Binnenland. Een fietstocht door 't land ieder duidelijk zijn dat een hel dere en plezierige omgeving als deze ten goede moet komen aan den geest van den troep. Ten slotte werd aandacht ge schonken aan de luchtverdediging eener groote stad. In het hoofdkwartier hangt een kaart waarop de stad in een even groot aantal „kringen" is verdeeld als er batterijen luchtdoelgeschut rondom staan opgesteld. De daarbij behoorende zoeklichten reiken verder dan de straal der artillerie, zoodat een eventuëale vijand bijtijds kan worden ge signaleerd. Ergens in het land, een 's win ters ongetwijfeld drassige weide, zoodat het geschut op houten vloeren is gemonteerd, staat zulk een batterij. Dag en nacht is deze paraat. Alles geschiedt ge- ruischloos en electrisch. De eenige commando's die er gehoord worden zijn die welke het aantal schoten, die gelost moeten worden aangeven. Ieder object wordt door mitrailleurs beschermd tegen „stekende" vliegtuigen. Voor alles wordt bij dit wetk een zekere hand en een groote kalmte geëischt, want ieder klein, ner veus gebaar vermindert automa tisch de richtings-zuiverheid van het geschut. Een garde van des kundigen inspecteert eiken dag de kostbare toestellen. Deze excursie, die hoogstwaar schijnlijk over eenigen tijd door een andere zal worden gevolgd, heeft aangetoond dat de offers, die op het oogenblik van ons volk worden gevraagd besteed worden op een wijze, welke ten doel heeft ons verdedigingsstelsel zoo effectief mogelijk uit te rusten. Onze indruk daarvan kan niet anders dan gunstig zijn. Provinciale Staten. Subsidie bouw viassersschool te Koewacht. Het voorstel om tot een maxi mum van f 6000 bij te dragen in de kosten van den bouw van een door de gemeente Koewacht op te richten viassersschool deed in alle afdeelingen op daartoe gestelde vragen antwoorden, dat de school ook voor onvermogenden bedoeld is, doch dat omtrent kosteloos onderwijs geen bepaalde toezeg ging is gedaan. Naar aanleiding van opmerkin gen over bezoek van de school door leerlingen uit andere deelen der provincie, werd geantwoord dat, indien in West Z. VI. vol doende gegadigden voor de schooi zijn, deze met autobussen heen en weer zullen worden gebracht. Bij nog grootere deelname zullen daar cursussen worden gegeven. Het ligt in de bedoeling bewoners van het noorden der provincie op dezelfde wijze naar Dinteloord te brengen. Op de school komen 15 leerlingen en dan beteekent het practisch niet veel of een vierde of een derde van dit aan tal uit andere deelen van de Provincie komt. Men heeft ook verschillende andere plaatsen ge noemd als meer geschikt voor plaatsing der school als Hulst, Axel en Philippine, doch opge merkt werd, dat Koewacht een vlascentrum is, evenals St. Jan steen. Tegengesproken werd, dat er gevaar bestaat dat de school schade zal doen aan de huisin dustrie. Deze laatst genoemde zal juist van de school profiteeren. Men meende ook, dat er nog ge meenten zijn, die belang hebben bij de school en aan welke nog niet om een bijdrage is gevraagd. Ook de Kamer van Koophandel te Terneuzen ware wellicht hierbij in te schakelen. Alle bronnen zijn nog niet aangeboord, het geven van f 6000 inplaats van de gevraagde f8000 is ontworpen in overeenstemming met den in specteur van het onderwijs. Er zal maar één viassersschool in Zeeland komen en te Biervliet een vlasserscursus. Het is wel te begrijpen, dat in die omgeving de meerderheid van het bestuur der school R. K. is, al zal er tegen gewaakt moeten worden, dat geen subsidie verleend wordt aan een school, die andersdenken den belemmeringen voor deelname jn den weg legt. Ook van de zijde van Ged. Staten zou men het gewenscht vinden, dat een lid der Prov. Staten uit het betrokken gewest lid van het schoolbestuur wordt. Mdh Crt. Het nieuwe Kabinet Het nieuwe Kabinet, door dr. Colijn samengesteld, zal er als volgt uitzien Voorzitter van den ministerraad en minister van algemeene zaken dr. H. Colijn. Buitenlandsche Zaken mr. J. A. N. Patijn, Binnenlandsche Zaken H. van Boeyen, Justitie mr. J. A. de Visser, Financiën C. W. Bo- denhausen, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. B j. O. Schrieke, Waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Defen sie dr. J J. C. van Dijk, Sociale Zaken ir. M. H. Damme, Econo mische Zaken prof. ir. I. P. de Vooys, Koloniën C. v. d. Bussche. Nieuwe ministers zijn dus de heeren De Visser, Bodenhausen, Schrieke, Van Lidth de Jeude, Damme, Van den Bussche en De Vooys. Geen dezer mannen, uit gezonderd dan ir. Van Lidth de Jeude, heeft ooit veel aan partijpolitiek gedaan. Ze zijn min of meer kleurloos in politicis. Uit het demissionaire kabinet komen terug de heeren Colijn (a rPatijn (kleurloos), Van Boey en (c.h.) en Van Dijk (a.r.). Prins Bernhard in Limburg. Onder zeer groote belangstelling van de bevolking heeft prins Bernhard Vrijdagochtend om streeks 10 uur de Limburgsche hoofdstad verlaten. Langs den weg, die de auto's volgden door de stad op hun tocht naar Lutterade-Geleen, voGr het bezoek aan de staatsmijn Maurits, hebben dichte rijen be langstellenden Z K.H. geestdriftig toegewuifd. Te Lutterade heeft de Prins het ondergrondsche bedrijf van de staatsmijn Mauritsinoogenschouw genomen. Het hooge gezelschap daalde tot op de 660 m. verdie ping af in de schacht in mijn- kleeding. Hier werd van alles uitleg gegeven. Ruim twee uur duurde dit bezoek, waarna de prins met zijn gevolg weer op steeg en na een verfrisschend bad te hebben genomen, zich te voet naar het casino begaf, waar de lunch werd gebruikt. Het wit-bepluimde muziekcorps van de staatsmijn Maurits bracht het Wilhelmus ten gehoore. Het verlof voor de grenstroepen. De minister van defensie heeft, zooals bekend, besloten op ruime schaal klein verlof voor ten minste één maand te verleenen aan de grenstroepen. Van de korpscom mandanten wordt verwacht, dat zij, wanneer van defensie bericht inkomt over een ter beschikking stelling voor klein verlof, daaraan zoo spoedig mogelijk gevolg geven. Het is de wensch van den minister, dat al het mogelijke worde gedaan om de persoonlijke lasten van de buitengewone maat regelen niet zwaarder te laten drukken dan strikt noodzakelijk is Bovendien heeft de minister een beschikking laten uitgaan, waarbij den korpscommandanten uitdruk kelijk wordt opgedragen, aan de betrokken dienstplichtigen het antwoord mee te deelen op hun verzoekschrift, waarin zij om groot of klein verlof hebben gevraagd. Hij acht het verkeerd, dat de soldaten in de onwetendheid wor den gelaten over hetgeen hun te wachten staat. Een weigerend antwoord op een verzoek of uit stel van verlof is, wanneer het antwoord wordt gemotiveerd, minder erg, dan het leven van dag tot dag tusschen hoop en teleurstelling. AXEL, 25 Juli 1939. Met ingang van 29 Juli a.s. wordt het P.T.T.-kantoor alhier op Zaterdag opengesteld van 8.30—16 en van 18—19 (het laatste uur alléén voor telegraaf en telefoon). Op die dagen vervalt dan het «luitingsuur yin 11—13, Met ingang van heden zijn steunregeling en werkverschaffing stopgezet, daar alle ondersteunde werkloozen in het particulier be drijf kunnen worden opgenomen. Fén week belastingvrij fietsen. Van 1 tot en met 8 Augustus zal men mogen fietsen zonder het bekende metalen plaatje, dat officiëel wordt aangeduid met het woord „belastingmerk". Op 9 Augustus zal men zich het nieuwe belastingplaatje moeten hebben aangeschaft. Purol geneest doorzitten en zonnebrand. De Oranje-ruiters. Zaterdagavond werden op het concoursterrein alhier onderlinge wedstrijden gehouden door de Landelijke Ruitervereeniging De Oranje-Ruiters. Niettegenstaande de dreigende onweersbuien be stond hiervoor nog groote belang stelling. Tevens moet in aan merking genomen worden, dat het houden van deze ruiterdemonstra- ties niet algemeen bekend was en ook niet dat de toeganggratis was. Anders zou de belangstel ling ongetwijfeld nog veel grooter geweest zijn, ofschoon er nu toch ook nog wel een kleine 500 menschen aanwezig waren, die het interessante programma van begin tot einde met bewondering voor de kranige ruiters en amazo nes volgden. Zoo was er van half zes tot bij half tien heel wat te genieten van de verrichtingen van dit kranige ïuitercorps. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, dhr. A J. Schieman, die ook dank bracht aan het bestuur der V.V.Z F. en den pachter, dhr. D v. Cadsand, voor het belangeloos afstaan van het terrein enz., en de schenkers van de prijzen, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, dat een 8-tal nummers bevatte. 1. lndividueele dressuurlepr. M de Feijter met Wotosca, 2e pr. mej. S v. d. Hooft met Sjon, 3e pr. C. Verhulst mef Prins. 2. Dressuurproef van het eerste 8 tal der Oranje-Ruiters. Dit nummer toonde aan welke groote vorderingen reeds zijn gemaakt 3 Parade der Rijvereeniging. Ook dit nummer viel zeer in den smaak en ontlokte een hartelijk applaus voor de kranige groep. Voor de nummers 2 en 3 wa ren geen prijzen beschikbaar. Hierna werd pauze gehouden om alles in gereedheid te brengen voor het springconcours. 4 Springconcours der Oranje- Ruiters. Het getuigt van de goe de leiding van den commandant en den ernst, waarmede de ruiters en de amazones de oefeningen volgen, dat dit nummer zoo vlot van stapel liep. Het was of men hier echte jockeys en concours- paarden aan het werk zag. De prijzen werden behaald als volgt le pr Jac. Dekker met Mazep- pa, 2e pr. F. Dekker met Bobbie, 3e pr. W. Dieleman Pz. met Annie, 4e pr. S. de Feijter Pz. met Tobbie. 5. Springconcours op verhoog de hindernissen. Bij dit nummer werd nog meer van ruiters en paarden gevergd. Op fraaie wijze werden over het algemeen de hindernissen genomen. le pr. Joh. de Putter met Sonja, 2e pr. mej. S. v. d. Hooft met Sjon, 3e pr. M. de Feijter met Wotosca, 4e pr. C. Verhulst met Prins, 5e pr. W. A. Dekker met Frits. 6. Behendigheidsnummer zak- loopen. Dit geschiedde in groe pen van 3. Eerst een rondje te paard, daarna vlug afspringen en een zak bemachtigen, die een eind verder lag, zakloopend een lichte hindernis nemen en verder weer te paard naar de eindstreep. Dit spelletje van te paard, loopen, in en uit den zak en daarna weer te paard verwekte vanzelfsprekend de noodige hilariteit. De prijzen werden als volgt toegekend le pr. C. Verhulst, 2e F. Dek ker, 3e pr. M. de Feijter, 4e pr Jac. Dekker, 5e pr. Joh. de Putter. 7. Patrouille-springen, Even eens een interessant nummer, waarbij ruiters en paarden hun beste beentje voortzetten. le pr. Joh. de Putter en S. de Feijter Pz., 2e pr. mej. S. v. d. Hooft en M. de Feijter, 3e pr. C. Verhulst en W. A. Dekker, 4e pr. F. Dekker en Jac Dekker. 8 Vrijheidsdressuur. Het slot nummer was kort, maar daarom niet minder interessant. Hier toonde de kranige amazone mej. S. van der Hooft hoe ze haar paard Sjon gedresseerd heeft. Op de zachte wenken en liefkozingen van zijn meesteres vleide het dier zich neer op het terrein, waarna de amazone rechtop op zijn romp ging staan en een sportieve groet bracht aan het juichende publiek. Een fraaie bloemenmand was de belooning, doch deze eer was de trouwe viervoeter blijkbaar te veel, althans het beest begon rare capriolen te maken toen zijn meesteres met de bloemenmand een eere-rondje wilde rijden. Eerst moesten de bloemen uit zijn nabijheid en daarna was Sjon met zijn berijdster in het eere rondje weer „mak in alle tuig". Het was waarlijk een mooi slot van dezen goed geslaagden avond. We hopen onze kranige Oranje- Ruiters en amazones nog meer malen in actie te zien. Dhr. Schieman vnd. bracht dank aan het publiek voor de betoonde belangstelling, aan de kranige amazones en ruiters, die hij nogmaals geluk wenschte met de behaalde prijzen, om zich ver volgens tot den kranigen com mandant en instructeur, dhr. C de Feijter Azn te richten die als leider vanzelf niet mee kon din gen naar de prijzen als deelne mer. Doch zijn werk wordt ge waardeerd, ook buiten den rui - terkring, want iemand, die onbe kend wenscht te blijven had een fraaien beker geschonken voor den commandant, die de voor zitter hem met een gelukwensch overhandigde Vervolgens werd ook dank gebracht aan de jury leden en tenslotte aan dhr. C van Bendegem, de trouwe „Kees", die alles tot in de puntjes regelt op het concours-terrein, als daar iets op het gebied van paarden fokkerij of -sport gebeurt. Zoo ook nu weer was alles keurig geregeld en een hartelijk woord van dank hiervoor vond de voor zitter dan ook wel op zijn plaats. Tenslotte zij nog vermeld, dat de prijzen bestonden uit medailles, sigaren, kleine kunstvoorwerpen enz. en zeifs een groote taart, en dat deze gratis beschikbaar zijn gesteld door belangstellenden en vrienden van onze Oranje-Ruiters. Te Eindhoven slaagde mej. Toos Oosterhout te Sas van Gent voor coupeuse. Voor het examen ter verkrijging van het huishouddiploma van de naai- en knipcursus, gehouden door de Vereeniging van Leera- ressen in het Modevak, zijn „met eer" geslaagd de dames Lena den Engelsman, Anny de Ruijsschei, Marie van Bendegem, Janneke Faas, allen te Axel, en Clara van Waes te Zuiddorpe. De diploma's zijn geteekend door mevr. prof. H. Cuppens— Geurs, directrice te Eindhoven, en mej Corrie de Smidt, coupeuse- leerares alhier. Examen M.U L 0 -diploma. Bij het Zaterdag te Goes ge houden examen slaagde voor het diploma B, J. Hage te Terneuzen. Voor het diploma A: Corrie Pot te Axel en M. Pattisr, E. Velleman en M. Vermaire te Ter neuzen, alle leerlingen van de openbare U L.O.-school te Ter neuzen. Daarvan zijn alle 14 candidaten geslaagd, waarvan 2 voor diploma B in den normalen cursustijd van 4 jaar. Van de leerlingen der Chr. U. L O.-school slaagden Zaterdag voor het diploma A de jongeda mes Cath. Hamelink te Hoek, M. Mangold en M. W. de Ridder te Axel, en A. van Riet en S. Wis kerke te Terneuzen. Aan de De Ruijterschool te Vlissingen slaagde o.m. voor ge tuigschrift B.M. opleiding J. C. J. L N I.T en eigen opleiding de heer J< B, de Uauschutter te Axel» Te Rotterdam slaagden o.m. voor het examen hoofdacte de heeren A. Mangnus te Vogel waarde en C. de Putter D.Cz. te Hoek. Voor het examen machine- schrijven van het instituut Riënts Balts te Den Haag, diploma C (hoogste snelheidsdiploma), slaag de o.a. de heer F. Meij te Sluiskil. Omzetbelasting. De Rijksontvanger verzoekt ons opneming van het volgend bericht. Naar uit de gedane betalingen van omzetbelasting blijkt, wordt door belanghebbenden niet be grepen, dat op de z.g. abonne menten voor 10 Augustus a.s. de helft uit eigen beweging moet worden voldaan. Geschiedt dit niet, dan moet te zijner tijd tegen de wanbetalers een vervolging worden ingesteld, waarbij ineens het geheele bedrag moet worden betaald. Belastingschuldigen die dus in het bezit zijn van een abonnement aanslag in de omzetbelasting wordt alsnog in overweging ge geven ten spoedigste althans vóór 10 Augustus a.s. minstens de helft op deze aanslagen te voldoen, ter voorkoming van moeilijkheden. Tevens wordt er op gewezen, dat eveneens uit eigen beweging op deze aanslagen de rest vóór 10 December a.s. moet worden betaald. Waar het hier een nieuwe re geling geldt is voor ditmaal, mede door de voorkomendheid van de redactie van dit blad, deze waar schuwing kunnen worden ge plaatst. Openstelling van het grenskantoor Orerslag en het hulpkantoor Roodeslnis. Van officiële zijde bericht men ons, dat met ingang van 1 Au gustus 1939: lo. het grenskantoor Oversiag geopend zal zijn op alle werk dagen van 9—12 uur en des Vrijdags bovendien van 14 17 uur 2o. het hulpkantoor Roodesluis zal geopend zijn op alle werk dagen van 14 17 uur, terwijl het verkeer met motorrijtuigen langs dit hulpkantoor slechts kan ge schieden met die motorrijtuigen, waarvoor geldige nanonaliteits- bewijzen of reeds elders voor eersten invoer afgeteekende en overigens nog geldige triptieken kunnen worden vertoond. Op 1 Augustus aanstaande hoopt de heer C. J. Nobels, hoofd eener Christelijke school te Sluis kil, zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer te herdenken. Na als onderwijzer gewerkt te hebben in Middelburg, Neerbosch, Winterswijk, Rotterdam-Delfsha- ven, Barendrecht en Heerjansdam, kwam hij op 1 September 1909 als hoofdonderwijzer op Rozen burg, om deze plaats in Januari 1916 te verwisselen met zijn tegen woordige standplaats. Op 1 September a.s. herdenkt hij dus zijn 30-jarig jubileum als „hoofd". In den loop van het volgend jaar (vermoedelijk 1 Mei 1940) hoopt de heer Nobels het onder wijs te verlaten wegens het be reiken van den pensioengerech tigden leeftijd. (Tem. Crt.) De marechausseé te IJzendijke heeft Vrijdag aangehouden den kantoorhouder der P.T.T,, J. G. aldaar, die verdacht wordt van oplichting in dienstbetrekking. De aangehoudene is na te zijn gehoord, in verzekerde bewaring gesteld. De aanhouding is geschied na dat door een accountant van het hoofdbestuur der P.T.T. een on derzoek was ingesteld in de boeken. Naar wij verder vernemen gaat het vermoedelijk om een bedrag van pl.m. f 1000. (Midd. Crt.) Druk bezoek ait Znenwsth - Vlaanderen aan Belgische grensgemeenten. Men schrijft uit Zeeuwsch- Vlaanderen aan de N R Crt. Het is een telken jare in steeds sterkere mate terugkeerend ver schijnsel, dat gedurende de zomer maanden de Zeeuwsch-Vlaatnsene

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2