Landbouw. Binnenland. sterke afdeelingen gendarmerie vertrokken naar de provincies Noord-Brabant, Limburg en Ant werpen. De Jnbllenmtentoonetelling te 's Hertogenbosch. Op bovengenoemde tentoonstel ling, die zooals we reeds meidder, Donderdag werd geopend en zich mocht verheugen in een bezoek van Prins Bernhard en H. M. de Koningin, is weer geb'eken, welk een voorname plaats Zeeuwsch- Vlaanderen voor de fokkerij van het Nederlandsche Trekpaard in neemt. Den eersten dag werden de individueele klassen gekeurd plus de groepen van één eigenaar. Bovenaan kwam het vijftal brui nen van de Dobbelaire te IJzen- dijke. Tweede werd de groep van 4 bruinschimmels van Gebr. Dael- man te Westdorpe. Eveneens tweede werd de groep van vier van A. P. Risseeuvv te Oostburg. De groep van A. D. H. Ver- schueren te Hengstdijk werd 3A 3B werd het viertal van H. J, Aernaudts te Sluis. Vierde prijzen kregen de groe pen van A. H. Dekker te Zaam- slag; en het drietal van A. J. E Timmerman te IJzendijke. Van de oudere hengsten, groote maat, werd eer?te Clairon van Hoek, v. Clairon de la Lys, van Gebr. Verdonck te Nieuwdorp (Z.); Audeux van Eikelenbosch was tweede. Van de kleine maat werd eerste Herseur van Groede van J F. Joosten te Panningen-Heiden (fok ker Abr. de Hullu te Groede). De 4 jarigen, groote maat, had den als eerste Nico van Melo, van Clairon de la Lays, van Venray, fokker J. F. Verstraten-Michielsen van Graauw. In de kleine maat kwam bo venaan Pompier du Tomboisvan Gebr. Aernaudts te Sluis. De 3-jarigen, groote maat, wer den geplaatst na arbitrage: le Cantor van W. Berden te Boekend Maasbree, fokker J. Koster te Boschkapelle; 2e Clairon van G. L. Lannoye te Aardenburg, fokker A. Arenthals te Zaamslag. In de kleine maat kwam bo venaan Albion van Frederica, van de H. Ass. „Dedemsvaart", fokker „De Fredericapolder" te Rilland. Di tentoonstelling genoot Vrij dag de eer van het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard, terwijl Zaterdag H. M. de Koningin een bezoek aan de tentoonstelling bracht. Vele autoriteiten maakten hunne opwachting, terwijl het publiek H.M. stormachtig toejuichte. De heeren Dekker uit onze gemeente waren hier ook aan wezig met een gezelschap Zwe den, Denen en Franschen. Zij werden met deze buitenlanders aan de Koningin en den Prins voorgesteld, waarbij onze stad genoot, de heer P. Dekker, de eer genoot als tolk voor H. M. op te treden waar dit noodig was. H. M. had ook den wensch te kennen gegeven de door Haar uitgeloofde medaille persoonlijk aan den winnaar te overhandigen. Die eer was te beurt gevallen aan den heer A H. de Milliano te Waterlandkerkje, met zijn mer rie „Comtesse de Lombisouil". Aangezien de heer De Milliano niet persoonlijk aanwezig was, werd zijn zoon op de tribune ontboden. De Koningin drukte hem hartelijk de hand en wenschte hem in vriendelijke woorden ge luk met het behaalde succes. Na afloop der demonstraties verliet H, M. met gevolg het terrein. Venlenkenrlng. Heden werd alhier door de V.VZF. een veulenkeuring ge houden, waarvoor groote belang stelling bestond, ook uit het bui tenland. O.a. was aanwezig de heer Sylvën, als afgevaardigde van de Zweedsche koudbloed- fokkerij. Deze heer is hier voor eenige weken gelogeerd bij den heer P. Dekker, ter bestudeering van de paardenfokkerij en land- bouwaangelegenheden. Hij was vol lof over het fokmateriaal in ons land, niet het minst over het aangevoerde fokmateriaal op deze veulenkeuring Naast deze groote belangstel ling was er ook tamelijk handel en voor de puike jonge veulens werden flinke prijzen besteed. De uitslag van deze keuring is als volgt Klasse 1, hengstveulens, gebo ren voor 1 Mei 1939. le Frits van Luntershoek, van Corn, de Feijter te Vogelwaarde, 2e Bertus van Zevenaar, van W. S;heelevan Hoeve te Terneu- zen, 3e Acron van Zaamsla?, van Abr. Haak te Zaamslag, 4e van Oswald Verhaegen te Westdorpe, 5e van |ac. de Putter te Axel, 6e Nico van Elza, van M. de Regt Lzn. te Axel. Eervolle ver melding bekwamen Arnold van Byou, van C. Verhelst le St. Jan steen, Clairon van Zaamslag, van Abr. Haak vnd„ en Clairon, van Aarn. de Feijter Czn te Axel. (Beste klasse). Klasse II. Hengstveulens, ge boren na 1 Mei 1939. le van Adr. de Putter Mzn. te Zaamslag, 2e van Jac. de Putter te Axel, 3e Rembrandt van Passluis, van C. H. van Waes te Westdorpe, 4e van Jac. de Putter vnd., 5e Joubert, van C. Hamelink te Axel, 6e Nico van Byou, van Victor Poppe te Koe wacht. Eervolle verm. Marquis van Zaamslag, van Abr. Haak te Zaamslag. (Matige klasse). Klasse III. Merrieveulens, ge boren voor 1 Mei 1939. le Bertha van Dragon, van H. Goethals te Westdorpe, 2e Suze, van K de Koeijer te Terneuzen, 3e Mariska van Sluiskil, van Jan van Hoeve te Sluiskil, 4e Cubona van Sluiskil, van |an van Hoeve te Sluiskil, 5e Mimie van Zorg vliet, van L. W. de Regt te Zaam slag, 6e Nette van Hazelaren- hoek, van Wed. H. Bonte te Koe wacht, 7e Unique, van M A. B. Puylaert te Zuiddorpe, 8e Cora, van Iz. de Feijter Hzn. te Axel. Eervolle vermelding Lena van Zorgvliet van L. W. de Regt vnd. (Zeer goede klasse). Klasse IV. Merrieveulens, ge boren na 1 Mei 1939 le Dora van Acron, van Herm. de Jonge te Terneuzen, 2e Julia na, van K. de Koeijer te Ter neuzen, 3e Unica, van M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe, 4e Bouté, van Ad van Waes te Zuiddorpe, 5e Judiet, van Fl. Staal te West dorpe, 6e van A. de Putter Mz. te Zaamslag, 7e van Jac. de Putter te Axel, 8e Orgina du Bois, van W. L. den Hamer te Axel. Eervolle verm. Erna van Zorgvliet, van L W. de Regt te Zaamslag, en Mirza, van Iz. de Feijter Hzn. te Axel. (Beste groep). Klasse V. Hengsten met af stammelingen. le Byou van Fredericapolder, van Wed. H. Bonte te Koewacht, 2e Bloc des Six Sinces, van de Coöp. H.V De Verwachting u.a., secretaris Iz. de Feijter Wzn,, te Axel. De jury bestond uit de heeren H. J. Aernoudts te Sluis en P. Dekker te Borssele (afd. heng sten) en J. van 't Westeinde te Nieuwdorp en Abr. Vermeulen te IJzendijke (afd. merriën). Naar we vernemen, is de heer J. Dekker Fz. alhier thans per stoomschip Amstelland met 3 hengsten op reis naar Zuid- Amerika. Binnen 10 dagen hoopt hij te Buenos Aires te arriveeren. De oorzaak van de kabinetscrisis. In aansluiting aan het bericht over het aftreden van het kabinet meldt de Regeeringspersdienst Bij de besprekingen over het voorontwerp van de begrooting voor 1940, welke ten doel hadden tot een beperking van het te ver wachten tekort te geraken, is in het kabinet over de wijze, waarop dat doel ware te bereiken, geen overeenstemming verkregen. In het bijzonder is zulks geble ken bij de beraadslagingen over de wijze, waarop op de kosten ter bestrijding van werkloosheid, en hare gevolgen een grootere vermindering beneden het eind cijfer der begrooting 1939 zou kunnen worden bereikt. Tegenover het door een deel van het kabinet ingenomen stand punt van handhaving in de be grooting-1940 van de tot nog toe gevolgde werkloosheidspolitiek, waren andere ministers van oor deel, dat wijziging van de tot nog toe metalgemee e instemming ter zake getroffen of voorgenomen maatregelen met het oog op hun beoordeeling van den financieelen toestand thans noodzakelijk moest worden geacht en derhalve ge oorloofd was. Namens het bestuur van den nationalen bond Landbouw en Maatschappij hebben de voorzit ter, de heer Oldenbanning en de secretaris, de heer Terhaar Zater dag een telegram gericht aan dr H. Colijn, waarin zij eerbiedig doch dringend verzoeken bij een eventueele samenstelling van een kabinet rekening te houden met de geaardheid van den landbouw en de beteekenis van dezen tak van volksbestaan door opneming van een terzake deskundig mi nister aan het hoofd van een af zonderlijk in te stellen departe ment van landbouw. De onderteekenaars van het telegram spreken de hoop uit, dat het hun vergund zal zijn dit verzoek schriftelijk toe te lichten. Nederland en de besprekingen te Moskou. Naar aanleiding van berichten, volgens welke Nederland zou zijn genoemd in onderhandelingen, welke dezer dagen te Moskou zijn gevoerd tusschen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regee ringen met de Sovjet-Unie, doet de regeeringspersdienst ons de volgende officieele verklaring toe komen De Nederlandsche regeering is in deze onderhandelingen op gee nerlei wijze gekend en heeft de betreffende berichten eerst uit de bladen vernomen. De regeering heeft hierin aanleiding gevonden het traditioneele Nederlandsche standpunt, zich afzijdig te houden van de tegenstellingen, die op dit oogenblik in Europa bestaan, op nieuw te bevestigen. De jaarvergadering van de AVRO. Zaterdag heeft de Avro haar jaarvergadering gehouden in het Schuttershof te Middelburg. De voorzitter, de heer G. de Clercq, heeft in zijn openingsrede ook herdacht het overlijden van Louis Davids en er op gewezen, dat de Avro in dezen artiest een harer vooraanstaande medewer kers voor het amusementspro gramma verliest. Bij het punt benoeming van een voorzitter, deelde deze mede, dat hij na drie jaar statutair moet aftreden en dat de algemeene vergadering den voorzitter moet benoemen. Hij gaf de leiding tijdelijk over aan den vice-voor- zitter, dr. H. Molhuijsen. Deze heeft in den breede uiteengezet, wat de heer De Clercq als voor zitter der Avro presteert. Regle mentair moest het bestuur een aanbeveling opmaken en het stelde daarop naast den aftre dende den penningmeester, den heer Volker, voor. Spr. durfde echter voorstellen den heer De Clercq bij acclamatie te herkie zen, waarmede de vergadering volkomen instemde. De rekening 1937 werd over eenkomstig het rapport der con trole-commissie goedgekeurd evenals het jaarverslag over 1938. De begrooting 1939 werd vast gesteld zooals zij was ontworpen en tenslotte is een voorstel aan genomen tot bekrachtiging van den aankoop van 2 perceelen te Hilversum. De heer De Clercq besloot de vergadering met de aanwezigen een tot weerziens toe te roepen Prins Bernhard woont Interna tionaal concours hlppfqtie b(J. Zaterdag en Zondag is te Am sterdam een internationaal con cours hippique gehouden. Het hoogtepunt vormde Zondagmid dag de landenwedstrijd, Na af- oop van het springconcours verscheen prins Bernhard op de tribune, De landenwedstrijd werd gewonnen door Duitschland, 2e Ierland, 3e Nederland en 4e werd België Prins Bernhard overhandigde persoonlijk den wisselprijs, de groote Hollandsche molen aan den leider van de winnende Duitsche équipe. AXEL, 4 Juli 1939. Brand. Zaterdagavond half zeven werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op de gem. gasfabriek. In minder dan geen tijd warer. de mannen op hun post en op het terrein van den brand aanwezig. Dank zij het snelle optreden van het personeel van de fabriek onder leiding van den directeur had men met eigen materiaal de vlammen toen reeds bedwongen, zoodat voor de derde maal in korten tijd de brandspuit, hoewel telkens direct uitgerukt, weinig of geen diensten behoefde te verrichten. De brand was ontstaan in het motorhuis. waar de vloer in de nabijheid van een uitlaat vlam had gevat, welke vlammen zich ijlings langs de vettige drijfriem naar het dak hadden voortgeplant. De gratificatie van f 1000. Zaterdagavond werd in Het Centrum alhier een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer C. Hame link, lid van den gemeenteraad. Als onderwerp was aangekondigd: „Het Raadsbesluit inzake extra belooning gemeente-opzichter, voor bouw stadhuis". Deze bijeenkomst was vrij druk bezocht, zoodat de zaal boven te klein bleek en men naar beneden moest verhuizen. De heer C. van Bendegtm sprak een inleidend woord, waarin hij het doel dezer bijeenkomst uiteenzette. Het is n.i. gebleken, zei spr., dat ook in soc.-dem. kringen alhier dit be sluit veel stof heeft doen op waaien en ontstemming verwekt. Men moet echter de zaak goed bezien; wij hebben ze beschouwd als een rechtszaak, waarbij extra werk ook extra moest beloond worden. Spr. gaf hierna het woord aan dhr. Hamelink, die dit nader en breedvoerig uiteenzette. Hij begon met te wijzen op de moeilijk heden, waarmede ook de Raad huiscommissie heeft te kampen gehad. Wanneer voor den bouw een vreemde architect genomen was en een dagelijksche opzichter van elders, dan was de commis sie al tot een bedrag van f8800 gekomen, zonder dat er ook nog maar één paal in den grond ge slagen of een steen gemetseld was. Voeg daarbij de f 12 000 voor aankoop van de pastorie met tuin, dan kwam men al tot f 20.800. Spr. gaf hierna een overzicht van de kosten, die besteed waren voor den bouw van andere stad huizen in ons land onder leiding van verschillende architecten- bureaux. Deze zijn stuk voor stuk veel hooger dan de Axelsche stadhuisbouw. Na rijp beraad is dan ook besloten om als bouw meester de gemeente-opzichter alhier aan te stellen, ofschoon men de meening was toegedaan, dat dit niet het werk voor een gewone gemeente-opzichter was, daar het ontwerpen van dergelijke gebouwen meer kennis van de bouwkunde eischt. Reeds tijdens de vergaderingen van de com missie is echter gebleken, dat de opzichter daarin meer bekwaam heid aan den dag legde, dan wij verwacht hadden en zooals later bleek na de voltooiing, heeft hij de hem opgelegde taak prachtig volbracht, evenals de dagelijksche opzichter, dhr. Hoebé, die ook was aangesteld om kosten te spa ren en die voor zijn werk even eens een woord van lof toekomst. Veel vrijen tijd, nachtrust en ook vacantie heeft dhr. v. d. Berg voor dit werk opgeofferd en zoo is dan ook in de commissie be sloten om hem hiervoor een grati ficatie van f 1000 toe te kennen en de dagelijksche opzichter f 100. Ook dhr. 't Gilde is hierbij tegen woordig geweest; deze heeft meer malen verklaard bewondering te hebben voor het werk van den bouwmeester en tevens dat dit vele extra werk ook beloond moest worden. Spr. noemde het dan ook gemeen van dhr. 't Gilde, om vlak voor de verkiezingen met een strooibiljet voor den dag te komen, waarin dhr. Van 't Hoff en spr. zelf de geestelijke vaders van het voorstel genoemd worden. Het was echter de bekende sprong van een kat die in 't nauw zit; het behoud van zijn raadszetel stond op het spel en daarom is het begrijpelijk dat men iets doet om kiezers te lokken, doch laat men anderer eer dan onaangetast. Als er geslagen wordt, gevoelen we ons verplicht om terug te slaan. Spr. is overtuigd, dat, wanneer deze zaak vóór de ver kiezingen aan de orde was ge komen, er dan niet zooveel stof over was opgewaaid. Spr. kwam ook nog terug op uitlatingen van dhr. 't Gilde in de laatste raadszitting en dat deze gesproken zou hebben over loons- verhooging aan den opzichter, wat de gemeente dan nog meer zou kosten, terwijl hij eerst toch sprak van een goed betaalde amb tenaar. Het gaat echter om de gratifi catie van f 1000 en wij zijn vast overtuigd, dat hiermede aan de gemeentekas geen schade is be rokkend, doch integendeel dui zenden guidens voordeel is ge daan. Bovendien, dit plan was elk commissielid bekend, ook dhr. 't Gilde dus. En nu moge mis schien de persoon van den ge meente-opzichter minder populair zijn, dit moet buiten beschouwing blijven. Het gaat hier om een nog slechts schrale belooning voor extra zwaar werk, dat ons bij aanstelling van vreemde krachten duizenden guldens meer zou heb ben gekost. Niemand met helder inzicht zal dit tegen kunnen spreken. De centen, die anders naar el ders zouden zijn gegaan, zijn nu hier gebleven en hiermede is ook reeds bij den bouw van het stadhuis rekening gehouden, daar de aannemers hun personeel tegen de hier geldende contractloonen moesten uitbetalen. Door deze voorwaarden hebben ook de ar beiders er een behoorlijk stuk brood aan verdiend. We geven toe, dit bracht meer kosten voor den bouw, doch de arbeiders profiteerden er van. Dit heeft men ons echter nooit in de schoe nen geschoven. En nu we een andere arbeider want, zei spr., ook een opzichter is als arbeider te beschouwen een extra be tooning voor buitengewoon zwaar en verantwoordelijk werk toege kend hebben, loopt alles over dit besluit warm. Dit is een ver keerde opvatting, evenals de praatjes die hier en daar gehoord worden, als zouden wij in deze meer voor de belangen der amb tenaren opkomen, dan voor de behoeften der arbeiders. Spreker herhaalde ook ambtenaren zijn tenslot: arbeiders en wij ais s. d.a.p.'ers gevoelen ons verplicht om èi voor ambtenaren èn voor arbeiders, als men deze menscheri toch met eenig verschil wil be schouwen, op de bres te springen, wanneer het hun goed recht be treft. Eri ook deze zaak hebben wij als een rechtszaak beschouwd en gemeend een belooning te moeten toekennen, waar deze dub bel en dwars verdiend is. En mocht men spr. willen ver bieden, voor dergelijke rechtsza ken op te komen, dan zou hij liever zijn mandaat onmiddellijk ter beschikking willen stellen. Hij hoopte dan ook, dat deze uiteenzetting een ander inzicht in deze zaak zal geven. (Applaus). Dhr. C. van Bendegem stelde hierna de gelegenheid om vragen te stellen of te debatteeren. Hier van werd echter geen gebruik gemaakt. Hij sprak hierna nog een kort slotwoord en hoopte ook, dat men nu na deze duidelijke uiteenzet ting en toelichting een milder oordeel over het besluit zou vellen en dit ook in breederen kring uit te dragen. Overigens kon hij zich ook ten volle aansluiten bij het door dhr,

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2