g0ende fjgflame Binnenland. Bij het voorstel van Ged. Staten om een bijdrage van f 6000 te verleenen in de kosten van den bouw van een vlassersschool in Koewacht, merkte mr. Adriaanse op, dat deze zaak vrij erg is op geschroefd. Spr. zou liever over een cursus willen spreken. De heer Lockefeer was van meening, dat de school een pro vinciaal belang zal behartigen. Hij zei, dat het voorgestelde sub sidie niet voldoende zal zijn, en gaf in overweging meer gelden voor de school ter beschikking te stellen. De gemeenten, die erbij betrokken zijn, zijn niet kapitaalkrachtig. De heer van Duin achtte het gewenscht, dat op de school meer plaatsen moeten worden open gehouden voor leerlingen, die niet in Oostelijk Zeeuwsch Vlaan- deren wonen. Mr. baron v. d. Feltz zei, dat ook niet r.-k. toegang tot de school moeten hebben. Spr. vroeg Ged. Staten hierop zorg vuldig toe te zien. De heer v. d. Wart, lid van Ged. Staten, merkte op, dat niet alleen Zeeuwsch-Vlaanderen,maar geheel Zeeland van deze nieuwe school zal profiteeren. Tot den heer Lockefeer zei sprdat de vereeniging, die de school gaat stichten cok een beroep moet doen op de gemeenten en andere instanties, die belang bij de school hebben. De provincie kan niet verder met den steun gaan dan zij thans doet. Het voorstel werd aangenomen. Over het voorstel van Ged. Sta ten om een crediet van f 1,325,000 toe te staan voor den bouw van een motorboot voor den provin cialen stoombootdienst op de Wester-Schelde hebben verschil lende sprekers het woord ge voerd. De heer de Pauw vond het geprojecteerde schip te groot. Spr. geloofde dat de belangen van den dienst meer gebaat zul len zijn met twee kleine booten. Spr. achtte het verder niet noodig aan boord een eerste en een tweede klasse te handhaven. De heer van Mazijk vreesde, dat dit dure schip spoedig door een tweede zal moeten worden gevolgd. Spr. vroeg of voor dit schip belangrijke verbouwingen aan de steigers zullen moeten geschieden. Mr. baron v. d. Feltz vroeg in verband met de nieuwe boot of het geen tijd wordt na te gaan of de verlieslijn Neuzen—Vlis- singen kan worden opgeheven. Straks als deze lijn de post niet meer zal vervoeren zal zij de provincie nog meer geld kosten. De heer Rorije merkte op, dat de thans in de vaart zijnde boo ten dikwijls maar zeer slecht be zet zijn. Een nog grootere boot heeft misschien drie maanden per jaar raison. Spr. voelde meer voor kleine booten, die om het half uur varen. De heer van Bommel van Vlo ten, lid van Ged. Staten, zei, dat het nieuwe groote schip noodig is als men tot uitvoering van een uurdienst wil overgaan. Op de vraag of de klasse-indeeling niet dient te vervallen, antwoordde spr. dat de bouwkosten daardoor niet noemenswaardig zouden wor den verlaagd. Bovendien zou de opheffing van de eerste klasse een belangrijke daling in de ont vangsten tengevolge hebben. Dat de nieuwe boot groote voorzieningen aan de steigers noodig zou maken, ontkende spr Of de dienst Neuzen—Vlissingen zal dienen te worden opgeheven, zal vermoedelijk voor de volgende begrooting moeten worden be keken. Door het verlies van het postvervoer worden aan inkom sten ongeveer f 13,000 per jaar gemist. Spr. zei verder, dat de grootte van de nieuwe boot niet bepaald wordt door het aanta passagiers, maar door het aanta auto's, en door den omvang dezer vervoermiddelen. Het voorstel van Ged. Staten werd z.h.s. aangenomen. Een crediet van f25,000 werd toegestaan voor den bouw van een dienstgebouw en een woning aan de Veerhaven in den Perk polder, Nadat verschillende jaarstukken waren goedgekeurd werd besloten een leening van f 1,525,000 aan te gaan ten behoeve van de waterleiding-maatschappij Midden Zeeland, en voor den bouw van de motorboot voor de Wester- Schelde. Hierna sloot de voorzitter na mens de Koningin de vergadering (N. R Crt.) Een vacantie aan zee? Dan Purol meenemen Dit geneest zonnebrand en voorkomt vervellen. Doos 30 ct. De nieuwe ministers beëedigd. Dinsdagmorgen tien uur begaf H.M. de Koningin zich van den Ruigenhoek naar het paleis Noord einde, waar te elf uur de be- eediging plaats had van de nieuwe ministers. Reeds omstreeks half elf kwam dr. Colijn ten paleize aan. Klaarblijkelijk was hij aan wezig teneinde de nieuwe minis ters aan H.M. de Koningin voor te stellen. De heeren mr. J. A. de Visser, C. van den Bussche, C. W. Bo- denhausen, jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeude, prof. dr. B. J.O. Schrieke en dr. ir. M. H. üamme kwamen vervolgens ten paleize aan. Prof. de Vooys zal pas over enkele weken zijn ambt aan vaarden. Het nieuwe Kabinet in fanctie. De aftredende ministers hebben Dinsdag afscheid genomen van hun departementen en hebben in den loop van den middag de portefeuilles aan hun opvolgers overgedragen. Dr. Colijn heeft de portefeuille van financiën aan minister Boden- hausen overgedragen en die van economische zaken overgenomen van minister Steenberghe. Een Kamervotum tegen het kabinet Coljjn. Bij de gistermiddag besloten gedachtenwisseling in de Tweede Kamer over de regeeringsverkla- ring van het nieuwe kabinet-Colijn heeft mr. dr. L. N. Deckers, voor zitter van de r.-k. fractie, zich niet bevredigend verklaard door de nadere uiteenzettingen van den minister-president. Hij diende aan het einde van zijn repliek de volgende motie in De Kamer, overwegende dat de kabinetsformatie niet geleid heeft tot het optreden van een kabinet, dat de noodige waar borgen biedt voor een deugdelijke behartiging van het landsbelang in gemeen overleg met de Staten- Generaal, keurt het optreden van dit kabinet af, en gaat over tot de orde van den dag. De heeren Albarda (s.d.), Van Houten (chr. dem), Joekes (v.d en De Visser (comm.) kwamen vervolgens verklaren, dat hun fracties voor de motie zouden stemmen. Minister Colijn antwoordde, dat nu uit de verklaringen van eenige fractieleiders vast staat, dat de meerderheid van de Kamer samen werking met dit Kabinet niet wenscht, hij van verdere gedach tenwisseling over eenige punten, die hij had willen bespreken, zou afzien. De motie werd aangenomen met 55 tegen 27 stemmen (vóórr.k., s.d., v.d chr. dem. en comm.) Naar wij als hoogstwaarschijn lijk mogen aannemen, zal het kabinet-Colijn, na de ongunstige uitspraak van de Tweede Kamer, zijn zetels ter beschikking van de Koningin stellen. Kosten van werkvergunningen voor vreemdelingen verhoogd Bij K B. van 23 Juni 1939 zijn de kosten der werkvergunningen voor vreemdelingen verhoogd. Bij dit besluit, dat 1 Augustus in werking treedt, zijn deze be dragen vastgesteld op drie gulden voor iederen vreemdeling, te wiens behoeve een vergunning wordt verleend en twee gulden voor een verlenging van zulk een vergunning. De 0 19 vertrokken. Dinsdagmorgen 11 uur is Hr. M». O 19, Nederlandss grootate duikboot, die tevens als mijnlegger can fungeeren, uit de haven van ^lieuwediep naar Indië vertrokken. lx was voor dit vertrek zeer veel jelangstelling. De commandant van de onder- zeedienstkazerne, luitenant ter zee lste klas J. Callenfels, sprak offi cieren, onderofficieren en beman ning kort voor het vertrek toe. Hij wees erop, dat dit de vierde boot is die binnen drie maanden naar Indië vertrekt. Het is niet de bedoeling een recordrace te boeken, maar wel mag het als een record worden aangemerkt, dat de O 19 drie weken na de indienststelling klaar is vóórhaar reis naar de tropen. Met den wensch, dat de op varenden hun achtergelaten fami liebetrekkingen in goeden wel stand mogen terugzien, besloot de heer Callenfels zijn toespraak, waarop hij met een handdruk afscheid nam van den comman dant, luitenant ter zee eerste klas J. van Dongen, de officieren en den chef der equipage. Aan het havenhoofd stond het muziekkorps van het 21ste reg. inf. opgesteld, dat het volkslied speelde toen de O 19 voorbijvoer. „lu en om de koninklijke paleizen". In verband met de op handen zijnde blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin stelt de N V. Profilti zich voor om een korte documentaire film in circulatie te brengen, gewijd aan ons Vorsten huis. Deze documentaire film brengt de verschillende Konink lijke paleizen in beeld en geeft naast de beschrijving van de be langrijkste voorwerpen in korte trekken een historische samen vatting van hun bouw. De Koningin heeft haar wel willende toestemming aan Profilti verleend om niet alleen om, maar ook in de paleizen te filmen. AXEL, 28 Juli 1939. Bij gunstig weer hoopt de Chr. Harmonie Hosanna" Zaterdag avond om 8 utsr te concerteeren op de kiosk op de Markt met het volgende programma 1. Koraal. Gezang 156. 2. Officier van den dag Marsch R. B. Hall. 3. Lente-suite Alb. Floris. 4. Radieuse Piston-polka N. Labole 5. Fantasie op motieven van C. M. v.Weber. J. Bauwens 6 Hup Holland Marsch. W. Schootemeijer 7. Chant du Soir Wals S. Vlessing 8. La Blinette Sax.-polka. G- Gadenne 9. Residentie-marsch W. Schootemeijer Schoolreisje 0 L S. Gisteren had onder leiding van onderwijzend personeel en een 3-tal leden der ouder-commissie het jaarlijksche schoolreisje plaats van de leerlingen der vijf hoogste klassen van de openbare school alhier. Onder vrij groote belang stelling van het publiek had de afvaart plaats om ruim 7 uur; de tocht werd ondernomen met 2 bussen van de garage „Cito" en een bus van den heer Maas te St. Jansteen. Het weer liet zich gunstig aanzien en in vroolijke stemming werd de tocht begonnen Het eerste doel was Antwerpen; natuurlijk moest de voetgangers tunnel worden gepasseerd door jeugd en geleiders daarna wandelde men langs de Schelde- kade, waar het lossen en laden der vrachtbooten een interessant gezicht oplevert tegen den achter grond van de prachtige rivier met zijn druk scheepvaartverkeer. Toen ging het naar den Dieren tuin, waarvan men om ongeveer half één met moeite scheidde. Na een stevige lunch met koffie of limonade ging de tocht verder naar het zeebad «De Duintjes" bij Woensdrecht. De jeugd vindt daar alle gelegenheid om zich te vermakenpootjebaden, met mo torbootjes varen en voorts vindt men er alle speelgelegenheden, als schommels, groote hobbel paarden, wip en glijbaan. Het weer was en bleef ideaal en de pret was dan ook uitbundig. Toen er ggrooten dorst" kwam, werd een heerlijk glas limonade ge schonken. Om 6 uur werd de inwendige mensch nogmaals versterkt door middel van goed gesmeerde en belegde broodjes de proviand was uit Axel meegenomen en een glas limonade, waarna om half 7 de terugtocht aanving, die onder vrijwel onafgebroken zingen en juichen zonder ongeval verliep. Een topprestatie leverden de stembanden, toen het gebruikelijke eererondje" door Axel werd ge maakt. De aankomst aan de Kerk- dreef om ongeveer kwart voor 9 had plaats onder ongekende be langstelling van de Axelaars; niet aileen de ouders waren present, maar honderden belangstellenden. Het schoolreisje 1939 is, vooral ook dank het prachtige weer, uitstekend geslaagd en de leiders kunnen met groote voldoening op hun werk terugzien. Een tochtje door Z -Vlaai deren Dinsdagmiddag hebben de deel nemers aan den stertocht van de Pavilion d'Or, die van Ostende met hun jachten te Terneuzen waren aangekomen, met autobus sen van de Z.V.T.M. een tocht door Z -Vlaanderen gemaakt. Ongeveer 3 uur werd van Ter- neuzen vertrokken en eerst naar Hulst gereden, waar het gezel schap door burgemeester Truffino ten gemeentehuize werd ontvan gen. Hierna werd een bezoek gebracht aan de Oudheidkamer en de St. Willibrordus-basiliek. Vervolgens werd van Hulst naar Axel gereden, waar een bezoek werd gebracht aan de hofstede «Het Loose's Hoff" van den heer C. de Putter. De gasten werden verwelkomd door den heer De Putter, burgemeester F. Blok en den heer Joh. de Feijter, oud burgemeester van Zaamslag. De heer De Feijter bracht in herinnering het bezoek var. Ko ningin Victoria van Engeland en prins Albert aan de hoeve «De Leeuwtjes" te Terneuzen in Augus tus 1852 De daarbij door H.M. geschonken beker en het bege leidende schrijven vonden alge meen bewondering en belang stelling, De zware trekpaarden en heng sten werden hierna bezichtigd, waarvoor eveneens groote belang stelling bestond. De paarden werden daarna in de weide voor gebracht, zoowel afzonderlijk als in vier- en achtspannen. Door een lid van de marechaussee brigade alhier werd een spring- demonstratie gegeven met het rijpaard Sonja. Nadat de bezoekers de prach tige dieren hadden bezichtigd, werd door den heer De Putter een verversching aangeboden en daarna afscheid genomen. Met de autobussen keerde men vervolgens naar Terneuzenterug, waar het gezelschap zich aan een diner in hotel «Rotterdam" ver- eenigde. Ter verwelkoming wa ren o.m. aanwezig burgemeester mr. P. H. M. F. Tellegen, wet houder Geelhoedt en leden der Maritieme Vereeniging en Ver eeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Burgemeester Tellegen heeft de gasten toegesproken en hen na mens het gemeentebestuur een tegel van Delftsch blauw aange boden. De voorzitter van de Pavilion d'Or heeft hierna voor de genoten gastvrijheid, welke ten zeerste werd gewaardeerd, dank gezegd Door de slechte weersomstan digheden konden niet alle aan vankelijk voor den tocht inge schreven deelnemers aanwezig zijn en heeft hieraan slechts een be perkt aantal deelgenomen. Te Bergen op Zoom slaag den voor het examen van de R.K. Mulovereeniging o.m. voor diplo ma A de jongedames Suzan Mi chielsen en Rosa Ysebaert te Terneuzen en André de Krijger te Philippine, leerlingen der R.K. ULO-school te Terneuzen. De kerkeraad der Ned. Herv. kerk te Terneuzen heeft tot hulp prediker benoemd de heer P. J. F. van Voorst Vader, hulpprediker te Weespi Graaawsche wethouder niet herkozen. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Zeeland het bezwaar schrift van C. J. Janssens te Graauw ongegrond verklaard, waarin deze zijn bezwaren ken baar maakte tegen de toelating van het nieuwe Graauwsche raads lid H. H. de Waal, waartoe de gemeenteraad van Graauw met 4 tegen 2 stemmen besloot. Om herkozen te worden in den Raad moest de heer Janssens driekwart van de kiesdeeler be halen of 88 stemmen. Op hem werden uitgebracht 87 stemmen en nog een stem, die door het hoofdstembureau van onwaarde werd verklaard, omdat op dit biljet achter den naam van Jans sens met het roode potlood een cirkeltje was aangebracht. Blijk baar hebben Ged. St. van Zeeland nu op grond van art. 87 der Kieswet 't bezwaarschrift van Janssens ongegrond verklaard. Hij zelf kan nu niet meer in beroep gaan bij de Kroon. De eenige, die nog in beroep kan gaan is de oude gemeenteraad. Dagbl. v. N.-Br. en Z. Aanbesteding. Door de n.v. Waterleidingmij. Zeeuwsch Vlaanderen te Terneu zen is aanbesteed het bouwen van een watertoren met woning en kantoor, garage en magazijn te Oostburg. Daarvoor werd als volgt ingeschreven Fa Gebr. v. d. Poel, Terneu zen f 143.800, P. F. Voet, Kloos- terzande f 141.900, A G Sonder- meijer Z., Rotterdam f139.400, N. V. Ingenieursbureau Kuper te Amsterdam f 138 900, N.V. Aann. Mij «De Kondor", Amsterdam f 132 000, N.V. Amersfoortsche Beton- en Cementwarenfabriek te Amersfoort f 131.400, N V. Rotter- damsche Bston en Aann. Mij. v.h. Waning en Co. te Rotterdam f 130 84C, N.V. Betonijzerbouw Roeien en Heine, Nijmegen, f 130.800, S. A. Sanders, Rijswijk (Z.H.) 129 990, Betonbouw Fa. P. Knols, Maastricht f 129 920, N.V. Algem. Bjuwondern. «Albouw" te Breda f 129 800, J. Wisse, Axel f121.000, Fa. W. C. van den Bosch, Dordrecht 1 113.800. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een kinderjasje. J. van Dron- gelen, Oudeweg 68. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 30 JULI 1939. Ned. Herv. Kerk. Voorm 9l/i ure Ds. ven Oeveren Nam. 2 Ds. S e^en^a, van Zu dzacde Geref. Kerk. Voorm. 930 ure Leeskerk Nam. 6 Ds. van Haute, van Neuzen Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk Nam, 2 30 bederft het beste humeur! Maar de zwaarste hoofd pijn verdwiintin een kwar tier met een "AKKERTJE" dat de nieuwste menging bevat tegen hoofdpijnen. Vlugge, zekere werking bij die pijnen, dat is het geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imi- tdie worden geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstelling, nóch in hun gemakkelijk in te nemen ronden vorm. Op elk "AKKERTJE" staat hel "AKKER'-merk, Uw garantie voor echtheid! tegen pijnen, griep, koorts, kou. SS stuk; - 1 stuivers; 2stuks - 2 stuivers

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2