cadeau n c n c Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Ingezonden Stukken Advertentièn. Boekhandel J. C. VINK jeugd Zaterdags en vooral Zon dags naar België trekt om daar voor een koopje ontspanning te zoeken. Zij gaan naar de talrijke kermissen, die een lange aaneen schakeling van vermaak vormen van begin Juni tot eind September in alle Belgische grensplaatsjes en gehuchtjes, ook al staan er slechts enkele huisjes met ten minste één estaminetje. Het klein ste plaatsje, dat ook maar één bierhuis heeft, viert zijn jaarlijk- sche kermis. Men treft hier niet de oude draaimolens, kramen of schom mels, doch meestal slechts eenige muzikanten, die voor den dans spelen. Dansen is hoofdzaak op deze kleine Vlaamsche kermisjes, welke bijzonder in trek zijn bij de jeugd uit de grensgemeenten. Echter ook uit het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen gaan velen de laatste jaren een kijkje nemen over de streep naar dit gemoe delijke Vlaamsche gedoe. Men kan daar goedkoop pret maken men koopt tegenwoordig ongeveer 15 franc voor één gulden en deze worden meestal omgezet in min of meer smakelijke Belgische „bokskes" (een flinke pint bier k 1 franc). Zoo is het Zondag na Zondag een gaan en keeren over de Zeeuwsch-Vlaamsch-Bel gische grens, ook van de ouderen die het meer op prijsschieten naar de vogels voorzien hebben. En deze wekelijksche trek wordt met leede oogen aangezien door de talrijke kleine neringdoenden en exploitanten van estaminetjes aan deze zijde van de grens. Werkloosheid in Z.-Vl. Het aantal ingeschreven werk zoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch Vlaanderen bedroeg op het einde der maand Juni Aardenburg 2, Axel 169, Bier vliet 47, Breskens 47, Clinge 9 Qraauw c.a. 23, Qroede 9, Hoek 77, Hontenisse 21, Hoofdplaat 6 Hulst 30, Nieuwvliet 1, Oostburg 37, Philippine 13, Sas van Gent 59, Schoondijke 15 St. Jansteen 8, St. Kruis 1, Sluis 8, Vogel waarde 38, Waterlardkerkje 1, Westdorpe 32, IJzendijke 22, Zaamslag 31, Zuiddorpe 9, Ter neuzen 443 Totaal 1158, waar onder 436 landarbeiders. De bevolking in 1938. De bevolking van Zeeland stee*, ir. 1938 van 253 924 tot 254 565 In Walcheren ging het aantal in woners naar boven en wel van 68 666 tot 69 091, in Zuid-Beve land van 50 998 tot 51.056; en in Noord-Beveland van 7448 tot 7474. De andere deelen der provincie geven alle eenige vermindering en wel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren van 57.252 tot 57 235 Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van 26 829 tot 26 540Schouwen en Duiveland van 23592 tot 23 527 en Tholen van 17.646 tot 17.620. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een regenjas. J. Dieleman, Buthdijk 31. Een badpak. D. C. Schieman, Oosterstraat 12. Een boodschaptasch. P. Schutz, Weststraat. Strtyd tegen den Coloradokever. Voor het kantongerecht'te Mid delburg hebben zich twintig aard appeltelers te verantwoorden ge had, die niet tijdig gevolg hebben gegeven aan het bevel van den burgemeester hunner gemeente om hun aardappelgewas te be spuiten met een loodarsenaatop- lossing, zulks ingevolge de Plan- tenziektewet ter bestrijding van den Coloradokever. Van princi- pieele onwilligheid was dit jaar geen sprake, de meeste verdachten hadden een paar dagen te laat, terstond na het verschijnen der controleerende politieambtenaren, hun gewas bespoten of laten bespuiten. Veelal werd ook een beroep gedaan op de omstandig heid, dat het eenige roeden vroege aardappelen betrof, welke tusschen aardbeien of groenten waren ge poot, zoodat men voor vergiftiging van laatstgenoemde producten vreesde. De kantonrechter wees echter op het groote belang van een zeer nauwkeurige naleving van de wettelijke voorschriften voor den geheelen boerenstand, waartegen de individueele bezwaren moeten wegvallen. Als niet iedereen ten volle medewerkt, wordt het succes van de geheele bestrijdingsactie in gevaar gebracht. De verdachten werden allen veroordeeld tot geldboeten van ten minste vijf gulden voor die gevallen waarin de minste schuld kon worden geconstateerd. Goed aigeloopen. Vrijdag is, naar de VÜ89. Crt. meldt, een 8-jarig meisje van de familie D. W. op den hoek van Kasteelstraat en Van Swalmen- straat te Vlissingen op een on bewaakt oogenblik van het bal kon gevallen. Het kind sloeg van c.a. vier meter hoogte neer, kwam op den bagagedrager van een üets terecht en bleek... vol komen ongedeerd te zyn I Tjjdens een hevig onweer, dat zich Zaterdagmiddag om streeks drie uur te Amby (Limb ontlastte, werden in de nabijheid van hun huisje op de heide de twee gebroeders Muyters door den bliksem getroff u. De oudste, omstreeks 30 jaar, was op slag dood. Zjjn 26 jarige broeder werd door het hemelvuur ver lamd. Twee menschen verdronken. Donderdagavond omstreeks half twaalf is op drie mjjl ten Zuidwesten van Schevemngen vermoedelijk door een Duitscbe vrachtboot, welke uit den Water weg kwam, de motorRchokker Go(eree) 10, schipper A. Groenen- uyx, overvaren. De schokker werd aan het achterschip aangevaren en zonk vrijwel onmiddellijk. De beide zoons van den schipper, Kees en Gerard Groenendijk, zijn ver dronken. De vader, die in het donker een uur lang op twee bootshaken ronddreet, werd ten slotte door de vracht opgepikt en is door de later ter plaatse aangekomen Go 4 naar Scheveningen ge- Dracht. De zoon van den schipper, Kees Groenendijk, was gehuwd en vader van 4 kinderen. Zijn broer Gerard was ongehuwd. Donderdag j. 1. kwam de 13 jarige B. van der Vegte uit Lemerveld, terwijl hij met v.jjn kameraadjes naar school fietste, met een passeerenden vrachtauto in botsing. De jongen kreeg daarbij bet stuur van de fi^tsin den buik en moest naar huis worden overgebracht. Hoewel zyn toestand aanvan- lijk gunstig leek, verergeide die later dermate, dat opneming in het Sophia ziekenhuis te Zwolle noodzakelijk werd geacht. Daar is de jongen thans aan de ge volgen van het ongeluk over leden. Vliegongelukken. Met de vergrooting van Enge- lands luchtmacht gaat de toe neming van het aantal daodelyke vliegongevallen gepaard, en er gaat vrijwel geen dag voorbij er zijn ongevallen te vermelden van Engelsche militaire vlieg tuigen. Vrijdag werden zeven vliegers gedood bij 3 ongevallen. Badgasten aan de baai van Bidlington in Yorkshire zagen met ontzetting hoe een bommen werper, die aan het oefenen was, 800 M. uit de kust in zee sloeg. Door het slechte getij moesten de reddingswerkzaamheden wor den uitgesteld en kon eerst uren later een duiker in de zes vadem water afdalen om den vermoe delijk op slag gedooden piloot naar boven te breDgen. Een der ooggetuigen verklaarde, dat hij eerst een bom zag werpen, waarna de machine snel dook en in zee sloegdaarop boorde hj| zen slag alsof alle bommen aan boord tegelijk waren ontploft. Terwijl drie militaire vlieg tuigen bezig waren een oefeniDgs- vlucht te maken boven Tilmas- 8tone in Kent, schoten twee er van plotseling omlaag en sloe gen tegen den grond te pletter, waarbij de drie inzittenden van beide machines op slag werden gedood. Een der toestellen brak nog, voordat het den grond be reikte, in stukken. De romp stortte in bet bosch, terwijl de staart een 200 meter verder in een korenveld terechtkwam. Ten slotte stortte een bommen werper boven LockiDgton in Yorkshire omlaag en daarbij waren drie menschenlevens te betreuren. Vliegtuig op een fabriek. Te Sevilla is nabij het vlieg veld een verkeersvliegtuig van de lijn Sevilla Madrid brandend neergestort. Het kwam terecht op een chemische fabriek, waar het een ontploffing veroorzaakte. Alle inzittenden kwamen om het leven. In de fabriek brak ten gevolge van de ontploffing een brand uit. Duitsehland. Alle brieven, welke met Brit- sche of Fransche postzegels zijn gefrankeerd, worden thans in de postkantoren in de Duitsche ste den langs de Fransch-Duitsche grens aan een scherpe controle onderworpen, aldus meldt men. De brieven worden onderzocht met infra-roode stralen en bij verdenking geopend. Alle kranten worden geopend en geschud om na te gaan of er mededeeliagen zijn ingesloten. Dezelfde controle wordt toegepast op naar het bui tenland gezonden poststukken. Die brieven worden dan geopend en voorzien van een strook met de woorden „Door de douane geopend. Voor controle". Deze maatregelen worden in het bijzonder toegepast te Saar- brucken, Aken en Keulen. In de maanden Juli tot Sep tember zal een nieuwe actie tot vergaring van oud ijzer worden ondernomen. In 1938 werden in de verschillende Duitsche fabrie ken 255 000 ton oud ijzer inge zameld. De nieuwe campagne zal, evenals de vorige, ten doel hebben buiten gebruik gestelffi materialen in te zamelen, zooals stukken staal en ijzer, onbruik bare machines, rails, spijkers, kettingen, kabels en in het alge meen apparaten, die uit de fa brieken weggehaald kunnen wor den zonder den goeden gang van zaken te storen. Bevoegde Duitsche kringen verklaren, dat de behoefte der Duitsche industrie aan oud ijzer voor 90 tot 93 procent gedekt is door de inzameling in Duitsch land. Zooals men weet, gingen de pogingen om oud ijzer in te zamelen zoo ver, dat de hekken van tuineD, openbare monumen ten en graven werden weggeno men. De dagbladen melden uit het Memelgebied, dat zich talrijke botsingen hebben voorgedaan tusschen landbouwers en natio naal socialistische studenten uit Duitsehland, die te werk gesteld zijn op het land. De practijk heeft uitgewezen, dat de studen ten slecht werken, maar zeer veel- eischend zijn. De boeren wei geren nu de studenten in dienst te nemen en eischen, dat de landbouwcommissarissen arbei ders uit Lithauen of uit Polen laten komen. De Gestapo is tusschenbeide gekomen en heeft een reeks arrestaties verricht. Koning Leopold over den Internationalen toestand. Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan der fabrieken van Ougre-Marihaye heeft de Koning een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeide .Ongetwijfeld heeft de interna tionale horizon niet de helderheid, die wij wel zouden wenscher.. Doch laten wij onze koelbloedig heid bewaren en vastbesloten zijn ons buiten ieder conflict te hou den, dat aanslag op onze rechten beteekent. Met het geweer aan den voet wenschen wij baas in eigen huis te blijven. Meer dan ooit moeten alle Belgen begrijpen, dat het slechts door vereeniging van krachten, den wil totsamen- werking en den geest van broe derschap mogelijk zal zijn de toekomst met vertrouwen tege moet te zien en de betere dagen af te wachten, die ons volk zal verdienen door het geloof in zichzelf. Sportnieuws. Voetbal. Zondag werd te Terneuzen een wedstrijd gespeeld tusschen een combinatie van Terneuzen en Tem. Boys en een combinatie van Axel en Sluiskil. DeTerneuzen- sche combinatie nam onmiddellijk de leiding, doch de tegenpartij maakte na 10 minuten gelijk. In de tweede helft maakte de Axel- Sluiskil-combinatie nog 3 doel punten en won alzoo welverdiend met 4—1. Deze wedstrijd werd gespeeld ten bate van het contributiefonds van den Z.V B. Axel gaat weer trainen. Naar we vernemen, heeft de voetbalvereeniging Axel weer den bekenden oefenmeester Colpaert geëngageerd voor het trainen harer spelers. Zooals bekend, is de heer Colpaert ook enkele jarer. geleden als trainer der Axelsche voetballers opgetreden. We wenschen bestuur en leden veel succes toe voor het komende seizoen. Schaken. Vrijdagavond had een ontmoe ting plaats tusschen een zestal van de Sluiskilsche schaakver- eeniging en een team van de 38e Reserve-Grenscompagnie. Waar het team van laatstgenoemde pas is gevormd en de onderlinge krachtsverhouding nog onbekend, werd de volgorde der spelers bepaald door loting. Na span nende strijd eindigde deze inte ressante ontmoeting in een gelijk spel. De gedetailleerde uitslag was als volgt 38e Res. Gr. Comp. Sluiskil, s.m.a. W V. P. Galle A. Zegers 1—0 z.verpl G. B. de Gooyer-J. de Jong 0—1 dpi. Ph. Broeckman-O. Verstraeten 0—1 dpi A. A. Kalle-Dr. Wechgelaar 0—1 dpi. J. van de Velde W. Faas 1—0 le luit. J. W. de Feijter A. Wullems 1—0 3—3 Zesde Nederl. Scheldevlacht. De zesde Nederlandsche Schel- devlucht 1939 wordt gehouden op Zaterdag 5 Augustus a.s. van het vliegveld Vlissingen af. Het vorig jaar geschiedde de start van het vliegveld Haamstede en werd deelgenomen door 5 sporivliegtuigen, 5 vliegtuigen van de L.V.A. Soesterberg en 2 vlieg tuigen van de rijksopleiding voor verkeersvliegers. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Axel, 24 Juli 1939 Mijnheer de Redacteur I Veel plaats is er den laatsten tijd gevraagd in Uw blad voor verschillende ingezonden stuk ken aangaande de 1000 gra tificatie uit Axel, doch ik beD evenwel nog zoo vrij U s v.p zeer beleefd te verzoeken mij ook, in verband hiermede, eeD weinig plaatsruimte te scbeokeD waarvoor by voorbaat mijn zeer gemeenden dank Welnu dan, als arbeider, maar toch ook klein belastingbetaler, heb ik mij steeds verwonderd over de houding van den beer H. En steeds vraag ik mij at hoe is het toch mogelyk, dat een arbeidersvertegenwoordiger als hjj, niet beter op de hoogte is met de arbeiderBtoestanden in 'l algemeen Want een gratificatie van ƒ1000, voor iemand die al een inkomen heeft van 2350, is en blijft geen gratificatie meer. Dit noem ik eenvoudig een jaar loon, neen nog erger, wel een dubbel jaarloon I Als II beziet heer H., dat mijn jaarljjksche inkomen ongeve< r f 500 is, waar af moet boudsgeid, huishuur, personeels belasting enz is bet dan u nog niet dui delijk, waarom er vele Axelsche arbeiders zich hier tegen ver klaren Want ook ik als inge zetene van Axel, moet nu ten slotte nog mede helpen betalen (al is het niet veel) aan deze gratificatie. En u zegt nu wel, iemand die overwerkt, moet daarvoor betaald worden doch het is Dog de vraag of hier in dit geval zooveel is overgewerkt, en al was dit zoo, dan was het nog niet op zijn plaats, om overwerken aldus te zegenen Steeds heb ik in de gelederen der s.d a p. vernomen, dat 8 uur werken per dag voldoende is en nu hoor ik van Uw kant totaal geen critiek, aannemende dat er overgewerkt zou zijn. Direct stel ik nu de vraag, is dit nu sociale opvoeding Neen H., ik heb al lang in Uwe gelederen meegeleetd, doch zulk een laveeren is niet op zijn plaats, om ons als arbeiders maar steeüs op deze manier te willen blinddoeken. Weet U wat beter ware ge weest, dat U onzen kameraad Ortelée, die er nog een ongeluk by opgedaan heelt en er tevens veel pyn bij geleden, eens een extraatje van enkele honderden guldens had laten bezorgen, dan was het tenminste geen water naar de zee dragen. En daar we toch in een zeer moeilyken tijd leven, van malaise, ensis en werkloosheid, blyf ik het (en vele arbeiders met my) ten allen tijde betreuren, dat onze alge- vaardigden aldus hebben ge handeld. Hoe het ook is, meer lof voor deze maai aan die heeren, die getoond hebben de arbeiderstoe standen veel beter te begrypen en in deze zaak meer nuchter zijn geweest. U, Mynheer de Redacteur, har telijk dankend, verblyf ik, N T. A. De Rechter-Commis- saris in het faillisse ment van MifiTINCS MIERAS, venter en winkelier, wunenue te Axel, Ds. Jan Scharpstraat 3, vroeger Kerkdreef 25, heeft be paald dat de scnuldvordeiingen oij den curator moeten zijn in gediend vóór 25 Augustus 1939 en dat de verificatievergadering zal worden gehouden in het Ge rechtsgebouw der Rechtbank te Middelburg, op ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939, des voorimd- dags te 10 30 uur. De curator, Mr. H. B. L DE RECHTER, Steenstraat B 140, Hulst. HET BESTE IS EEN IN ALLE PRIJZEN VOORHANDEN MARKT Kleine advertentiën. Nieuwe leden voor „ORELIO" kunnen zich op de repetitie Don derdag 27 Juli a. s. om half 9 aanmelden. WEDEROM 3 p. rundvl. met been f 1.04, 2 p. rundvl. zonder been f104, kalfsvl. 4 p. f 1.04, hoofdkaas 15 ct. pond, leverworst 15 ct. pond. Geslachte haantjes en koiijnen, BHeefd aanbev., A> DE REQTi Axel, Markt, Tel. 83, VDLPEW i

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3