Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. nabij de Spaansch— Portugeesche grens. Tijdens deze feestelijk heid, waaraan werd deelgenomen door boeren van beide kanten van de grens en door Spaansche carabineros, ontstond om een on bekende reden een vechtpartij. Er werden schoten gelost. Ónder de Portugeezen vielen een doode en drie gewonden. Een Spaan sche carabinero werd doodelijk gewond. Hitler wensclit Mussolini geluk Hitier heeft aan Mussolini, die Zaterdag jarig was, een telegram met gelukwensch gezonden. Ik denk, zoo zegt de führer in het teleram o.a., vandaag met dank baarheid aan het Duitsch-Italiaan- sche verdrag van vriendschap en bondgenootschap van Mei, waar door onze beide volken tot een onverbreekbare lotsverbondenheid zijn aaneengesloten, die haar kracht in de waarborging van de levensrechten onzer volken, als mede in de handhaving van den vrede zal bewijzen. Naar Reuter uil Weenen meldt, heeft de Duitsche overheid een einde gemaakt aan het recht om wapens te dragen, dat in de 18e eeuw door keizerin Maria Theresia aan de Tiroolsche boe ren was verleend. België. Zondag is te Luik in tegen woordigheid van Z. M. den Ko ning, Koningin Elisabeth, Prinses Josephine, de beide prinsjes, de hertogin van Vendöme (zuster van Koning Albert) en haar dochter gravin de Chaponnay op het schiereiland van Monsin het prachtige monument onthuld ter herdenking aan Koning Albert, onder vorens regeering het nu bijna voltooide Albertkanaal werd ontworpen. Als vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin was aanwezig de Commissaris der Koningin in Limburg, Mr. Van Sonsbeek, die uit naam van H. M. een prachtig bloemstuk neerlegde bij het monument, komende uit de broeikassen van het koninklijk paleis te Den Haag. De geestdrift, die de Koninklijke familie ten deel viel was enorm. De Koning en de Koningin-Moeder drukten honderden handen. De sterfdag van Dollfuss. De sterfdag van Dollfuss is door de bevolking van Weenen herdacht op een wijze, zooals de nationaal-socialistische autoritei ten die zeker niet wenschten. Van een officieëlen „feestdag" is geen sprake geweest. In alle kerken van Weenen werden H.H. Missen opgedragen. De kerken waren stampvol. Reeds den dag vóór den sterfdag trokken dui zenden langs het graf van Doll fuss. Het graf was onder bloe men bedolven. De meeste be zoekers gingen ook naar het graf van mevr. Herma von Schusch- nigg, de zoo jammerlijk veronge lukte echtgenoote van den voor- maligen bondskanselier. Op den sterfdag van Dollfuss werd door de nat.-soc. autoritei ten in de vestibule van de school, vanwaar de moordenaars van Dollfuss uittrokken om hun daad te volvoeren, een marmeren ge denkplaat onthuld om de moor denaars te huldigen. Deze plaat is des nachts door onbekenden onder een dikke laag menie ge legd. Des anderen daags is de plaat weggenomen. De a.s. blflde gebeurtenis. Dr. J. de Groot, de geneesheer van Prinses Juliana, is dezer dagen naar Baarn vertrokken, waar hij zijn intrek heeft genomen in het Badhotel. Reeds zijn de noodige maat regelen getroffen om zoo spoedig mogelijk het heuglijke nieuws van de geboorte van een prinsje of een prinsesje bekend te kunnen maken. Prinses Armgard is gisteravond ten paleize Soestdijk aangekomen. De toestand van Prinses Juliana is uitstekend. Zij maakt nog da gelijks wandelingen met Prinses Beatrix in den tuin van het paleis. Ontheffing winkelsluitingswet. De minister van oeconomische zaken heeft in veiband met de viering van de te verwachten ge- booite van een Prins of Prinses, burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dar. niet voorwaardelijke ont heffing van de winkelsluitingswet te verleenen ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daarop volgenden werkdag. Werkloozen wilden niet graag dienen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Ontwerpen van wet in zakehet onder de wapenen blijven van dienstplichtigen, is het volgende ontleend Ook de Minister van Defensie betreurt, dat slechts een betrek kelijk gering aantal werkloozen (pl.m. 2800) zich vrijwillig heeft aangemeld. Zijn verwachtingen in dit opzicht zijn inderdaad niet verwezenlijkt. Aan wederinvoering van het remplafantenstelsel, dat afkoop toelaat van den vaderlandschen plicht tot verdediging des lands, wenscht de regeering haar mede werking niet te verleenen. In verband met het feit, dat de regeering reeds spoedig na de buitengewone oproeping van 11 April j.l. een regeling trof voor het verleenen van verloven is het aantal aanvragen om verlof, dat bij het Departement van Defensie in korten tijd werd ontvangen, zeer groot geweest. Niettegen staande de betrokken afdeeling van het departement van Defensie aanzienlijk werd uitgebreid, kostte het verwerken der aanvragenlan- geren tijd dan de minister had verwacht. Daarom heeft hij ten einde in dringende gevallen terstond te kunnen voorzien den troepencommandanten vrij heid gegeven om aan 10 pet. der dienstplichtigen verlof te verlee nen. Einde Juli is dit percentage in het bijzonder ten bate van den land- en tuinbouw en van kleine zelfstandigen tot 20 pet. uitgebreid. Bij de vervanging werden in belangrijke mate moeilijkheden ondervonden, doordat van de werklooze dienstplichtigen, die aanvankelijk door de burgemees ters waren opgegeven, er tot einde Juni toe reeds 25 pet. moest worden afgevoerd, aangezien veelal nadat een- en ander maal uit de ontvangen lijsten een vervanger was gezocht, die de plaats van den te vervangen dienst plichtigen kon innemen mede- deeling werd ontvangen dat zij niet meer werkloos waren. De Kabinetscrisis. Nadat het Kabinet-Colijn zijn ontslag had ingediend en dr. Colijn rapport had uitgebracht aan H.M. de Koningin, heeft H.M. Vrijdag avond te 8 uur op den Ruigen- hoek ontvangen den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, mr. J. R. H. van Schaik. Verder heeft H. M. ontvangen den voorzitter der Eerste Kamer en den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, ter raadple ging inzake de kabinetscrisis. Gisteren is H. M. de Koningin begonnen met consultatie der zes fractieleiders. De besprekingen zullen heden worden voortgezet. Gisteren zijn in audiëntie op den Ruigenhoek ontvangen Dr. L N. Deckers, voorzitter der R. K., ir. J. W. Albarda, voorzitter der sociaal-democratische en J. Schou ten, voorzitter der anti-revolutio naire Tweede Kamer-fractie. De Katholieke Eerste Kamer fractie is in spoedvergadering bijeen geweest. Aanwijzing van een kabinets formateur is niet te verwachten vóór morgen. De invoer van groenten en fruit in België. De directie van den landbouw deelt mede, van het Belgische ministerie van landbouw telefo nisch bericht te hebben ontvangen dat met ingang van heden de invoer van alle soorten groenten en fruit in België slechts mogelijk zal zijn op vertoon van een in voervergunning. Deze invoervergunningen zul len voor de niet-gecontingen- teerde artikelen door de daartoe bevoegde Belgische instantie op aanvraag worden afgegeven aan in België gevestigde firma's zon der beperking ten aanzien van de in totaal in te voeren hoeveel heden. Om misverstand te voorkomen wordt opgemerkt dat voor sla, andijvie, komkommers, augurken, tomaten, peën en aardbeien (voor welke artikelen contingentcringen bestaan, waarvan Nederland het beheer heeft en waarvoor door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale contingenteeringscer- tificaten worden afgegeven) in den bestaanden toestand niets ver andert. AXEL, 1 Augustus 1939. Zaterdagavond gaf de Chr. har monie Hosanna alhier een concert op de kiosk op het Marktplein. De belangstelling was grooter dan bij het eerste zomeravondconcert van Concordia irf dit seizoen. Het mooie zomerweer lokte nu echter ook meer tot een verblijf op de Markt, maar dit in aanmer king genomen, had men toch heel wat meer muziekliefhebbers mo gen verwachten. De jeugd was weer het sterkst vertegenwoordigd en die komt helaas nie£. steeds om van de muziek te genieten. Al te veel luidruchtigheid komt dan wel eens voor en dat is hin derlijk voor de menschen, die komen om de muziek te beluis teren. Gelukkig is hierin al veel verbetering gekomen, doch „stil" kan men het toch bij momenten niet noemen. De poppontentoonsteiliog. Deze door V. V. V. te organi- seeren tentoonstelling, welke eind Augustus aanvangt, belooft schit terend te worden. Een kleine 200 inzendingen van poppen in nationale en internationale klee derdrachten zullen worden ten toongesteld. Geen land in Europa of het zal vertegenwoordigd zijn. De inzendingen van H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prin ses Beatrix zullen een eereplaats innemen. Op 31 Aug en 1 Sept. zullen prachtige viorstellingen worden gegeven met marionetten. De middagvoorstellingen zullen uitsluitend voor kinderen zijn en zal worden opgevoerdhetsprookje De Ganzenprinses in 3 bedrijven, met kort voor- en naspel. De avondvoorstellingen voor de groo- ten, met opvoering van Prinses Meieen, groot marionettenspel in 5 bedrijven. In de middagvoor stellingen zullen de kinderen ook de gouden koets kunnen bewon deren. Zooals bekend zal een gedeelte van de opbrengst zoowel van tentoonstelling als voorstellingen worden afgedragen aan Het Groene Kruis (voor de onderafd. t. b. c. besttijding). Dit komt dus ten goede aan alle gezindten. Voor het examen Duitsch L.O. slaagde onze vroegere stad genoot de heer A. Baas, thans onderwijzer aan de Chr. School te Hoogeveen. Op de alphabetische voor dracht voor onderwijzeres aan de openbare school nr. 1 te Ierseke zijn geplaatst de damesC. Francke te Wilhelminadorp, M. H. Minderhoud te Axel en A. J. v. d. Velde te Dreischor. Examen vakbekwaamheid als slager. Bij het op Woei sdag j.l. te Utrecht afgenomen examen vak bekwaamheid als slager (diploma Centrale Vleesch- en Veehandel) behaalden van de 11 candidaten van den cursus te Terneuzen 10 het diploma. De geslaagden zijn A. B. J. de Block te Sas van GentA. Baart te Kloosterzande (Groenendijk)P. A. Coenen te Rustwat bij HulstA. D. van den Eeckhout te Terneuzen; P. H. Geelhoedt te Zaamslag; A. van Kerkvoort te TerneuzenC. W. Lust te Hulst; J. Marsilje te Ter neuzen P. M. van Meenen te Axel en A, de Smit te Hulst. Geslaagd voor het Mercu- rius-diploma (boekhouden en han- delsrekenen) mej. Josée van Puy- velde te Terneuzen. Voor diploma boekhouden (Mercurius), slaagde mej. J. de Kramer, aldaar. Bij Kor. Besl. van 27 Juli is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Terneuzen, mej. A. E. van Genderen en is tijdelijk benoemd tot ieeraar aan de school B. van der Laan. Vrijdag kwam de Raad van St. Jansteen in openbare verga dering bijeen. O m. werd een raadscommissie benoemd voor het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. Na het onderzoek rapporteerde deze commissie, dat van zes van de elf gekozen raadsleden de ge loofsbrieven niet in orde waren bevonden en zij stelde voor deze leden niet toe te laten. Aldus werd door den Raad, die niet voltallig was, besloten. Naar wij vernemen, was de commissie van opvatting, dat de niet-goed bevonden raadsleden voor hun verkiezing den kiezers zekere toezeggingen hebben ge daan en dat zij door het schen ken van bier de kiezers hebben beïnvloed. Voorloopig zal de Raad in zijn oude samenstelling gehandhaafd blijven. Daarmee is deze kwestie uiteraard niet opgelost. De niet- toegelaten raadsleden hebben reeds beroep aangeteekend tegen de beslissing. Als bijzonderheid zij gemeld, dat alle raadsleden te St. jansteen, ook de geweigerde, tot de r.-k. Staatspartij behooren. Middb. Crt. Vrijdagavond j.l. kwam uit de richting Axel een der vracht auto's van Van Gend Loos de Axelsche brug te Terneuzen op rijden. Van de andere zijde na derde een vrouw met een kindje achter op de fiets. Hoewel de vrachtauto voldoende ruimte liet, schijnt het dat de vrouw, die een „doortrapper" bereed, met den trapper tegen het verhoogde voet pad van de brug is gekomen, waardoor zij in aanraking kwam met het achterste gedeelte van den vrachtauto. Vermoedelijk met inwendige kneuzingen moest zij in het zie kenhuis worden opgenomen. Haar toestand is bevredigend. Het achterop zittende kindje kwam er met enkele schrammen af. Zondag zijn te Hulst de herdenkingsfeesten ter eere van St. Willibrordus aangevangen. Onder groote belangstelling be woog zich des middags een schit terende stoet door de oude veste. Het openluchtspel, dat des avonds zou worden opgevoerd, moest na het eerste bedrijf tot veler teleurstelling worden ge staakt, door het opkomen van een onweersbui. Verbiedende belangstelling voor onze provincie. Mede dank zij de bemoeiingen van den Vlaamschen Toeristen bond, valt er den laatsten tijd een toenemende belangstelling der Vlaamsche toeristen voor onze provincie waar te nemen. Zoo zullen op 15 Augustus (het feest van „Half Oogst") ver schillende uitstapjes naar Zeeland plaats vinden. Naar we vernamen staat o m. op het programma een tocht van Gent naar Goes, waaraan 500 personen zullen deelnemen. Van Gent zal gevaren worden met een der booten van den pro vincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, de „Luctor et Emergo", naar Hoedekenskerke, vanwaar het gezelschap per tram naar Goes zal reizen. Verder zal vermoedelijk een reis georgani seerd worden van Antwerpen naar Vlissingen, terwijl ook plan nen in voorbereiding zijn om met een der zeebooten van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" te Vlissingen, een tweedaagsche tocht Gent—Londen te organisee- ren. Verder worden nog andere plannen uitgewerkt voor een be zoek aan onze provincie, Al met al is het een verheu gend feit, dat de provincie Zee land, welke op het gebied van natuurschoon den toeristen heel veel te bieden heeft, ook in België in het teeken der belang stelling staat. M'dh. Crt. Politierechter te Middelburg. Zitting van 28 Juli 1939. A. R., 50 jcontroleur bij de R.V.S., te Terneuzen, had zich te verantwoorden terzake dat hij op of omstreeks 21 April 1939 te Terneuzen aan den Inspecteur der directe belastingen aldaar opzet telijk een valsche schuldbekente nis als bewijsstuk eener geldlee- ning heeft overgelegd. Uitspraak1 maand gevange nisstraf en f 50 boete of 25 dagen hechtenis. L. J. C. G-, 48 jbierbottelaar, te Sas van Gent, had zich op 6 Mei 1939 te Sas van Gent schul dig gemaakt aan mishandeling van C. Gerardi, door haar op zettelijk met een stoel op het hoofd te slaan. Uitspraakf 20 boete of 10 dagen hechtenis. P. F. d. K,, 47 j arbeider te Vogelwaarde, heeft in den nacht van 4 op 5 Juni 1.1. te Ossenisse, gemeente Vogelwaarde, C. J. de Bruijn mishandeld, door dezen te slaan of te duwen. Uitspraakf 10 boete of 5 dagen hechtenis. W. d. G., 29 j., werkman te Hoek, vertoefde op 20 Juni 1.1. wederrechtelijk in de vestibule van het gemeentehuis, en wilde die localiteit na gedane vorde ringen door den burgemeester der gemeente Hoek, niet verlaten, waarop hij met geweld uit het gemeentehuis moest worden ver wijderd. Verder maakte de G. zich schuldig aan wederspannig- heid, toen de veldwachter hem op last van den burgemeester het gebouw uitzette. Uitspraak: 2 weken voorwaar delijk en f 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. Th. P., 24 j., werkman te Sas van Gent, heeft op 15 Juni 1.1. te Sas van Gent zijn echtge noote J. S. Scheele mishandeld, voor welk feit hij zich thans had te verantwoorden. Uitspraak: f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Faillissementen. Het faillissement van Adriaan van den Berge, koopman in olie en vetten, wonende te Axel, is geëindigd wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst. Curator: Mr. G. Tichelman, advocaat te Terneuzen. Uitlevering. Zaterdag j.l. is door de Bel gische regeering aan de Neder landsche regeering uitgeleverd zekere B. C. J monteur te Bres- kens, die onlangs te Gent werd aangehouden als verdacht van verduistering. De man is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Onweer. Tijdens het hevige onweder en de zware slagregens, welke zich Zondagavond over het groot ste deel van ons land hebben ontlast, zjjn de inwoners van Woensel tegen middernacht op geschrikt door een noodweer, gepaard gaande met een zwaren storm, welke gedurende eenige seconden tot een cycloon werd. Daken van buizen werden af gerukt, eikeboomen werden ont worteld en de electrische lei dingen werden gestoord. Het mag dan ook een wonder worden genoemd, dat het aantal gewon den niet meer dan zeven bedroeg, van wie alleen een 30 jarige vrouw min of meer ernstig werd getroffen door een vallend stuk muur. Het feit, dat velen in de getroffen wijk nog niet thuis waren van de kermis in Eind hoven, speelt daarbjj een groote rol. Te Ambt Vollenhove heefteen «waar onweer gewoed, dat ge-

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2