Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Kapitaaldienst {93527.17 93232.96 Batig saldo: f 294 21 b. de rekening van het Ge meentelijk Gasbedrijf, dienst 1938, sluitende Gewone dienst in ontvang op: f83644.51 in uitgaaf op Saldo Kapitaaldienst 83644.51 nihil f46628.12 40292 48 Batig slot: f 6335 64 c. de rekening van den Vleeschkeuringsdienst, dienst 1938, sluitende Gewone dienst in ontvang op: f 4741 15 in uitgaaf op 4741.15 Saldo Kapitaaldienst nihil f 1102 26 1102.26 nihil Zij merken hierbij op, dat van de gemeenterekening momentee' nog slechts de eindbedragen kun nen worden overgelegd en stellen voor deze rekeningen voor onder zoek te stellen in handen van de daartoe te benoemen commissie's. In de commissie voor onder zoek der gemeenterekening wor den benoemd de h.h. Van't Hoff, De Jonge en C. van Bendegem. Gemeentelijk Gasbedrijf en Vleeschkeuringsdienstde heeren Esselbrugge, Hamelink en Seghers 6 Opheffing der zekerheid, gesteld door den ontvanger der gemeente en door den boekhouder ran het g meentelijk gasbedrijf. In artikel XXIV der wet van 22-4—1937, S. 311, zijn ver vailen verklaard de artikelen 116, 117, 118 en 119 der Gemeentewet, regelende de zekerheidsstelling door den gemeente-ontvanger en is ingetrokken de Gemeente- Borgtochtenwet. Bij artikel XXXV1I1 dier wet werd de Gemeentewet voorts in dien zin gewijzigd, dat inplaats van de gestelde zekerheid, de Raad verplicht werd, de gemeente geiden te verzekeren tegen be nadeeling door plaatselijke amb tenaren enz. Aan deze verplichting is voor onze gemeente voldaan door de bij de „F. O. G." indertijd aan gegane verzekering der gemeente gelden, waaronder het geheele financieele apparaat der gemeente, van haar diensten en bedrijven, is begrepen. De meergenoemde wijzigings wet stelde ten aanzien van de opheffing der verplichting tot zekerheidsstelling door den ge meente-ontvanger regelen in het vooruitzicht. Deze regelen zijn vastgesteld bij K.B, van 4-1 1939. Indien op 21 Januari 1939 een regeling, als bedoeld in art. 170 der Gemeentewet van kracht is, vervalt de verplichting tot zeker heidsstelling met ingang van dien datum, mits de verzekering mede omvat nadeel, voortvloeiende uit het beheer van den gemeente ontvanger over het tijdvak, ge legen tusschen 31 December van het jaar, waarop de laatste door Ged. Staten vastgestelde rekening betrekking had en het tijdstip, waarop de verzekering van kracht werdvoor onze gemeente dus het tijdvak: 1 Januari 1938 tot en met 14 Juli 1938. Dit laatste is met de bij de „F. O. G." aangegane verzekering het geval, zoodat de verplichting tot zekerheidsstelling voor deze gemeente is vervallen. a. 1. In verband hiermede stellen B. en W. voor toestemming te verleenen tot het opheffen der door den ontvanger der gemeente, W. A den Boggende, ten be hoeve der gemeente gestelde ze kerheid, bestaande in borgstelling door de vereeniging van tot ze kerheidsstelling verplichte gem.- ambtenaren. 11. In verband met boven staande dienen in de instructie voor den ontvanger der gemeente, vastgesteld bij besluit van 12 November 1931, in artikel 11 de woorden„doch in ^lk geval het bedrag, waarmede het kasgeld de gestelde zekerheid overtreft" te worden vervangen door de woor den„doch in elk geval het be drag, waarmede het kasgeld het overeenkomstig artikel 170 der Gemeentewet verzekerde bedrag overtreft". b. Ter voldoening aan de ten aanzien van het beheer der ge meentelijke gasfabriek vastgestel de bepalingen, is ook door den boekhouder der gemeentelijke gasfabriek zekerheid gesteld. Waar ook diens beheer onder de aangegane verzekering is be grepen, kan tot opheffing ook van deze zekerheid worden overge gaan, nadat eerst in de betreffende verordening de bepalingen, waar op deze zekerheid steunt of die daarmede in verband staan, zijn ingetrokken. I. Daartoe dient van de Ver ordening overeenkomstig artike 114bis (thans artikel 122) der Gemeentewet voor de gemeente lijke gasfabriek, vastgesteld bi besluit van 13 Februari 1923, gewijzigd den 7den December 1926 en 12 November 1931, te vervallen artikel 5 en II. dienen in de Instructie voor den boekhouder der gemeentelijke gasfabriek, in artikel 4 de woor den „bedrag der zekerheid" te worden vervangen door de woor den„bedrag, vastgesteld in de verordening overeenkomstig arti kei 122 der Gemeentewet" en in hetzelfde artikel de woorden „de gestelde zekerheid" te worden vervangen door de woorden „het overeenkomstig artikel 170 der Gemeentewet verzekerde bedrag" III. Vervolgens kan door U toestemming worden verleend tot opheffing der door A. P. Ie Feber, boekhouder der gemeentelijke gasfabriek, ten behoeve der ge meente gestelde zekerheid, be staande in het recht van eerste hypotheek op het woonhuis met aanbehooren, erf en tuin te Axel aan de Prins Hendrikstraat. B. en W. stellen voor, te besluiten overeenkomstig het bovenstaande Dhr. VAN DE BILT vraagt of dit de gemeente ook nog iets kost. De VOORZ. zegt dat'dit be sluit de gemeente niets kost. Dhr. VAN DE BILT Neen, het besluit niet, maar het overige. De VOORZDe kosten daar van kunnen ongeveer f70 be- loopen. Dhr. VAN DE BILT zegt dat het dan nogal afloopt met de kosten. Z h s. wordt hierna overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Omvraag. Dhr. SEGHERS wijst op den slechten toestand van de straten als gevolg van het graafwerk voor de waterleiding. Op sommige plaatsen is de toestand bijzonder slecht. De VOORZ. zegt toe, dat er naar gekeken zal worden en waar noodig verbetering zal worden aangebracht. Dhr. HAMELINK uit een klacht, die hij vernomen heeft van een ijverigen werkman, over het be taalde loon bij werkzaamheden aan de waterleiding. Voor een volle week werken had deze man f 10,98 ontvangen, waar nog f 1 af moest voor fietsengeld en 50 cent contributie. Het uurloon kwam alzoo op 19s/a cent. Hij hoopt dat B. en W. hiertegen maatregelen zullen nemen, anders zal spr. zich genoodzaakt zien dit schandaal zelf wereldkundig te maken en aan de groote klok hangen. De VOORZ. zegt hiernaar een onderzoek te zullen instellen, maar dan zal dhr. Hamelink toch nadere gegevens moeten verstrek ken voor dit onderzoek. Dhr. 't GILDE zegt klachten te hebben vernomen van slagers over het ophalen van vuil uit de slagerijen, hetwelk zeer ongeregeld geschiedt. Hij vraagt of B en W. daar ook iets van bekend is. De VOORZ. antwoordt, dat ndertijd de ophaaldienst van de Gekro, die het vuil ophaalde bij de slagers, deze daar een minder gunstige ontvangst ten deel is gevallen. Er is nu dienaangaande een andere regeling getroffen, doch het resultaat er van is nog niet bekend. Spr. gelooft dat er een misverstand bestaat en zal er later op antwoorden. De zaak is nu loopende en het gaat er hoofdzakelijk over, dat de slagers er voor moeten betalen. Dhr. 't GILDE herinnert verder aan een onlangs opgemaakt pro ces-verbaal bij het spelen van een voetbalwedstrijd, elders in ons land. De kantonrechter is hierbij tot de conclusie gekomen dat zoo'n wedstrijd niet onder de vermakelijkheden valt. In dit ver band wijst spr. ook op de plaat selijke voetbalvereeniging, die de centen ook hard noodig heeft en jaarlijks een aanmerkelijk bedrag aan vermakelijkheidsbelasting moet betalen. Hij zou er voor zijn dat die bepaling ook hier geschrapt werd en dat voetbal wedstrijden van belasting vrijge steld werden. Spr. vindt het ook beter dat de rrtenschen een voet balwedstrijd bezoeken dan in de kroeg te zitten en we kunnen tenslotte toch ook niet iedereen dwingen om naar de kerk te gaan. De VOORZ. zegt dat het hem bekend is, doch dat de Hooge Raad nog geen uitspraak heeft gedaan. Hij wijst er echter op dat dit een beslissing is inzake toepassing van de Zondagswet en niet de gemeentewet. De zaak heeft echter de volle aandacht van B. en W. Dhr. C. VAN BENDEGEM wijst op den toestand van de Zeestraat en zou daar verbetering willen brengen. Er liggen nog zooveel keien, die daarvoor wel gebruikt kunnen worden. De VOORZ. zal hieraan de noodige aandacht schenken. Daar niemand verder het woord verlangt, wordt de zitting op de gebruikelijke wijze door den VOORZ. met dankgebed gesloten. I De bepalingen voor inachtne ming van stilte rondom het paleis Soestdijk zijn opgeheven. Prinses Armgard is gisteroch tend weer naar Duitschlaud ver trokken. Uit alles blijkt dus, dat de toestand van Prinses Juliana en haar jongste dochtertje niets te wenschen overlaat. Proeven met brninbrood voor oorlogstyd. Naar gemeld wordt, is de bak kerij-commissie van het Rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd bezig proeven te nemen met bruinbrood voor oor logstijd. Men onderzoekt, op welke wijze het brood het best gefabriceerd kan worden. De fabricage zal, naar het zich laat aanzien, moeilijker zijn dan met het witte brood het geval was, waarmee eemgen tijd geleden, zooals bekend, ook proeven zijn genomen. Slaagt de fabricageproef, dan zal op dezelfde schaal als met het wittebrood, een consumptie proef worden genomen met het bruine brood. Oud Minister Damme. De oud-minister van Sociale Zaken, dr. ir. M. H. Damme, heeft zijn werkzaamheden als directeur-generaal van den P.T.T.- dienst hervat. Tweede KLM -vlucht naar Zuid Afrika. Zooals reeds eerder werd mede gedeeld zal de K.L.M., bij vol doende deelneming, in het najaar wederom een bijzondere vlucht uitvoeren naar de Unie van Zuid- Afrika. Het ligt in de bedoeling de vlucht ditmaal min of meer het karakter te geven van een zakenreis, alhoewel er uiteraard voor toeristen ook plaats in het vliegtuig zal zijn. Het is echter gebleken, dat de tijd gunstig is voor een versteviging der com- mercieele banden tusschen Ne derland en de Unie. De maand, waarin de reis gemaakt zal wor den en de reisduur zijn dan ook zoo vastgesteld, dat voor zaken- ieden de gelegenheid wel zeer gunstig geworden is om van deze )ijzondere vlucht gebruik te ma ken naar Zuid-Afrika te gaan. De reisduur is teruggebracht tot 4 dagen. Bij de vlucht van de „Reiger" in December van het vorige jaar, welke zes dagen duurde, is namelijk gebleken, dat 4 dagen zeker voldoende is. Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op 27 October. Het verblijf in de Unie zal 4 weken duren. Op 29 November vangt de terugreis aan en op 2 December staat het ge zelschap weer op Schiphol. De vlucht zal worden uitge voerd met een Douglas DC-3 het typr, dat het vorige jaar bewezen heett zeer geschikt te zijn voor de Afrika route. Waarschijnlijk zal de „Reiger" hiervoor weer wor den uit,e.koren. Het vliegtuig staat ditmaa waarschijnlijk onder commando van gezagvoerder Blaak. Gezag voerder Brinkhuis gaat als 2de bestuurder mee. Er is plaats voor 11 passagiers. Een vierta boekte reeds voor deze vlucht AXEL, 15 Augustus 1939. De Zaterdag alhier gehouden speldjesdag ten bate van het T B C.-fonds „Draagt elkanders las ten" heeft f 103,91 opgebracht" Natuurlijk stemt dit fraaie re sultaat de commissie tot tevre denheid en dankbaarheid tegen over de vele gevers. De gulle stemming op het feestvierende Spui was mede oorzaak van dit fraaie resultaat. Tevergeefs hebben velen dezen morgen uitgezien naar de postbestelling van hun dagelijk sche correspondentie. Wegens averij aan de prov. boot, die midden op de Schelde langdurig oponthoud had, bereikte de eerste bestelling pas om on geveer 1 uur haar bestemming. Feest op Spul. Zaterdag hebben de bewoners van Spui, Magrette en Schapen bout op luisterrijke wijze feest gevierd ter herdenking van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. De buurten waren versierd met sparretjes, vlaggen en lam pions en zelfs zag men er enkele eerepoorten. 's Morgens hadden kinderspe len plaats, die reeds groote be langstelling trokken. Doch de meeste bezoekers kwamen in den namiddag, toen ook volksspelen en wedstrijden voor de grooteren gehouden werden, die de pret er danig in brachten. Vooral was dit het geval bij de gecostumeerde voetbalwedstrijd, die de koddig ste tafereelen opleverde. Tegen den avond werd het nog drukker en toen de harmonie Hosanna arriveerde, kreeg Spui het aanzien van groote stadsver keer. Met de muziek voorop trok na het invailen der duisternis een lichtstoet uit naar Magrette en vervolgens weer terug, waarna ook het andere gedeelte bezocht werd. Nadat de stoet ontbonden was, gaf Hosanna nog een concert. De jool en de pret namen zoo mogelijk nog toe en zoo heerschte er tot laat in den avond een drukte, zooals Spui die zeker nog niet heeft gekend. De bewoners van Spui en om geving hebben getoond, op waar lijk enthousiaste en waardige wijze feest te kunnen vieren. In de op Maandag 7 Aug. te Zaamslag gehouden zitting van den gemeenteraad kwam o.a. aan de orde een voorstel tot het voteeren van gelden voor inrich ting van de brandweer ten be hoeve van het blusschen met behulp van de waterleiding. Medegedeeld werd nog, dat ten aanzien van Spui met de gemeente Axel wordt onderhandeld om daar tot een gezamenlijke aanschaffing te geraken. Spoorloos verdwenen. Sinds Zaterdag wordt te Ter- neuzen vermist de 17 jarige kran tenbezorger J. Tholens. Het ver moeden bestaat dat de jongen te water is geraakt en verdronken, doch men neemt ook aan dat hij aan boord van een schip is ge gaan en daarmede vertrokken, temeer daar de jongen al meer malen te kennen had gegeven, dat hij gaarne zou gaan varen. In deze richting wordt dan ook het onderzoek voortgezet. De jongen had Zaterdagmorgen nog een gedeelte van zijn kranten be zorgd, waarna hij nog in gezel schap van een vriend is gezien, doch daarna heeft men niets meer van hem vernomen. Begrijpelijk is, dat de ouders in groote ongerustheid verkeeren. Vechtpartij aan boord. Aan boord van het te Terneuzen liggende Duitsche stoomschip „Thomas" heeft een ernstige vechtpartij plaats g^had. Een der opvarenden, een stoker, werd hierbij door twaalf anderen overmand, en zoo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij heeft een hersenschudding alsmede ver wondingen aan het hoofd be komen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een oude gele gabardine regen jas. Te bevragen Marechaussée- kazerne. Een polshorloge. Inlichtingen bij J. Oosting. Bonbons met loodacetaat. De vacantiekamer van de Gro- ningsche rechtbank behandelde met gesloten deuren de zaak te gen de 29jarige onderwijzeres H. B. uit Dalen, thans gedetineerd, wegens poging tot moord. Omstreeks half Mei heeft zij mej. F. Kooistra—Dinkela te Groningen een postpakketje ge zonden, inhoudende met lood acetaat bestrooide bonbons. Er was een briefje bij het geschenk, waarin de verzekering werd ge geven, dat mej. K., wanneer zij de chocolade had geproefd, nooit meer andere zou wenschen. Zoo wel mej. K. als haar echtgenoot hebben de bonbons geproefd. Omdat er een bittere smaak aan zat, spuwden zij de bonbons weer uit. Verdachte was indertijd te Wijhe, toen zij aldaar als onder wijzeres was, bij de familie K. in den kost geweest. Na een ruzie, welke een proces-verbaal tegen haar wegens mishandeling en huisvredebreuk tengevolge had, is zij bij haar weggegaan, maar ook nadat de familie K. naar Groningen was verhuisd, heeft zij het ecntpaar nog herhaaldelijk lastig gevallen. De eisch luidde vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en ter beschikkingstelling van de re geering. Een goede vangst. Toen de Arnemuider visscher L. Schroever Vrijdagochtend in het zg. Westgat ter hoogte van Burgh aan het garnalenvisschen was, kwam hij tot de ontdekking, dat er iets bijzonders in zijn net was terecht gekomen. Het liet zich moeilijk ophalen. Nadat dit tenslotte gelukt was, bleek een zware houten kist in het net te liggen. Aanvankelijk dacht de visscher erover de kist weer overboord te gooien, maar zijn knecht raadde hem aan eerst eens te zien wat er in zat. De kist werd stukgeslagen en men vond er 32 gave aarden voorwerpen in, voornamelijk schotels, kruikjes en kannen van Marokkaanschen of Spaanschen ooisprong. Nauwe lijks was de Arnemuider visscher in de haven van Veere terugge keerd, of als een loopend vuurtje verspreidde het nieuws van zi|n vangst zich door het stadje. Toe risten bekeken de vangst en bo den weldra tegen elkaar op. S. besloot echter de voorwerpen eerst eens door een deskundige te laten taxeeren. Volgens sommigen kun nen de voorwerpen afkomstig zijn van een van de twee schepen, die tijdens de Fransche revolutie n het Westgat zijn gezonken. Verdronken. In de haven langs den West- ïavendjjk onder de gemeente Goes is de aldaar wonende 9- arige jongen A. K. te water ge* raakt en verdronken,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2