Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -VI aan deren. No. 27 DINSDAG II JULI 1939 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Vergeet niet Vast recht aan te vragen. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1EN van 1 tot 5 regels OU Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Prins Bernhard opent reddlngs- ■tatlon op Boienbnrg. Het is wel haast een traditie geworden, dat bij belangrijke ge beurtenissen op het gebied van ons reddingswezen het Koninklijk Huis van zijn medeleven doet blijken. Vrijdagmorgen heeft Prins Bernhard deze traditie be stendigd door het nieuwe red dingsstation van de Zuid-Hol- landsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen op Rozen burg, dat daar speciaal ter be waking van de gevaarlijke Maas vlakte is gebouwd, te openen. Tegen half 11 kwam de Prins, die tevoren de start van de inter nationale zeilwedstrijden op de Noordzee had bijgewoond, verge zeld van zijn adjudant, kapitein de Roo van Alderwerelt, met het jacht Nymphea aan den Rozen- burgschen steiger, waar de heer C. P. van Driest van de Z.H.R.M. ter ontvangst aanwezig was. Per motorlorrie begaf het gezelschap zich naar het nieuwe reddings station. Daar hadden zich de genoodigden verzameld. In de loods, waar de nieuwe reddingboot op een tractor gereed stond, richtte de heer Goudriaan zich tot den Prins met het ver zoek het schip te doopen. Ter wijl Z.K.H. de nationale vlag wegtrok, die de boeg van het vaartuig bedekte, zeide hij met duidelijke stemlk geef deze boot den naam Maasvlakte en hoop, dat zij steeds goed haar dienst zal kunnen verrichten ten voordeele van degenen die haar noodig zullen hebben. Nadat de Prins en de heer Goudriaan achter den machinist op den tractor hadden plaats ge nomen, reed de reddingboot naar buiten voor een demonstratie. Na een rit van ruim 20 minuten over de vlakte werd de zee be reikt, waar de Prins den tractor verliet om gekleed in oliegoed op de vlet plaats te nemen met de heeren Goudriaan en van Heuven. Onder commando van schipper Slis reed de reddingboot weinige oogenblikken later de golven tegemoet en zoodra vol doende diepte bereikt was haakte de tractor af en gleed de vlet van het onderstel te water. On danks den stevigen Zuiderbries kwam de reddingboot zeer vlot door de branding naar buiten, om buiten de Zuiderpier om naar den Nieuwen Waterweg terug te varen, terwijl de overige genoo digden zich over land naar den steiger begaven. Aan boord van de Nymphea zat de Prins aan een lunch aan, door de directie van de N.H.R.M. aangeboden. Na afloop hiervan heeft de Prins nog de gebouwen van de maatschappij te Hoek van Holland bezichtigd en het heele varende personeel geïnspecteerd Het Jubileum van de grenadiers en Jagers. De regimenten van de Grena diers en Jagers, die dezer dagen hun 110-jarig bestaan vieren, hebben Vrijdagochtend op de Van Alkemadelaan in Den Haag voor H. M. de Koningin gede fileerd. Om 9 uur arriveerde H. M. de Koningin met een geheel ge- openden auto van haar verblijf aan den Ruigenhoek op de Van Alkemadelaan. Zij was vergezeld Van haar hofdame freule Schim* melpenninck van der Ooye. De regimenten, die zich in de Zoute- landelaan hadden opgesteld, de fileerden, voorafgegaan door tam boers en de muziek van de ko ninklijke militaire kapel, gediri geerd door kapitein dr. C. L. Walther Boer. Nadat de regimenten voor H. M. de Koningin en haar gevolg had den gedefileerd, sloot de konink lijke militaire kapel, die voor de defilémuziek had gezorgd, zich achter de regimenten aan. H. M. vertrok daarna naar het paleis Noordeinde. De regimenten begaven zich vervolgens naar het Plein, waar zij voor den minister van defen sie, den heer J. J. C. van Dijk, defileerden. Nu de uitslagen van de dezer dagen gehouden schietwedstrijden ter gelegenheid van het 1 IC jarig bestaan van de regimenten grena diers en jagers vastgesteld zijn, blijkt, dat Prins Bernhard den derden prijs veroverd heeft. Het Nederlandsche Hoode Kruis. Blijkens het jaarverslag van het Nederlandsche Roode Kruis ver toont het ledental over 1938 een stijging van pl.m. 17.000 in 1937 tot 22,750 in 1938. In 1938 kwam voorts een tiental nieuwe afdee- lingen tot stand, waardoor het aantal afdeelingen steeg tot 129. Het aantal transportcolonnes be draagt thans 82, en in de plaatsen, waar nieuwe afdeelingen worden opgericht stelt men alles in het werk tegelijkertijd nieuwe colon nes op te richten. Plaatselijke leden kunnen alle mogelijke medewerking verleenen bij de luchtbescherming in hun gemeente, maar als in tijd van oorlog of oorlogsgevaar het Roode Kruis een beroep op hen moet doen behoudt deze functie den voorrang. De ontzaglijke nood en ellende in China ten gevolge van het Oost-Aziatische conflict had even zeer de actieve belangstelling van het Internationale Roode Kruis. Toen in het midden van Nov. een stroom van vluchtelingen de westelijke grenzen van het Duit- sche rijk zocht te overschrijden, richtte het hoofdbestuur aan den voorzitter van den ministerraad een telegram, waarbij het aan de regeering zijn organisatie en hulp middelen ter beschikking stelde voor de geneeskundige verzorging van de vluchtelingen, welke even tueel hier te lande asyl zouden verkrijgen. Door de beschikbaarstelling van bedden met toebehooren heeft het Nederlandsche Roode Kruis hulp verleend aan het comité. De geneeskundige verzorging van de burgerpatiënten in oor logstijd, in het bijzonder bij luchtaanvallen, is met de betrok ken autoriteiten besproken. Het hulppostennet langs de voorrangswegert werd uitgebreid met een vijftig nieuwe hulpposten. Het vraagstuk der voorziening in de eerste hulpverleening langs de snelverkeerswegen heeft de volle aandacht van het hoofdbestuur. De politie en de jeagd. Nu de vacanties van de scholen weldra zullen aanvangen, heeft de Haagsche politie een initiatief genomen, dat alleszins moet wor den toegejuicht. Zij heeft zich door middel van 80,000 vouw bladen, die op de scholen ver» spreid worden, tot de Haagschi jeugd gericht. Kennelijk is deze actie er op gericht om de baldadigheid in de vacantiedagen te verminderen, een streven waarvoor de politie alle hulde verdient. Onder het motto van Nicolaas Beets „Hoe zalig als de jongens- kiel nog om de schouders glijdt" vraagt de Haagsche politie aan de jeugd tien regels in de vacan ties in acht te willen nemen. Deze zijn in het kort samen gevat, dat men iederen politieman als vriend moet beschouwen, en als er moeilijkheden zijn, gerust de bezwaren aan hem voorgelegd kunnen worden. Bij groote of kleine fietstochten moet men nauwkeurig op de verkeersregels letten. Als er gezwommen wordt aan het strand, dient men voorzichtig te zijn, en niet door eigen roeke loosheid anderen aan gevaar bloot te stellentevens wordt daarbij gewaarschuwd tegen zonnebrand. Men zij nimmer baldadig. Een waarlijk flinke Hollandsche jon gen of meisje is wel vroolijk, doch nooit baldadig. Denk daar om bij al wat gedaan wordt aan het bekende spreekwoord „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet". Gewaarschuwd wordt voorts tegen vuur in bosch of hei, waar een enkele vonk reeds dikwijls onberekenbare gevolgen kan hebben. Bedenk, dat de straat geen voetbalveld of tennisbaan is. Als je er toch voetbalt, of tennist, aldus de brochure, hinder je vele oudere menschen en kom je zelf menigmaal in gevaar, doordat je je onnoodig op den rijweg begeeft. Kwel of plaag geen dieren. Ook zij hebben gevoel. Verontreinig de straat of de bosschen en parken niet. Overal staan papierbakken, werp daarin de papieren van boterham en de schillen van de vruchten, die van huis medege geven zijn. Beschadigd ook nooit boomen of bloemen. Als je dat doet, kan iemand anders niet meer van dat natuurschoon genieten. En het krassen of snijden van namen in banken vinden jullie zeker even ongepast als wij. „Wij blijven, zoo eindigt deze oproep, dus goede vrienden. Maar denk er aan, dat als je ondeugend bent, de politie je altijd weet te vinden. Daardoor zou je vacantie bedorven worden onze vriendschap zou op een teleurstelling uitloopen en dat zou je toch ook niet graag willen De oproep van de politie wordt in alle scholen overhandigd na een inleiding van het hoofd der school, of den directeur of rector van de onderwijsinstelling. Vervolgens deelt een politie agent in uniform den oproep uit. Dit zal er zeker toe medewerken, dat de leerlingen met meer dan gewone aandacht deze actie zullen bekijken, en daardoor zal hopelijk het resultaat van dit streven, gunstig zijn. Wapenschouw der vrfj willige burgerwachten. De burgerwachten uit alle pro vinciën van ons land, in totaal bijna 80 met meer dan 1700 leden, hebben te Groningen den jaarlijkschen Landdag gehouden ter gezamenlijke oefening in de luchtbescherming en ter demon streering van de bedrevenheid in het verleenen van hulp aan de getroffenen» iriw¥?lrinrr w NA DE METEROPNAME OVER MEI-JUNI WORDT A: de „Vaste Kosten" (vroeger meterhuur genoemd) voor afnemers volgens „lichttarief" en .-..x „kleinkrachttarief", waar in tien termijnen per jaar wordt geïncasseerd van 48 cent per termijn gebracht op 40 cent 60 40 72 70 96 90 B de K.W.U.-prijs „Half Vastrecht" van 12 cent gebracht op 11 cent. Aantallen K.W.U. Vastrechtverbruik 1935 1936 1937 1938 ,3'5 4,2 4,9 5,9 millioen millioen millioen millioen N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTR1CITEITS-MAATSCHAPPIJ Hat eeuwfeest der spoorwegen. Voor de groote verkeersoptocht die ter gelegenheid van het eeuw feest der Spoorwegen te Utrecht zal worden gehouden, is thans als datum vastgesteld Zaterdag 30 Septembers De Kabinetscrisis. De regeeringspersdlenst meldde Zaterdagavond Dr. H. Colijn heeft aan H. M. de Koningin verzocht, van de opdracht tot vorming van een kabinet te mogen worden ont* AXELSCHE COURANT. wm teriffeygrftftf ifyfl 9 n tt tt tt 9 tt w r/ tt it tt tt 9 w tt Te Vlissingen met twaalf termijnen zijn de overeenkom stige verlagingenvan 40 op 33 cent, van 75 op 58 cent en van 120 {t/m. 3 x 10 Amp.) op 75 cent. De „Vaste Kosten" voor verbruikers met grootere meters worden eveneens verlaagd tot de algemeen geldende bedragen. De eerste kwitantie waarop deze verlaagde tarieven voor komen, wordt begin October aangeboden. Te Vlissingen in Augustus. i -

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1