HERBERT STANLEY Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 33. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De jaarljjbsche Yzerbcdnvaart. De jaarlijksche Vlaamsche bede vaart naar de graven aan den Yzer zal, Zondag 19 Augustus, voor de twintigste maal, te Diks- muide, aan den vo^t van den Heldentoren, worden gehouden. Zij zal aanvangen met een „missa brevis", gecelebreerd in deYzer- vlakte, op het voormalige slag veld en verder geheel opgevat zijn als een .hulde aan allen die voor Vlaanderen hebben geleden". Tijdens de plechtigheid welke, naar de inrichters verwachten, evenals de vorige jaren, door ruim honderdduizend Vlamingen, w.o. verscheidene tienduizenden frontveteranen, zal worden bijge woond, spreken de algemeene secretaris van het Verbond van Vlaamsche oud-strijders, K. de Feyter, prof. dr. Frgns Daels, voorzitter van het Bedevaartcomité e.a. de massa toe, worden Vlaam sche liederen, het oude Wilhelmus en ,De Vlaamsche Leeuw" ge zongen en heeft een optocht van Vlaamsche oud-strijdersvaandels plaats. Het Bedevaartcomité als mede deputaties van oud-strijders uit de landtn der Entente zullen bloemen leggen aan den voet van den Heldentoren. Duitsche radio-expositie. In tegenwoordigheid van ver tegenwoordigers van regeering, leger en partij heeft minister Goebbels Vrijdag te Berlijn de zestiende Duitsche radio- en tele visietentoonstelling geopend. In zijn openingsrede zeide de minis ter o.a.„De Duitsche radio-om roep is geworden tot de spreek buis van het Duitsche volk, en daardoor tot een krachtig verde diger van het Duitsche prestige en aanzien bij alle volken der aarde. „De Duitsche radio", zoo ging de minister voort, .heeft niet alleen in het verleden groote verdiensten gehad bij de één wording van het Duitsche volk, doch heeft bovendien een brug geslagen naar de Duitschers in het buitenland". FEUILLETON door H. Knibbs 46) Drie uur later ontving Stanley het antwoord op zijn verzonden telegram. Sein hoe zaak afgeloopen, dan aal ik twee en vijftig procent van Maddox' landbouwschattingen er in steken. Nou, de oude heer wil geen kleinigheid 1 Twee en vijftig procent 1 Dat wil zeggen, dat iemand van over de grens als directeur zal worden aangesteld. Dan hebben Bertram en Hawley zich ook niet ongerust te ma ken. Die verdienen dan aan hun con tract toch wel genoeg. Vooruit dan staar I Het telegram met de onderteekening van een der grootste spoorwegmag naten van geheel Amerika, Hugii Stan ley, maakte beslist mdtuk op Botram en Hawley. Ze stemden er in toe om aan Stanley Sr. te schrijven en hem de bevestiging te zenden van hun be reidwilligheid, om hem te garandeeren, dat ze in staat zonden zijn, de be- noodigde concessie van de Canadee- sche regeering te verkrijgen tot het aanleggen van de spoorlijn. Terloops werd Maddox gepoist of hg bereid was op te treden ais hoofdingenieur, vooi geval de spoorign aangelegd zou wotden. Madoox dankte de firma voor die opdracht ca verklaarde dat hg het Minister Goebbels richtte ver volgens een groet tot de Duit schers over de geheele wereld, een groet van het Duitsche Rijk, maar bovenal van zijn leider. In een tijd, aldus de minister, waarin de strijd om de Duitsche levensrechten met groote heftig heid is ontbrand, staat dit volk aaneengesloten om zijn leider ge schaard. Iedere poging om de natie van hem te scheiden, kan reeds bij voorbaat doelloos wor den genoemd. Het is de taak van de radio dergelijke pogingen reeds van den aanvang af te pareeren en te niet te doen. De radio moet pal staan tegen de leugen en daarbij is zij naast de pers het scherpste gees telijke wapen bij den strijd om het bestaan van het Duitsche volk. Hitler spreekt 27 Augustus te Tannenberg Op 27 Aug. 25ste verjaardag van Hindenburg's groote over winning op de Russen zal Hitier te Tannenberg spreken. Met speciale treinen en met vrachtauto's zullen de oudge dienden uit den oorlog, ten getale van 125 000, er heen tijgen. Onder hen zullen zich velen be vinden, die den slag zelf hebben meegemaakt, maar ook de Hitler- Jugend zal niet ontbreken. In groote groepen per fiets en op eigen gelegenheid zullen zij naar Tannenberg komen. Om deze jeugdige bezoekers te herbergen is een uitgestrekt tentenkamp voor 10.000 jongens ingericht. Voor 2000 eeregasten der re geering zullen verder zitplaatsen op een speciaal gebouwde tribune worden ingericht. Ëen nieuwe torpedoboot. Uit Londen wordt aan de „Figaro" gemeld, dat te Sou thampton met succes proeven zijn genomen met in Frankrijk ge bouwde torpedobooten van een nieuw type, welke 20 meter lang zijn en een snelheid hebben van 90 K.M. Dit vaartuig, waarvan de bemanning uit twee officieren bouwen van den weg wilde onderne men op voorwaarde, dat hij het recht zou hebben zelf zijn eersten assistent te kiezen. Daar stemde de fima ln toe, met de bemerking, dat hun toe stemming toch stechts voorloopig kon zijn, omdat de mogelijkheid bestond, dat Hugh S anley zelf een ander als zoodanig zou willen aanstellen. Maddex en Stanley verlieten daarop het kantoor, keerden naar hun hotel terug en gingen eten, waarna Stanley voorstelde dat ze dien avond naar het Ice Palas zouden gaan. Maddox begon te lachen. Hoor eens hier, Bert, zei hij. JIj schijnt te vergeten dat ik bijna oud genoeg ben om je vader te zijn Qa jij er maar heen en ga er in den to- bogan en op de ijsbaan en wat je verder uitvoeren wilt, maar bel mij in 's hemelsnaam niet tegen midder nacht op, met het verzoek, er eens even heen te gaan, om te overleggen, hoeveel we eruit konden slaan, als we het gebouw aan een of andere Ameri- kaansche trust zouden verkoopen. Ik ga naar bed I Nou, lief kind, wel te rusten dan, zei Stanley grinnekend. Blijf niet laat op hoor, om op me te zitten wachten 1 Ja, ik zal daar op loo'n nacht merrie als jfi bent zitten wachten. Ga nou gauw op zij en vei sper den hee- ien doorgang niet. Hm!... Zeg, herinner jij je nog die Rose Marie van Bon Cceur? Ja, vrij goed zelfs I Nou, die heb ik vandaag op straat gezien met haar vader. Voor de eerste maal in Montreal.,,., outl Ik za! baar vanavond vragen of ze een ritje in den toboggan met me maken en vier matrozen bestaat, zou schepen van iedere tonnage kun nen aanvallen en bijzonder doel treffend zijn tegen duikbooten. Spanje. Omtrent de economische om standigheden van Spanje heeft de minister van Industrie, Suances, een verklaring aan de pers afge legd. Hij begon met te zeggen, dat het terugzenden van het Spaansche goud, dat door de republikeinen in Frankrijk gede poneerd was, in Spanje groote voldoening heeft verwekt. De minister verwacht, dat daar door de Fransch-Spaansche be trekkingen verbeterd zullen wor den. bovendien kan Spanje thans in het buitenland de aankoopen doen, waaraan zijn industrie zoo dringend behoefte heeft. Spanje, vervolgde de minister, importeert op het oogenblik slechts een vijfde van hetgeen het voor den burgeroorlog in voerde. Deze daling is logisch, wij hebben geen deviezen. Onze handelsverdragen zijn afgeloopen, men kan zeggen, dat zeker 50 van die verdragen niet meer be staan. Het dooreenloopen van de politieke en handelsbelangen heeft de Spaansche regeeririg verplicht beperkende maatregelen te ne men, die op het eerste gezicht schadelijk schenen voor het va derland, maar die in werkelijk heid een natuurlijke verdediging beoogden. Spanje spreekt thans een nieuwe taal met de wereld. Het kan niet toestaan, dat men, voorwendende het handelsvoor delen te verleenen, voorwaarden stelt. Spanje is meester over zijn eigen lot en zal zich niet buigen voor hen, die voordeel willen trekken van zijn armoede, om zich door chantage te verrijken. De tijd der kolonisatie is voorbij. Het uiteindelijke doel van Spanje's economische politiek is autarkie. De minister wilde niet ontkenner dat er moeilijkheden bestaan, het geen echter niet weerhoudt, dat hij optimistisch is ten aanzien van de a.s. economische vooruit zichten. Wanneer twee millioen mannen drie jaar achtereen vechten, aldus de minister, zouden de meeste landen geruïneerd zijn, voor Spanje geldt dat niet. Bevriende landen hebben ons hulp gezonden, wij hebben een crediet van een half millioen pd. st. in Nederland kunnen plaatsen en wij kunnen weet vol vertrou wen de toekomst te gemoet zien. De oogsten zijn schitterend ge weest, vooral van aardappelen, rijst en erwten. Galicië zorgt voor voldoende vleesch, Santander voor melkproducten en de zee voor visch, daar wij inmiddels weer de beschikking hebben ge kregen over 500 treilers, die de rooden mee naar Frankrijk had den genomen. Tot zoover de minister. United Press meldt nog. dat voor de mannen van 18 tot 50 jaar de arbeidsdienst thans bij decreet ingesteld is. Deze dienst moet persoonlijk verricht worden, of afgekocht worden tegen een be drag, in verhouding tot het in komen. De dienst bestaat uit het uitvoeren van openbare werken voor gemeente en provincie. Hinderlgke nieuwsgierigheid. De hertog van Windsor, die met de hertogin zijn vacantie aan de Middellandsche Zee door brengt, is uitermate verontwaar digd en wanneer men de klachten hoort, die hij bij den perfect van de Alpes Maritimes ingediend heeft, dan is die boosheid alles zins verklaarbaar. Want het komt er op neer, dat de vacantie van den ex-koning danig bedorven wordt door de ordinaire nieuws gierigheid van andere badgasten, die den hertog als een soort be zienswaardigheid beschouwen. Wat is het geval Zooals overal elders bevinden zich ook langs het strand van Nice vele pleizierbooten, die den badgasten voor enkele francs een tocht over zee bieden. De eigenaars van deze scheepjes hebben nu iets gevonden, dat de belangstelling voor deze uitstapjes aanmerkelijk doet toenemen, ondanks den hoo- wil. Had jou zoo graag mee gehad als chaperon I O, nou snap ik je pas I Ik jou chaperonneeren Dank je harteiqkl zei Maddex grinnekend en opeens, alsof hij er terloops aan dacht, voegde hq er pq Zeg Bert, herinner jq je dien Franschman nog, daar boven ergens in het Noorden eea sekeren Jean du Bois? Ja, ?rq goed zelfs I In ordeDenk nog eens aan hem HOOFDSTUK XXII. Dat de Interest van de obligaties, waarop het geld. voor den bouw van een spoorweg noodig, wordt geleend, terstond begint te loopen, zoodra die obligaties uitgegeven zqn, is een fac tor, die meermalen over het hoofd wordt gezien door de pioniers, die een nieuwe landstreek voor hel ver keer toegankeiqk willen maken. Maar Stanley Sr., Maddox en nog eenige statige en doodnuchtere leden van het besiuur der nieuwe onderne ming verloren dat feit geen oogenblik uit het oog. En in die omstandigheid vond de premie, uitgeloofd voor den Ingenieur en het werkvolk, die samen het langste stuk ïqn van het Noorden uit, zouden leggen, haar oorsaak. Mad dox had de leiding van het geheele werk, maar hq verkoos liever van het zuideifike eindpunt af te beginneh. Een kundige, ervaren ingenieur uit het Westen had de leiding van het noordeiqke deel der werkzaamheden. En daar de uitgeloofde premie een groot bedrag vormde en zou verdeeld worden In evenredigheid van ieders loan, older «lit medewerkenden, werd er gearbeid met vuur en volharding, die alie records van spoorwegbouw in Canada overtrof. Zoo ging een jaar voorbq, waarin het noordel(ke en zuideiqke deel der ïqn elkaar steeds meer en meer na derden en er slechts weinig verschil was tusschen de lengten der aange legde banen. Op het noordeiqke deel had men minder moeliqkheden te ef fenen wegens de mindere heuvelach- tigheid van het terrein, maar lag men weer verder van de beschaafde wereld af en was de moeiiqkheid van den aanvoer van aiies wat noodig was. des te grooter. Daartegenover had men op het zuideiqker deel meer moeliqkheden van on. ff :n terrein en grootere hel lingen. En bij dat uitgraven en door steken van heuvels kwam de bqna ongelooflqke verrassing, die zich voor deed, toen de reusachtige stoomploe gen en graafmachines den klelachtigen heuvelrug bq Skyline begonnen uit te te hollen. Stanley, die geen verstand had van het eigeniqke ingenieurswerk, was aangesteld om voor den aankoop van materialen te zorgen. Zqn werk riep hem van het eene eind van de Ïqn naar het andere. En heel, maar dan ook heel toevallig, gelukte het hem zqn grapje, dat hq indertqd tegen Maddix had uitgespeeld, tot ernstige werkeiqkheid te maken. Hq had Mad dox vo»rspeld, dat hq nog eens mu- lionair zou worden, maar Maddox was die voorspeiling in de drukte van het dageiqksche werk alweer vergeten. Dit toch legde zoozeer op alie krach ten van den ingenieur beslag dal hq geen tqd had om op zqn gemak te zitten droomen, overhield of ooltbou» den zen, voordat de laatste klinket gen prijs dien zij vragen. Voor frs. 60 brengen zij hun klanten per boot naar het Chateau de ia Croë, dat bewoond wordt door den hertog en de hertogin van Windsor en zij lokken de passa giers met de reclame, dat men, al varende,het hertogelijk paar in badpak kan zien. Deze boottochtjes trekken thans veel liefhebbers en liefhebsters die, gewapend met verrekijkers, den ex koning en zijn gemalin begluren, wanneer zij in de uit gestrekte tuinen wandelen, of bij het zonnebaden, of bij het ver schalken der visschen op de rot sen aan den zeekant. Deze „belangstelling" vergalt uiteraard het vacantiegenoegen van den hertog; vandaar, dat hij bij den perfect geprotesteerd heeft tegen deze toeristische onbeschei denheid. Helaas valt er niet veel aan te doen, want de zee is nu eenmaal voor iedereen en er be staat geen enkel middel om de eigenaars der plezierbootjes te dwingen om ergens anders het anker te laten vallen, waar geen beroemdheden baden. De hertog zal dus öf de nare nieuwsgierig heid voor lief moeten nemen of zich een rustiger verblijfplaats, dieper het binnenland in, moeten verschaffen. Aan de Azuren kust beleeft men inmiddels weinig genoegen van de houding der belangstellenden. Men moet het namelijk aanzien, hoe de Windsors zich uit het mondaine leven teruggetrokken hebben en geen uitnoodigingen voor galadiners meer hebben aangenomen. Andere Engelschen hebben deze boycot overgenomen. Zij logeeren niet langer in de groote, luxueuse hotels, maar vergenoegen zich met een eenvoudig houten op trekje aan zee. Grensgevecht. Een incident, waarbij Portu- geesche en Spaansche boeren tegenover elkaar kwamen te staan, heeft zich voorgedaan ter gele genheid van een bal te Vilarinho in de provincie Praz oz Montes, door een paar witgehandschoende han den zou zqn vastgeklonken, een rede- votring zou zqn afgestoken en een of andere groot-kapitalist de held van den dag zou zqn geweest bq de opening der ïqn. S anley kwam op den werktrein in S ynne aan. Maddtx, die boven aan den hollen weg, waardoor de rails gelegd waren, stond, wuifde hem toe. Toen de trein stilhield, k!on S anley tegen den kleiwand op en schudde zqn vriend de hand. Die kerel uit het westen geeft Je handen vol werk, zei hq, naar het noorden wqzend. Ze werken daar als paarden. Maddex knikte. Maar heeft ook niet met dit soort moeiiqkheden te worstelen, zei hq, op de bqna ondoordringbare laag vette en «lugge klei wqzend. Wacht maar eens, tot we dasr doorheen zqn, dan zul je eens zien, hoe vliegensvlug we opschieten. Waar denk je met de ïqn uit het noorden samen ie treffen vroeg Stanley. B3 „S ^psteen". Ben je je eigen station eu toekomstige stad dan ver geten Nee, dat niet 1 Verleden week heb is Taggert nog gezien. Wat een boffert ben je toch I En heb je miss Marion ook gesoroken Nou nog al sens I Zeg, Mad dox Een oogenbllkjp, Bert, Hé daar, Smith, begin nou mtt je mannen aan bet andere eind I We hoeven Immers geen tunnel aan te leggen I fWerdt vervolgd.) AXELSCHE m COURANT.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1