AKKERTJES Binnenland. Landbouw. jaar van Ds. Niemöller's opsluiting uit de heele wereld (ook van katholieke zijde) zijn binnenge komen, maar dat zij niet weet, in hoever Ds. Niemöller daarvan kennis heeft kunnen nemen. Er is sprake van geweest, dat vrienden van Ds. Niemöller hem hadden willen overreden een ver klaring te onderteekenen, waai door hij misschien in vrijheid had kunnen komen, maar dat hij de onderteekening had geweigerd Dit is niet geheel juist. Dj fa milie heeft met bijstand van rechtskundige vrienden een ver klaring uitgewerkt, waarvan zij verwachtten, dat Ds. Niemöller haar wel zou kunnen ondertee kenen. De hoop, dat hij door de onderteekening van deze verkla ring in vrijheid zou kunnen ko men, bleek echter ijdel, want de bevoegde overheid verklaarde haar voor ontoereikend. Onder teekening was dus overbodig. In Niemöller's kerk is tot dusver tweemaal per dag een bidstond voor hem gehouden en natuurlijk wordt hij iederen Zondag in het gebed genoemd, gelijk dat ook in onderscheidene andere kerken van het belijdenisfront pleegt te geschieden. De familie kreeg tot dusver het volle honorarium van Ds. Nie- muller uitgekeerd, doch er is nu sprake van, dat hij op wachtgeld zal worden gezet en zijn familie de pastorie zal moeten ontruimen. Zij heeft daartegen bezwaar ge maakt bij het consistorie en den opper-kerkeraad, maar meer sue ces dan eenig uitstel wordt van dit protest nauwelijks verwacht" De reis van Bockhardt. Reuter meldt uit Londen, dat de Engelsche bladen groote aan dacht wijden aan het bezoek, dat prof. Buckhardt, de hooge com missaris van den Volkenbond te Dantzig, aan Hitier heeft gebracht De News Chronicle meldt uit Rome: Wat precies ingevolge de Duitsch-ltaliaansche besprekingen besloten is, is hier niet onthuld. Maar het is veelzeggend, dat welingelichte kringen er thans van overtuigd zijn, dat de crisis betreffende Dantzig voor het oogenblik is uitgesteld. Ook de Fransche pers houdt zich uitvoerig met de Duitsch- ltaliaansche besprekingen bezig. Zoo schrijft Léon Bailby in de Jour, Italië's positie tegenover Duitschland omschrijvend, dat de chef van de ltaliaansche diplo matie het gevaar waar Berlijn heen voert, duidelijk ziet. Na zijn land met Duitsche officieren en technici te hebben bezaaid, wenscht men hem thans diep in de kwestie-Dantzig te wikkelen, welke op een oorlog kan uit draaien en dan tot gevolg kan hebben, dat de Duitsche soldaten goed beschermd achter de Sieg- fried-linie zitten, doch dat Italië in de Alpen en de Middellandsche Zee de eerste slagen moet op vangen van de democratische mogendheden, aan wien Hitier bijna zijns ondanks den oorlog zal hebben verklaard. Piet schrijft in l'OeuvreWij weten thans dat wij niet voor Dantzig zullen sterven en de Duitschers ook niet. Wij zullen sterven en zij ook, omdat Hitier, na er oorspronkelijk heftige cri- tiek op te hebben geoefend, de politiek van Willem II voor zijn rekening neemt. En dit in om standigheden, welke veel ongun stiger zijn, want men kan niet, gelijk in 1914, twijfelen aan En- gelands standpunt, noch aan het besluit van Rusland en in den grond van de zaak ook niet aan de houding der Vereenigde Staten. Als morgen aan den dag Hitier in overeenstemming met Musso lini een nieuwen oorlog zal doen beginnen, dan is het de wereld in haar geheel, die er aan zal sterven. Men zou niet voor Dant zig sterven, maar voor iets, wat het toppunt van dwaasheid is. De Poolsche bladen vragen zich af, wat Burckhardt te Berch- tesgaden heeft gedaan. Sommige kranten verzekeren, dat de Pool sche regeering niet op de hoogte was van Burckhardts voornemen zich naar Hitier te begeven en hem geen zending had opgedra gen, Hitler zoa den Rfjksdag willen bQeen roepen. De geruchten over Dantzig blijven aanhouden en, mag men sommige berichten gelooven, dan is men in nationaal-socialistische kringen te Berlijn van meening, dat de oplossing spoedig te ver wachten is. Men spreekt erover dat het slechts een kwestie van dagen zou zijn, indien men de situatie van het oogenblik vergelijkt met de gebeurtenissen, die aan de bezettingen van het Sudeten-land voorafgegaan zijn. De diplomatieke bedrijvigheid gaat in versneld tempo voort. Een aantal belangrijke diplomatieke conferenties heeft elkaar zeer snel opgevolgd en men spreekt thans over de mogelijkheid van een nieuwe ontmoeting tusschenCiano en von Ribbentrop. Voorts gelooft men dat een bijeenroeping van den Rijksdag te verwachten is. Hitier zou dan voor den rijksdag een verklaring afleggen. De bedevaart naar den Tzer. Evenals vorige jaren richt de Stichting„Noord Nederland Vlaan deren" met medewerking van talrijke wandelsportvereenigingen een estafetteloop naar Dxismuide in, ter gelegenheid van de XXste Yzerbedevaart. Deze estafetteloop heeft een totale lengte van meer dan 1000 km. en is, met uitzondering van den Olympischen Fakkelloop Athene—Berlijn 1936, da langste, welke ooit in Europa werd ge- loopen. Vanuit Alkmaar, Amsterdam, Utrecht en Eindhoven als Neder- landsche vertrekpunten, wordt door telkens om de kilometer elkaar af te lossen loopers een boodschap van Noord-Nederland aan de Vlaamsche gesneuvelden in de Yzervlakte overgebracht, die Zaterdagavond 19 Augustus aan den voet van het Yzermonu- ment te zamen met die uit de verschillende Vlaamsche provin cies zal worden voorgelezen. Franco's bezoek aan Italië. Havas meldt uit RomeMen werkt thans energiek aan de voorbereidingen voor een groot- sche ontvangst van generaal Franco, wiens bezoek aan Italië, naar men verwacht, in de tweede helft van September zal vallen. Men meent te weten, dat het Spaansche staatshoofd aan boord van een vliegtuig te Genua zal aankomen, waar hij zal worden ontvangen door een prins van het Huis van Savoye en een hoog geplaatste fascistische persoon- 1 jkheid, waarschijnlijkgraaf Ciano. Te Rome zou Franco als gast van den Koning zijn intrek in het Ouirinaal nemen, naar men ver moedt, in het appartement van den Prins van Piemont, dat in 1938 ook door Hitier bewoond is. Het programma zou onder meer een vlootschouw in de golf van Napels rn een militaire pa rade bevatten. 15 dagen arbeid voor den staat. Ingevolge van de wet van 16 Mei 1939 brengt het staatsblad thans nadere bijzonderheden over den arbeidsdienst, welke elke Spanjaard zal moeten verrichten voor den wederopbouw van het land. Elke valide man van 18 tot en met 50 jaar zal gedurende 15 dagen zijn arbeidskrachten moeten geven aan werken voor den staat, provincie of stad zijner inwoning. Mocht men de voor keur geven dezen arbeidsplicht af te koopen, zoo zal dit moge lijk zijn, het dagloon van den betrokkene wordt dan als ver goeding daarvoor aangenomen, deze afkoopsom mag echter nooit meer bedragen dan 25 peseta per dag bedragen. Degenen, die hun prestatie in werk willen verrichten, zullen in de plaats hunner inwoning te werk worden gesteld. Vele begelei dende bepalingen regelen nadere bijzonderheden. Roemenië Aan de Roemeensch—Hongaar- sche grens vond gisteren weer een incident plaats. Op Roe meensch grondgebied ontmoette een patrouille Roemenen 4 Horn gaarsche militairen, die een ge sprek wilden aanknoopen. De Roemenen vervolgden evenwe hun weg en werden toen aange vallen door zes andere Hongaren, die zich in het koren hadden verborgen. Eén Roemeen werd gedood, terwijl een Roemeensch onderofficier door een bajonet stoot ernstig werd gewond. Dnfdeljjke taal. Koning Carol heeft Dinsdag tijdens een revue over de Roe meensche vloot bij Constanza een toespraak gehouden, waarin hij waarschuwde tegen tedere poging om een wijziging te brengen in de Roemeensche grenzen. „Wat Roemeensch is, kan niet wegge geven worden", zeide de koning, „en wat Roemeensch is, zal ver dedigd worden. Meer dan dat, wanneer iemand den vrede lief heeft, moet hij begrijpen, dat de grenzen, zooals die thans afge bakend zijn, niet gewijzigd kun nen worden, zonder gevaar voor een wereldramp." Te vroeg van stapel geloopen Gistermiddag zou te Belfast het vliegkampschip Formidable voor de Britsche marine te water ge laten worden, in tegenwoordig heid van minister Kingsley Wood en zijn vrouw, die het schip zou doopen. De heer en mevrouw Wood waren juist aangekomen, toen men stukken van de houten stellage, waarop het schip rustte, zag breken en 't gevaarte tot ieders schrik, twintig minuten vóór den vastgestelden tijd begon te glijden. De arbeiders, die voor het schip aan het werk waren, zoch ten in allerijl een goed heenko men. Stukken hout en bouten vlogen overal in het ror.d en kwamen ook tusschen de toe schouwers terecht. Het ongeluk kostte een vrouw het leven, ter wijl twintig menschen gewond werden. Aanvankelijk was men bang. dat het schip op de helling zou omslaan en neer zou komen op de toeschouwers, doch het schip gleed keurig te water. Daarop volgde de godsdienstige plechtig heid, welke volgens het program ma voor het te water laten had moeten worden gehouden. De sleepbooten, die voor de helling lagen te wachten, maakten in allerijl plaats voor het schip Er heerschte een geweldige op winding, door het gehuil der stoomfluiten nog versterkt. Op de officieele tribune gaf men me vrouw Kingsley Wood haastige aanwijzingen, hoe zij de flesch champagne op den boeg moest breken en zoo kon het schip toch nog gedoopt worden. De Italianen in Abessinlë. Havas meldt uit Jeruzalem: De laatste uit Abessinië door de Abessijnsche kolonie in Jeru zalem ontvangen berichten geven belangwekkende bijzonderheden over den toestand in het land en de moeilijkheden, die de Italianen er ontmoeten bij het kolonisatie werk. Talrijke benden opstan delingen opereeren nog in uit gebreide sectoren. Volkomen op de hoogte van de beweging der ltaliaansche troepen en de ravi- tailleeringswijzen, doen deze ben den vaak aanvallen op convooien en afzonderlijke detachementen, waardoor zij de Italianen dwingen voortdurend hun toevlucht te ne men tot de luchtvaart en zeer belangrijke troepensterkten op de been te houden. Karavanen trek ked door het land onder be scherming van gewapende escor- ten en vechtwagens. Uit het moederland gekomen kolonisten, die van de ltaliaansche regeering terreinen en woningen hebben gekregen, hebben, ontmoedigd door de moeilijke arbeidsomstan digheden en geteisterd door koorts, bij duizenden van hun exploita ties moeten afzien. Om de uit voering te verzekeren van de landbouwontwerpen en de uit voering van het fascistische plan verzekert men, dat Mussolini zon der verwijl bijzondere maatregelen zou nemen, welke maarschalk Balbo zou moeten uitvoeren. Het zwaard zal het beslechten. Het Japansche telegraafagent- schap Domei meldt uit Tokio, dat volgens den correspondent te Hsinking (Mantsjoerije) van het groote Japansche dagblad „Nitsji Nitsji Sjimboen", de toestand tusschen Japan en de Sovjet Unie thans dermate gespannen is, dat er geen plaats is voor vreedzame onderhandelingen. De correspon dent verklaart, dat alle tusschen de beide landen hangende kwes ties door het zwaard moeten worden beslecht. Heen blokkade van Hongkong. De woordvoerder derJapansche admiraliteit te Tokio heeft ver klaaid, dat de Japansche marine niet het voornemen heeft Hong kong te blokkeeren. Er bestaat geen reden voor een dergelijk optreden, zoo voegde hij hieraan toe, en Japan heeft niet de be doeling nieuwe complicaties uit te lokken met een buitenlandsche mogendheid, waarmede het op vriendschappelijken voet staat. Koninklijk bezoek en doopplechtigheid. Naar wij vernemen, zal het jaarlijksche officiëele bezcek van H. M. de Koningin aan de hoofd stad dit jaar plaats vinden van Dinsdag 12 tot Maandag 18 Sep tember a.s. Tijdens dit bezoek zal in de Nieuwe Kerk de doopplechtigheid van Prinses Irene geschieden, waarschijnlijk op Vrijdag 15 of Zaterdag 16 September a.s. De vierling van Hengelo. Het Prinses Beatrix fonds heeft een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld ten behoeve van de vier ling der familie Pijlman te Hen gelo. Zoowel moeder als de vierling maken het uitstekend. Natuurlijk vereischen de klein tjes veel zorg, temeer daar ze be langrijk onder het normale ge wicht zijn. De werkloosheid, De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de vol gende resultaten mede van de verzameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week 24 t/m 29 Juli 1939: Op 29 Juli 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbe middeling ingeschreven 265 299 werkzoekenden (251.091 mannen en 14 208 vrouwen). Hiervan waren 192 275 (182.853 mannen en 9.422 vrouwen) werk loos en 56 233 personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administra tief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 16 791 personen als werkzoeken de ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In dezelfde week waren bij ge subsidieerde vereen, met werk- loozenkas aangesloten 588.155 personen waaronder 76.518 land arbeiders. Van 511.637 verzekerden buiten de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 17.7 (in de vorige verslagweek 3 t/m 8 Juli 1939, was dit percentage 17 8). In de overeenkomstige verslag week was het werkloosheidsper centage in de laatste jaren als volgt: 1932: 27.1; 1933:24.3; 1934: 26 4; 1935: 29 6; 1936: 31.4; 1937 23 8 en 1938: 22 4. Op 29 Juli waren direct te werkgesteld a. bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkge stelde werken 56.00C personen b. bij werkfonds-werken 4.600 personen. Tezamen 60.600 personen. De Colorado kever. De voorgeschreven bespuitin gen tegen den Colorado kever zijn in ons land thans uitgevoerd en men moet dus afwachten, wat het resultaat van de bestrijdings- campagne zal zijn, echter niet alleen in ons land, maar ook in België en West-Duitschland, waar men er dik in zit, schrijft „De Nieuwe Veldbode", Soms zou men geneigd zijn te denkenzaten Engeland en de rest van Duitschland er óók maar zóó onder, dan waren we van de beperkende exportmaatregelen in deze landen af, want deze zijn feitelijk veel hinderlijker en kun nen onzen export bij een verdere verbreiding van den Colorado kever in ons land nog veel meer hinderen en wellicht meer scha den dan de Colorado-kever zelf. Intusschen denke men over de schade, welke dit insect aan het gewas kan aanrichten, wanneer men het ongehinderd laat voort telen, toch vooral ook weer niet te licht. Op het landbouw- congres te Dresden deelde een Fransche phytcpatholoog mede, dat er streken in Frankrijk zijn, waar men de aardappelteelt na enkele jaren zou moeten staken, wanneer men de bestrijding van den Colorado-kever stopzette. Een andere aanwijzing in die richting vonden wij in een aan kondiging van een werktuig, waar mede men Colorado-kevers kan vangen. Het is een toestelletje, dat men tusschen twee rijen aard appelplanten voortduwt. Twee molentjes staan op de bladeten en de Colorado-kevers vallen daar door van de planten in een re servoir, dat men ledigen kan, zoodra het gevuld is met kevers. Het toestel is uitgevonden door een landbouwer in de Vendée. Er werden in Frankrijk, blijkens de aankondiging, in één ha'fuur tot 7 K.G. Colorado-kevers ge vangen Maar dan moet men er daar toch ook dik in zitten. En al is ons klimaat niet zóó geschikt voor een massale voortteling, er bestaat toch alle reden ons uiterste best te blijven doen, dat het in Neder land nooit tot dergelijke toestan den komt Tot op heden valt het dit jaar met de verbreiding van den Co lorado-kever nogal meeer zijn in 1939 minder gevallen dan in 1938. Daarom: moed houden, overal oplettend toekijken en de voorschriften opvolgen dèt is het, wat we iederen aardappel teler thans nogmaals op het hart willen binden. AXEL, 18 Augustus 1939, Gisteren had alhier in Het Centrum, ten overstaan van de notarissen Verbist te Hontenisse en Fanoy te Axel, de verkooping plaats van het woon- en winkel huis aan de Wilhelminastraat, groot 1,50 Are, bewoond door dhr. A. Th. 't Gilde. Kooper werd de heer J.J. Wit kamp, te Kloetinge, voor de som van f 3000. Hedenavond zal de harmonie Concordia een bezoek brengen aan het Villapark te Sluiskil, om aldaar een concert te geven. Morgen wordt alhier het zgn. klein festival gehouden door iet bekende diiemanschap Axel« Hoek-Zaamslag' i w* U moet er in geen geval mee blijven loopen, maar een AKKERTJE nemen. Er bestaat geen samenstel ling die hoofdpijn of mi graine vlugger verdrijft! "AKKERTJES" zijn een vinding van den beken den apotheker Dumont en alleen echt in den het gemakkelijkst in te nemen ronden vorm met het "AKKER' -merk er op. Let U daarop vooral en I laat U toch geen waarde- looze namaak of ande- dere imitaties aanpraten. tegen psjnen, griep, koerts, kou. 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2