitengewoon groot zijn, en de schrijver van het artikel her innert aan maarschalk Foch's op vatting, dat een tunnel onder het Kanaal in de toekomst een oorlog in West-Europa onmogelijk zou maken. Door den tunnel zouden verliezen van de koopvaardijvloot veel minder te duchten zijn. Weensche joden naar Abessinië? Vijf deskundigen, die deel uit maken van de Nederlandsche hulporganisatie voor Joodsche emigratie te Weenen, zijn per vliegtuig naar Italië vertrokken, onder leiding van den heer Her mann Furnberg. Zij zullen zich naar Abessinië begeven, ten einde de geschiktheid van dit land te onderzoeken voor de immigratie van Joden op groote schaal. Men hoopt, dat zij over ongeveer vijf weken met hun rapport te Weenen zullen terugkeeren en dat dan minstens vijfduizend Joden uit Weenen in de eerst volgende drie maanden naar Abessinië kunnen worden ge zonden. Er bevinden zich nog steeds ruim 100.000 Joden te Weenen bijna 100.000 zijn reeds ver trokken. Een tegenvaller. De New Yorksche wereldten toonstelling zal, wanneer eind dezer maand haar poorten ge sloten worden, een tekort op leveren, dat veel grooter is dan aanvankelijk werd gedacht. Het tijdschrift „Time" schat zelfs, dat er een deficit van drie millioen dollar zal zijn. Sedert de opening op 30 April j.l. heeft het aantal bezoekers ruim 18 millioen bedragen en zelfs wanneer de laatste dagen gunstig zijn, zal het cijfer wel niet boven de 25 millioen stijgen. in groote hoeveelheid aanwezig was, maar dat er in heel Canada geen enkele smeltoven bestond, die in staat bleek, het te ver werken. En de vervoerkosten van het erts naar den smeltoven, waar het gesmolten kon worden, druk ten zwaar op de winsten. Had het eerst een geweldig groot voor deel geleken, nu kwam het uit, dat het lang zoo voordeelig niet was. En mocht men er mettertyd toe overgaan een eigen hoogoven te bonweB, dan zou dat LÓg meer vervoer voor de nieuwe lyn be- teekenen. Als je eerlyk spel speelt, brengt dat nog het meeste op, zei Stanley onbewust hardop. Dat is waar I zei een stem plotseling vlak achter hem. Stanley spro.g overeind en draaide zich om naar het geimd. Goeie genade 1 riep hy ver schrokken uit. Waarom heb je me geen telegram gestuurd...,, in plaats van me dood te laten schrikken Ha, ha 1 Jij anders veel lijkt op levend man, zei Groote Jean, binnen den liohtkring van het vuur komende. Nou, ik meet zeggen, droo men komen toch wei eens uit, Waar kom je zoo ineens vandaan Dat is minder dan de helft van het aantal bezoekers, dat het ten- toonstellingsbestuur had verwacht n.l. 60 millioen. Uit het verre Oosten. De Japansche bezetting van het schiereiiand Kauloen (bij Hong kong) door eenige duizenden sol daten is gevolgd door een mas sale troepenlandingbij Canton hebben de Japanners, naar United Press meldt, 20.000 man ont scheept. Deze troepenmacht moet een zuiveringsactie in het nieuw verworven gebied uitvoeren. Naast de militaire maatregelen is een besluit genomen van staats rechtelijken aard, dat van niet minder belang isde Japanners hebben te Swalan een nieuwe „federale regeering voor Zuid- China" geïnstalleerd en beëedigd. Haar eerste regeeringsdaad is, naar de „Daily Mail" meldt, ge weest, maarscnalk Tsjiang Kai- sjek telegrafisch op de hoogte te stellen van het feit, dat zij zich van Tsjoengking heeft losgemaakt en de autonomie van Oost-Kwan- toeng proclameert. Deze provin cie vormt een belangrijk achter land van de Britsche kroonkolo nie Hongkong. Volgens den correspondent te Hongkong van de Daily Mail" i. genoemde stad op het oogen- olik practisch geïsoleerd door de op Kauloen vertoevende Japan sche troepen, daar deze geen goederenveikeer over de grens üer kolonie doorlaten, hoewel Chineesche burgers ongehinderd kunnen passeeren. Dit dreigt een ernstigen toestand voor Hongkong te doen ontstaan, gezien het feit, dat de stad voor haar groente en veeteeltproducten hoofdzakelijk op het Chineesche achterland is aangewezen. Haudelsovereenkomst Berljju— Moskou. De onderhandelingen, welke reeds geruimen tijd tusschen Duitschland en de Sowjet Unie werden gevoerd over een uit breiding van het wederzijdscne handelsverkeer, zijn 19 Augustus met succes bekroond. Van het oogenblik af, dat ik op stap ben gegaau, heb ik er aldoor al naar verlangd, jon te ontmoe ten en me afgevraagd waar ik je treffan kon. Oui Jy zei, jy verlangde Groote Jean te zien, oui Reken maar 1 Eo of I Dan ben ik gelukkig man Ik kwam, toen ik zag dat vuur. Zooals jij dat maaat, bet geelt goed en ver licht. Ik heb aityd van een groot vnur geoouden. Zooals ik alles graag groot hebmyn vrienden er bij Ik een groote man, zei Jean lachend. Maar Marion, zei is niet erg groot. Jij óók al? lachte Stanley. Eu waar zit Taggert ergens Hy is in z'u kamp, die kant uit, antwooidde Jean, naar de overzijde der rivier wijzend. Is hij dan uit Ja, dat kleine meisje van hem gezegd heeft, dat ze naar Bon Ccear wilde, om jurken en zoo te koopen, O juist 1 Nou, dan moesten we ons kamp dadelyk maar op breken. Maar goed dat ik nujn kano by me heb, anders bad je neg moeten zwemmen. (Wordt vervolgd). AXELSCHEggi COURANT.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1