Landbouw. Binnenland. Zie, M. de V., ik vraag me af Waar gaan we nu eigenlijk heen Hebben we een nieuw stadhuis gebouwd om te bevolken met de eene nieuwe ambtenaar op de andere De VOORZ. valt dhr. 't Gilde in de rede en zegt dat dit een uitlating is, die hier niet te pas komt. Dhr. 'tGILDE vervolgt: Er wordt ook nu weer geschermd met het woord .tijdelijke", maar de praktijk leert nog al dikwijls dat het permanente en blijvende ambtenaren worden en de vrees is m.i. niet ongewettigd, dat het ook in dit geval weer zoo zal zijn. Is de arbeid of zijn de werk zaamheden ter secretarie nu zoo overstelpend druk, dat er men- schelijkerwijs geen doorzicht in of doorkomen aan is Kan dit genoemde werk niet door wat overuren of anderszins geregeld worden. Op dit oogen- blik ben ik nog zoomaar direct niet van de noodzakelijkheid over tuigd en zal dan ook tegen dit voorstel stemmen. Dhr. DE JONGE zegt niet te kunnen oordeelen over het werk op de secretarie en ook niet of daar een tijdelijke administratieve kracht noodig is. Hij zal zich daarom neerleggen bij het voor stel van B. en W. Dhr. DE RUIJTER is dezelfde meening toegedaan, doch vraagt waar die f 500 vandaan gehaald zullen worden. De VOORZ. zegt dat dit nog niet vaststaat. Dhr. 't GILDE uit zijn ernstig bezwaar om tijdens het loopende begrootingsjaar telkens nieuwe posten te vragen. De VOORZ. zou van dhr. 't Gilde gaarne vernemen, hoe hij het dan geregeld zou willen zien. De zaken moeten goed blijven functioneeren op de secretarie en voor meerdere werkzaamheden zijn meerdere krachten noodig. Er zijn zaken, die reeds klaar hadden moeten zijn, doch de krachten waren niet toereikend. We zijn dan ook overtuigd dat het aanstellen van een tijdelijke kracht noodzakelijk is en ons in deze geen verwijt treft. Dhr. FANOY wil B. en W. dan wel een verwijt maken, maar in den goeden zin, n.l. dat ze dan al eerder hadden moeten overgaan tot het aanstellen van een tijdelijk ambtenaar, nu blijkt, dat er werk door ten achter is geraakt, dat anders reeds klaar had kunnen en moeten zijn. Dhr. VAN DE BILT kan het dhr. 't Gilde niet kwalijk nemen en ook hij acht een nieuwe kracht op de secretarie niet noodig. Wanneer een particulier boert zooals de gemeente dat doet, gaat »hij onherroepelijk failliet. Hij acht het een eisch van het gemeentebestuur om goed toe te zien dat geen onnoodige krachten genomen worden voor adminis tratief werk. Ze doen feitelijk minder dan in het vrije bedrijf en de middenstand kan het ten slotte betalen. In het vrije be drijf moet ook meermalen extra aangepakt worden en daar heeft men niet zooveel vrije dagen. De ambtenaren moeten z.i. dan ook meer gelijk gesteld worden, met degenen die in het vrije be drijf werken. Dhr. HAMELINK protesteert tegen de uitlatingen van dhr. v. d. Bilt, als zouden de ambtenaren ter secretarie minder doen dan de menschen in het vrije bedrijf. Hij is overtuigd dat het personeel ter secretarie steeds voor alles bereid is en veel werk verricht en dat deze ambtenaren dan ook een woord van lof toekomt in plaats van kritiek. Het komt niet van pas om zoo schriel te zijn als dhr. v. d. Bilt dit wil. Spr. stelt vertrouwen in het college van B. en W. in dit opzicht; deze zouden niet met dit voorstel zijn gekomen als het niet noodig was gebleken. De VOORZ. brengt hierna het voorstel om een tijdelijk ambte naar te benoemen in stemming, dat wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemmen de h.h. 't Gilde, Seghers en v. d. Bilt. 7. Voorstel op het verzoek van F. P. Schutz om een vergoe ding in de reiskosten van zijn zoon, die de school te Hulst bezoekt. Adressanls zoontje bezoekt de bijzondere school te Hulst en gaat dagelijks per autobus naar Hulst, Een jaarabonnement voor dit ver voermiddel kost f 37,50. Vanwege de Provincie wordt voor dergelijke leerlingen ook de helft bijgedragen. Voorgesteld wordt op het ver zoek van adressant gunstig te beslissen en hem een bedrag toe te zeggen van f 18,75 per jaar; zoolang dit kind als leerplichtige leerling die school bezoekt. Z. h. s. alzoo besloten. 8a. Overzicht van den bouw van hel Raadhuis. De bouw is als volgt te spe- cificeeren Aankoop pastorie 12,500, Bouwkosten Metselwerk 20,414, Timmerwerk 9,741, Loodg.werk etc 1,268, Schilderwerk 2,134, Electriciteit 738,— Smidswerk 709,— 35,004,- Centrale verwarming 2,500,— Stalen ramen 1,499, Meubilair 6,100, Tafelsóc schilderen 375,— 6,475- 851,— 140,— 450,- Electr. ornamenten Montage klok Verandering Gentsche Vaartstraat en Markt Tijd. huisv. o.l.s. 600,— Schilderen lokalen na vertrek 200,— 800,— Droogstoken, proefst. etc. 237, Gedenkplaat 140,— Deurplaten 20,— Diverse onkosten lste steenlegging en offic. opening 350,— Tuinaanleg 80, Sal. dag. opz., adv. Ir. Ranitz en teekenben. 1,990, Reis- en adver- tentiekosten 373,— Proc. plaatselijke meubelhandel. 172,40 Onvoorz. posten welke nog betaald moeten worden 389,60 3,555,— Totaal 63,871, Verminderd met opbr. verk. oud gemeentehuis 777,77 Oude materialen 291,40 1,069,17 Totale bouwkosten f62,901,83 Dhr. VAN DE BILT vraagt of voor de meubileering toestemming noodig is van den Raad. De VOORZ. antwoordt, dat dit buiten den bouw valt en hiervoor dus toestemming van den Raad noodig is, evenals voor verschil lende andere dingen. Verder verlangt hierover nie mand het woord. (Vervolg op pagina 4) Jaarvergadering van de afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Toindersbond. Ouder leiding van den heer C. de Putter alhier vergaderde Dinsdag te Goes de afd. Zeeland van den Chr. Boeren en Tuin- dersbond. Wjj ontleenen aan de Midd. Crt., dat de jaarver gadering werd bijgewoond o a. door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Qnarles van Ufford, ir. C. Stevens, inspecteur van den land bouw te Den Haag, als vertegen woordiger van den directeur- generaal, den burgemeester van Goes, mr. R. M. van Dusseldorp, Mr. Rip, alg. secretaris van den C.B.T.B., en eenige rijksconsu lenten, enz. De voorzitter herdacht aller eerst den overleden secretaris den heer J. A. Dominicus te We- meldinge, die zooveel voor den Bond deed. Verder moest spr. totzjjnspjjt constateeren, dat de toestand voor den land- en tuinbouw nog liet bevredigend is. Op den duur is dit niet uit te houden, zoolang de regeering niet verder wil gaan dan de bedrijven voor den ondergang te behoeden. Er zal in de toekomst iets anders moeten gebeuren. Spr. kon vervolgens consta teeren, dat de C.B T B in Zee land vooruitgaat. Spr. acht het noodzakelijk, dat het aantal Chr. landbouwscholen in Zeeland wordt vermeerderd. Hij hoopt dat de pogingen om te Middel burg zulk een school te vestigen eindelijk met succes zullen wor den bekroond. De C B T.B is bereid op prac tisch terrein, als het beginsel niet in het geding is, met andere or ganisaties samen te werken, mits hjj dan ook bij de uitvoering wordt erkend. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht door den wnd. secre taris, den heer P. de Kam. Het aantal leden in Zeeland be draagt 1185. Het Boekhoudbu- reau heeit bijna 100 aangeslote nen. De hagelverzekering groeit terwijl in 1938 voor leden auto bezitters een collectief contract werd afgesloten De organisaties van Chr. Jonge Boerinnen en die van de jongeren nemen in groei toe. Da commissaris der Koningin verklaarde met veel genoegen enkele uren te hebben vertoefd in deze vergadering van Chr. landbouwers, die de Chr. begin selen ook in het dagelijksch leven willen toepassen. Welke onze taak is in deze zorgvolle tijden ligt opgesloten in de radiorede van H. M. de Koningin over moreele en gees telijke herbewapening. Ir. Stevens wekte den leden op te zorgen dat het Bestuur in de toekomst de taak kan ver vullen, die wellicht straks op zyn schouders gelegd zal worden. De heer C Zwagerman wees op 't groote belang van contact tusschen de diverse Rijksconsu lenten en de landbouworganisa ties. Spr. kon nog mededeelen, dat dank zij een fonds waarover de Bond van boerenboterproducen- ten beschikt, practische cursus sen kunnen worden gegeven in kaasbereiding. Nadat de heeren Mr. Rip en Ir. Droogendijk het woord had den gevoerd, werd gepauzeerd Na de pauze sprak de heer Mr. C. Beekeokamp te Leiden over de moeilijkheden waarmede de Chr. maatschappelijke orga nisatie ook in Zeeland heeft te worstelen Het slotwoord werd gesproken door Ds. M. Bons te Ierseke. Na de vergadering werd een excursie gemaakt doof Zuid- Bevcland. De moeilijkheden in het Kabinet. Naar het Vad. ttr oore komt is Zaterdag toch, in afwijking van wat nog tot Donderdag 't plan was, een buitengewone minister raad gehouden. Deze was gewijd aan de problemen in verband met het ontwerp-begrooting voor 1940. in parlementairen krirg neemt men aan, dat ook indien het tot een kabinetscrisis zou komen, waaromtrent men op het oogen- blik nog in onzekerheid verkeert, 'n definitieve beslissing te dien aanzien niet naar buiten bekend zou worden, voordat minister Goseling nog gelegenheid zou hebben gehad zijn verweer in de <amer te voeren naar aanleiding van het debat over Oss. Want indien een kabinetscrisis en een daarmee samenhangende ontslagaanvrage een feit zou zijn, aleer den Minister van Justite de vele critische redevoeringen van de laatste dagen had kunnen beantwoorden, zou hij zijn ver dediging in demissionairen staat moeten voeren. En nu ligt het voor de hand, zoo hoorden we opmerken, dat het ongewenscht en onjuist ware, als hij zich in zulk extra zwakke positie zou hebben te verdedigen. De „kereentrein" Naar gemeld, hebben de Spoor wegen het plan om op 9 Juli weer een extra trein naar Zeeland te laten rijden, een z.g. „Kersen- trein". De naam zegt reeds dat aan dit uitstapje een bezoek aan de kersenbongerds verbonden zal zijn. Proeftocht van de .Prinses Beatrix Zaterdagmorgen ging Prins Bernhard te Rotterdam aan boord van de Prinses Beatrix. Een korte plechtigheid vond plaats, waarbij de Prins op het achterdek de witte en blauwe vlag met de kroon van de Mij. „Zeeland" heesch. Aan boord werd de maaltijd gebruikt en na een voorspoedige reis arriveerde het fraaie schip om 5 uur in de haven van Vlis- singen, vanwaar de Prins per auto naar Soestdijk terugkeerde. Prinselijk gezin te Soestdjjk ternggekeerd. Zaterdagmiddag heeft Prinses |uliana met Prinses Beatrix de reis op de „Piet Hein" beëindigd. Ze zijn te vier uur ten paleize Soestdijk teruggekeerd. Prins Bernhard volgde enkele uren later, komende van Vlissingen. De brug te Dordrecht feestelijk geopend. De openstelling van de ver- keersbrug te Dordrecht, de laatste schakel tusschen Noord en Zuid na de voltooiïog van de Moer- djjkbrug, is Zaterdag eindelijk een feit geworden. In tegenwoordigheid van vele genoodigde autoriteiten, waar onder ministers, kamerleden, burgemeesters enz., die zich aan de Zwijndrecht8che zijde bevon den sprak de minister van Wa terstaat zijn openingsrede uit, waarna ook de commissaris der Koningin in Zuid Holiand Jhr. van Karnebeek het woord voerde. De Minister van Waterstaat begaf zich hierna naar het brug wachtershuisje, van waaruit de brug electrisch wordt bediend, om daar door een druk op een knop de openstaande brugklep te doen dalen, en, na verloop van een minuut, was het moment daar, waarnaar vele jaren door duizenden met ongeduld is uit gezien. Daarop kwamen auto's aan gereden om de genoodigden naar het stadhuis te brengen, waar het gemeentebestuur recipieerde. Zondag beeTschte op de nieuwe brug een enorme drukte van fietsen en auto's uit alle deelen des lands, die het nieuwe bouw werk in oogenschouw kwamen nemen. De totale lengte van de via ducten en brug te Dordrecht welke als een aansluitende over brugging kunnen worden be schouwd, bedraagt ongeveer 1260 meter, hetgeen dus langer is dan de verkeersbrug bij de Moerdjjk. AXEL, 27 Juni i939. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Z K H. Prins Bern hard zal Concordia a.s. Donder dagavond om half negen op de kiosk op het marktplein een con cert geven met het volgende pro gramma 1 Wien Neerlands Bloed, Wilms 2 Lippe Detmold, marsch L. Siede, arr. A. J. Maas 3 La Fille de Madame Angot, Fantaisie, Ch. Ie Cocq, arr. E. de Waele. 4 Radieuse, Polka de concert pour flüte N. Labole 5 Death or Glory, matsch, R. B. Hall arr. Tierolff 6 Variété sur Martha, opéra de Flotow G. Gadenne 7 La Rose du Lac, Fantaisie pour Clarinette G. Gadenne 8 Tempo - Tempo, marsch Willy Schootemeijer 9 't Oude Wilhelmus, Valerius Om half 10 zal Hosanna con certeeren met het volgende pro gramma 1 Wilhelmus en enkele andere vaderlandsche liederen. 2 Hup Holland, marsch W. Schootemeijer 3 Chant du Soir, Concertwals S. Vlessing 4 Radieuse, polka voor piston N. Labole 5 Lente-suite A. Fioris i. Zonnehymne, b. In de scha duw van het woud, c. Volks feest. 6 La Blinette, polka voor So praan Saxofoon G Gadenne 7 Stadion-marsch W Schootemeijer Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard op a s. Donderdag 29 Juni, zal het P.T.T. kantoor alhier 's middags ra 12 uur voor den Postdienst zijn gesloten. Axeische Bad- en Zweminrichting. Vrijdagavond werd in Het Cen trum alhier de 6e jaarvergadering gehouden van de Bad- en Zwem inrichting. Ook ditmaal was de opkomst zeer gering, zoodat nau welijks van een vergadering kon gesproken wordenbehalve 3 bestuursleden, waren ook slechts 3 stemgerechtigde leden aanwezig. De voorzitter, de heer F. N. Hiemstra, drukte hierover zijn spijt uit. Het bestuur had reeds alles geprobeerd om meet be langstelling te trekken voor de jaarvergaderingen, doch alles te vergeefs. Vergaderde men in de wintermaanden, dan was het te koud, terwijl in de zomermaanden de warmte als argument werd aangevoerd voor de geringe op komst. Beide argumenten missen natuurlijk eiken grondslag. Nu wordt wel steeds gezegd het is een blijk dat de leden het volste vertrouwen in het bestuur hebben, doch we kunnen ons zoo inden ken, dat de heeren bestuursleden ook wel eens wat meer zichtbare blijken van waardeering zouden willen zien, m.a.w. een betere opkomst der leden. Uit het jaaroverzicht, dat de heer A. Reedijk gaf, bleek dat de algemeene toestand der vereeni- ging veel verbeterd is, ook wat de financiën betreft. Gedurende het seizoen 1938 werden in totaal 5652 baden ge nomen, n.l. 2430 dames- en 3222 heerenbaden. Er waren 90 zwem- dagen, wat dus neerkomt op ruim 60 baden per dag. De gewone ontvangsten bedroegen f 472,05 en de uitgaven f411,51, zoodat er een batig saldo was van f 60,54. Het ledental bedraagt 90. Op 1 Januari jl. bedroeg de schuld met renteloos voorschot der gemeente, waarvan het afge- loopen jaar niets kon worden terugbetaald, nog f 1203,38, doch door de goede uitkomsten van de gehouden bazar is deze thans aanmerkelijk ingekrompen. En ook voor de toekomst behoeven de zaken, zooals ze nu staan, niet pessimistisch te worden ingezien. Aan de buurt van aftreding wa ren de bestuursleden, de heeren Oggei en dr. Kalhorn. De heer Oggt! werd herkozen, terwijl in de plaats van dr. Kalhorn de heer L. Hamelink gekozen werd. In de kascommissie werden benoemd de heeren L. P. Bakker en M. van Doeselaar. Bij de omvraag werden nog verschillende zaken besproken, o a. een verzoek namens de polo club om een brug te bouwen en ook herziening gevraagd van de tarieven. Een en ander zal nader onder het oog worden gezien door het bestuur. Hierna werd de geanimeerde bijeenkomst gesloten met een woord van dank aan de enkele getrouwen, die opgekomen waren. Molen vernieuwd. Met de restauratie van den korenmolen van den heer Cappon alhier js men op het laatst der vorige week gereed gekomen, zoodat Vrijdagavond reeds kon worden proef gedraaid. Het was een imposant gezicht de machtige gestroomlijnde wie ken te zien draaien zonder zeilen. Want door het gevolgde systeem- Bussel kan nu ook reeds bij ge ringe windsterkte gedraaid wor den. Bovendien beschikt men nog over een motor, zoodat onder alle omstandigheden gemalen kan worden. Door de vernieuwing van kap en wieken is de molen er nog fraaier op geworden, een sieraad voor onze gemeente, in welks omgeving helaas al zooveel landelijk schoon is verdwenen. Het gerucht ging, dat de molen Zaterdag j.l, officieel in gebruik zou worden gesteld, doch vart

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2