,^éAj HERBERT STANLEY Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaan deren. No. 29 DINSDAG 18 JULI 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De wijzigingen in onze spelling. Zooals reeds in het kort ge meld zijn verschenen de Staats bladen 365 tot 368, waarin zijn opgenomen de Koninklijke Be sluiten betreffende de reeds aan gekondigde wijzigingen in de spelling. Met ingang van 1 September a.s. worden deze K. B.'en van kracht. Zij betreffen de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het eindexamen der gymnasia, het examen vermeld in artikel 12 der Hoogeronderwijswet, de eind examens van de openbare en aangewezen bijzondere hoogere burgerscholen B en de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer en als hoofdonderwijzer. Verder bij de examens der openbare en aangewezen bijzondere hoogere burgerscholen Abij de staats examens hoogere burgerscholen A en B, terwijl verder K. B. 368 de wijziging regelt van het leer plan voor de gymnasia en dat voor de openbare H.B.S. A en B. De besluiten bepalen de vol gende wijzigingen Bij het schriftelijk werk volgt de adspirant de schrijfwijze vol gens De Vries en Te Winkel, evenwel met inachtneming van het onderstaande 1. De e wordt in open letter grepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woord, alsmede in af leidingen en samenstellingen van woorden op ee. Als samenstel lingen van woorden op ee worden ook beschouwd samenstellingen, waarvan het eerste lid, op een ee-Kiank uitgaande, niet of met meer als afzonderlijk woord voor komt 2. De o wordt in open letter grepen niet verdubbeld. De oo blijft echter voor ch in de woorden goochelen, goochem, loochenen, alsmede in hun aflei dingen en samenstellingen 3. Sch wordt alleen daar ge- FEUILLETON door H. Kuibbs 42) Groote Jean tnlsterde aandachtig toe, schudde het hoofd en dacht na. S an- ley praatte met zoiVeel overtuiging en duidelijkheid, drong zijn eigen krach tige persoonlijkheid zóó aan den ge- muedeiqaen Franschman op, dat deze ten slotte er in toestemde, die iange reis te maken. Stanley ging naar Maddox terug en samen begaven z| zich naar het ma gazijn van de post. We hebben voor drie man pro viand en een lichte slede noodig, zei Stanley, in zQh zak tastend om te be talen. Het spQt me, mijnheer Stanley, maar het is tegen onze'voorschriften, iets te verkoopen. We mogen alleen ruilhandel drijven. Zoo, is dat de kwestie I Ik wist wei, dat we ergens op vast zonden loopen. Zijn dat orders van Argold Orders van de Compagnie, al van jaren her. Kijk eens aan, we knnnen direct betalen voor wat we noodig hebben. Desnoods dnbbel betalen. Maat we moeten die proviand en dte slede nood zakelijk hebben. Het spijt me, mijnheer Stanley. Toe, schei uit en wees een fat» soenlijke kerel. We snllen het tegen geen levende ziel ter wereld vertellen, d»t je ens «ttlt maar ia ictl tegemoet schreven, waar de ch gesproken wordt. De ch blijft echter in het achtervoegsel isch 4, De verbuigingsuitgangen e en en van het lidwoord een, van geen en van de bijvoeglijk ge bruikte bezittelijke voornaam woorden mijn, Uw, zijn, hun, haar, mogen worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als Hare Hoogheid, te zijnen huize, en in bijzondere taal en bijzonderen stijl. 5a. De schrijfwijze der namen van publiekiechtelijke lichamen blijft onveranderd, zoolang niet langs wettelijken weg tot veran dering is besloten. De regels 1 tot 3 worden der halve op deze namen niet toe gepast b. Op aardrijkskundige namen, die geen aanduiding zijn varTeen publiekrechtelijk lichaam, mogen de regels 1 tot 3 worden toege past dit geldt ook evenwel met overeenkomstige toepassing van het onder c bepaalde voor de bijvoegelijke naamwoorden, al of niet van een aardrijkskundigen naam afgeleid, die als afzonderlijk woord deel uitmaken van zoo danige aardrijkskundige namen c In woorden, die van aard rijkskundige namen zijn afgeleid, en geen deel uitmaken van een aardrijkskundigen naam, volgt het achtervoegsel de regels 1 tot 3. Het grondwoord of het gedeelte daarvan, dat in de afleiding voor komt, behoudt den vorm, dien het volgens het onder a en b bepaalde heeft, evenwel met dien verstande, dat de regels 1 tot 3 worden toegepast op den klinker van de lettergreep, die onmiddel lijk aan het achtervoegsel voor afgaat. In afleidingen van aardrijks kundige namen, die volgens het onder a en b bepaalde de sch aan het einde behouden, blijft (s) sch bewaard d. Namen en landen, zeeën, rivieren, steden enz. in het bui tenland, waarvoor men in Neder land een eigen benaming heeft, alsmede hun afleidingen, volgens de regels 1 tot 3. gekomen bent. Je kent oni beiden toch, nietwaar Ik zou mijn betrekking verliezen, als ik maar iets verkocht, zei de klerk. Bast I Dan koopen we niet I En Stanley keerde zich om en liep het magazjn uit. Weer riep hij Jean er bij. Ze spraken samen enkele mi nuten. Dan tiep Jean een Indiaanschen vallenzetter bij zich en liep met hem naar zijn teBt. Hou je laai I Nu zul Je eens zien hoe mooi we dat voor elkaar brengen, Maddox I zei Stanley lachend. Een paar minuten later kwam Jean te voorschijn met ten groot pak bont vellen. Stanley grinnikte van pret. Maddox bromde wat binnensmonds. Ze gingen het magazQn binnen, gooiden de bont vellen op de toonbank en vertelden den verwonderden klerk, die erkennen moest, dat die Yankees hem toch te glad en te ving af waren geweest, wat ze noodig hadden. De klerk bekeek de bontvellen, schatte ze en maakte een rekening op van wat ze hem waard waren. Maar we behouden ons toch nog altijd het voorrecht om te handelen met wien wij willen, zei hij. Groote Jean stapte naar de toon bank en leunde er op met zijn ge spierde armen. Ik ben Jean du Bols, zei hij be daard. jq toch wel met mij ruil handel wilt drijven, niet waar? De klerk herinnerde zich een too- neel, dat hq zich nog geen oogenbiik uit het hoofd had kunnen setteneen laag vertrek, een walmende lamp, stoe len en tafels tegen den wand gezet en tn een hoek een groote bebloede ge stalte ineengezakt Prins Bernhard in Drente. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Donderdag voor de eerste maal een bezoek gebracht aan Drente. In de dorpen en in de gehuchten wapperde het rood-wit-blauw van de kerktorens en de huizen en overal stonden de schoolkinderen met Oranje getooid langs den weg geschaard. De Prins was vergezeld van zijn adjudant, kapitein De Roo van Alderwerelt. De commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R H. baron de Vos van Steenwijk was den hoogen bezoeker een eindweegs te gemoet gereden en had daarna plaats genomen in den prinselijken auto, die Drente binnenreed bij den Dickninger Tol, een historische plek, waar prins Maurits eens met zijn troe pen Drente binnentrok. Langs Dickninge ging de tocht vervol gens naar het dorp De Wijk, het centrum van het beroemde fok- gebied in Zuidwest Drente. Overweldigend groot was hier de belangstelling. Uit verre om geving waren de Drentenaren ge komen om den Prins te zien en toe te juichen. Nadat de plaat selijke muziekvereeniging het Wilhelmus had gespeeld, werd de Prins ontvangen door den burgemeester, die het bestuur van den Bond van Fokkers en de Zuidwest Drentsche Fokkersunie aan Z. K. H. voorstelde. De Prins maakte daarna een rond wandeling over het tentoonstel lingsterrein. Het beste vee van Drente was hier present en Z. K. H. toonde groote belang stelling. Over den ouden Postweg werd de tocht voortgezet langs de hunnebedden naar Frederiksoord. Overal stond de bevolking langs den weg geschaard om den Prins toe te juichen. Te Frederiksoord werd een rondgang gemaakt dooi den beroemden tuin van de G. A van Swieten tuinbouwschool. Assen was het volgende doel van 's Prinsen bezoek. Omstreeks half zeven kwam Z. K. H. hier aan, op uitbundige wijze begroet door de ingezetenen en velen Wat verlang je dan? vroeg hl zenuwachtig. Jean koos drie paar sneeuwscholen uit, proviand en een lichte slede, die hoven op den zolder geborgen lag, Te samen met een flinke voorraad amunitie werden die dingen ia het kamp der onderzoekers gebracht. G'oote goedheid, Bert I je bent toch zeker niet van plan om den tocht over land te wagen, nu de winter voor de deur staat? Je hebt het toch goed geraden, antwoordde Stanley. Het is nu tien uur. Om twaalf uur zoowat moeten we op reis gaan. Maar ik kan bijna niet meer, pro testeerde Maddox, die door het werk van den zomer vrijwel uitgeput was. Je zult toch mee moeten, John I Mijn rapport en het geheele overzicht van onzen tocht zouden de moeite van het drukken niet waard zin, als jij er niet bij was, om ie te steunen met je woord. Kik eens, ik zal het heel goed met je maken,... persoonlijk. Maddox fronste de wenkbrauwen. Het gaat niet om het geld, Bsrt, zei hl. Denk je heusch, dat we het eind van dit reis veilig kunnen halen Ik heb me den tijd nog niet ge geven om er over na te denken. Ik niöèt het gedaan krlgenl Daar valt niet aan te tornen. Maar hoe denk je het te doen Een slee te nemen Jean sal een tweeden hond siea te krijgen. Een stel van die honden zQn gemakkelijk in staat een lichte Biet over «Hes. wat we tusschen hier en Bon Coeur tegen komen, heen te sleepen, Maar Ik stel me voor, em de slee h? Tsfgert achter te latei, B| van buiten. Vooral de binnen stad was in fraaien feesttooi ge stoken Reeds geruimen tijd voor de aankomst hadden zich dui zenden langs de straten opge steld, en ook bij de ambtswoning van den commissaris der Koningin wachtte een groote menigte. Een luid gejuich steeg op, toen de Prins uit den auto stapte, waar voor Z. K. H. vriendelijk wui vend dankte. Des avonds hielden talrijke vereenigingen uit Assen een défilé voor den Prins. Bij het passeeren van enkele padvindersgroepen bracht de Prins den welpengroet terug. Luide werd de Prins toe gejuicht, die vriendelijk wuivend deze spontane hulde in ontvangst nam. Onder begunstiging van het fraaiste zomerweer heeft Prins Bernhard Vrijdag zijn tocht door Drente voortgezet. In gezelschap van den commissaris der Konin gin, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk en den adjudant van Z. K. H., jhr. de Roo van Alderwerelt, verliet de Prins des morgens de Drentsche hoofdstad om zich via Rolde naar de ont ginning Witteveen te begeven. Te Rolde hield het gezelschap zich eenige oogenblikken op bij het bekende hunnebed en de oud-Qermaansche rechtplaats Bal- loerkuil, waarna de tocht naar Witteveen werd voortgezet, om het uitgestrekte gebied van hon derden hectaren, in de laatste 15 jaren door werkloozen ontgonnen, te bezoeken. Verschillende boer derijen en arbeiderswoningen werden door den Prins bezichtigd. Het eerst hield men zich op bij de boerderij van den heer Qritter, een landbouwer, die bij den aanvang van de ontginnings werken als werkverschaffingsar beider daarbij werd geplaatst en die zich in den loop der jaren op dezen nieuwen grond kon opwerken tot beheerder van een landbouwbedrijf van meer dan 30 ha. De Prins nam het ge heele bedrijf in oogenschouw, waarna men zich begaf naar de arbeiderswoning, bewoond door hem zullen we een dag of twee rust nemen en dan in één keer met de grootst raogeiqke snelheid doorreizen, tot we aan open water komen. Maddox keerde zich om en begon zijn eigen koffertje te pakken. De anderen, die van de voorgenomen reis vernomen hadden, schudden bezorgd en ongeloovig het hoofd. Dus, als ik goed begrijp, zei Thompson, dan zitten wij overigen hier vast tot het weer lente wordt. De stoomboot is weg, antwoordde Stanley. Maar Jullie loon gaat door totdat jullie je komt aanmelden in New York. Jullie zullen er maar van moeten maken, wat er van te maken is. Nou, dan ben ik er voor die hut daar te nemen, zei Thompson.— Zeg Stanley, laat die groote Franschman dan eens een hartig woordje met den eigenaar van die schunr wisselen. We zullen die moeten huren en daar op de lente wachten. Maar, als we terug komen, dan zul je er voor moeten betalen, honrl Stanley begon te lachen. Dit is de goede manier om de zaak te bekijken, zei hq. Misschien kunnen jullie ook wel een span honden krijgen en een gids om je den weg te wijzen. Dank je, ik ben niet al te erg op een poolexpeditie gesteld 1 Ik biqt hier en sal prooeeren wat vet aan te zetten Maddox gaf daarna aan zijn mannen nog een nadere verklaring van hHn haastig vertrek. Ze namen het heel gemoedelijk op. Ze konden ook fei telijk niet veel anders doen. Op dat oogenbiik verscheen Jean met een ruigen, woestcn wolfshond, die naar hem beet en woedend trachtte los te komen, toen Jean hem meetrek. het gezin U. Ubels. Hier maakte de Prins kennis met het gezin, bestaande uit man, vrouw en eenige kinderen, die Z. K. H. de hand drukten, waarna de woning werd bezichtigd, alsmede het kleine landbouwbedrijf, dat daar wordt uitgeoefend. Na dit bezoek begaf men zich naar het oostelijke gedeelte van het ontginningscom plex, waar nog uitgestrekte ter reinen in maagdelijken staat ge legen zijn. Op de heide werd den Prins door de heeren Lagro en ir. Nij- sing een uiteenzetting gegeven omtrent den vroegeren toestand van dit uitgestrekte gebied, dat voor korte jaren nog een ware wildernis was, alsmede van de verdere plannen voor ontginnings werken, in deze buurt. Men bezocht hierna nog de boerderij Zonnehoeve. Daarna heeft het gezelschap zich begeven naar het Vereni gingsgebouw te Witteveen, om eenige ververschingen te gebrui ken. Men hield zich daar korten tijd op, waarna men de kleuter school en het kerkgebouw be zichtigde, waarmede het bezoek aan Witteveen was geëindigd. De bevolking was uit wijden ©mtrek hierheen gestroomd en juichte den Prins hartelijk toe. Z. K. H. met zijn adjudant en den commissaris der Koningin namen hartelijk afscheid van hun geleiders en begaven zich daarna weer in den open auto van den Prins om via Emmen naar Kla- zinaveen te rijden. Te Emmen, dat in vlaggetooi was, had de bevolking zich in dichte rijen langs de straten ge schaard de belangstelling was dubbel groot, aangezien het be zoek juist op marktdag viel. Kalm rijdende door de markt- drukte, passeerde de Prins het dorp zonder zich hier overigens op te houden. Men begaf zich rechtstreeks naai het hotel Wie- renga te Klazinaveen om daar het noenmaal te gebruiken. Na den maaltijd werd het veenbedrijf in oogenschouw genomen. Men be gaf zich daartoe naar een veen- lit zal hem wel eens leeren I zei de Franscüman. Waar is Rumpus? Die komt all Pas opl riep Thompson. Rumpus, die rustig op een hoop dekens had liggen dutten, was wakker geworden en stak zqn kop door de opening van de tent, Zgn nekharen stonden overeind en hij keek den wolfshond met opgetrokken lippen en vet.ijnige oagen aan. Hé Rumpus I Hq met jou vechten wil I tiep Jean. Waar is die uitdaging goed voor vroeg S:aniey, toen Rumpus zich op den andeten nond wierp. Rumpus, hq dien hond toonen zal, dat hq baas is, zei Jean lachend. En een paar minuten later stond Rumpus, ofschoon hq door zqn lnie ieven je eigeniqk te vet en vadsig geworden was, als overwinnaar over den anderen hond heen, Maar zqn overwinning had hem een diepe wond van zqn kaak tot aan zqn voorpoot gekost en een bqna in flarden ge scheurd oor. Nou ik denk, die hond zal doen, wat ik wil, zei Jean grinnekend. De wolfshond werd dus achter Rum- pus voor de slee gespannen en aan vaardde gelaten zqn lot. Zooals het met de meeste sledehonden gaat, ver anderde het tuig om zqn leden hem van een venqnigen, bijtenden en blaf- fenden woesteling in een gedwee werk- utg van spieren met een onbegrijpelijk uithoudingsvermogen, (Wordt vervolgd.) AXELSCHE O COURANT

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1