H.B.S, Agenda De lmm± Brandwaarborg Maatscüannij ft De Yrouw in Huis. Practische Raadgevingen Boekhandel J. C. VINK P. LEF EB ER te AXEL. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Voorhanden: Boekhandel J. C. VINK Huishouding Lichaamsverzorging Babyzorg Opvoeding Kerknieuws. Ds. A. Dronkers te Klooster- zande, die het beroep bij de N. H. Gemeente te Zaltbommel heeft aangenomen, zal op Zondag 3 September a.s. afscheid nemen van zijn gemeente. Het 21/»-jarig kindje van de wed. Van H. te St. Jansteen is Dinsdagnamiddag spelenderwijs onder een auto geraakt. In zeer zorgwekkenden toestand werd de kleine opgenomen. (Dagbl. v. N.-B. en Z.) Dinsdagmiddag is een 18- jarige jongen uit Oostakker (B.) bij het zwemmen aan het zgn. Crisiszand te Philippine in een kolk terecht gekomen en ver dronken. Eenige uren later is het lijk opgehaald en naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Philippine overgebracht. Middelb. Crt. Dronkemanskerrle. Nabij de grens aan De Paal (B.) heeft de vorige week een ernstige aanrijding plaats gehad, waarbij zekere Van Gijsel uit Kemseke in zeer zorgwekkenden toestand moest overgebracht wor den naar het R. K. Liefdehuis te Hulst. Rondom deze aanrijding heb ben zich schandelijke dronke- manstooneelen afgespeeld, waar bij het o.m. tot een handgemeen kwam in het café, waarin het slachtoffer binnengedragen was om verbonden te worden. Maandagmorgen is het slacht offer tengevolge van de bekomen verwondingen in het R.K. Liefde huis te Hulst overleden. (Dagbl. v. N.-B. en Z.) Tentoonstelling Zeenwsche kleederdrachten. Gisteren had te Middelburg de opening plaats van de tentoon stelling van Zeeuwsche kleeder drachten. Een der bestuursleden mevr. Geluk-de Jonge, die zelf nog steeds de Zeeuwsche kleeder dracht trouw is gebleven en dus recht van spreken heeft, zeide naar de „Middelb. Crt." meldt, ongeveer het volgende Toen mij op de laatste verga dering gevraagd werd, om op de tentoonstelling ook een woordje te spreken, heb ik beloofd dit te doen. En wat zal ik nu gaan zeggen In de eerste plaats moet u allen weten dat ik de Zeeuwsche dracht zeer lief heb. En haar nimmer zal afleggen, al was ik van mor gen af de eenige, die nog over bleef. De Zeeuwsche dracht is door alle tijden heen mooi ge weest, al heeft ook de mode haar wel iets veranderd. Werden er vroeger heele kleine mutsen en stukken gedragen, ook de kuif was zeer bescheiden. Dat alles is door de draagster zelf op eigen idee gewijzigd, het eene zoo goed als het andere. Ook de vele lange rokken van vroeger zijn thans zeer matig en kort. Dat de Zeeuwsche kleeding een goedkoope dracht is zal ieder die haar aflegde het beste weten. Het geeft niet al is onze rok en schort, doek en beuk twintig jaren oud, men kan ze steeds nog aan doen. En niemand zal zeggen wat is die ouderwetsch gekleed. Het goud en de koralen zijn wel in veel families van de een op de andere overgegaan, minder gegoeden hebben toen steeds door eigen verdiensten en spaarzaam heid hun spullen bij elkander ge kregen. Nu gaat de laatste jaren al dat mooie, waar een Zeeuwsch meisje vroeger zoo blij mee was weg, en komt er een jurkje voor in de plaats Maar Zeeuwsche meisjes en vrouwen, legt uw kleeding niet af omdat ze u minderwaardigheid zou opleggen ten opzichte van de stedeling. Dat is mis Van mijn jeugd af aan, ben ik zeer dikwijls in vele hooge krin gen geweest, en nog nooit heb ik ondervonden dat men mij om de Zeeuwsche kleeding minder achtte. Ik heb er steeds veel aardigs door gehad, en veel lof över de kleederdracht. Wordt allen lid van de vereeni- eing tot behoud der Zeeuwsche Kleederdrachten. En dan eindig ik met de grootste eerbied voor onze geliefde Koningin, die zelf de hoop uitgesproken heeft, dat Zeeland der traditie getrouw haar schoone kleeding zoo veel moge lijk in eere zal weten te houden. Op de Folklorische feesten te Nice heeft de groep Zeeland een eerevlag (drapeau d'honneur) ge kregen voor het optreden in de Zeeuwsche kleederdracht. Goedkoop reizen. We verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Ned. Spoorwegen, betref fende goedkoope reisgelegenheid, met aansluitende bus- en boot diensten in Z.-Vlaanderen. Speciaal de reizigers uit deze streek kunnen van deze zeer goed koope reisgelegenheid per trein profiteeren. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een armbandje. Firma Pot. Een schaar. J. Nobels, Pieter Paulusstraat 26. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Dhr. Verduyu Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. W. Scheele, van Uithulzermeeden Nam. 2.30 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9 30 ure Leeskerk Nam. 2 30 Een remplaipnt. De Middelburgscne Courant van gisteren geett een interessant verhaal van een inwoner van 's-Heer Arendskerke, zekere L, Kdie voor een vergoeding van J 150 zich had uitgegeven voor A. W. te Goes, welke laatste wegens verzet tegen en mishan deling van de politie was yar- oordeeld tot 4 weken gevangenis straf. Er is evenwel gebleken „dat iemands verraders nooit slapen", want toen L K. zyn tijd, of lie ver de 4 weken van A W. had uitgezeten, bleek de politie te Goes van alles op de hoogte en moesten de contractanten samen ter verantwoording op het poli tiebureau verschijnen. Het schijnt intusschen niet de eerste maal te zjjn, dat een dergelyk geval zich voordoet. Twee kleine meisjes, nau welijks tien jaar oud, wonende in de Jordaan te Amsterdam, konden de verleiding niet weer staan om, evenals jongens zulks plegen te doen, op een vracht auto te klimmen, toen deze zich in beweging zette en een eindje mee te ryden. De kinderen zagen evenwel geen kans om er weer tjjdig at te springen en durfden evenmin alarm te ma ken, zoodat de rit pas eindigde, toen zy te Botterdam aankwa men, waar de chauffeur zjjn jeugdige passagiers ontdekte. De politie heeft zich over de jeug dige avonturiersters onttermd en haar naar Amsterdam terugge bracht. Te Oud-Bsyerland geraakte Dinsdagmiddag een 7 jarig meisje in de haven die zeer diep is. De 30-jarige A. van der Wildt liep aan den anderen kant en zag het ongeluk gebeuren. Hy sprong geheel gekleed te water en zwom naar de plaats, waar het meisje in de diepte verdwe nen was. Hy poogde te duiken doch werd hier by door zyn klee- ren gehinderd. Hierop liet de moedige redder zich in de diepte zakken en slaagde er in het meisje, dat op den bodem van de haven lag, tusschen zyn bee- nen te klemmen en zoo aan de oppervlakte te halen. Een in middels gewaarschuwde dokter paste onmiddellyk kunstmatige ademhaling toe, wat succes had. De ouders van den vijf jarigen Gezinus van der Sluis te Zuidwolde ontdekten Dinsdag avond tegen etenstijd, dat het jongetje, dat 's middags was gaan spelen, nog niet thuis was. By onderzoek bleek, dat kinderen hem hadden zien spelen op een visschersbootje, dat in het Boter- diep gemeerd lag. Men begon ongerust te worden en waar schuwde de politie, die na eeD vruchtelooze poging om het kind te vinden ging dreggen, 's Avonds laat is het lykje van het kind opgehaald. Het was het jongste kind van de familie Van der Sluis een droeve bijkomstigheid is, dat dertien jaar geleden ook in de maand Augustus de oudste zoon van de familie eveneens door verdrinking om het leven gekomen is. Door bjjen aangevallen. Twee bijenhouders uit Rave- steyn hebben een avontuur be leefd, dat pijnlijke gevolgen voor hen heeft. Zy waren met een paard en wagen volgeladen met dichtbevolkte bijenkorven, op weg naar de heidevelden onder de gemeente R^ek. In de buurt van het café „Het Wachthuis" brak het paardentuig, met het gevolg, dat de wagen kantelde. De bijenkorven kwamen met een smak op den weg terecht en de bijen sloegen op de vlucht. In een minimum van tyd maak ten groote zwermen den weg onveilig en woedend vielen de dieren de beide imkers en het paard aan. Het paard ging in dolle vaart aan den haal, maar de beide mannen, die geen ge legenheid meer hadden hun maskers op te zetten, werden leelyk toegetakeld. Voorbijgan gers maakten by het zien van de bijenzwermen haastig rechts omkeert een fietser, die meende dat hy nog wei kon passeeren, werd terstond aangevallen en zoo hevig gestoken, dat hy zyn weg niet kon vervolgen. Eerst toen een regenbui losbrak lieten de byen hun prooi in den steek. De twee imkers moesten zich onder deskundige behandeling stellen. Het bewaakte hHweliJksbootje. Richard Davis, een advocaat, die nauwe betrekkingen onder hield met de New-Yorksche on derwereld, is, meldt de Telegraaf, Zondag op het kantoor van een zijner vrienden, een advocaat te Nyack (New-York) in den echt vereenigd met mej. Hope Dare, die vroeger als danseres over de planken huppelde. Het waren vreemde getuigen, die de huwe lijksvoltrekking bijwoonden. Em legertje detectives omringde het jonge paar voortdurend, uit vrees dat gangsters wraak zouden ne men, omdat Richard of liever Dixie Davis tijdens de behande ling van het proces tegen Jimmy Hines uit de school heeft geklapt. Richard Davis, zelt geen vreemde in de onderwereld, heeft aan de politie vele waar devolle inlichtingen verstrekt, zoodat men hem thans met de grootste zorg omringt. Want binnenkort komen er nieuwe pro cessen, geheimzinnige gevallen, waarin de tong van den jongge huwde wel eens licht zou kun nen brengen. Toen Davis de vorige week uit de gevangenis werd ontslagen, waarin hy ver zeild was geraakt wegens mede plichtigheid by de zaak van „Dutch" Schultz, heeft men zyn gangen nauwkeurig nagegaan. Overal waren detectives om hem te flankeeren. Een huwelijksreis zal het jonge paar niet mogen maken. Er wachten immers nieuwe processen en daarby kan de klappende advocaat Dixie Davis niet gemist worden. Drama te Ziirich. Dinsdag is een 29-jarige Duit- scher, Roeter, door de politie gearresteerd wegens roof. Even voor hjj bij het politiebureau kwam, wist by zich los te ruk ken en te vluchten. Twee werk lieden, die hem wilden tegen houden, doodde hy met revolver schoten en toen hem bleek, dat bij niet aan zijn achtervolgers kon ontkomen, pleegde hy zelf moord. Roeter had in een ga rage bij ZUrich een waar roothol ingericht en daar is een aanzien lijke buit gevonden. Een mede> plichtige van Roeter ii onlang! gearresteerd- Dicht by het station van Chemnitz is Woensdagmorgen een D-trein op een ploeg ar beiders ingereden. Drie van hen waren op slag doodeen vierde stierf tydens het vervoer naar bet ziekenhuis. Doaanebeambte mishandeld Woensdagmiddag heeft zich aan de FranschDuitsche grens bij de gemeente Heining een incident voorgedaan, waarbjj een Franscbe douanebeambte op Fransch gebied door Duitschers werd mishandeld, meldt Havas. De douanier van den douane post Scbrec'ding bevond zich op den weg van Heining Daar Lei ding. Hij zag een Duitsche auto aanfcomeD die bij hem stopte. De douanier maakte den auto mobilist er oo opmerkzaam, dat hij zich op Fransch grondgeb ed bevond. De drie inzittenden van de auto de automobilist was in gezelschap van twee militairen wierpen zich hierna op den douanier en lieten dezen versuft op den grond liggen na hem zyn revolver, jas en kepi te hebben afgenomen. Toen de beambte weer tot zichzelf kwam, was de auto ver dwenen. In de Tatra by Zakopane zijn vacantiegangers, die onder een bergtop beschutting tegen een onweer zochten, door val lend gesteente getroffen. Twee meDschen werden gedood en dertien gewond. Het bedrag aan stukken van waarde uit Frankrijk naar Spanje overgebracht, beloopt volgens Havas 10 milliard pe seta's. Ernstig vliegtuigongeluk. Naar Reuter uit Kopenhagen meldt, is een vliegtuig van de British Airways brandende in zee gevallen, in de nabyheid van de brug over de Storstroem. Het toestel was op weg van Lon den naar Stockholm via Hamburg en Kopenhagen. De vlieger, die gewond is, is naar men meent, de eenige inzittende, die gered kon worden. Het Eogelsche Lagerbuislid Crossley is by dit ongeluk om het leven gekomen. De verdere slachtoffers, vier in totaal, zouden de Eugeische marconist, een Amerikaan, een Duitscher en een Mexcran zijn. Ooggetuigen verklaren, dat de machine, na gevallen te zyn, over den kop sloeg en zonk, waarbjj men zag, dat rook uit zee opsteeg. Vliegtuigen en mo torbooten vertrokken dadelyk, om bet toestel op te sporen. Men veronderstelt, dat het vliegtuig door den bliksem is getroffen. De vlieger verklaarde, dat hy, na geconstateerd te hebben, dat er brand was uitgebroken in de radiohut, zyn toestel op het water liet neerstrijken, een ruit insloeg en naar buiten kroop. Vjjf Russen fietsen bflna 10 000 K M. Vyf wielryders, die hebben deelgenomen aan de jongste ge- vechter^ in Buiten-MoDgolië, zijn per fiats te Gorki in Wit Rusland aangekomen. Zij hebben den geheelen afstand, zynde 9800 km, per rijwiel afgelegd en arriveer den tien dagen eerder dan ver wacht was. Ondertrouwd A. VAN D1XHOORN Azn. JANNEKE HOEBÉ Hd. Huwelijksvoltrekking D.V. Woens dag 30 Augustus a.s. Magrette N 74 Axel 18 Aug.'39 Weststraat 10 Toekomstig adres: Spui N 56. 1939-40 Uitgave TJEENK WILLINK Prijs 75 cent. Markt 12. CREDIETEN f 900,— 5%, zonder borgen. Iedereen vnjbl. de voorwaarden. Br. antw. porlo ONDERLINGE, Mathenesseweg 110, Rotterdam-W van 1824 heeft als opvolger van wijlen den heer J. O. V INT Iv als Agent voor AAK. en om geving- aang-esteld den heer voor door MARIANNE OE GROOT. IPrijs geb. fS,50. ZONDAG 20 AUG. 1939. EN

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4