Bij de geboorte van Irene Emma Elisabeth, Nn. 35 DINSD4G 8 AUGUSTUS 1939. 55e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Prinses van Oranje=Nassau, Prinses van Lippe=Biesterfeld. Weer gaaf een juichkreet door hef land, Weer klinkt atom langs zee en strand Ons oud „Oranje Jjooen". 't Wilhelmus stijgt ats danklied op dot Sod, die vo in deezblijden stond Om 'f voorrecht witten loven. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Hoewel de spanning niet ten top werd gevoerd, als in de Januarimaand van het vorig jaar, de blijdschap van de Nederland- sche bevolking was er niet minder om bij het vernemen van de tijding, dat H. K. H. Prinses Juliana in den nacht van 4 op 5 Augustus om 5 min. over één het leven had geschonken aan een welgeschapen dochter. Wel was deze geboorte in tege istelling met die van Prinses Beatrix een verrassing. Nadat de bevolking van Baarn Vrijdagavond in alle stilte was ter ruste gegaan en nog aller minst zoo spoedig de groote ge beurtenis verwachtte, werd om negen minuten over één de kleine Prinses reeds geboren, wat direct een groote bedrijvigheid betee- kende, voor allen die zich ge roepen voelden de blijde mare te verspreiden en haastten de jour nalisten zich om alles in het werk te stellen teneinde het groote nieuws nog in de ochtendbladen te kunnen publiceeren. Over het geheele land, over geheel Europa, ja over de geheele wereld was al spoedig bekend, dat opnieuw een groot geluk aan ons Vorsten huis en daarmede ook aan het geheele Nederlandsche Volk, dat in lief en leed steeds zoo nauw met dat Vorstenhuis is verbonden, was ten deel gevallen. Een nieuwe telg aan den alouden Oranjestam, de tweede dochter van Prinses Juliana en Prins Bernhard had het levenslicht aanschouwd. Moeder en kind maakten het uitstekend Te half twee werd op het postkantoor te Soestdijk de eerste telegrammenserie aangeboden, welke 't prinselijk paar deed ver zenden, om kennis te geven van de geboorte van Hun dochter. Onder deze telegrammen waren er aan den Koning en de Koningin van Engeland, de Duitsche re geering, den President der Fran- sche republiek, den Koning der Belgen, Prins Aschwin en Graaf en Gravin Athlone. Om 7 uur in den morgen dreunden in Baarn en verschil lende garnizoensplaatsen, de 51 saluutschoten. Vier achtereen volgende malen werd nu reeds de geboorte van een koningskind aangekondigd met dit aantal kanpnsclioten en het is bijna honderd jaar geleden, sedert 4 Sept. 1840 dat de geboorte van Prins Willem,Nicolaas, Alexander, Frederik, Karei, Hendrik zoon van Koning Willem 111 met 101 schoten werd aan den volke bekend ge maakt. En mochten velen mis schien de stille hoop hebben ge koesterd, dat ook ditmaal op de zelfde wijze de geboorte van een troonopvolger zou worden gecon stateerd, wij zullen er ons Prin sesje niet minder om liefhebben. Prinses Beatrix heeft nu een zusje, een toekomstig speelkame raadje, met wie zij samen onder de goede zorgen van het Prinselijk Paar en de liefde en bescherming van Haar Koninklijke Groot moeder, naar wij hopen, een ge notvolle en zorgelooze jeugd zal beleven. Het tweede prinsesje is evenals haar andere zusje een flinke baby te oordeelen naar haar gewicht van 3,87 K.G. Willen wij hopen dat Prinses Beatrix in werkelijk heid geluk en Prinses Irene Emma Elisabeth ons den zoo vurig ge- wenschten vrede zal brengen. Terwijl Nederland nog rustig sliep zond de Phohi PCJ wereld- zender te Hilversum als eenig radiostation ter wereld het heuglijk nieuws in zeven talen de wereld in. Dank zij den grooten zendca- paciteiten van de draaibare an tenne, werd het nieuws gelijk tijdig vernomen in Noord-, Zuid en Centraal Amerika. De luisteraars in Curasao, die voor bedtijd nog even luisterden naar de dansmuziek uit het moe derland, hoorden na klokgebeier en klassieke muziek plotseling de stem van den Phohi-omroeper, Edward Startz, die hun achter eenvolgens in Nederlandsch, Spaansch, Portugeesch, Fransch, Duitsch en Engelsch het A N.P.- telegram voorlas. Indië ontving de tijding van de blijde gebeurtenis, in tegenstelling met het moederland, bij klaar lichten dag omstreeks acht uur in den morgenstond, zoo meldt Aneta uit Batavia. De schooljeugd was rustig naar school gegaan en ver toefde daar reeds ruim een uur en personeel van de kantoren maakte zich op om naar de be nedenstad te rijden en de werk zaamheden aan te vangen. Het was wonderlijk hoe snel de tijding overal verspreid was, dank zij den omroep per radio en het geloei der sirenen. Overal verschenen vlaggen en in de scholen zongen de kinderen na tionale liederen. De eerste, die het bericht ont ving, was de gouverneur-generaal. Hij verzond onmiddellijk de vol gende telegrammen met geluk- wenschen naar het moederland. „H. M. Koningin Den Haag. Uwe Majesteit moge mij ver oorloven om mede namens de ingezetenen van Nederlandsch- Indië uiting te geven aan de ge voelens van groote vreugde en dankbaarheid, waarmede het be richt, dat H. K. H. prinses Juliana is bevallen van een prinses, hier te lande is vernomen. Bij de aanbieding van zeer eerbiedige gelukwenschen, moge ik mij tot tolk maken van aller innige bede voor het welzijn van moeder en kind. Starkenborgh". „H. K. H. prinses Juliana, Z. K. H. prins Bernhard Soestdijk. Mede namens de bevolking van deze gewesten moge ik uiting geven aan de gevoelens van groote vreugde en dankbaarheid, waarmede het bericht van de ge boorte van een prinses hier te lande is ontvangen en aller eer biedige gelukwenschen en innige bede voor het welzijn van moeder en kind vertolken. Starkenborgh". Spoedig brandden op het Ko ningsplein de saluutschoten van de daar opgestelde batterijen los. Voor deze gebeurtenis bestond groote belangstelling van de zijde van het publiek. De straten van Batavia waren onmiddellijk na het bekend worden van de blijde tijding druk bevolkt en de werk dag nam dadelijk het karakter aan van een feestdag. De Chineesche wijk in de benedenstad was in een opmerkelijk korten tijd in een volledige vlaggenzee herschapen. Ook de Volksraad zond tele grammen met gelukwenschen aan H. M. de Koningin en aan het prinselijk gezin. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, mr. J. R. H. van Schalk, heeft het volgende schrijven aan H. M. de Koningin gezonden Mevrouw, De verblijdende mededeeling, welke ten verzoeke van Uwe Ma jesteit aan de Tweede Kamer der Staten Generaal werd gedaan, heeft de Kamermet groote vreugde vervuld. Dankbaar voor den zegen, welke opnieuw aan Uw dochter en haren gemaal werd geschon ken, deelt de Kamer eerbiedig in de gevoelens van Uwe Majesteit en van het Prinselijk Gezin. Het verheugt haar, te weten, dat het volk in zijn aanhankelijk heid aan Orahje zich hoog ge dragen voelt door het geluk, dat over 't Koninklijk Huis kwam. God behoede de nieuwe telg uit Uwer Majesteits geslacht". De geboorte van een prinses is officieel afgekondigd in een bui tengewone Nederlandsche Staats courant, waaraan evenals het vorige jaar een feestelijk aanzien is gegeven. De inhoud is als volgt Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden is hedenmorgen door Gods goed heid bevallen van eene dochter. Daarna volgt het bulletin van de geneesheeren dr. J. de Groot en dr. C. L. de Jongh. In verband met de blijde ge beurtenis aan het hof te Soesdijk heeft koning Leopold telegrammen van gelukwensch doen toekomen aan Koningin Wilhelmina, aan prinses Juliana en aan prins Bern hard. Voorts heeft de vorst een bloemstuk aan H. K. H. Prinses Juliana toegestuurd. De heer Pierlot, minister-pre sident en minister van Buiten- landsche Zaken van België, heeft den gezant van België te 's Gra venhage, baron Herry, opgedragen, aan de Koninklijke familie en aan de Nederlandsche regeering de gelukwensten van de Belgische regeering en van het Belgische volk met de blijde gebeurtenis aan het hof te Soestdijk over te brengen. "V De bewoners van Huize Doorn hebbtnhetberlcht van de geboorte van een prinses met groote vreug de ontvangen. Direct na het vernemen van het heuglijk nieuws hebben de ex-keizer en zijn ge malin telegrafische gelukwenschen verzonden aan het Prinselijk Paar en aan H. M. de Koningin. D.j adjudant van den ex keizer, majoor von Ilseman, heeft Zater dagmiddag namens het keizerlijke paar een groot bloemstuk op het paleis Soestdijk bezorgd- Dit bloemstuk was versierd met witte linten, die een groote W. en een H. met kroon dragen. Rijkskanselier Hitler, die tele grafisch door prins Bernhard met de geboorte eener prinses van Oranje in kennis was gesteld, heeft zoowel H. M. de Koningin als prinses Juliana en prins Bern hard telegrafisch zijn gelukwen schen aangeboden. V De keizer en de keizerin van Japan hebben het Nederlandsche hof een telegrafische gelukwensch gezonden naar aanleiding van de blijde gebeurtenis te Soestdijk. De waarnemend burgemeester van Brussel, de heer Coelst, heeft een telegram met gelukwenschen aan Koningin Wilhelmina gezon den. Druk telegraafrerkeer met Soestdfjk. Een enorme stroom van tele grammen is gisteren weer te Soestdijk ontvangen. Zoodra de namen van de jonge prinses door de bulletins der bladen en de radio werden uitgedragen, be reikte het aantal een toppunt. Het telegraafverkeertusschen het rijks telegraafkantoor te Amsterdam, waar ook de voor Nederland be stemde buitenlandsche telegram men grootendeels aankomen, en het kantoor te Soestdijk was zoo intensief geworden, dat het on mogelijk was alle telegrammen tijdig over te brengen. Teneinde de vertraging tot een minimum terug te brengen, moest de directeur van het telegraaf kantoor te Amsterdam er toe overgaan, de telegrammen bij stapels tegelijk door een bestetier per motoifiets je laten bezorgen,. AXELSCHE cou

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1