Buitenland. Laatste Meuws. Maandagmiddag ia in den Hollandschen IJssel de 40 jarige J. van R, uit Gouda, die werk zaam was by de werkverschaffing aldaar, van een kleipad gegleden en verdronken. Na ongeveer 20 minuten dreggen heelt het slui&personeel het lyk van den man opgehaald. Van R laat een vrouw en 3 kinderen achter. Jongen geheten door adder. Een jongen uit Martenshoek onder Hoogezand, de twaalfjarige I. Cohen, is het slachtoffer ge worden van een in Nederland zelden ot nooit voorkomend on geluk. Enkele dagen geleden werd hy op de heide bij Tinaar- loo door een adder gebeten. Eerst Vrijdag, tijdens een school reisje naar Arnhem, werd de jongen ernstig ziek. Hy moest naar het Diaconessenziekenhuis te Groningen vervoerd worden, waar ht) in den nacht van Maan dag op Dinsdag is overleden. Tragisch Een tragisch tamiliedrama heett zich afgespeeld in een wo ning aan het Barentzplein te Amsterdam. Een 40 jarige vrouw die in behoeftige financieels om standigheden verkeert en hier over Bprak met haar 63-jarige moeder, die op visite was, ge raakte zoodanig overstuur, dat zy niet goed meer wist wat zy deed. Toen zy een mes voor den dag haalde en zich daar mede verwondde, zakte de moe der plotseling van schrik ineen. De oude vrouw werd door een hartverlamming getroffen en was onmiddellyk dood. De dochter werd later door den Geneeskun digen dienst naar het Wilhel- mina-Gasthuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Dinsdagmiddag waren de kinderen van den landbouwer Puters op het gehucht het Ven onder de gemeente Vecbel aan het spelen, toen het jongste broertje, een knaapje van ander half jaar, in een touw van een boerenwagen verward raakte. De andere kinderen waren niet in staat te helpen en renden naar huis. Toen da vader toesnelde bleek het touw zoodanig om den hals van het kind te zyn ver ward, dat de kleine was gestikt. Groote brand. Een ieile brand heeft gister ochtend in de gemeente Hoog woud (N. H gewoed, waardoor een bakkery en drie woonhuizen in de asch zyn gelegd. De brand is ontstaau in de bakkery van M. A, Wit. Door den feilen wind stond de bakkerij spoedig in lichte laaie, waarna het vuur zich meedeelde aan de daarnaast gelegen woningen van J. Hop en D. Bakker. Hoewel de brandweer vlug ter plaatse was, kon zy tegen de vuurzee niets uitrichten. Zij moest aanzien, dat de vlammen haar vernielend werk voort zetten en oversloegen naar de aan den overkant van den weg gelegen boerdery van P. Ko man. De bakkery en de drie woningen brandden geheel uit. Van de inboedels kon niets gered worden Twee varkens zyn in de vlam men omgekomen. Motorrijder verongelukt. Woensdag is op den Amers foortschen straatweg onder Ny- kerk een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarby een motorrijder om het leven kwam en een zevenjarig meisje is gewond. Twee motorrijders uit Hilver sum, de heeren L. C de Frenne en A. Huigen waren op weg naar de T. T.-races te Assen Ter hoogte van den Laakweg moest de beer de Franne plotse ling uitwijken voor het doch tertje van de fam. v. d. Bunt te Nykerk dat daar fietste. Nog juist raakte de motorfiets het rijwiel van het meiBje, tenge volge waarvan de motorrijder de macht over het stuur verloor en aan den linkerkant van den weg tegen een boom reed. Hij werd zwaar aan het hoofd ge wond en is enkele oogenblikken na het engeluk overleden. Het meisje sloeg tegen den |rond en brak een been. Echtpaar op de vlucht. E»n Duitscb echtpaar, dat over den 3000 meter hoogen Sceaplana in Prattigau naar Zwitserland is gevlucht, heeft een nacht van verschrikking beleefd. D» ver moeienissen van den tocht bleken voor den man te groot, want op een gegeven oogenblik kon bij niet verder. Onder een rotsblok zocht hij zoo goed mogelijk be scherming tegen de hevige koude. Zijn vrouw besloot alleen verder te gaan om hulp te halen, doch zij gleed uit en brak een been. Den geheelen nacht heeft zy tegen de rotsen gelegen, zich met den moed der wanhoop vast klemmend. Haar hulpgeroep werd eerst den volgenden mor gen gehoord door den eigenaar van de schuilhut van de Scea plana, die onmiddellyk een red dingsbrigade uit het dal ontbood. De man werd later, in geheel uitgeputten toestand terugge vonden. Geweldige branden te Londen Alle beschikbare brandweer materiaal van de Londensche Coun'y Council is Dinsdagavond uitgerukt tot bestrijding van een geweldigen brand, die in het hart van de City was uitgebroken in een uit vijf verdiepingen be staand pakhuis. Geweldige wa termassa's werden in het vuur geslingerd, dat reeds spoedig acht groote pakhuizen had aan getast, waarvan er vier al spoe dig uitgebrand waren. In korten tyd stond het water een voet hoog in de Aldersgatestreet. Het postkantoor in Barbican werd zelfs bedreigd door het vuur. De meeste pakhuizen zyn ge heel uitgebrand. De schado wordt op een millioen pond ster ling geschat. Ook een groote chocoladefa briek in het centrum der stad is een prooi der vlammen ga- worden, terwyl de derde brand heett gewoed in een pakhuis in de binnenstad. Ean dozyn menschen heeft zich uit het brandende pakhuis kunnen redden door op demod- derbanken van de rivier te springen. De brandweer is er na twee uur in geslaagd, het vuur meester te worden en uit breiding tot de belendende pak huizen te vocrkomen. Het publiek denkt by deze branden aan terroristen, doch be- wys hiervoor is niet gevonden Het geheim van het kasteel. Aan de Fransch-Belgische grens is dezer dagen alarm ge slagen, omdat men een onder- aardsche geheime gang ontdekte tusschen Frankryk en België Er hebben drie arrestaties plaats gehad. Er ligt aan de grens een klein gehuchtje, dat halt in België en half in Frankryk ligt en Mont de Périwelz heet. Vlak in de buurt bevindt zich een mooi kasteel met een groot park. Eokele maanden geleden kwa men er vreemdelingen om dat kasteel te huren. „Ik kom om rust te nemen verklaarde een der candidaten Olivarès, aan den notaris. „Ik ben zangeres en ik heb behoefte aan lucht en-licht". De vrouw was mooi, bruin en had zwarte oogen. Men zag duidelijk, dat zy van Spaansche afkomst was. Weldra kwam er een man bij haar. Zij gedroegen zich verdacht. De bewaking werd versterkt Een inspecteur slaagde er in op het buitenverblijf door te dringen en verscheidene dagen de gasten zonder dat zy het wisten, te bespieden. „Ik wist eerst niet wat zy uitvoerden, vertelde hy, zi sjouwden met aarde binnen in 't huis en werkten den heelen nacht. Naderhand bemerkte ik dat zy een put aan het graven waren. Er werd een huiszoeking on dernomen en in den kelder were een put van zes meter diepte gevonden, die gegraven *as De pat ga» toegang tot een sous- terrain van 15 meter lengte, dat in de richting België liep. In dit sousterrain lagen reeds rails klaar. Er werden ook plannen voor de verdere projecten ge vonden. Zij voorzagen in een installatie voor een kleinen elec- trischen spoorweg Op het oogen blik stelde men zich tevreden met kleine karretjes die met de hand geduwd werden en verder met een touw naar den anderen kant werden getrokken. Meestal werd er tabak vervoerd, maar ook chocolade en cocaïne gingen mee. Dat is echter niet alles. Er werden belangryke documenten gevonden, die, naar het schynt, de practische verdediging van het Fransche grondgebied be treffen. Olivarès, de schilder ilaymond, Monteyne en Violette Diesbroeck werden gearresteerd onder beschuldiging van smok kelarij en spionnage. Engeland. Te Londen heeft Churchill een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat Juli, Augustus en Sep tember moeten worden beschouwd als de maanden, waarin de span ning in Europa zeer ernstig zal worden. „Deze toestand lijkt veel op dien van het afgeloopen jaar, doch er is een groot verschil er zijn dit jaar geen wegen open om terug te trekken. Jegens Tsjecho-Slowakije had den we geen verplichtingen, bij verdrag vastgelegd, doch thans hebben we Polen een absolute garantie gegeven, dat indien het het voorwerp is van een niet uit- gelokten aanval van het nationaal- socialistische Duitschland, wij te zamen met onze Fransche bond- genooten genoodzaakt zijn den oorlog te verklaren Het besluit van een enkelen man kan een onmetelijke catas trofe veroorzaken. Indien men alleen de Duitsche voorbereidingen zou zien en de ontzaglijke opeenhooping van menschen, wapens en munitie, dar. is slechts één conclusie mo gelijk en wel dat het ergste dreigt, wat kan gebeuren en dat dit spoedig zal gebeuren. „Indien mijn woorden hem kon den bereiken, zooals wel het ge val zal zijn. zou ik zeggen tot Hitier „Wacht en overweeg, vóór ge een duik neemt in het verschiikkelijke onbekende, in dien ge uw levenswerk om Duitschland op te heffen uit de vernedering en verslagenheid tot een punt, waar de geheele wereld met spanning wacht op daden, niet onherstelbaar vernietigd wilt zien". Ik zou wenschen, dat ik Hitier kon overtuigen van het feit, dat het Britsche rijk de grens van zijn geduld heeft bereikt. In een te Whitchurch gehou den rede heeft oud-minister Eden verklaard, dat het grootste gevaar voor den vrede ligt in het feit, dat sommige regeeringen zelfs thans nog niet inzien dat het ons ernst is. De toestand te Tientsin. Reuter verneemt, dat de Japan sche regeering twee voorstellen heeft ingediend als basis voor onderhandelingen met de Britsche regeeringinzake Tientsin Het eerste is, dat de concessie te Tientsin niet zal worden ge bruikt voor anti-Japansche intri ges door de Chineezen. Het tweede is, dat de Tientsin concessie niet zal worden gebruikt als basis voor steunverleening aan de Chineesche valuta in Noord China in concurrentie met de valuta, die de Japanneeezen trach ten in te voeren. Men meent te weten, dat de Britsche regeering onmogelijk het tweede voorstel kan aanvaarden doch dat niettemin algemeene onderhandelingen te Tokio be ginnen. Verder wordt gemeld, dat de Japansche regeering in Noord China de legerleiding het initiatie uit handen neemt. De Japansche militaire autori teilen te Tientsin hebben, naar Domei meldt, besloten met ingang van Zaterdag of Zondag de af sluiting van de Engelsche en 7ransche concessies te verscher pen en op de zeven toegangs wegen éénrichtingverkeer in te voeren, terwijl de lijd, waarin verkeer over die wegen zal wor den toegestaan, zal worden ver- cort. De Japansche militaire autori teiten te Tientsin, zoo gaat Domei voort, verwachten klaarblijkelijk niet veel resultaat van de En- gelsch—Japansche diplomatieke onderhandelingen te Tokio, daar zij vastbesloten zijn de afsluiting der concessies te verscherpen totdat Engeland een drastische ommekeer teweeg zal hebben gebracht in zijn houding tegen over de nieuwe werkelijkheid in Oost-Azië. Spionnage in België De rechter van instructie van de Luiksche rechtbank onderzoekt op het oogenblik tezamen met de politie een ernstige spionnage- affaire. Tot nu toe zijn 8 per sonen gearresteerd, waaronder een agent van een vreemde mogend heid, een officier van het Belgi sche leger en zijn vriendin. Een aantal belangrijke bewijsstukken zijn reeds ontdekt. Voor het eerst Dultsch gesproken In de Belgische hamer. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van België is, meldt de correspondent van het Han delsblad te Brussel, in de Kamer der Volksvertegenwoordigers een Duitsche redevoering gehouden. In de nachtzitting, die noodzake lijk geworden was om de be spreking over de begrooting van landbouw ten einde te kunnen brengen, besteeg de heer Frères, Katholiek volksvertegenwoordiger van het vroegere Duitsche kanton Sankt-Vith, het spreekgestoelte om eenige opmerkingen over den toe stand van den landbouw in Eupen Malmédy en Sankt-Vith te maken. De heer Frères is een authentieke vroegere Duitscher, die dan ook alleen Duitsch spreekt en weinig of geen Fransch verstaat. Worden er Fransche redevoeringen in de Kamer gehouden, dan ziet men hem strijk en zet de koptelefoon opzetten om naar de Vlaamsche vertaling te luisteren, want het zoo nauw aan het plat-Duitsch verwante Nederlandsch verstaat hij zonder moeite. Pas bij de jongste verkiezingen werd de heer Frères tot Kamerlid gekozen, doch tot dusver had hij in het parlement gezwegen Woensdag echter nam hij voor de eerste maal het woord en daar mede weerklonk ook voor de eerste maal de derde nationale taal van België, het Duitsch, in de zittingszaal der volksvertegen woordiging. Onder de vertalers, die aan hun zorgvuldig afgeschermde micro foontjes de Fransche redevoerin gen in het Nederlandsch en de Nederlandsche in het Fransch vertaten ten gerieve van Kamer leden, die óf de eene öf de andere taal niet verstaan, heerschte een oogenblik verwarring. In welke taal moesten zij de Duitsche rede voering van den heer Frères ver talen Gezien echter het feit, dat de minister van Landbouw, graaf d'Aspremont-Lynden, geen Neder landsch verslaat en dat de op merkingen van den spreker toch hoofdzakelijk voor hem bestemd waren, terwijl de meeste Vlaam sche Kamerleden Duitsch kennen om een in deze taal gehouden rede te kunnen volgen, besloten de heeren aan de microfoon de rede van den afgevaardigde van Sankt-Vith in het Fransch te ver talen. Daarmede heeft thans ook het Duitsch zijn intrede in het Bel gische parlement gedaan, hetgeen zelfs op de banken der vurigste patriotten geenerlei reacties uit lokte. De spr. werd integendee ofschoon zijn rede niets om het lijf had, op de Katholieke en de Vlaamsch Nationale banken leven dig toegejuicht. Indien men zich de incidenten herinnert, die on geveer 30 jaar geleden aan de orde van den dag warer» toen de Vlaamiche voiksvertegenwoordl gers in dit zelfde parlement het echt van spreken in hun eigen taal kwamen opeiscljen, dient erkend, dat er in België reeds heel wat is veranderd. )e Hertog en de Hertogin van Windsor. De „Evening Standard" bericht op de eerste pagina, dat de her tog en de hertogin van Windsor besloten hebben naar Engeland terug te keeren. Zij zullen in October aankomen. Aangezien zij Britsche onderdanen zijn, kun nen zij komen en gaan zooals zij wenschen. Het blad voegt hieraantoe.dat de hertog besloten heeft niet aan te dringen op den titel van ko ninklijke hoogheid voor de her togin. De koning van Griekenland in Itatië Stetanie meldt uit Venetië Koning George van Grieken and, prins Paul, prinses Frede- rica en prinses Catherine zijn met het koninklijke jacht „Hellas" alhier aangekomen. Later zijn zij doorgereisd naar Florence, waar zij op 1 Juli het huwelijk tusschen den hertog van Spoleto en prinses Irene van Griekenland zullen bijwonen. Het A.N.P, meldt uit Den Haag De voorzitter van den Minister raad, dr. H. Colijn, heeft zich hedenmorgen naar Soestdijk be geven voor een onderhoud met H. M. de Koningin. De regeeringspersdienst meldt De heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den ministerraad van 29 Juni ontheffing uit hun ambt verzocht. H. M. heeft dit verzoek in overweging genomen en den heeren verzoent, zich voorloopig met de behandeling en zoo mo gelijk met de afdoening van de loopende zaken te blijven belasten. Hedenochtend heeft H. M. de Koningin dr. Colijn in audiëntie ontvangen en hem opdracht ge geven tot het vormen van een nieuw kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen nemen. Uit SJANGHAI: 36 Britsche matrozen zijn te Foetsjau ont scheept om de Britsche onder danen te beschermen. Uit TOKIO: Naar verluidt zul ten de besprekingen over den toestand te Tientsin met de Brit sche vertegenwoordigers op 6 Juli a.s. een aanvang nemen. Al lereerst zal aan de orde komen de algemeene politieke toestand. Sportnieuws. Veteranen- voetbal. Onze veteranen gaan voort met het spelen van wedstrijden. Morgenavond komt hier de oude garde van Koewacht ©p bezoek, waarvan de sterkte ons niet be kend is, De j.l. Zaterdag uitgestelde wedstrijd ten bate van de autorit voor de ouden van dagen zal ge speeld worden op Zaterdag 15 Juli a.s. Crisis-publicatiën. PERSBERICHT. De telers van vlas worden erop gewezen, dat de opgaven van de beteelde oppervlakte, welke na 31 Mei bij de L. C. O. v. Z. zijn binnengekomen, terzijde gelegd worden. Bedoelde perceelen worden dus niet meer in de steunregeling opgenomen, ook al zouden ze inmiddels getaxeerd zijn. Bij verkoop van vlas moet de teler onverwijld een verkoop- briefje (in drievoud) opmaken en hiervan één exemplaar binnen 5 dagen na den dag van verkoop bij de L. C. O. of den Districts secretaris inleveien. De teler zelf Is hiervoor ver- au! woordelijk en het is dus raadzaam dit niet aan een ander, b.v. den hooper, over te laten. Landbouw Crisis Organisatie ypor Xeelanö.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3