Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. No. 36. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939. 55e Jaarg. Raadsverslag. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt .eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 8 Augustus 1939. Aanwezig de heeren A. P. Es- selbrugge, A. van 't Hoff, B. Se- ghers, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, J M. Oggel, F. Diele- man, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C. van Bendegem en P. de Jonge. Afwezig de heer P. J. van Bendegem. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeesterSecretaris de heer J. L J. Maris. Na de gebruikelijke opening met gebed, stelt de VOORZ. aan de orde de agenda. 1. Onderzoek geloofsbrieven en loting. Ingekomen zijn de geloofsbrie ven der nieuw-benoemde raads leden, behalve die van den heer J. Fanoy, in wiens plaats werd benoemd verklaard de heer C. Schieman, wiensgeloofsbrief mede is ingekomen. Ingevolge art. 7, le lid, van het Reglement van orde moeten, al vorens tot andere werkzaamheden wordt overgegaan, de geloofsbrie ven der nieuw-inkomende leden worden onderzocht. Hierbij merken B. en W. in de eerste plaats op, dat de benoem den B. Seghers en J. Dieleman, wegens den tusschen hen be- staanden graad van zwagerschap, niet gelijktijdig kunnen zitting r.emen. t Alvorens tot toelating van één hunner kan worden beslist, moet ingevolge artikel 24 der Gemeente wet het lot dengene aanwijzen, die kan worden toegelaten. Nadat van alle benoemden door de door den voorzitter aan te wijzen commissie de geloofs brieven zijn onderzocht en in orde bevonden, kunnen derhalve 11 leden worden toegelaten en voorts dengene, die door het lot daarna wordt aangewezen. B. en W. stellen den Raad voor dienovereenkomstig te han delen. De VOORZ. verzoekt hierna de h.h. van de Bilt, de Jonge en C. van Bendegem als leden der commissie van onderzoek te wil len optreden en schorst de open bare vergadering tijdens het on derzoek. Na heropening brengt de com missie bij monde van dhr. van de Bilt rapport uit en zegt de stukken in orde te hebben be vonden, behalve dan wat betreft de heeren Seghers en Dieleman, wegens bestaande graad van zwa gerschap. De VOORZ. zegt dat vervol gens geloot zal worden, wie van beide heeren in den nieuwen Raad zal zitting nemen en ver zoekt dhr. van de Bilt twee na men (Seghers en Dieleman) op een afzonderlijk briefje te schrij ven, met als getuigen de h h. de Jonge, C. van Bendegem en den Secretaris. Beide briefjes worden hierna in een bus gedaan, waarna de Voorz. tot trekking overgaat. Het lot beslist ten gunste van dhr. Seghers, die dus in den nieuwen Raad terugkeert. Z.h.s. wordt hierna besloten deze 12 leden toe te laten. 3. Notulen. Voorgesteld wordt de notulen van de vergadering van 20 Juni 1939 vast te stellen, zooals deze in aruk zijn verschenen, eventueel na wijziging. Hierbij wordt echter aan het oordeel van den Raad onderwor pen een aan B. en W. gericht schrijven van den heer J. Fanoy, betreffende een passage in deze notulen. De VOORZ. vraagt of iemand hieromtrent nog het woord wil. Na eenige discussie tusschen de h.h. 't Gilde, Fanoy en Hame link betreffende bedoelde passage, wordt z h.s. besloten de notulen ongewijzigd vast te stellen. Dhr. 't GILDE wenscht echter aangemerkt te worden als te hebben tegengestemd, daar hij van meening is dat ook de meer derheid van den Raad zijn ge sproken woorden niet mag ver anderden. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Het raadsbesluit van 17 Jan. 1939 tot wijziging der in structie van den 2den Keurings veearts, voorzien van bewijs van goedkeuring door Ged. Staten. b. Het raadsbesluit van 20 Juni 1939 tot wijziging der be grooting 1938 van den Vleesch- keuringsdienst, voorzien van be wijs van goedkeuring door Ged. Staten. c. Bericht van Ged. Staten betreffende afschaffing van de veemarkt in de gemeente 's Hee- renhoek. d. Proces-verbaal van de op 26 Juni 1939 gehouden opname van boeken en kas van den Ge meente-Ontvanger, waaruit blijkt, dat hetgeen in kas moest zijn, overeenstemt met de in kas be vonden waarden. e. I. Afschriften van de pro- cessen-verbaal der stembureaux, van het hoofdstembureau tot vast stelling der uitkomst, van het centraal stembureau tot het be kendmaken van den uitslag en van het besluit van het centraal stembureau tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing van de leden van den gemeenteraad. II. Bericht, dat dhr. J. Fanoy zijn benoeming tot lid van den raad niet aanneemt en afschrift van het besluit van den voorzitter van het hoofdstembureau, waarbij in diens plaats wordt benoemd verklaard dhr. C. Schieman. Deze stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. f. Een schrijven van de R.-K. Verpleging te Sluiskil, houdende toezending der begrooting voor 1940, waarin ook is verwerkt het subsidie van deze gemeente. g. De vereeniging „Ambachts- belang" te Axel zendt de rekening en verantwoording over 1938 en de begrooting voor 1940 van den cursus vakonderwijs, met verzoek om subsidie voor 194C. Besloten wordt deze stukken aan te houden tot de behandeling van de gemeentebegrooting 1940. h I. Een schrijven van den gemeente-opzichter, luidende als volgt Aan den Raad der gemeente Axel. Edelachtbare Heeren. In beleefd antwoord op Uw schrijven d.d. 20 Juni'39, waarbij mij bericht werd dat Uw college mij een gratificatie toestond van f 1000 voor mijn werkzaamheden bij den stadhuisbouw, deel ik U mede, zeer dankbaar te zijn voor dit bewijs van waardeering van de meerderheid van Uw college. Ik betreur echter de zeer on waardige wijze, waarop dit be sluit is bestreden, waartoe het mij DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. zij vergund in afzonderlijk schrij ven hierop terug te komen. De gemeente-opzichter, D. VAN DEN BERG. Dit schrijven luidt aldus: Axel, 31 Juli 1939. Aan den Raad der gemeente Axel. Edelachlbare Heeren. Naar aanleiding van de ver schillende onjuistheden, welke door leden van Uw college in de couranten werden gepubliceerd en elders ook voor zekere doel einden werden gebruikt, zij het mij vergund, deze hierbij aan een nadere beschouwing te onder werpen. Met voorbijgaan van enkele hatelijke opmerkingen, welke van allen grond ontbloot zijn, wil ik mij in hoofdzaak be palen tot de opsomming van de bedragen, welke men thans als „directie-onkosten" beschouwt en het bedrag dat men er tegenover stelt, indien het werk door een particulier architect zou zijn ge maakt. Zonder nu direct kwade trouw te willen veronderstellen, doet het toch, voor het minst genomen, zeer eigenaardig aan, dat men in het eerste geval een bedrag van ongeveer f 5000 wist te bereiken, en anderzijds dit bedrag tot f 1750 kon reduceeren. Voor dit laatste moest de bouwsom dan ook „ge fantaseerd" worden op f35000, terwijl iedere „insider" kan uit rekenen, dat dit bedrag (waarvoor ook procentsgewijze honorarium moet worden betaald) minstens f 10 000 hooger is. Mogelijk zou er ook wel een architect te vinden zijn geweest, die het werk voor 5 pet. zou hebben willen uitvoe ren, doch ook in het gewone dagelijksche leven neemt men gewoonlijk niet het goedkoopste, omdat het maar al te vaak blijkt, dat „goedkoop meestal duur koop-' is. In ons tegenwoordige gebouw is elk onderdeel tot het uiterste bekrompen, zonder dat een be krompen geheel is ontstaan. Geen fundeeringspaal en a.h.w. geen steen, geen balk en geen staaf betonijzer kan worden gemist, zonder de soliditeit te schaden. Uitgezonderd de raadzaal, zijn alle afmetingen van hoogte, opper vlakte, gangbreedte enz. tot de kleinst mogelijke teruggebracht. Met een minimum van materiaal is getracht naar een maximum comfort. Ongetwijfeld had een ander ook zoo ver kunnen komen, doch verder gaan dan thans ge schied is, zou onmogelijk zijn ge weest. Op dit punt kan men dus gerust zijnomdat het door mty gemaakt werd, is het gebouw op zichzelf niet te duur geworden. Herhaaldelijk hebben onderschei dene deskundige bezoekers hun verwondering er over uitgespro ken, dat voor een dergelijk bedrag zooveel tot stand kon worden gebracht. Wie daartoe in de gelegenheid mocht zijn, vergelijke maar eens andere raadhuizen. Nu de specificatie der onkosten, welke dus (in geval van een part. architect) niet voor rekening der gemeente zouden gekomen zijn. Men gaat dan blijkbaar van het standpunt uit, dat ik veel heb moeten reizen, alvorens bekwaam te zijn tot bouwen over te gaan. Voor studiereizen dan bracht ik bij de gemeente in rekening: 2 reizen naar de Utrechtsche Jaar beurs enz. tot een bedrag van f 32 20. Al mfyn overige persoon lijke studiereizen betaalde ik zelf en bleven tot heden buiten be- ADVERTENT1ÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. zwaar van de gemeentekas Ook de Raadhuis-commissie maakte een studiereis, welke door mij voorbereid was. Ten behoeve van de Schoonheidscommissie moesten diverse reizen worden gemaaktvoor het verkrijgen van de voorschreven steensoort moes ten 10 fabrieken worden bezocht voor de nieuwste secretarie-in stallatie (door den secretaris), meubilair enz. enz. werden in richtingen en fabrieken bezocht, enz. Voor al deze reizen te sa men, plus huur van auto's bij verschillende gelegenheden (o.a. bij de opening van het stadhuis) werd in totaal f330 betaald. Met inbegrip van advertentiekosten en kosten van een groot aantal ver gaderingen beliepen deze onkos ten f 373. Dit bedrag werd ook opgegeven in het prae-advies voor de raadsvergadering. Waarom dit nog eens met f 77 verhoogd werd en waarom dit ten mijnen laste moest worden gebracht, is een raadsel. In dit zelfde verband heeft men genoemd kosten voor maquette, foto's enz. Ook deze post is in strijd met de waarheid, aange zien, volgens het zooeven genoem de prae-advies, de kosten van de maquette verwerkt zijn in een andere (hierna te noemen) post, en de foto's toch nimmer door een of andere architect kosteloos zouden zijn verstrekt. De foto's, welke bij de gemeente in rekening zijn gebracht, zijn de volgendeDie welke gemaakt werden van de maquette, die van de groep bij de eerste steenleg ging, die van de oorkonde (van al deze werden exemplaren ver strekt aan de leden van den Raad, ambtenaren enz.), de foto's van de Axelsche boerenmeisjes, de interieurfoto's voor de gratis ver spreide gidsen (1000 stuks) en de foto's voor het dagboek. Het fototoestel, waarmede de meeste van deze foto's konden worden gemaakt, betaalde ikzelf ten bedrage van f 80. Behalve dat deze post dus schromelijk overdreven is, is het m.i. zeer onbillijk, deze uitgave voor te stellen als geheel voorkomend uit het feit, dat geen andere architect genomen is. Thans de post van f 1990 voor toezicht, adviezen enz. Volgens het prae-advies bovengenoemd, is in deze som opgenomen het ma- keu van de maquette. Aangezien deze zaak meer afhangt van den opdrachtgever dan van den ar chitect, kan deze gevoegelijk bui ten beschouwing blijven. Het is m.i. altijd een goed teeken, als de laatste tot het maken van een maquette aanspoort. Gebeurde dit steeds, dan zouden velen voor een desillusie gespaard blijven. De geschiedenis van het advies de Ranitz is aldus Zooals bekend is, kon het door mij gemaakte en thans uitgevoerde ontwerp niet de volle instemming verkrijgen van de Prov. Zeeuw- sche Schoonheidscommissie, wel ke als haar meening uitsprak, dat in een nieuw gebouw moest spre ken de geest en de stijl van dezen tijd. M.a.w, een modern gebouw. Daarom onthield zij zich van een d finitieve goed- of afkeuring. De raadhuiscommissie wilde het ge kozen ontwerp gaarne behouden, mits hieraan geen storende of verborgen fouten kleefden. Hiertoe wendde zij zich tot den ontwer per van ons uitbreidingsplan. Of schoon deze zich eerst uitgelaten had dat het een goed ontwerp was, kwam zijn bureau later met een geheel nieuw ontwerp, in den geest van de Rrov. Schoon heidscommissie. Dit plan werd door de comm. voor Raadhuis- bouw unaniem verworpen .Van dit advies kon niets worden over genomen. Niettemin bracht men hiervoor een bedrag van f304 in rekening, waarbij bovendien nog reiskosten kwamen. Verder doet men het voorkomen of ik (bij het nemen van een an dere architect) het dagelijksch toe zicht op dit werk had kunnen uitvoeren. Dit is absoluut on juist. Een dergelijk werk, waar aan 10 verschillende aannemers moesten werken, eischt zooveel teekeningen, besprekingen en ad ministratie, dat een opzichter geen uur gemist kan worden. Het is dan ook uitgesloten te achten, dat een architect van eenige re- pertatie, die ieder onderdeel se rieus behandeld wenscht te zien, genoegen zou nemen met een opzichter, die dagelijks meerdere malen en meerdere uren het werk moet verlaten voor tallooze an dere zaken uit eenige takken van dienst, die op zichzelf reeds een dagtaak geven. Moeilijkheden met aannemers, leveranciers, ar chitect en opdrachtgevers zijn hiervan een noodwendig gevolg en brengen uit den aard der zaak voor één of andere partij geldelijk nadeel mede. Gewoonlijk heb ben deze architecten hun vaste opzichters, zonder welke zij gee nerlei verantwoordelijkheid op zich nemen. Het spreekt van zelf, dat zij ook niet betaald kun nen worden met een salaris van een aankomend beginnend op zichter-teekenaar. Voor het stad huis werd hiervoor in totaal uit gegeven pl.m. f1100. Om aan de opgegeven f 1990 te komen, moet men behalve het hier reeds genoemde nog bijrekenende kosten van bureaubehoeften, zoo- als teekeningen, een paar honderd lichtdrukken, telefoonabonnement, gesprekkosten, porto's; vrachten, kolen en petroleum voor de kachels, electrisch licht (ook de stroom en de lampen, gebruikt zijnde door de aannemers bij het werk des avonds) enz. Is het recht om dit alles op mijn debetzijde te stellen Dezelfde vraag kan ook gesteld worden ten aanzien van het ver anderen van de Gentsche Vaart straat en de Markt, „omdat het stadhuis te laag zou staan". Hierbij kan worden opgemerkt, dat het stadhuis eerder hooger is gebouwd dan de bestekteekening aangeeft, dan lager. Van begin af is het doel geweest de grond lijn langs den voorgevel, welke vroeger bijna een meter afhelde, horizontaal te maken. Dit doel is vrijwel geheel be reikt en naar mijn meening is dit het aanzicht van het gebouw ten goede gekomen. Hiertoe was het echter noodig het maiktterrein aan de Oostzijde te verhoogen en aan de Westzijde belangrijk te verlagen. Men behoeft de over gang van de Markt naar de Gent sche Vaartstraat maar goed te bezien om tot de conclusie te komen dat geen andere goede oplossing mogelijk was. Zuiver met het waterpas gemeten wordt hier een goed loopende overgang naar het moeilijke marktterrein verkregen. Alleen aan den Oost kant is de oplossing nog niet ideaal, doch dit is naar wij hopen van tijdelijken aard. Thans rest nog alleen de pos AXELSC COURANT.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1