HERBERT STANLEY Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - VI aan deren. VRIJDAG 30 JUNI 1939 55c Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Binnenland. Ni A. 24. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 20 Juni 1939. Tegenwoordig alle leden, t.w. de heeren A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Die- leman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C. van Bendegem en P. de Jonge. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. (Slot). 8c. Voorstel tot het aangaan van een verhoogde geld- leening voor den bouw van het raadhuis. Zooals uit de cijfers, medege deeld onder 8a blijkt, hebben de kosten tot op heden bedragen f62.901.83. Voor den bouw is een bedrag van f55.000 gevo teerd en door geldleening gedekt, alzoo moet dit bedrag in afwach- ling van de beslissing onder punt 8b worden verhoogd met f 10 000 maximum. B. en W. stellen voor dat deze uitgaaf door een geld leening wordt gedekt met een jaarlijksche aflos van 40 pet. van het te leenen bedrag te beginnen in het jaar 1940 en rentende hoogstens 31/» pet. Z.h.s. alzoo besloten. 9. Voorstel tot vaststelling van het kohier Hondenbelasting 1939. Dit kohier wordt z.h.s. vastge steld op èen totaal van f 593.50, met 222 aanslagen. 10. Voorstel tot vaststelling van begrootingswijzigingen. Z.h.s. worden vastgesteld wij ziging der a. Begrooting van de Gemeente, dienst 1938. b. Begrooting van het Vleesch- keuringsbedrijf, dienst 1938. c. Begrooting van het Burg. Armbestuur, dienst 1938. 11. Voorstel tot vaststelling van den staat van oninbare posten. FEUILLETON Z.h.s. wordt deze vastgesteld op een totaal van f 12.50. Omvraag. Dhr. DE RUIJTER vraagt of er onlangs een vergadering is gehouden met den vlasconsulent, dhr. De Jong, uit Groningen, en besprekingen zijn gevoerd om te komen tot oprichting van vlas cursussen, zooals die te Biervliet De VOORZ. antwoordt, dat deze conferentie heeft plaats ge had met dhr. De Jong en reeds stappen zijn gedaan in de rich ting zooals dhr. De Ruijter be doelt. De zaak is in studie om ook hier zoo'n cursus te houden. B. en W. zullen den Raad t.z.t. daaromtrent nader inlichten. Dhr. DE RUIJTER wijst verder op den toestand van den tuin achter het stadhuis, het is daar nog alles behalve in orde. Nu de toegang aan de Gentschevaart- straat is opgeknapt, zou hij ook gaarne zien dat de tuin in orde gebracht werd. De VOORZ. zegt toe dat de zaak daar zal bekeken en in orde gebracht zal worden. Dhr. ESSELBRUGGE wijst op den toestand die ontstaan is voor menschen, die de begraafplaats willen bezoeken, nu de sleutel van het hek niet meer bij Free- kenhorst is. Deze is nu bij Sor- ber, de meeste menschen weten dit niet en het brengt moeilijk heden teweeg en spr. heeft er dan ook reeds verschillende klachten over vernomen. Hij zou willen dat de sleutel weerzooals vroeger bij Freekenhorst kwam, dat is veel gemakkelijker voor de menschen. De VOORZ. zegt dat dit reeds besproken is door B. en W. en de sleutel thans weer bij Free kenhorst is. Dhr. DE RUIJTER zou dan wel goed vinden dat er een bordje geplaatst werd bij de begraaf plaats, waar dit op vermeld staat. De VOORZ. zal hieraan aan dacht schenken. Dhr. DIELEMAN vraagt waar nu eigenlijk de rooilijn is bij het door H. Koibbs 38) Stanley stond over den bewns- teloozen halfbloed gebogen. Die klap schijnt nogal aan gekomen te zijn, zei hij. Heb je soms wat whisky bij je? De Canadees schudde het hoofd, deed een paar stappen naar Stan ley toe en keek hem dan woedend aan. Je zult je te verantwoorden hebben wegens dien overval. Eerst hits je dien hond op ons aan en daD tracht je een van mijn man nen te vermoorden. Ik zal zorgen dat je terecht komt waar je hoort, wees daar maar zeker van. BestMaar dat zal anders uitkomen dan je denkt, ant woordde Stanley. Weetje, wie deze man is 1 Weet je, dat hy verbannen en vogelvrij verklaard is dat hij brand gesticht heeft in het huis van James Taggert en verleden jaar mijn kano ge stolen heeft? 'n Praehtstnk om in je dienst te hebben I Heusch 1 je kunt trotseh op zee tea zijn Dat zyn mijn zaken, ant woordde de Canadees stroef. Myne net zoo goed, zei Stanley. Ik zal een appeltje te schillen hebben met die jo Abak, als hij tenminste bijkomt, voordat ik heenga. Als je wat te zeggen hebt, dan moet ik het ook boeren, zei de Canadees. Natuurlijk zul je het te hooren krygen 1 Ei je doet beter wat in te binden en drommels goed toe te luisteren. De Canadees begon te lachen, Jullie Yankees zyn wind builen en niet veel meer. Jullie hebt een grooten mond en daar mee is alles gezegd. Stanley wendde zich tot Marion Als je er niets tegen bebt, ga jij dan in de kano en vaar terng naar het kamp. Ik zal wel loopen. Maar je zult dien rood huid toch geen kwaad doen vroeg Marion. De Canadees lachte weer. Maakt n maar niet bezorgd, miss Taggert. Als hy wil, mag hij gerust met u mee gaan. Die kerel is veilig, zoolang n er bij bent 1 Die nan daarJa Abak Zomersproeten SPRUTOL huis van dhr. M. de Bruijne in het nieuwe gedeelte aan de By- locquestraathet is daar niet waar te nemen. De VOORZ. zal daar later in lichtingen over geven. Dhr. C. VAN BENDEGEM wijst ook op het nieuwe gedeelte, waar tijdens de regenbuien op 11 Juni de riolen verstopt zaten, en dit wateroverlast veroorzaakte in de Prins Hendrikstraat. De VOORZ. doet toezegging dat een en ander daar bekeken en verbetering aangebracht zal worden. Dhr. C. VAN BENDEGEM wijst verder op de tuingronden, die verpacht worden. Als er nu op gebouwd wordt, worden ze uit de huur genomen en als dan later blijkt dat een dergelijke tuin niet meer noodig is, zou spr. de oorspronkelijke pachter in de gelegenheid willen stellen, om die tuin weer te bebouwen. De VOORZ. zegt dat hierom trent een onderzoek zal ingesteld worden. Dhr. C. VAN BENDEGEM brengt vervolgens de sloot langs „Boutje Sputten" in den Noord polder ter sprake. Het is daar een slechte toestandspr. zou daarin verbetering willen brengen en de sloot dempen. De VOORZ. zegt dat deze sloot ook de aandacht heeft van B. en W.men is in onderhan deling en er wordt hard aan ge werkt om die zaak daar op te knappen en te verbeteren. Dhr. C. VAN BENDEGEM vraagt verder hoe het staat met de kazerneering der militairen alhier. Zouden die hier niet voor vast kunnen blijven De VOORZ. antwoordt hierop, dat men de militaire bezetting in tweeën moet splitsen, n.l. de tijdelijke en permanente bezetting. De tijdelijke bezetting gaat a.s. Donderdag hier weg en wat een zei Marion, met een hand gebaar naar den halfbloed, die zich op een elleboog had opge richt Hm Rumpus kom hier 1 De hond keerde zich om en kwam met opgestoken staart naar Marion toe. Jo Abak ging op zyn knie ëa liggen en kwam moeizaam overeind. Marion aarzelde by het instappen in de kano. Ik zal Rumpus bij je laten, zei ze en voordat Stanley baar bedoeling doorzag, was ze al van den oever afgestooten. Hij keerde zich om en keek deD Canadees aan. Non als je soms nog wat te zeggen hebtdoe het dan nu zei hij bedaard. De Canadees beantwoordde die uitdaging met zijn hemdsmouwen op te rollen. Stanley keek naar Abak, die nog half versnft was. Als we aan het vechten gaan, zei bij, dan verschehrt myn bond dien kerel. Je moet het dns zelf weten 1 De Canadees deed een stap vooruit en sloeg naar Stanley, die den slag door bukken ontweek en in die bonding op hem aan vloog en hem een fluken stomp gaf. Op hetzelfde eogenblik zag hy, dat Rumpel om hen beiden permanente bezetting betreft, daarover kan later nog gesproken worden. Er wordt al het moge lijke voor gedaan, maar daarom trent moet de beslissing van het departement van Defensie afge wacht worden. Dhr. 't GILDE uit een klacht over de klok van het nieuwe Raadhuis en brengt die in ver band met de nieuwe spelling. Niet zoozeer echter om de spel ling als om de klok, doch om beide omdat men uit allebei geen wijs kan. Zoo ondervond hij onlangs toen hij Zondagsmorgens ter kerke ging, dat de toren van het stadhuis reeds een minuut of 4 halftien had geslagen, eer de koster van de Herv. kerk begon te luiden. Deze had zich, naar later bleek, aan de juiste offici- ëele, of misschien wel radio-tijd gehouden en trad dus nu toch over ministers gesproken wordt met een variatie daarop als een echte „Klokkemaker de Ruïne" op. Spr. vraagt of dat nieuwe uur werk toch in orde is De VOORZ. zegt dat dit wel het geval zal zijn, ofschoon een afwijking wel eens voor zal kun nen komen. Het uurwerk heeft echter steeds de volle aandacht van den klokkenist. Daar verder niemand meer het woord verlangt, wordt de ver gadering op de gebruikelijke wijze door den VOORZ. met dankgebed gesloten. Lichtsignalen b(J onbewaakte overwegen. Nu het aantal in gebruik ge stelde flikkerlichtsignalen bij on bewaakte overwegen tot acht is toegenomen en binnenkort tot ver over de honderd zal worden op gevoerd, kan het nuttig zijn, schrijft de K.N.AC., nog eens de werking dezer apparaten aan de weggebruikers bekend te maken, aangezien daardoor de verkeers veiligheid kan worden bevorderd. Het sein van vrijwel recht- hoekigen vorm vertoont drie beiden begon heeu te draaien, als zocht bij naar een geschikt plekje om aan te vallen. Jo Abak kwam op handen en voeten aangeslopen. Stanley zag hem naderen. Pak 'm, Rumpns riep hy, woedend, over d8 laagheid van den halt- bloed, dien hy toch op slot van zaken het leven had gered. Rum- pus zette zich schrap, keek naar den halfbloed en na zich met een diep gebrom gekromd te hebben, sprong hy met zyn volle gewicht boven op Jo Abak. S.&nley hoor de hem gillen. Hy keek om en kreeg tegelijkertijd een verschrik- kelijken slag tegen zijn kaak. Hy wankelde, zonk op een knie neer, met de handen in den blinde rondtastend, toen hy opeens tot het volle bewustzyn ternggebraoht werd door een stem, die riep Bola t Ik zal dat eens op knappen Er volgde een korte wor steling, een lnid geplas en Stanley zag hoe de Canadees achter zyu omgekantelde kano aanzwom. Groote Jean was bezig om Jo Abak uit de tanden van Rumpus te bevryden, StaeLy huiverde, toen hij den met bloed en schuim bedekten bek van den hond zag en de groote wende in den hals van den haltbloed, lampen en is aangebracht onder het gebruikelijke Andreas-kruis bij onbewaakte overwegen. Indien de overweg kan worden gepasseerd, wordt een wit licht met 45 flikkeringen per minuut getoond. Is een trein tot 675 M. van den overweg genaderd, dan wordt een rood licht uitgestraald met 90 flikkeringen per minuut, terwijl tevens een belsignaal weerklinkt. Ingeval het roode flikkerlicht defect is, toont het sein een vast- oranje licht. Dan heeft men dus weer met een „gewonen" onbe- waakten overweg te maken en men diene er dan terdege op te letten, of geen treinen naderen. Verder zij men op zijn hoede, wanneer na het passeeren van een trein het roode licht blijft branden. Het beteekent, dat er ook op het andere spoor een trein nadert. Men rijde dus nim mer na het passeeren van een trein weer op, vóórdat het witte licht brandt. Zooals reeds vermeld, begint het roode licht te branden, wan neer de trein tot op 675 M. van den overweg is genaderd. Dit beteekent, dat indien de trein met een snelheid van 120 km/n rijdt, het roode licht begint te flikkeren 20 seconden vóór het passeeren van den trein op den overweg. Deze tijd wordt natuurlijk naar evenredigheid langer, naarmate de snelheid van den trein ge ringer is. Er zij echter nog eens met nadruk op gewezen, dat het passeeren van den overweg ge durende den tijd, dat het roode licht brandt, behalve uiterst ge vaarlijk, ook beslist verboden is. Behalve lijf en leden van zichzelf en anderen, riskeert men bij het rijden door het roode signaal dus een stevige straf. Tenslotte zij vermeld, dat het oranje vaste licht „sein buiten dienst" slechts gaat branden, wanneer het meest belangrijke, n.l. het roode licht defect is. Gaat de witte lamp defect, dan vertoont het apparaat dus tijdelijk geen licht. Nadert echter een trein, dan gaat het roode licht Hij heeft hem doodgebeten 1 riep hij versebrikt uit. Groote Jeau hield den hond by zijn nekvel met zyn sterke vuist vast en onderzocht intusschen het lichaam van Jo Abak. Jjj roep dien hond, zei hij bedaard. Ik zal dan kijken. S'aoley riep Rumpus bij zich. Het baest kwam onwillig. Groote Jeau boog zich over Abak heen. Hy hem niet heeft gedood, zei hy, zich naar Stanley om wendend. Wat? riep Stanley verwon derd uit. Hy kon toch niet blijven leven met Maar hij leeft toch, zei de Eranschman. Eu als dat niet meer het geval zou zyn, zei de Canadees, die juist zijn kano op den wal getrokken bad, dan zou je dat te verantwoorden hebben gehad. Hebbon jullie een dokter by je? Stanley schudde van neen. Dan zal ik wel voor hem zorgen. Misschien zyn jullie nog wel zoo menschelijk, om me te helpen hem in myn haDO te leg gen 1 Ik kan het niet alleen, zonder hem te veel pijn te doen, (Wordt TMvolgd), AXELSCHE Si COURANT pn plHprS verdwijnen spoedig door 'n pot J*- Bij alle Drogisten

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1