Boekhandel J. C. TIM WECK cadeau Gremengd Nieuws. Ingezonden Stuiken Advertentiën. Kornelia Kruithof-de Ruiter, Voor levering van Uw houden wij ons gaarne aanbevolen. Levertijd 2 dagen. Het dit merk spaart U zich teleurstellingen. Wij geven U gratis onderricht. AXEL - Tel. 28. Boekhandel J. C. VINK 1 L Waar moet het heen Met zulke lage prijzen Wij kwamen hier over het dorp Groede zelt met zijn aardig dorps plein, en langs de Nieuwerkerk- sche Kreek, een vischrijk water en daarom voor hengelaars een elderado. Zeker ligt de badplaats Groede nog al ver van de kom, doch de tocht er heen wordt vergoed door wat men in de omgeving van het nette paviljoen „De Groe" te genieten krijgt op strand en duinen en in tegen de duinen aan liggende bosschen. Wij hebben in genoemd paviljoen ons door de plaatselijke V.V.V. aangeboden consumptie goed laten smaken en daarna hartelijk afscheid genomen van de ter begroeting aanwezige bestuursleden. Het ging nu over Nieuwvliet of Sinte Pier naar Cadzand waar wij ee'n kijkje namen in het be roemde kerkgebouw. Een vacantie op de fiets Dan Purol meenemenDit voor komt, verzacht en geneest door zitten en zonnebrand. Doos 30 ct. Te Cadzand strand bezochten wij aanvankelijk het deel nabij het oude badhuis. Hier ontbreekt niet een wafelbakkerij, hier kan men op het strand paard- of ezeltje rijden hier is het baden vrij, maar toch is ook gezorgd voor eerste hulpposten enz. Wat een groot aantal huisjes staan hier aan de binnenzijde van de duinen. Met een kleinen omweg ging het nu naar het tweede deel van Cadzand-badplaats bij de haven. Hier is een nieuw hotel verrezen waar burgemeester Le Nobel voor Vreemdelingenverkeer een con sumptie aanbood. Een groote verbetering speciaal voor de wielrijders is in het zicht nu de heer Le Nobel toezegging van den A.N W.B. heeft verkregen, dat langs het rijwielpad over den duinrand een flink aantal padde stoelen als wegwijzers zullen wor den geplaatst. Alvorens van Cadzand af te stappen, zij nog gewezen op het groote verschil in uitzicht over water met Groede en Breskens. Hier ziet men niet meer Walche ren aan den horizon, maar kijki zoo ver 't oog reikt over het wijde watervlak. Een bezoek aan Cadzand brengt vanzelf mede, dat men ook het Zwin een bezoek brengt en een blik slaat over deze zooveel be sproken schorren tot over de grens op het Belgische Zoute met het zomerverblijf van Koning Leopold en het vliegveld en het begin van den uren-langen Boulevard langs de Belgische kuststeden. Het ging nu over Retranche- ment naar het oude Smis. Tal- looze bussen en auto's parkeerden hier en honderden badgasten wa ren in de verschillende café's. Na deze rust maakten wij de wandeling over de wallen naar het in 1924 opgerichte monument voor den archivaris van Sluis, den bekenden schrijver en vervaardi ger van het woordenboek J. H. van Dale en vervolgens naar het Stadhuis, de herboren oude molen en de kade met haar eigen aardige drukte en de vol ver trekkende bootjes naar Brugge Het ging van Sluis over Oost burg en Schoondijke terug naar Breskens. Het is een alleszins aanbe velenswaardig uitstapje. Dinsdags dient men te gaan met de boot van 9 uur. Dit geldt niet minder voor de tochten, die van 15 Juli tot 2 September op Zaterdag in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen wor den gehouden. Hier zal men ge nieten van bouwwerken als de kerken van Kloosterzande en Hulst evenals het Stadhuis en de wallen in laatstgenoemde plaats. Te Axel heeft men het nieuwe Stadhuis en te Terneuzen de zeesluizen, kanaalhaven en wallen. Vergeten mag niet worden dat deze tocht, die gemaakt wordt met autobus sen van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram, ook te Breskens eindigt, om van daar per boot de Schelde weder over te steken. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat beide tochten tegen een zeer matigen prijs worden mogelijk gemaakt. Mdb. Crt. Goedkoop relitn. We verwijlen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Ned. Spoorwegen, betref fende goedkoope reisgelegenheid, met aansluitende bus- en boot diensten in Z.-Vlaanderen. Te Waterlandkerkje werd Woensdagnacht te ongeveer 1 uur de woning van den bürgemees er doe* den bliksem getroffen. De bewoners waren niet thuis, zoodat geen persoonlijke ongelukken zich voordeden. Wel is door den bliksem materiëele schade aan gericht. Zoo werden eenige dak pannen en de vorst vernield, ter wijl een vensterbank in stukken werd geslagen. Het plafond en behang werd door het hemelvuur geschroeid. Brand ontstond ge lukkig niet. De schade wordt door verzekering gedekt. De Middelburgsche Courant. Het recht van uitgave van de Prov. Zeeuwsche Middelburgsche en Goesche Courant zal met in gang van 1 September a.s. over gaan in handen van de firma G. W. den Boer, op wier drukkerij het blad van oudsher is gezet en gedrukt. In de Dinsdag gehouden aandeelhoudersvergadering der n.v. „De Middelburgsche Courant" is met algemeene stemmen be sloten tot liquidatie der n.v. De firma Den Boer zal van 1 September af het blad verder ex- ploiteeren als neutraal Zeeuwsch dagblad. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een leeren geldbeurs. D. J. Freekenhorst, Pr. Hendrikstr. 39. Predikbeurten te Axel Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vt ure Leeskerk Nam. 2 Ds. van Oeveren Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Da. Kok, van Zaamslag Nam. 2.30 Cand. De Ruiter Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Ds A Verhage, van M ddelburg Nam. 2 30 Dezelfde Gistermiddag is bjj Constanz een passagiersvliegtuig van de Swiss Air, dat op de lijnZiirich- Weenen vloog, neergestort. De bestuurder, de radio-telegrafMt, een employé der lucbtvaart- maatscbappjj en drie passagiers kwamen om bet leven. Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie.) AXEL, Juli 1939 Waarde Redactie, Nadat dhr. 't Gilde, raadslid te Axel, op 5 Juli j.l. schreef: „Het laatste woord heb ik over deze kwestie thans gezegd", schreef hij desondanks op 15 Juli d o.v. nog eens een ingezonden stuk. Hij is dus weer spoedig van voornemen veranderd. Ook „In sider" heeft met m'n weigering om met een scheldende onbekende zakelijk te debatteren, geen ge noegen genomen. Ook hij komt andermaal, en stelt opnieuw z'n eisen aan mij. Hij vindt blijk baar z'n optreden niet kwajon gensachtig, maar flink. Hij houde mij te goede, maar met zo iemand debatteer ik niet zakelijk. Wel doe ik m'n aanbod, gedaan in m'n vorig stuk, met hem in een openbare vergadering te willen debatteren over deze kwestie, gestand. Zelfs wil ik dit uitbrei den tot de krant, wanneer hij z'n naam bekend maakt en z'n geuite beledigingen aan m'n adres gedaan terugneemt. Doet hij het laatste niet, dan beken ik gaarne me in de kwa lificatie van „Insider" vergist te hebben. Dan weer dhr. 't Gilde. Uit z'n betoog bespreek ik slechts een paar punten, die m.i. als hoofdpunten te beschouwen zijn. le. Dhr. 't G. ontkent opnieuw en nu „ten eeuwigen dage" zich ooit voor een gratificatie van f 1000,— te hebben uitgesproken. I Och, zoveel stelligheid is hierbij niet nodig. lijimefs, dat i» door niemand beweerd. Wel, dat hij zich in principe voor een derge lijk bedrag heeft uitgesproken, zonder ooit in de commissie, of ook maar tegenover iemand uit de commissie, van z'n spijt daar over, of van een veranderd in zicht daaromtrent bij hem te heb ben gesproken. Toen dus alles zoo wat was voltooid, moest de commissie zich, krachtens haar belofte, uit spreken over het te betalen be drag. Alhoewel de voorzitter al enige malen die beslissing mon deling had aangekondigd en het ook dhr. 't G. bekend kon zijn, dat dit in deze vergadering zou gebeuren, was hij, zonder kennis geving, afwezig. Nu behoeft dit niet te worden opgevat als een verwijt, daar 't G. zeer veel geldige redenen van verhindering kan hebben gehad. Maar in de daarop volgende vergadering, waar de notulen der vorige weiden voor gelezen, en dus ook het advies- besluit van f 1000,was dhr. 't G. wel aanwezig. En ook toen heeft dhr. 't G. niets van een veranderd inzicht doen blijken. Nu alles zo prachtig eensgezind tot hiertoe was gegaan in de commissie, was het toch niet meer dan plicht geweest van dhr. 't G om daarvan dan te doen blijken Desnoods had de commissie ter wille der eensgezindheid, aan dhr. 't G. nog een concessie kunnen doen. Nu echter, moest men onderstellen, dat de hele com missie eensgezind was. In de besloten bijeenkomst van de Raad op 28 Febr. '39 zeide dhr. 't G. voor 'teerst, dat hij het bedrag te hoog en f 500,voldoende vond. Wij commissieleden stonden daarvan wel enigermate verstomd. Tot zover, het geval in comité. Doch in de Raad na de ver kiezing zeide 't G. niets te willen geven 1 Voor de juistheid hiervan roep ik alle betrokkenen tot getuigenis. 2e. Dhr. 't Gilde beklaagt zich er over dat ik deze zaak aan de grote klok hang. Naar z'n mening behoort dit enkel in de Raad thuis. Met dit laatste ben ik het in zover eens, op voorwaarde, dat het dan ook door geen der be trokkenen buiten de Raad wordt gebracht, en zeker niet om er misbruik van te maken, zooals dhr. 't G. heeft gedaan. Des avonds voor de verkie zingsdag verspreidden dhr. 't G en zijn helpers een verkiezings biljet, waarin o m. het volgende voorkomt Reeds vier maanden ligt er nu weer een voorstel van de com missie voor den stadhuisbouw, om aan den Gemeente-Opzichter een gratificatie van duizend gul den (zegge duizend gul den) te verleenen. We zouden er niet over spreken, als het niet reeds een publiek geheim was geworden. Maar wij menen niet te mogen verzwijgen, dat het waarheid is en men dit „var kentje" pas na de verkiezingen zal wasschen 1 Is dit misschien uit „kiezers vrees Doch de vaders van dit voor stel, de Heeren van 't Hoff en Hamelink zijn voor geen klein geruchtje vervaard. Ze vinden dit slechts een dubbel en dwars verdiende kleine tegemoetkoming enz. en verder: „maar wij achten het een zeer ernstige fout, in deze zorgvolle tijden, fooitjes van 1000 gulden te geven aan goedbetaalde ambtenaren enz." Dit schreef dhr.'tGilde bui ten de Raadl Welk recht heeft dhr. 't G. dan om zich te beklagen dat dit bui ten de Raad is gebracht? Maar bovendien, is het niet intens ge meen om dat dan een ander te verwijten, terwijl men het zelf heeft gedaan 3e. Dhr. 't Gilde beklaagt zich verder dat deze zaak niet onper soonlijk wordt behandeld, zoals zou zijn afgesproken en hij dat ook in de Raad deed. Naar mijn bescheiden mening is hetgeen ik hierboven uit zijn strooibiljet citeerde, waarin hij dhr. Van 't Hoff en mij aanwees als de schuldigen, die maar fooit jes van f 1000,— geven, van zo'n persoonlijk karakter, dat 't Gildes houding van vermoorde onschuld bepaald belachelijk gaat aandoen. Erger wordt dit zelfs nog als hij nog klaagt dat ik het steeds maar op hem zou hebben ge munt. Laat ik dhr. 't Gilde eens en voor goed gerust stellen Mij interesseert de ruziemens 't Gilde nietsWare het niet dat nog steeds mensen gevonden werden die zich door zijn sensatie ge schreeuw voor zijn karretje lieten spannen, zeer tot schade voor het aanzien der gemeente Axel, ik verspilde er geen woord meer aan. Dat ik op die vergadering over mijn zogenaamde bekwaamheden op enig terrein zou hebben uii- gelaten, is zo kennelijk persoon lijk, dat ik daarop niet verder in ga. Dat ik gezegd heb dat dhr. 't G. in de Raad, na de ver kiezing! een balletje opgooi de voor salarisverhoging van den gemeente-opzichter, is juist. Juist is ook, dat hij dit heeft gedaan, door te zeggen dat er over sa larisverhoging voor dezen amb tenaar te praten viel. Dat dit nog niet in de krant stond, komt omdat dhr. 't Gilde zijn thuis opgestelde en aan de pers ver strekte rede anders luidt, dan het door hem in de Raad gesprokene. Maar daarover later nog wel. Het publiek kan nu zien, wat het gezwets over die „goed be taalde ambtenaren" en „die zorg- velle tijden" van dhr. 't Gilde waard is. Mijn conclusie dat dhr. 't Gilde met deze zaak een, een Raadslid onwaardige verkiezingszwendel heeft bedreven, handhaaf ik, op grond van bovenstaande, volledig. De rest van zijn betoog, dat tenslotte eindigt en culmineert in het plaatsen van een paar vreemde uit een woordenboek opgeschar relde woorden, geef ik gaarne cadeau. U, geachte Redactie, gaarne dank voor de plaatsing. Hoogachtend, C. HAMELINK. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den Heer JAN BRUGGEMAN, betuigen wij onzen hartelflken daak. Wed. T. N. BRUGGEMAN— WlJNA. BEPPIE. KAREL. Goes, 21 Juli 1939. Zonnebloemstraat 35. Aan allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het welslagen van den autotocht naar Knocke voor de ouden van dagen, be tuigen wij hartelflken dank. En inzonderheid aan de meisjes, die bloempjes hebben verkocht. DE AXELSCHE OUDEN VAN DAGEN. P. S. In een volgend nummer hoop ik nog dhr. P. van Bende- gem's betoog aan een zakelijke beschouwing te onderwerpen. N. B. Wij heboen ons het recht voorbehouden de laatste zin aan het adres van „Insider" te schrap pen, daar o.i. woorden als „kwa jongen" en dergelijke hier niet tnuis behooren. Bij nader inzien spijt het ons dat wij de vorige maal deze kwalificatie niet reeds nebben ondervangen. Het gaat in deze zaak niet om de hoeda- damgheden van de betrokkenen, maar om de cijfers, die ieder belanghebbend Axelaar interes seeren. Gaarne willen wij dan ook daarvoor ter gelegener tijd onze kolommen beschikbaar stellen. Red. Na een geduldig gedragen ziek zijn werd heden van ons weggenomen onze lieve Vrouw en Moeder, Hendrik Kruithof. Namens H. KRUITHOF, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen A. KRUITHOF, Koninginneweg I, IJsselmonde. Teraardebestelling Zater dag 22 Juli, 1 uur. Numansdorp, 19 7 '39 JVL a r k t IS Franco levering. HET BESTE IS EEN IN ALLE PRIJZEN VOORHANDEN MARKT ZIE ETALAGE'S. DEKKER-VERMEULEH Opruimingsgoederen niet op zicht. •- ZONDAG 23 JULI 1939. Echtgenoote van I o. j. som VULPEN

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 4