Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 38. Vrijdag 18 Augustus 1939 Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede T31ad. (Lort verslag van de vergadering van het Dag. B St. der Z.L.Ni, op Maandag 14 Augustus, in het Landbouwhuis te Goes. De vergadering werd geleid door Mr. P. Dieleman. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeeling, dat aan de Z.L.M. Rijkssubsidie is beschikbaar gesteld voor een binnenkort op Walcheren te stich ten lagere landbouwschool. Ingekomen was een dankbe tuiging van H.K.H Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de ge- lukwenschen welke dt Z L M. had aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een schrijven tot het Landbouw Comné gericht inzake de consumpne-aardappel- regeli' g In dit schrijven werd medegedeeld, dat genoemd Be stuur van opvatting is dat een geleidelijk oploopende schaal bij de denaiuratietoeslag een stevige markt gedurende den geheelen tijd door tengevolge zal hebben, teiwijl tot het einde toe voldoende aardappelen zullen aanwezig zijn. Men acht de meest juiste oplos sing om de denaturatietoeslag op 1 Nov. te doen ingaan met een beorag van t 1.40 per 100 Kg. voor de aardappelen van de A- klasse, welke men dan met een bediag van 10 cent per maand laat oploopen tot dat deze toeslag voor de maand Mei f 1 90 zal bedragen. Het Dag. Best. kon zich met deze zienswijze vereeni gen. Nogmaals werd er de aan dacht op gevestigd, dat de huidige aardappclregeling teveel is inge steld op de mogelijkheid tot de- naturatie, terwijl de prijsregelende Weikmg te wenschen overlaat. H t ligt in het voornemen van de Overheid om nog dit jaar een stienting in het leven te roepen om alle belanghebbenden bij het vlas en de vlasproducten te ver eenigen. De stichting zal door onderzoek, onderwijs en voorlichting de be langen der vlasteelt, vlasnijverheid en vlashandel moeten bevorderen. B sloten werd als lid tot de stichting „Nederlandsche Vlas teelt en Vlasbewerking" toe te treden. Besloten werd medewerking te verleenen aan het organiseeren van een propaganda-dag voor de boerencoöperatie. In het bijzon der zal aan de jonge boeren het nut der coöperatie voor den boe renstand worden uiteengezet als tegenwicht tegen een steeds ver der gaande vertrusting van indus trie en handel, waardoor deze zich een onafhankelijke positie tracht te verwerven, zoowel bij den aanvoer van grondstoffen als den afzet der producten. Door deze zich uitbreidende concentra tie van kapitalen en belangen worden machten in het leven ge roepen, waar tegenover verschil lende groepen der bevolking in een ongunstig economische af hankelijke positie komen te staan. Het Dag. Best. heeft uit de dagbladen vernomen dat aan de boomkweekers een bedrag van f30000 uit het Landbouwcrisis fonds zal worden beschikbaar gesteld ter tegemoetkoming in de verhezen welke zijn geleden door het bevriezen van plantmateriaal. Het Dag Best. is van oordeel, dat het in verband hiermede alles zins billijk is te achten dat ook de veroouwers van wintertarwe, welke in den afgeloopen winter vrijwel is uitgevroren worden fehadeloqs gesteld. Op grond van de hoogere pro ductiekosten veroorzaakt door het uitvriezen der tarwe, acht het Dag. Best. het billijk dat de Minister de richtprijs van de tarwe verhoogt. Het Landbouw- Comité is verzocht nogmaals stappen in deze richting bij den Minister te doen. Uit de dagbladen werd verno men, dat het in het voornemen van de Regeering zou liggen 30 a 40 000 ton Javasuiker extra uit Ned.-Indië in ons land in te voeren. Het Dag. Best. besloot een nader o derzoek in te stellen in hoeverre deze geruchten inder daad op waarheid berusten. Besloten werd medewerking te verleenen om een zoo groot mo gelijk bezoek uit landbouwkringen aan de Agrarische Jaarbeurs te bevorderen. Het Dag. Best. heeft de be voegde instanties opnieuw ver zocht de dienstplichtige landbou wers die tijdens de oogstwerk- zaamheden slechts noode op het bedrijf kunnen worden gemist, in het genot van verlof te stellen, voor zoover de dienstwerkzaam- heden zulks toelaten. In het algemeen werd van de militaire overheid te dezer zake medewerking ondervonden. Huisknecht verbrand. In den nacht van Zondag op Maandag ia de 19 jarige J. S., huisknecht in een der hotels te Valkenburg, na het rooken van een sigaret in bed in brand ge raakt. Tegen halt twee ging S. slapen. De eigenaar van een aan de overzjjde gelegen hotel ontdekte tegen half drie brand op een der bovenkamers bij zjja overbuur man. Hij waarscnuwde dezen en toen de directeur boven kwam vond hjj den huisknecht in een brandend bed. De jongen was reeds met ernstige brandwonden overdekt. De ijlings ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Woens dag is 8 aan zjjn verwondingen bezweken. Het slachtoffer woon de te Maastricht en was het oudste kind uit een groot gezin. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur bemerkten eenige men- scnen op het strand te Wasse naar, dat twee personen zich te ver in zee hadden gewaagd en in gevaar verkeerden. Kort daarop g>ng de reddings brigade in zee, teneinde het twee tal op het strand terug ta brengen. Men wist het tienjarige dochtertje van de familie C uit's Graven- hage in bewusteloozen toestand op te pikken, doch haar oom, den 27 jarigen M uit Rotterdam, in wiens gezelscnap zjj vertoefde, kon m-m niet ontdekken. Met vliegtuigen vauYpenburg welker assistentie werd verzocht, werd de omgeving afgezocht, doch men heeft M niet gevonden, zooaat als vaststaand moet wor den aangenomen, dat hjj is ver dronken. Nadat een geneesheer met be hulp van een zuurstofapparaat en het toepassen van kunstma tige ademnaling de levensgeesten bjj het meisje had opgewekr, werd het kind per ziekenauto naar het ziekenhuis aan het West einde t« s Gravenhage vervoerd, en ter observatie opgenomen. Dinsdagmiddag is onder de gemeente Bjdum een ongeluk gebeurd, dat een 8 jarig jongetje het leven gekost heeft. De kleine Oosterhof uit Olden- zijl, die logeerde bjj de familie Brans, was met den knecht ach terop de fiets meegegaan. Achter ben reden twee met paarden be spannen boerenwagens, die een erf op zouden gaan. De knecht bemerkte, hat de ingang versperd was door eeu aantai melkbussen. Hy z3i het jungeije even at ta siappen, dan zou üy de bussen opzy zetten. Het kiud sprong van de fl-ts doch lette met op en kwam daar door tusschen beido wagens te recht j van dep achtersten wegen reden de wielen net over den hals, met het gevolg, dat het ventj9 bijna op slag dood was. De allernieuwste spelling. Aan een school voor lager onderwjjs te Rotterdam hangt het volgende raambiljet „Er kune nog nieuwe Leerlinge geplaats worden tot 1 September. Aanmelde van 1—4 uur". Erg verleidelyk is de imitatie in dezen vorm niet, maar mis schien valt het nog wat mee. Een dubbele moord. Vier maanden na zijn arres tatie en na meer dan honderd scherpe ondervragingen, heeft de soldaat F. Godin, in garnizoen te Luik, eindelijk bekend, zjjn vrouw en zjjn 4 jarig dochtertje in de vaart te hebben gegooid, waar beiden verdronken. Deze dubbele moord werd in koelen bloede gepleegd. Reeds een eerste maal had Godin zjjn vrouw in het water geworpen hij baalde haar pas op het droge nadat zjj beloofd had, het echte lijk leven te hervatten, wat zij ook deed. Later maakte de schurk kennis met een andere vrouw; toen was het dat hjj zjjn echtgenoote en zijn kind op nieuw in de vaart duwde. De moeder verdween onmiddelljjk in de diepte, maar de kleine die luidkeels om hulp riep, haalde de moordenaar uit het water om haar er een uur later weer in te werpen.... Door het ontploffsn van een handgranaat, welke eenige jongens bij het zwemmen in een vjj ver te Wolframiizkircuen had den gevonden, werden vjjf per sonen zwaar gewond en één jongen gedood. De granaat is vermoedelijk in den vjj ver ge raakt tjjdens de mobilisatie in het vorige jaar. Te Genua is een zeilbootje van 11 m. lengte aangekomen, waarmede 5 personen den tocht over den Atlantischen Oceaan van New York naar Europa hebben gemaakt. Op 3 Juni was het bootje, de .Iris", uit New York vertrokken met aan boord ingenieur Martucci, zijn vrouw Carmela, Rodriguez, een Ameri kaan van Italiaansche afkomst, John Perisi, een Duitschen in genieur en een Siciliaanschen visscher. Na een tocht van twee maanden zijn zjj te Genua aan gekomen. De vjjf zeevaarders zullen zich naar Napels begeven, van waar de terugtocht naar Ame rika ondernomen zal worden. Op den Poolschen spoorweg op Dantzigsch gebied heeft zich een doodelyk ongeluk voorge daan. Voorbijgangers zagen hoe een man uit het venster van aen rijdenden trein viel. Het bleek te zjjn een in Zoppot wo nende Duitscher van Poolsche nationaliteit, die een kaartje van Laskowitz in Pommerellen naar Goyma bleek te hebben. De omstandigheden wijzen op een misuaad. De omgeving van Wilna is door hevig noodweer geteisterd, 688 huizen en schuren werden vernield, twee personen werden door vallend puin gedood. De te velde staande gewassen werden vernietigd. Ook de omgeving van Krakau is door onweer geteisterd, twee personen werden door den blik sem gedood, terwjji bij een brand in een boerderjj, welke door het inslaan van den bliksem was ontstaan, een meisje van 15 jaar en een kind van 7 maanden om het leven kwamen. Twee meisjes ontvoerd. De politie te Bocarton heeft eeu gevaarlijk mdiviuu gearres teerd, dat twee meisjes ontvoerde en een van haar geuood heeft, omdat hj) het vereischte losgeld met krijgen kon. De man had connectie weten aan te knoopen met twee meis jes, resp. zeventien en negentien jaar oud, die te Miami op een lyceum studeerden. Met allerlei schoone voorspiegelingen en o a. met de belofte, dat zij filmster zouden worden, bad hjj de meis jes weten te overreden, een uit stapje met hem te maken, waar van zjj evenwel niet meer terug keerden. Toen de familieleden van de meisjes geen teeken van leven meer ontvingen, werd de hulp van de politie ingeroepen, die weldra constateerde, dat het een geval van ontvoering betrof. Twee dagen lang beeit men de geheele omgeving afgezocht, totdat man eindelijk in een moeras in de omgeving van Bocarton het ljjk van het jongste meisje vond bet was met kogels doorzeefd. Kort daarop vond men ook het andere meisje in een stroohut, dicht bij het moe ras. Zjj had geen letsel be komen. De politie slaagde er ten slotte in, ook den moordenaar te vin den. De man heelt bekend, de meisjes ontvoerd te hebbeD met het doel, van de ouders een los geld te eischen. Rus met zeer raadselachtig ver leden overleden. Te Skege, op het Deensche eiland Möu is de directeur van een groote melkfabriek overle den, een man, die Spiro werd genoemd. Wel wist men, dat hjj uit Rusland kwam, maar de men- schen hadden geen vermoeden van het bewogen leven dat hjj achter den rug had. Spiro had gedurende den oor log gestreden aan het Roemeen- sche tront. Tjjdens de revolutie te Moskou zag hij zich door de kortstondige overgangsregeering van Kerenski gebombardeerd tot minister van posterijen en tele grafie. Na de vlucht van Ke renski dook Spiro weer op, om na vele avonturen deel te nemen aan den matrozenopstand van Sabastopol. Hij werd tot eere commissaris van de roode Zwarte Zeevloot gekozen. Naar aanlei ding van geruchten over een contra revolutie, kwam hjj voor het executiepeloton en slechts een onverwacht telegram over een Duitschen aanval op de Krim redde hem er op bet aller laatste nippertje van te worden terechtgesteld. In Juni 1918 werd hjj door de revolutionnaire rechtbank te Moskou nogmaals ter dood ver oordeeld onder beschuldiging van hoogverraad, kon echter nog maals door het toeval ontsnap pen en wist Zweden te bereiken. Ook in het lot van de Tsaren familie moet Spiro een rol heb ben gespeeld, toen zjj naar de Krim was overgebracht. Hjj zou verscheidene malen pogingen tot sluipmoord hebben verijdeld en ook zou hjj degene zjjn geweest die het leven van de Keizerin moeder Dagmar redde en haar terugkeer naar Denemarken mo gelijk maakte. Cllnge. Gehuwd. 5 Juli. Leo- nardus de Theije, 33 j., weduwn. en Maria de Bruijne, 25 j. 14. August Bracke, 23 j. en Maria van Goethem, 23 j. 28. Jose- phus Merckx, 25 j. en Anna Col man, 23 j. Geboren. 13 Juli. Elisabeth, d. van Michiel Schouwenaar en Maria Wouters. 17. Agnes, d. van Carolus Lernout en Eugenie Janssens. Maria, d. van Désiré Helsen en Maria Hiel. 25. Lydi, d. van Theophiel Bolssens en Bertha Segers. Graanw en Langendam. Ge boren. 1 Juli. Erna, d. van Lambert Ronken en Angela Buijl. 14 Hermine, d van Josephus Strobbe en Anna Heyman. 17. Theophile, z. van Cerille Mahu en Elisabeth van Kampen. 31. Mariette, d. van Henri de Koster en Leonie van Schependom. Overleden. 2 Juli. Rosalia Cremer, d. van Johannes Wolterus en Regina Kuijpers. 3. Anna van Huffel, echtg. van Charles van de Vijver. 16. Rosalia Ver- linden, echtg. van Pieter van Hqve, Hoek. Gehuwd. 13 Juli. Matlheus Dieleman (van Neuzen), 27 j. en Levina Oppeneer, 24 j. Adriaan Kaijser (van Neuzen), 22 j. en Margaretha Scheele, 21 j. 20. Gelein Durink, 27 j. en Catharina Buijze, 29 j. Geboren. 21 Juli. Marinus, z. van Hendrik Wolfert en Maria Dees. 27. Janna, d. van Abra ham Tollenaar en Adriana Pladdet. Overleden. 17 Juli. Cornelia Leijs, 82 wed. van Dimmen Kolijn. Cornelia Leijs, 74 j., wed. van Albregt Meeusen. Tanneke de Jonge, 72 j., echtg. van Daniël Tollenaar. Terneuzen. Gehuwd. 9 Aug. Jacobus Dieleman, 26 j. en Pie- ternella de Jonge, 23 j. 10. Adriaan Meeusen, 25 j. en Maria Dieleman, 18 j. Izaac de Jonge (van Zaamslag), 25 j. en Adriana Leunis, 26 j. Levinus Hamelink, 24 j. en Elisabeth Bareman, 20 j. Geboren. 6 Aug. Vrouwtje, d. van Marinus Romeijn en Adri ana Roose. 9. Hendrik, z. van Jacob van Eek en Neeltje Me- chielsen. Irene, d. van Petrus Claes en Maria Spielael. Elisa beth, d. van Arthur Asperslagh en Martina Gooijen. Jacobus, z. van Jacobus Verpoorte en Geer trui de Ruijter (won. te Zaamslag). 10. Stella, d. van Jacobus van der Sneppen en Maria v. Campen. Overleden. 5 Aug. Peter Wieckhorst, 70 j., echtg. van Maria van Eerdenburgh. (Tem. Crt.) Zaamslag. Gehuwd. 6 Juli. Jacob Verhelst, 28 j. en Cornelia van Overdulve, 25]. 13. Frans Scheele, 21 j. en Janna de Ruijter, 21 j. 13. Matthijs Goossen, 28 j. en Aagtje Witte, 21 j. 20. Adriaan Scheele, 21 j. en Antje Dees, 22 j. 27. Abraham van Hoeve, 22 j. en Adriana Haak, 20 j. Geboren. 5 Juli. Abraham, z. van Joris Lensen en Tanneke Cornelissen. 7. Jozias, z. van Dirk Faas en .Maria Neufégiise. 8. Cathalijntje, d. van Hermanus de Bruijne en Catharina Vermeu len. 9. Wilhelmina, d. van Jan de Jonge en Geertruida Haak. 12. Catharina, d. van Cornelis üuerink en Catharina Stoffels. 29. Jan, z. van Adriaan Nijssen en Jacomina de Mul. Overleden. 19 Juli. Jacobus Haak, 52 j., echtg. van Johanna ten Kaate. Geertruida Haak, 28 j., echtg. van Jan de Jonge. Loop der bevolking. SAS VAN GENT. Gevestigd M. Slabbekoorn, chauffeur, van Axel. L. J. de Waal, dienstbode, van Hontenisse. S. F. van Acker, van Zuiddorpe. TERNEGZEN. Gevestigd F. M. H. de Meijer, van Nij megen. J. D. Loof, bakkerskn., van Axel. M. Pieters, dienstbode, van Clinge. Vertrokken A. D. Verlinden, naar Hulst. J Kreeft, naar Breskens. J. A. A. M. Pels, bedrijfsleider, naar Brieile. E. C. Schieman, naar Amster dam. J. B. Slock, naar St. Jansteen. P. H. Visser, monteur, naar Middelburg. A. de Bruijne, onder-officier, naar Bergen op Zoom. J. J. van Driel, landbouwer, naar Hilversum. J. B. de Smit, varensgezel, naar Rotterdam. (Tem. Crt.)

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3