Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. HERBERT STANLEY No. 26 VRIJDAG 7 JULI 1939 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Kierste Tilad ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoor middag 11 ure. De neutralen. De diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsen-Zeitung", Karl Megerle, wijst in een artikel op de noodzakelijkheid van soli dariteit der neutralen. ^Megerle wijst op de jongste protesten van Nederland in ver band met de berichten, volgens welke bij de besprekingen te Moskou ook over een garantie voor Nederland zou zijn gespro ken en Schrijft dan De ervaringen der Oostzee-staten met zulke protesten zijn niet bijster bemoe digend. ^Voor een Engeland, dat vast besloten is, tot eiken prijs tot een bondgenootschap met de groote Russische mogendheden te ko men, spelen de belangen van kleine staten geen rol, zoolang zich niet een solidariteit der neutralen vormt, die het woord voert en gemeenschappelijk de eerbiediging van het buitenlandsch- politieke zelfbeschikkingsrecht van alle neutralen eischt. LDe kringen in de neutrale sta ten, die vroeger geneigd waren Engeland als beschermer van de vrijheid der kleinen te erkennen, wijst Megerle er op, dat „sedert Engeland Polen vrij spei gegeven heeft, de beslissing over oorlog en vrede geenszins meer bij En geland ligt". Hij schrijft dan verderzelfs hij die bereid was de moreele auto riteit van Engeland, de vriend der kleine naties te zijn, te erkennen, heeft deze autoriteit slechts ver leend aan een Engeland, dat nog in het bezit van zijn buitenlandsch politieke vrijheid is. Een Engelsch imperium, dat ook tegenover de bondgenooten de leiding in han den houdt, niet echter een Groot- Brittannië, dat geen onderscheid meer weet te maken tusschen kleine kwesties als Danzig en groote als de vrede in Europa, doch de laatste beslissing over oorlog en vrede in de hand legt FEUILLETON door H. Knibbs 40) Eo Da Bois, het spoor van den hond volgend, liep geraischloes over de open boscbplek been en verdween dan ook tusschen de boomen. Roeken vroeg Stanley, zijn tabakszak aanbiedend. Graag. Als dat helpt ten minste De andere leden der expeditie, terneergeslagen om het verlies van hun instrumenten, verzamelden zich rondom Maddux en Stanley en bespraken de poging van Jean om de werktuigen terug te vinden. Eu Maddox gaf juist een vrjj harde en vinnige meening ten beste over de handelwijze der Cunadeezen, toen Stanley nem bij zgn mouw trok en zei Luister eens 1 Dat is Rum- pus 1 Ot Groote Jean, grinnikte Maddox. Laten we er eens heen gaan en k\jken wat er te doen is, Allen volgden Stanley het hossh van een volk, dat met zijn twintig jaren van nieuw staatsbestaan geenszins de voorwaarden in zich vereenigt om met verantwoorde lijkheidsgevoel en ervaring de kwesties op leven en dood te beslissen. Waarschuwende rede van Ame- ribaansch gezant. De Amerikaansche ambassadeur te Parijs, Bullitt, heeft Dinsdag ter gelegenheid van den Ameri- kaanschen Onafhankelijkheidsdag te Chalons-sur-Marne, waar een gedenkplaat werd onthuld voor Amerika's Onbekenden Soldaat, een rede gehouden. In deze rede deed de ambassadeur in onver bloemde taal een aanval op de totalitaire staten, waarbij hij sterk den nadruk legde op de gemeen schappelijke idealen van Amerika en Frankrijk: „Wie het zwaard trekt, zal door het zwaard ver gaan", zoo zeide hij o.a. Na de eenvoudige plechtigheid, nu zestien jaar geleden, van het kiezen van den Amerikaanschen Onbekenden Soldaat te Chalons in herinnering te hebben gebracht, kwam de ambassadeur tot den huidigen toestand. „Wij moeten er aan denken zoo zeide hij dat de grootste misdaad tegen de menschelijkheid is onnoodig en voor een kwade zaak een beroep te doen op den moed en de zelfopoffering van den soldaat. Alle propaganda van de wereld zal nooit de banden of de ziel kunnen schoonwasschen van den man, die er op zint de aarde te overdekken met Onbekende Sol daten. Na een aanhaling uit de Ame rikaansche Onafhankelijkheidsver klaring kwam de ambassadeur tot de volgende conclusies Naties, die gelijk de Amerikanen en de Franschen, gelooven, dat de mensch op zichzelf reeds doel is en geen middel, dat kan worden aangewend al naar een machtig individu dat wenscht, streven naar het bereiken van haar doeleinden zonder oorlog. De moed en de zelfopoffering onzer burgers wordt slechts gevraagd in dienst van in. Op het geluid van Jean's stem, die hen bij tusscheupoozen toeriep, afgaande, kwamen ze ten slotte op een wat hooger gelegen plek, die geheel in de schaduw lag der biauwiggroene toppen van sparren bu deunen. Groote Jean stond onder aaD den stam van een reusaebtigen spar. Naast hem zat Rumpus en keek naar hem op. Het spoor kwjjt geraakt? vroeg Stanley. Ik weet niet. Rumpus, hij dezen kant uitgegaan en dan hjj geblaft. Ik zegRumpus, waar ziju die diDgen Hg loopt dezen kant en dien kant uit. Dan hjj komt terug eo zegt dat hij niet weet, waar die dingen zijn. Natuurlijk, meende Maddox. Lateu we toon eens even rondkijken, Maddox, zei Sianley, Eu Stanley liep in een vrij grooten boog door het stille boseh om den spar heen. Nergens een hol of een spleet, waar ze verstopt kuunen z\jo, zei bjj, blijkbaar teleurgesteld. Geef den hond nog een kansje, meende Maddox. Mis schien dat hg het spoor dan beter vindt, SiauUy zei wat tegen Rumpus, die hen dadelijk volgde rondom een goede zaak en als uiterste noodzakelijkheid. Onze gemeen schappelijke idealen doen ons beiden evenzeer wenschen naar een eerzamen vrede. In Amerika en Frankrijk vergeten wij de On bekende Soldaten van de geheele wereld niet. Wij danken God, dat hun moed en hun zelfopoffe ring nog steeds in de harten der menschen leven. Wij hotiren hun stemmen tot diegenen hunner leiders, die den oorlog als een normaal instrument voor hun na tionale politiek beschouwen, zeg gen „Hij, die het zwaard trekt, zal door het zwaard vergaan". In het slot van zijn rede, richtte de ambassadeur een waarschuwing tot de totalitaire staten, waarbij hij zinsneden aanhaalde uit pre sident Roosevelt's boodschap van 14 April tot Hitler en Mussolini. De geruchten Inzake Dantzig. In politieke kringen te Berlijn is tegenover den correspondent van Reuter met betrekking tot de verklaring van Chamberlain, in het Lagerhuis ten aanzien van Dantzig afgelegd, gezegd In Dantzig wordt niets onwet tigs gedaan en ook niets van buitengewoon militairen aard. De Vrije Stad organiseert slechts haar politiedienst welke wordt uitge breid en waartoe zij volkomen het recht heeft. Het is voor ons nieuws te hooren, dat Duitsche soldaten en officieren Dantzig binnenkomen. Het is waar, dat een groot aantal Duitsche toeristen de stad hebben bezocht, doch wanneer Chamberlain meent, dat zij ver momde soldaten zijn, is hij er heelemaal naast. De nationaal-socialisten geven toe, dat er eenige spanning is, doch zij zeggen dat de belang rijkheid daarvan niet moet worden overschat, daar er geen directe grond voor bestaat. Tezelfdertijd probeert niemand het feit te verbergen, dat over het lot van Dantzig reeds is be slist. De eenige vraag blijft „wanneer" en de beslissing daar over berust bij Hitier. den boom heen. De houd begon te snuffelen, toen hij het spoor weer rook, dat naar de teut voerde, holde dan terug, bleet aarzelend met opgeheven voorpoot staan en holde dan weer naar Jeau toe. Ik deuk zoo, dat het daarmee beslist is, zei Maddox. De manneD keerden zieh om eu wilden teruggaan, maar Rum- pus scheen het er op gezet te hebben met het onderzoek door te gaan. Hij bleef rondneuzen om deD greoten boem, die het eind- punt van zjjn speuren was ge weest. Eindelijk giDg hg zitten, biet den kop in de hoogte en begon te janken. Het gezelschap keerde terug eu bleet Daar hem staan kijken. Hij heeft tech wat in de gaten, zei Stanley. Ik ga Daar hem toe en zal hem helpen zoe ken. Rumpus is geen gewone houd. Hij meent het op het oogenblik heel ernstig. Nou, ik ben er eigenlgk voor om te gaan eten. Je kunt het beter opgeven, Bert. Maar kgkeeusl zei StaDley, op den bend wgzeüd. Rumpus, die zieh misschien afvroeg, hoe het megeljjk was, dat het meosehdier, dat zijD baas was, zoe ellendig item ken zyn, Roosevelt bezorgd. Aan de dagbladcorrespondenten is bekend gemaakt, dat Roosevelt, de president der Vereen. Staten, zich ernstig bezorgd maakt over de mogelijkheden van een oorlog in Europa. Ofschoon geen officiëele ver klaring is uitgegeven, wordt ver nomen, dat de president de ont wikkelingen van nabij volgt en talrijke telefonische rapporten heeft ontvangen van het staats- departement en zijn diplomatieke adviseurs in Europa. Ook is medegedeeld dat de president van oordeel is, dat de houding van het Huis van Afge vaardigden, dat geweigerd heeft, het embargo op wapens op te heffen, de kansen op een oorlog nog heeft doen toenemen. De boter- en melkstaklng in België. Aan de staking van de melk en boterboeren in de provincie Antwerpen en het Noorden van de provincie Brabant is nog geen einde gekomen. De leiding van het Boerenfront beweert dat de onderhandelingen met den minis ter van Landbouw zeker tot een accoord zouden hebben geleid indien de Belgische Boerenbond geen spaak in het wiel had ge stoken. Intusschen worden uit talrijke dorpen nog steels gewelddaden gemeld. Telefoonkabels werden doorgesneden, ruiten ingegooid, straatwegen opengebroken, hooi oppers in brand gestoken, enz. Verscheidene honderden gendar mes bevinden zich in het sta- kingsgebied. De graanoogst in Italië. Mussolini heeft op een bijeen komst van de graancorporatie verklaard, dat de graanoogst be vredigend is. Hij haalt ongeveer het cijfer van het vorige jaar, d.i. 80 millioen centenaar. Hij voegde hieraan toe, dat het noodig was, het cijfer van 85 millioen te halen om de behoeften van de bevol king te dekken. De corporatie heeft besloten om hem niet te begrijpen, sprong herhaaldelijk tegen den stam op, als wilde hg in den boom klim men. Hg sprong er tegen op, viel achterover omlaag, kwam over eind en bleet zjjn vruchtelooze klimpogingen herhalen. Plotseling keek Stanley langs den stam omhoog. Dan gooide hij zijn hoed in de lucht, schreeuwde als een Apache en begon te dansen, Alweer een verstandig men- scheukiud gek geworden, be merkte Maddox. O, als ik nou maar een tweedehands stel vleugels bad, riep Stanly. Kon ik maar vlie gen vliegen 1 Maddox liep naar den boom toe en keek langs den strak opgesto ken wjjsviDger van StaDky naar boven. Halverwege den stam hing aan een der dikke takken een vreemdsoortig, langwerpig ding, met een vuil stuk canvas om wikkeld. Wel, dat is mjjn geteerde dekkleed, zei Maddox. Eu daar steekt het uiteinde van mijn driepoot ook uit 1 Wat 'n hond! Keurig, zoo'n slim beest Zul je nou weer wat be daard zijn? vroeg Sianhy. een standaard type voor het meel vast te stellen, waarvan brood van de beste kwaliteit kan worden gebakken. Ook heelt zij de prij zen van maïs en rijst tot October 1940 vastgesteld, alsmede de aan te leggen voorraden maïs. Oost en West ontmoeten elkaar. Op het oogenblik toeven de sultan van Marokko en de keizer van Annam in Frankrijk. De eerste rust uit op een kasteel in het gebied van Parijs, hem door de regeering ter bescnikking ge steld. Ofschoon de vorst streng vasthoudt aan de tradities van zijn land, geelt hij zich in het uitgestrekte park aan westelijke genoegens over gelijk voetbal, tennis en hazenjacht. En hij laat zich de ontspanning niet ontne men in de warenhuizen bood schappen le doen. De keizer van Annam leidt in zijn paleis te Hué een leven, dat eeuwen oude zeden met heden- daagsche gebruiken verbindt, golft, zeilt, roeit, rijdt paard en auto en tennist. Hij is in Frank rijk opgevoed, evenals zijn ge malin, die er een kloosterschool volgde en leden van die orde naar Annam liet komen, waar ze op hun beurt kloosters stichtten. En het huwelijk met dit niet' adellijke meisje, dat bovendien uit Cochin-china afkomstig is, is zoo gelukkig, dat de vorst geen gebruik maakt van zijn recht er meer dan één vrouw op na te houden. Yereenigde Staten. Gedurende de feesten ter her denking van den Onafhankelijk heidsdag, welke vier dagen duren, zijn te New York 357 menschen om het leven gekomen en eenige honderden gewond. De meeste dooden zijn gevallen ten gevolge van auto-ongevallen of verdrin ken. Negen personen werden doodgeschoten. Tengevolge van de groote warmte hebben milli- oenen zich naar het strand bege ven. In de afgeloopen twee nach ten hebben velen aan het strand geslapen. dox. Kom eens hier, Thomp son, jij bent nog jong en lenig. Klim eens naar boven en vertel wat daar zooal hangt 1 De jonge kerel klom tot in de eerste takken, heesoh zich telkens hooger en hooger en bereikte zoo den bundel. Kun je het zaakje gemak kelijk en voorzichtig naar beneden lateu vroeg Maddox. Goeie genade riep Tnomp- sou. Het hangt om zoo te zeggen aan eeu draadje! Het touw is half doorgeinedeD. Als bet flink ging waaien, viel de heele boel omlaag I Voorzichtig dan 1 riep Mad dox. Zeg Jean, ga jij eens een eind touw balen Oui, ik ga I zei Jean, maar in plaats van naar het kamp te loopen, stapte hg naar den boom toe, greep met een sprongetje den ondersten tak, heeseh zich op eu kroop tussehen de tak&eu, Nee maar I Die weegt toch zeker over de tweehonderd pond ...en kgk hem eens] Net een wilde kat, Nooit gedacht dat hy zoo buitengewoon vlug en lenig was I Groote Jean reikte naar den tak, waai op Thompson stond. (WodD vmttigri), AXELSCHE ANT. Behalve als ik die C*nU- dtezen ontmeet *ntwooydde Made

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1