itpfJpiï" Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. weer branden. Men is dus, ook wanneer het witte licht defect is, wel degelijk beveiligd. Als antwoord op de veelal ge stelde vraag, waarom in plaats van het witte flikkerlicht geen groen licht wordt getoond, wan neer de overweg veilig kan wor den gepasseerd, diene, dat het witte flikkerlicht volgens interna tionale overeenkomst is gekozen, mede omdat geen groen licht ten onrechte de meening zou kunnen vestigen, dat, ook wat het overige wegverkeer betreft, de overgang veilig zou zijn. Omtrent dit laatste geeft 't signaal echter geenerlei uitsluitsel. Men zal dus bij wit licht terdege moeten letten op eventueel verkeer uit zijwegen nabij den spoorweg en bij zeer smalle overwegen ook op het tegemoetkomend verkeer. De toepassing van flikkerlichten op groote schaal kan naar de meening van de K N.A C. belang rijk bijdragen tot vermindering van het gevaar der niet-afgesloten overwegen. Eerste voorwaarde is echter, dat de weggebruikers zich onder alle omstandigheden houden aan het devies „stop bij rood licht". Jubileumtentoonstelling Gisteren is te 's Hertogenbosch dejubileumtentoonstelling van het N.T.S geopend. H. M. de Ko ningin zal deze tentoonstelling met een bezoek vereeren. Verbod voor P. T. T.-personeel Aan het personeel van het Staatsbedrijf der P.T.T. is het in het vervolg verboden verbinte nissen aan te gaan bij den Vrij- willigen Landstorm, de Burger wachten, het Roode Kruis, de gemeentelijke luchtbeschermings diensten e.d. zonder toestemming van het betrokken hoofd van dienst, op grond dat in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden aan dat personeel de hoogste eischen worden gesteld en dit bezwaarlijk gemist kan worden. (N.R.Crt.). Kans voor Nederlandsche jongens. De militaire luchtvaartafdeel ng van het K.N.I L. te Bandoeng ziet zich voor de tweede maal ge noopt jongelui uit Nederland te laten overkomen voor de vervul ling van de betrekking van mon teur bij de militaire luchtvaart, waarvoor ongeveer 75 plaatsen open zijn. De Nederlandsch-lndische mi litaire autoriteiten hebben aan vankelijk getracht, de benoodigde jongelui uit Indië te kunnen krijgen, doch zij is daarin niet geslaagd. Midden Maart j.l. de den zij in Indië een oproep, maar slechts tien jongelui hebben zich aangemeld. Aangezien het genoemde aantal nu eenmaal aan het technische personeel van de militaire lucht- vaartafdeeling zal moeten worden toegevoegd, zijn de autoriteiten wederom genoodzaakt te trachten uit het moederland menschen te krijgen. Hetgeen een herhaling is van de vroegere procedure, toen de Indische militaire auto riteiten 81 adspirant-monteurs uit Nederland moesten laten over komen, die in betrekkelijk korten tijd gevonden werden. Intusschen liggen hier kansen voor 75 Nederlandsche jongelui om zich als monteur bij de mi litaire luchtvaartafdeeling van het Indische leger een goede positie te verwerven. In aanmerking ko men jongelui van 19 tot 24 jaar, die een of andere technische op leiding hebben genoten. Te SeestdQk Ter viering van den jaardag van Prins Bernhard arriveerde H. M. de Koningin in den voormid dag in de prinselijke residentie. Ook Prinses Armgard vertoeft te Soestdijk. Hartelijk toegejuicht door de bevolking begaf Z.K.H. zich naar de rijschool te Amersfoort, waar hij tot kwart voor tien vertoefde. Des middags woonde Prins Bernhard, vergezeld van Prinses Juliana en Prinses Beatrix, de watersportfeesten bij, die ter eere van 's Prinsen jaardag werden gehouden. Beleid van minister Oosellng inzake de kwestie Oss. Woensdagmiddag is de Tweede Kamer gereed gekomen met de behandeling van de kwestie-Oss. Nadat bijna alle sprekers, die in eerste instantie het woord voer den, dit nogmaals hadden gedaan en ook de minister opnieuw zijn beleid had verdedigd, werd de eerste conclusie van het rapport- Schouten aangenomen met 62 tegen 28 stemmen. Tegenstemde de R K fractie. (Deze conclusie luidt: „De meerderheid der commissie stelt aan de Kamer vooruit te spre ken, dat de feiten en omstandig heden, welke den minister van Justitie hebben geleid tot het ne men van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van de brigade Oss der Koninklijke ma réchaussee, dien maatregel niet rechtvaardigen, terwijl aan hetgeen nadien is gebleken, in elk geval geen motiveering voor dien maat regel kan worden ontleend"). De tweede conclusie werd z. h.st. aangenomen met aanteeke- ning, dat de NSB. wenscht ge acht te worden te hebben tegen gestemd. (Deze conclusie luidt„De nota van den minister voor ken nisgeving aan te nemen"). Een rfydend postkantoor. Een postkantoor, dat naar het publiek toekomt, inplaats dat de gebruikers naar het P.T.T. kantoor stappen, zal, meldt de H. Crt., binnenkort werkelijkheid worden. Men zal dan een auto-post kantoor aantreffen op weg naar plaatsen, waar in verband met wedstrijden, meetings, tentoon stellingen, e.aveel menschen worden verwacht. Op 1 Juli a.s. zal het eerste auto-postkantoor in Nederland zijn debuut maken te Assen. Op dien dag zullen n.l. op het circuit van Drente de jaarlijksche T.T.-races worden gehouden. Als ware het uit den grond gestampt, zal daar dan plotseling een volledig post kantoor verrijzen, dat ongetwijfeld voor zeer velen een uitkomst zal blijken te zijn. Het auto-postkantoor bestaat uit twee deeleneen tractor en een oplegger. De aanhangwagen is 9lli M. lang. Het kantoor zelf is zeer practisch ingericht. Aan de voorzijde van den wagen zijn een achttal schrijftafels, welke uitschuifbaar zijn, zoodat de juist gekochte biiefkaarten daar ge schreven kunnen worden, of de telegramformulieren kunnen wor den ingevuld. Deze schrijftafels worden in de avonduren indirect verlicht, terwijl een groot scherm den bezoekers bij regen beschut ting biedt. Aan één der lengte zijden bevinden zich naast elkan der drie loketten voor het publiek. Aan de loketzijde bevindt zich voorts nog een brievenbus. Aan de achterzijde van den wagen bevinden zich drie geluiddichte telefooncellen, welke bediend worden door een telefoonpost, welke binnen in den wagen is aangebracht. Voor deze cellen wordt, als het kantoor voor ge bruik in gereedheid wordt ge bracht, een bordesje gemaakt. Aan de tweede lengtezijde van den wagen treft men een brief kaarten- en twee postzegel-auto- maten aan, terwijl eenige ramen van veiligheidsglas het daglicht in het kantoor doorlaten. Voor ieder loket staat een stoel en tafel, een stempeltafel, 2 zakkenrekken, een postpakkettafel, een telex tafel, een kleerkast, een wasch- bak en een telefoonpost, terwijl men achter de schotten nog een groote watertank aantreft, een schakelkast en een bergruimte, waarin o.a. ventilatoren voor lucht- verversching. Het geheele inte rieur is parelgrijs gelakt. De vloerbedekking is van rubber. Omdat de postauto niet steeds op een plaats kan staan, wJke waterpas is, zoodat de weegscha len onder deze omstandigheden niet steeds zuiver kunnen aan wijzen, zijn er een tweetal weeg schalen van een geheel nieuw model, een voor brieven en een voor pakketpost. De schalen zijn van een speciale bevestiging voor zien, waardoor een zuivere ge wichtsaanwijzing gewaarborgd is In den wagen is een scheepsklok aangebracht, welke wanneer de wagen mocht schommelen of niet waterpas zou staan, toch den juisten tijd zal aanwijzen. Afroepen telegrammen op stations. Het is dikwijls moeilijk op de stations reizigers, voor wie een' telegram is aangekomen, daarvan te verwittigen. Daarom is eeni- gen tijd geleden op het station "te Arnhem een proef genomen om reizigers, voor wie een telegram ligt te wachten, door middel van op het station aanwezige luid sprekers te waarschuwen. Daar deze proef een bevredigend resul taat heeft gehad, zal voortaan be halve te Arnhem, eveneens op het station te Amsterdam C. S., Utrecht C. S., Rotterdam D. P., Nijmegen, Groningen, 's-Hertogen- bosch, Zwolle, Dordrecht, Hilver sum en Amersfoort voor dit doel van de bestaande luidspreker installaties gebruik worden ge maakt. Aanschaffing van geschut en munitie. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk (defensie) der rijksbegrooting voor 1939. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend Het is in verband met de tijds omstandigheden geboden om ver schillende voorzieningen, die vol gens den aanvankelijken opzet der plannen eerst in den loop van een aantal jaren zouden worden ingevoerd, met spoed ter hand te nemen. In hoofdzaak betreft dit aanschaffingen van geschut en munitie voor zee- en landmacht, alsmede van voorraden inten dance-goederen. Het gaat hier in feite om hiaten en tekorten, die niet langer bestendigd mogen blijven. Deze verbeteringen in defensie zuilen 33 millioen gulden be dragen. AXEi., 30 Juui «939. Evenals overal in den lande werd gisteren alhier de 28ste verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard feestelijk herdacht. Van openbare en particuliere gebou wen wapperde de driekleur, de kleintjes van de Fröbelscholen maakten de gebruikelijke omwan- wandeling, getooid met oranje en vlaggetjes en des avonds werden achtereenvolgens door Concordia en Hosanna de aangekondigde programma's op het marktplein uitgevoerd. Dank zij het gunstige weer was het marktplein vol be langstellenden, wat altijd een op gewekte stemming teweeg brengt. Ónder de vroolijke tonen van de Lippe-Detmold-marsch werden de muzikanten door de hossende jeugd huiswaarts begeleid. Dinsdagmiddag werd het driejarig zoontje van den rijwiel handelaar P. D. in de Magrette alhier bijna een slachtoffer van het verkeer. Door uit alle macht te remmen wist de chauffeur van een auto uit Terneuzen te voor komen, dat het kind, dat midden op straat speelde, onder den wagen terecht kwam en alleen lichtelijk aan het hoofd werd ge wond. Dinsdag had in „Het Gul den Vlies" alhier ten overstaan van de notarissen Fanoy te Axel en Hoving te Terneuzen de ver koop plaats van het woonhuis met tuin van wijlen den heer P. van Fraaijenhove aan de Station straat alhier. Koopster werd mej. J. van Hoeve te Terneuzen voor de som van 2750. Zuiddorpe Dinsdagmiddag vond de offici- eele opening plaats van de water leiding te Zuiddorpe. Tal van genoodigden waren des middags aanwezig op de terreinen van het pompstation te Kapellebrug, al waar in de machinekamer de directeur der Z«Vl. Waterleiding maatschappij een uiteenzetting gaf van de technische uitrusting der maatschappij. In auto's en bussen reed men daarna naar Zuiddorpe, alwaar op het marktplein een installatie was gebouwd om bur gemeester A. C. van Waes inde gelegenheid te stellen zijn ge meente op de waterleiding aan te sluiten. De burgemeester sprak hierbij de aanwezigen toe en dankte allen die hadden meegewerkt tot het totstandbrengen van de water leiding in zijn gemeente. Daarna sloot hij de gemeente aan op de waterleiding en vond er een brandweerdemonstratie plaats, waarbij niet minder dan zes stralen op de waterleiding aantoonden hoezeer voortaan even- tueele branden bestreden zullen kunnen worden. Tenslotte werd in het patronaat de eerewijn aangeboden. Hoek Naar wij vernemen heeft de heer A. Meerlens, die sinds 1919 zit ting had in den gemeenteraad en gedurende 10 jaar wethouder was, de bij de laatste stemming op hem uitgebrachte benoeming niet aangenomen. Als zijn opvolger op de vrije lijst zak nu gekozen worden verklaard de heer P. Dieleman. (Tem. Crt Bij Th. P., landbouwer te Absdale, werd Dinsdag de vee stapel met een drieling-kalf ver meerderd. Eén kalf is nog in leven. De autobusdienst Hulst— St. Nicolaas, van den heer Jos. Wauters te Hulst, zal van 1 Juli a.s. af worden voortgezet door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij. (Hulsterblad). P Z E. iff tien jaar. Dit jaar is het tien jaar geleden, herinnert de correspondent van het Handelsblad, dat de Zeeuw- sche electriciteitsmaatschappij de geheele electriciteitsvoorziening der provincie in handen nam. In dien tijd steeg het aantal af nemers van 17.490 tot 43.717, De netlengte, aanvankelijk 844 km groot, bedraagt thans ongeveer 1600 km. Terwijl tien jaar geleden in Vlissingen nog slechts 8 837.000 KWU. stroom werd opgewekt, bedraagt het aantal K W.U. tha is 17 277 000 KWU. De centrale te Westdorpe wekte in het afge- loopen jaar 6.443 000 K.W.U. op tegen 3 882.000. Voor Schouwen- Duiveland werd van de Noord- Brabantsche electriciteitsmaat schappij 538.000 K.W.U. inge bracht tegen destijds 242.000 K. W. U. Tegen deze groote uitbreiding van geleverde hoeveelheden elec- triciteit, en tegen verdubbeling van het net, staat een niet even redige uitbreiding der ontvangsten. Deze stegen van f 1.237.000 tot f 1 892 000 in 1938 De P.Z.E.M. heeft er n.l. de voorkeur aan gegeven door her haaldelijke prijsverlaging de af neming te vermeerderen. Hoewel Zeeland door zijn verbrokkelde ligging en door zijn geringe be volkingsdichtheid een moeilijke althans dure provincie is, heeft de P.Z E M. kans gezien den prijs der electriciteit iets onder dien van de meeste provinciale be drijven te brengen. Vermeldenswaard is verder dat Zeeland met de levering in détail verder is dan welke provincie hier te lande ook. Middelburg is n.l. nog de eenige gemeente in het gewest die stroom engros betrekt. Dit jaar staan kabelleggingen in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland ter waarde van ongeveer f 500 000 op het werkprogramma, met het doel de bedrijfszekerheid te verhoogen en, waar het economisch mogelijk is, de bovengrondsche netten te vervangen door ondergrondsche. Door een zestal veehouders van de vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland is na een gehouden excursie in Drente aldaar een groep vee aangekocht van het zwartbont ra». Deze groep bestaat uit 12 stuks jong vee, namelijk drie stieren, zeven vaarskalveren en twee vaarzen. De groep munt uit door sterken bouw en zwaar beenwerk, terwijl het vetgehalte zeer hoog is en alle dieren van eerste klas fokvee afstammen. Het doel van dezen aankoop is met dit zwartbont vee in Zee land verder te fokken. Het drama te Koed(]k. Arrest wijzende in de zaak te gen den melkrijder B. uit Bergen (N.-H.), die ervan werd beschul digd op 2 Januari 1938 met een huurauto opzettelijk in het Noord- hollandsche Kanaal omder Koedijk te zijn gereden, met de bedoeling zich van zijn gezin te ontdoen, heeft het Amsterdamsche gerechts hof gisteren het vonnis van de rechtbank te Alkmaar bevestigd en den verdachte vrijgesproken. Zoowel de officier van justitie te Alkmaar als de procureur-generaal te Amsterdam hadden levenslange gevangenisstraf geëischt. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vt ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds B uin?, vin SoestdQk Nam. 2 Dezelfde Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk Nam.2 Drie dooden auto ongeluk. Woensdagmiddag is te Scheem- da een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbjj drie personen om het leven zjjn gekomen. Omstreeks 3 uur was het echt paar Wiersma uit Wittewierum per auto op weg naar Sellingen, waar de ongeveer 60-jarige moe der van den heer Wiersma woont, die zich met het 5 jarig zoontje van het echtpaar eveneens in den auto bevond. Tusschen Scheemda en Win schoten is de auto dooronbekende oorzaak in botsing gekomen met een open personenauto, welke uit Groningen kwam. Na de aanrijding kwamen beide auto's in het Winschoterdiep terecht. In den auto uit Groningen zat slechts één persoop, die zich kon redden en behouden aan wal wist te komen De andere auto, een gesloten auto, kwam een flink stuk van den wal in het water terecht en verdween ge heel onder water. Van alle kanten kwam hulp opdagen, doch het mocht slechts gelukken den heer Wiersma te redden. Zjjn 32 jarige vrouw, het zoontje en de moeder van den heer Wiersma konden niet meer worden bevrijd en kwamen om het leven. Kort na het ge beurde zjjn de ljjken opgehaald) Hoofdpijn, Kiespijn. MpenVerbSj altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd,.Mijnhardtjes"2st. 10ct. Doos50ct. Waarom zoudt Ge nog 1 langer hoofdpijn hebben, als Ge er in een kwartier geheel van af kunt zijn! Neem een AKKERTJE het nieuwe en merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw ge stel toch niet schaadt. Él "AKKERTJES" zijn de ge lukkige vinding van Apo theker Dumont in den ge- 'v_ makkelijk in te nemen ronden cachet-vorm, zeer //5o\ veel nagemaakt en toch n nog nooit geëvenaard! xZ'gsr Laat U niets aanpraten VjtT en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, griep, koorts, kou. 13 stuks -12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. ZONDAG 2 JULI 1939.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2