Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Buitenland. Arrond. Rechtbank, Middelburg. De rechtbank heeft den 44- jarfgen schilder te Vlissingen we gens ontucht met zijn minderjarige kinderen tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden ver oordeeld. Twee broertjes verdronken. Woensdagavond liepen twee jongetjes van 2 en 4 jaar, uit het gezin Mossel te Slochteren, in gezelschap van hun grootmoeder te spelen langs het Slochterdiep. Zij geraakten op een gegeven oogenblik te water. Het duurde een kwartier voordat toegescho ten hulp het oudste kind op het droge had gebracht. Dr. Kok uit Slochteren kon de levens geesten niet meer opwekken. Het jongste kind is een uur later levenloos opgehaald. Dinsdagmiddag is aan het strand te Scheveningen, ter hoogte van den vuurtoren, de 14 jarige knaap J. V. uit Putten (Geldbij bet zwemmen in zee verdronken. Bob Scholte naar België. De refreinzanger Bob Scholte, die na 1 September niet meer verbonden zal zyn aan de A.V.R Obegint op dien datum een tournée door België, waar hy, dank zy de radio, een groote populariteit geniet. Ha twee maanden optreden in het Ant- werpscbe theater Hippodrome zal hy zijn tournée door België aanvangen. Kampeerders gearresteerd. De ryks- en gemeentepolitie te Zype (N. H. hebben Woens dagnacht nabij St. Maartenszee 2 kampeerders gearresteerd, te gen wie ernstige vermoedens van diefstal bestonden. Na een streng verhoor bekenden beiden, dat zy in verschillende dorpen in den omtrek inderdaad diefstallen hadden gepleegd. Zoo hadden zy o.a. 13 jassen, een kampeer- tent, twee motorrijwielen en een flets zonder toestemming van de eigenaren meegenomen. Toen Woensdagmorgen om half 5 de politie kwam, was één van de beide dieven pas sinds een uur van een roottocht naar Bergen terug, vanwaar hy een flets nad meegenomen. De gearresteer den zijn jongelingen van onge veer 20 jaar. Jan P. Strjjbos vermist. Men verkeert op het oogenblik in ongerustheid over het lot van den bekenden natuuronderzoeker Jan P. Sirijbos, die sedert eenigen tyd op Spitsbergen vertoeft. De heer Sn ij bos is alleen met een kano er op uitgetrokken en vau dezen tocht niet teruggekeerd. Meu vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Het is natuurljjk ook mogelyk dat hij verdwaald is. Zyn metgezel op dezen tocht is de 17-jarige J. Mees uit Rot terdam, die, naar het „Alg. Hdbl." meldt, zyn vader heelt getele grafeerd, dat de heer Strijbos vermist werd. Nader wordt gemeld, dat Me vrouw Strybos een telegram van haar echtgenoot heeft ontvangen, waarin deze haar mededeelt, dat hy weer behouden op zyn uit gangspunt is teruggekeerd Het telegram was verzonden uit My Aalesund op Spitsbergen. Ontploffing te Utrecht. Dinsdagmiddag is op het ter rein van het fort Vossegat achter de Kromhoutkazerne der genie troepen te Utrecht een blik ge vuld met buskruit ontploft, waar- by twee omstanders werden ge dood en een gewond. Eenige burgerwerklieden in dienst van de genie waren bezig met het verplaatsen van bussen ontplofbare stof onder toezicht van een sergeant-majoor der genie. Plotseling is daarby een der bussen tot ontploffing geko men. De gevolgen ervan waren vreeaelyk. Twee werklieden, de 18-jarige v. d. P. en de ongeveer 30-jange M., beiden wonende te Utrecht, werden doodelyk ge troffen. Zy werden sog ernstig verminkt, dat zy onmiddellijk dood moeten zyn geweest. Van den sergeant majoor, die by de werkzaamheden toezicht had, geraakten de kleeren in brand. Hy vluchtte weg, doch met groote tegenwoordigheid van geest hebben aDdere werklieden de brandende kleeren gebluscbt. Hy bleek brandwonden te heb ben opgeloopen aan gezicht en armen en is kort daarna naar het hospitaal vervoerd. Vader redt zijn kind. Dinsdagavond geraakte te Sneek het 5-jarig zoontje van den heer Bakker, dat met een vriendje aan het visschen was in de Leeuwarder trekvaart. Op het hulpgeroep van het kind schoten vele omwonenden toe. Hieronder bevond zich ook de vader, die zich onmiddellijk te water begaf, gevolgd door enkele anderen, onder wie een tante. Gezamenlijk dook men her haaldelijk naar het ventje, doch zonder succes. Toevallig trapte de vader op het jongetje, dat reeds bewusteloos gewonen was. Politie en leden van de E H.B 0.- brigade trachtten door toepassing van kunstmatige ademhaling en zuurstofapparaten het slacht offertje weer by bewustzijn te brengen, hetgeen ten slotte ge lukte. In de Eerste Jan Steenstraat te Amsterdam, is Dinsdagavond een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een jongetje van vier jaar werd gedood en zijn vriendje een zesjarige knaap, met zware inwendige kneuzingen moest worden opgenomen. De kinderen speelden in de buurt van hun woning. Een vrachtauto stopte in de straat. De jongens klommen achter op de auto, doch de chauffeur, die dit merkte, waarschuwde hen van zyn auto te gaan. Even later hy dacht, dat zy aan zyn bevel gehoor hadden ge geven, zette hy zyn auto achteruit. De jongens vielen door den schok op straat en kwamen onder de achterwielen van het zware voertuig terecht. De jong ste knaap was onmiddellijk dood. Zijn ernstig gewond vriendje werd in het Wilbelminagastbuis opgenomen. De chauffeur, die zeer onder den indruk van het ongeluk was is door de politie, die spoedig ter plaatse was, geboord. Hem zou geen schuld treffen. Op het Galgewater ter hoogte van de spoorbrug by de Vink by Leiden is Woensdag avond een roeibootje overvareD, waarbij twee jongens zijn ver dronken. Een troepje misdienaars uit Utrecht maakten een reisje onder leiding van den 30 jarigen kape laan Middelkoop. Vier jongens waren met den kapelaan aan het spelevaren in een roeibootje toen onder de spoorbrug uit een groenteschuit uit Katwijk nader de, welke het bootje heeft aan gevaren. Het bootje sloeg om en de inzittenden geraakten te water. De kapelaan en de 13 jarige Ch. van Galen konden door den schipper en een knecht van de schuit worden gered Een andere jongen wist zich zwemmend te redden, doch twee jongens, de 11-jarige W. en de 13-jarige J. verdwenen in de diepte en zijn verdronken. Beloonde ijver. Voor den aanvang der in Mei en Juni van dit jaar gehouden examens ter verkrijging van het middenstandsdiploma, algemeene handelskennis, is bekend ge maakt, dat de minister van oeco- nomische zaken besloten had een zilveren medaille uit te loven aan hem of haar die het beste examen zou aflQggen. By ge lijkheid van cijfers zou deze medaille worden toegekend aan de(n)gene, die onder de moeilijk ste omstandigheden zou hebben gestudeerd. Na zorgvuldige schif ting onder de duizenden geslaag den is gebleken, dat deze onder scheiding moet worden toege kend aan E J. van Dijk, geboren 7 Augustus 1909, wonende ta Schouwersijl ia Groningen. Deze candidaat, een werklooze bakkersknecht, komt voort uit een behoeftig gezin met tien kinderen Hy heeft de lagere school niet geheel kunnen door- loopen, want op zyn twaalfde jaar reeds moest hy het zijneer toe bijdragen om in de behoeften van het groote veedrijversgezin te voorzien. In zijn zestiende levensjaar stond zyn vader hem toe een vak te leeren en de jongen k os dat van bakker. Hij bleef in dit bedryf werkzaam tot hy iD April van dit jaar buiten betrekking geraakte. Na de lagere school heeft hij geen ander onderwijs meer ge noten dan dat, noodig voor het thans behaalde diploma Voor het bezoeken van den cursus mo^st hij telkens 28 km per rywiel afleggen. Aangezien zijn vak hem niet toestond op de werkdagen te studeeren, besteedde hij daaraan den Zaterdagavond en den ge- heelen Zondag. Hy behoorde tot de ijverigste leerlingen en bleek over een goed verstand te be schikken. Van Dijk heeft zijn lessen zelf moeten bekostigen uit zijn week loon. Do man, die zich niet liet ringelooren. Een 33-jarige bewoner van een eerste étage in de Nieuwe Kerk straat te Rotterdam wilde Zater dagavond de stad in gaan, waar tegen zijn vrouw bezwaren had. Jy gaat niet op stap, betoogde zij met klem, maar hij hield halsstarrig volik ga. In de spiegel kijkend, viel het hem op, dat hy zich toch eerst wel eens mocht opfrisscheD, voor by de deur uit ging en daarom begat hij zich, zeggende „en toch ga ik er op uit" naar de keuken. Nauwelyks had bij het gezicht onder de kraan gestoken of de vrouw riep „en tóah blijf jy thuis" en meteen trok zy de keukendeur toe en draaide den sleutel. Opgefrischt, maar op gesloten, zat nu de man, die op stap wou. Maar niet ontmoedigd, integendeel vastberaden zich niet te laten ringelooren schoof by het keukenraam open en keek naar buiten, waar de straat lokte, want deze keuken op de eerste étage ligt aan de straat zijde. Niet over de trap, dan maar door de lucht, dacht hy, waarbij wellicht door elkaar gehaalde herinneringen aan de helden Van Speyk en Jan van Schaffelaar hem parten speelden. By sproDg, en hoewel hy hog vry goed op de beenen terecht kwam, war- n toch zyn enkels niet tegen den stoot na een Bprong van eenige meters bestand. Hy moest op straat blyven liggeD, een dokter kwam er by, de GG.D. werd geroepen en daarna heeft by den avond inderdaad buitenshuis doorgebracht. En het zal no» wel een poosje duren voor zi.n enkels in het ziekenhuis zyu hersteld en by de trap van zyn woning kan oploopen. In de gemeente Damme, aan het Kanaal Sluis Brugge, is by het openen der kermis een 42- jarige vrouw van den draaimolen gevallen en wel op den 14-jarigen J. Rotsaert, die zwaar gewond werd en vrijwel onmiddellijk daarna overleed. Het bergland ontsluiert een geheim. In het vorige najaar is een passagiersvliegtuig van de Deut sche Lufthansa „ergens" in het Zwitsersche bergland veronge lukt. Het vliegtuig wasalslyn- vliegtuig in den gewonen dienst met 13 passagiers aan boord van Milaan naar Frankfort vertrok ken en is nimmer op zyn be stemming aangekomen. Men heeft er nimmer meer iets van gehoord. Toen alle nasporingen vruchteloos bleken te zyn, heeft de Deutsche Lufthansa een hooge premie gesteld op het vinden van de wrakstukken van het vliegtuig want men had intusschen aan genomen dat het vliegtuig ver ongelukt moest zyn. Meer dan een half jaar heeft bet Zwitsersche bergland z{jn rampzalig geheim weten te ba» waren, ondanks het feit, dat tal- ryke berggidsen, aangelokt door de premie, ijverige nasporiügen hebben gedaan. Vorige week is evenwel de plaats van het verongelukte vliegtuig gevonden en wel b\j den stellen bergwand van den Piz Cungalo bij Promontogno in het Zdiden van het Zwitsersche kanton Graubunden. Soldaten van de Zwitsersche grenswacht ontdekten by een klimpartij olie vlekken op den bergwand. Wel dra won de meening veld, dat het vliegtuig tegen dezen berg wand te pletter moest zyn ge vlogen. Het zoeken werd uit gestrekt tot op den zich beneden dezen bergwand bevindende gletsjer. Daar heeft men onge veer 30 wrakstukken van het vliegtuig als stukken metaal, buizen, hout enz aangetroffen, welke door een technicus van de Lufthansa als afkomstig van het vermiste vliegtuig zijn her kend. Noch van den vitegtuig- romp, noch van de inzittenden werd iets gevonden, maar men neemt aan dat menscben en ma chine onder het gletsjer ijs, dat zich op 2000 meter hoogte be vindt zijn bedolven. Onder deze omstandigheden zal het niet mo gelijk zyn om de lijken van de verongelukte passagiers te bergen. Uit het vinden van de wrak stukken kan worden geconclu deerd, dat het vliegtuig na de botsing tegen den bergwand on geveer 800 meter omlaag is ge vallen en zich daarna in den gletsjer heelt vastgezet. In den winter is het wrak met ijs en sneeuw bedekt geworden. Deze zomer evenwel beeft men enkele verspreide wrakstukken, welke boven de sneeuw uitstaken, kun nen ontdekken. Het is niet on waarschijnlijk, dat in den na zomer, althans tegen het intreden van den winter, de nasporingen op de rampspoedige plek, welke zeer moeilijk is te bereiken, zul len worden voortgezet. Het weer In het buitenland. Hoewel bet Dinsdag in Enge land veel warmer was dan Maan dag, en de temperatuur 11 graden steeg, viel er 's morgens in de districten Cnatham en Rochester zooveel sneeuw, dat de grond met een witte laag bedekt werd, voordat de zon in staat was deze te doen smelten. Het was een grappig gezicht de menschen in de zomersche zon te zien wan delen, t6rwyl de sneeuwvlokken nog op hun kleeren lagen. Een hevige storm, gepaard gaande met een zwaren regenval, beeft boven de kuststreek van België gewoed. De pleziervaar tuigen konden de haven van Brugge niet verlaten. In de stad werden vele straten overstroomd, in sommige huizen stond het water 40 cm boog, zoodat de hulp van de brandweer moest worden ingeroepen, die het water wegpompte. Geheel Zuid Polen is door een hevig noodweer geteisterd De bliksem is geslagen in een schuur, waarin boeren een schuilplaats hadden gezocht. Drie hunner waren op slag dood en verschei dene andere werden gewond. In verschillende districten is deoogst door den hagel volkomen ver nield. In de staten New York, New Yersey en Pensylvania woeden nonderden boschbranden als ge volg van de droogte, die zoo erg is als sedert generaties niet is voorgekomen. De boeren vree zen, dat de droogteperiode te zamen met de vreeselijke hitte het totale verlies van vele pro ducten ten gevolge zal hebben. De toestand is nog verergerd door het tekort aan water. Dui zenden menschen slapen op het strand en op de daken, teneinde verkoeling te zoeken. Een noodweer van zeld zame hevigheid heeft gewoed boven Weymouth (Dorsethire). Tijdens het onweer heeft een zee beving de haven geteisterd en een groot aantal jachtjes van de ankers losgeslagen en als stroo- balmen door elkander op bel strand geworpen. Het AN.P. seint ons uit Am sterdam Het Kabinet-Colijn heeft heden ontslag verzocht. H. M. de Ko ningin heeft het verzoek in over weging genomen en den Ministers verzocht zich inmiddels te blijven belasten met de afwikkeling der loopende zaken. Aanslag dor Iersche terroristen. In het bagage-depot van het station Kings Cross te Londen is Woensdagmiddag een tijdbom in een in bewaring gegeven koffer met groote kracht ontploft. De gevolgen waren verschrikkelijk. Van het personeel van het depot, vijf mannen, werden er drie met zeer ernstige hoofd- en vieesch- wonden opgenomen door de po litie, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was. De ravage onder de in depot gegeven stukken was van dien aard, dat nagenoeg geen stuk op zijn piaats is gebleven. Vele kleine handkoffers werden ver nield, maar grootere stukken wer den met kracht door ruiten en vensters gedrukt en op straat geslingerd. Hier werden tien voorbijgangers door vliegende voorwerpen getroffen en een heer, die juist uit zijn auto stapte om een koffer aan te geren werden de kleeren van het lijf gescheurd. Ten slotte zijn nog twee lieden* gewond, die op het afgeven van bagage stonden te wachten. De treinenloop heeft geen vertraging ondervonden. De schade beloopt eenige duizenden ponden. Het station heeft op zijn grond vesten getrild, een dichte wolk van donkeren rook bereikte een hoogte van meer dan dertig me ter. Het bagagedepot werd to taal vernield. Daar bevonden zich vier man personeel en twee pas sagiers; voorts stonden er vier menschen op den drempel of vlak bij de deur. De verschrikte om standers, die toen kwamen aan snellen, zagen een verbluffend tooneel. Dooi den rook heen aanschouwden zij een ware ruïne en een der gewonden kwam aan- loopen met een opgestoken arm, waar het bloed langs liep. Men bood dadelijk eerste hulp, waarna de ernstig gewonden naar de ziekenhuizen werden gebracht. Een der slachtoffers, de heer Donald Campbell die juist met zijn echtgenoote uit Edinburgh was aangekomen om hun vacantie in het zuiden door te brengen is overleder; hem waren beide bee nen afgerukt. Mevrouw Camp bell is naar het St. Pancras zie kenhuis gebracht, waar haar ver wondingen niet ernstig bleken. Men denkt uiteraard weer te doen te hebben met een aanslag van de Iersche terroristen. De heer Campbell is dan de tweede Engelschman, die door hun actie het leven verloren heeft. Vijf verdachte lieden zijn naar een politiebureau geleid. In alle stationsgarderobes is onmiddellijk een ondtrzoek ingesteld naar de pakketten en koffers, terwijl in alle districten een razzia onder leden van het Iersche republi- keinsche leger werd gehouden. Gisterochtend in de vroegte hebben de Iersche terroristen Ook wier drie aanslagen gepleegd te Liverpool. Een ontploffing ver nielde de brug over het kanaal van Leeds naar Liverpool te Maghull, waardoor de vaart vol komen is gtstremd. De tweede ontploffing richtte groote ver woesting aan in het postkantoor te Mount Pleasant nabij Liverpool, waarvan de gevel geheel werd vernield. De derde ontploffing geschiedde in een brievenbus in de nabijheid van het postkantoor. Naar aanleiding van de aan slagen te Londen zijn tientallen menschen ondervraagd, doch tot dusver zijn geen arrestaties ver richt. Alle Londensche bruggen, alsmede de spoorwegstations en de gebouwen der openbare dien» sten Btaan onder speciale politie-» bewaking, n aszaX*

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3