Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI aan deren. HERBERT STANLEY N«. 23 DINSDAG 27 JUNI 1939 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 20 Jur.i 1939. Tegenwoordig alle leden, t.w. de heeren A.' van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, B. Seghers, C. Th. v'. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, P. van Bendegem, J. M. Oggel, F. Die- leman, A. P. de Ruijter, J. Fanoy, C. Hamelink, C. van Bendegem en P. de Jonge. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. II 3. Voorstel op het rapport der Raadscommissie, betreffen de de verkeersregeling in de gemeente, naar aanlei ding van de besprekingen in de vergadering van den Raad op 29 Nov. 1938. De commissie heeft bestaan uit de Burgemeester, ambtshalve voorz., en de h.h. A. van 't Hoff, B. Seghers, J Fanoy, C. Hamelink en A. Th. 't Gilde. Zij is tot de navolgende conclusie gekomen en adviseert de Raad o.m. het vol gende 1. de bestaande verordening van 23 Oct. 1934 regelende het één-richtingsverkeer van de Noord straat, Kerkdreef, Prins Hendrik straat, Oosterstraat en Nieuwstraat vrijwel in zijn geheel te hand haven, alleen met dit verschil, dat het één-richtingsverkeer inde Nieuwstraat wordt omgelegd, zoo danig, dat de straat in den ver volge gesloten verklaard wordt van de richting Buitenweg naar de Stationstraat. Wat de bestaande verordening van 17 Dec. 1936 betreft, rege lende de bepalingen, dat men motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voer tuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet in stand mag hebben, anders dan tot het on middellijk uit- cf instappen van personen, of het onmiddellijk la den of lossen van goederen (par keerverbod) op verschillende stra ten, wordt voorgesteld Het onder ten 8e te wijzigen als volgt FEUILLETON door H Koibbs 37) Een week later hadden ze de Cauadeezen in de buurt van Taggerts kamp ingehaald. En daar konden Groote Jean en Maddox het niet eens worden over den besten weg, dien ze van daaraf kiezen zouden verder naar het noorden. Maddox, die alleen het oog had op de omliggende streek, was meer geneigd om naar het Oosten om te buigen en den oever van het meer te volgen. Maar Groote Jean, die met de ligging van de streek in het Noorden beter be kend was, drong er op aan, dat se den weg langs het water zou den verlaten en dwars door de kale vlakten zouden gaan, om zoodoende vele mijlen rails te sparen. De ingenieur voelde er toon ook meer voor, op vlak ter rein langs het water te blijven. Stanley liet z\jn stem niet gelden maar stelde alleen voor eens af te waonten, welke richting de Ca- Mdeezen zouden inslaan. dat voor het gedeelte van de Kerkdreef vanaf de Noordstraat tot aan de Kerkstraat, en niet tot de Schoolstraat, parkeerverbod voor langer dan een kwart uur zal gelden. Voor het overige gedeelte van de Kerkdreef tot aan de West straat een absoluut verbod te laten gelden. Het onder ten 9e genoemde te wijzigen als volgt dat voor het gedeelte van de Prins Hendrikstraat, vanaf de Stationstraat tot aan de Prins Mauritsstraat een parkeerverbod zal gelden voor langer dan een uur. Deze verruiming zagen wij gaarne bevorderd om de in die straat aanwezige bedrijven niet geheel aan banden te leggen. Het onder ten 11e genoemde Marktterrein zagen wij gaarne uit de verordening geheel weggeno men, daar de praktijk aangetoond heeft, dat dit verbod op gewone dagen niet langer bestendigd be hoeft te blijven. Bij buitengewone gebeurtenis sen, wanneer dit terrein ter be schikking moet zijn voor andere doeleinden, kan dit ook op andere wijze vrij gemaakt worden van parkeerende wagens. 2. Omtrent de over deze ver- keersbepalingen ingekomen ver zoeken, wordt medegedeeld: a. wanneer de Raad onze over wegingen wil accepteeren, aan het verzoek van de neringdoenden, welke aan of in de omgeving van de Markt hun zaak hebben, wordt voldaan. b het verzoek van het bestuur van de afd. Axel van de Z L.M. om het Marktplein des Zaterdags weder disponibel te stellen als parkeerterrein, wordt bij aanne ming van ons voorstel ingewilligd. Hun tweede vraag om het ver keer op Zaterdag of eventueel te houden marktdagen, tusschen 12 en 3 uur langs een andere rich ting te leiden, achten wij niet voor inwilliging vatbaar. c. Aan het verzoek van Gebr. Esselbrugge om aan hen onthef fing van het parkeerverbod in de En de Canadeezen, die voor dezelfde moeilijkheid stonden, hadden op hun beurt besloteD, af te wachten wat de Amerika nen zouden doen. In beide kam pen scheen men ervan overtuigd, dat het hier een sprong in het wilde gold en geen van beide partijen had veel zin, dien sprong het eerst te wagen. Tijdens dezen stilstand der werk aamheden werd de verhou ding tusschen Stanley en het woud met zijne bewoners weer inniger, dan ze een tjjdlang ge weest was. Taggert, Marion en Rumpus hadden in den laatsten tjjd wat meer op een tweede plan gestaan, dan b(j zjjn eerste be zoek. Taggert begreep dit zeer goed en hg had dan ook reeds Marion meermalen verzekerd, dat »die jongen immers aan niets anders dacht, dan aan het groote werk, dat h(j wilde ondernemen en dat dit bewees, dat h(j een flinke kerel was, die meer dan het zout in zijn pap verdienen zou«. Marion had daarover zitten prui len en meteen zich meer en inni ger aan Rumpus gehecht, die vol gens atspraak nu bet eigendom van Stanley was. Mijnheer Stanley, zei ze, teen hjj op zekeren morgen Mn Prins Hendrikstraat te verleenen is thans gedeeltelijk tegemoet ge komen. Een grootere vrijheid aan hen, tegenover andere daar aan wezige bedrijven, zou niet ge rechtvaardigd zijn. Ter sprake is ook gekomen art. 26 sub e van de Alg. Politie verordening,, waarbij op of aan den openbaren weg in de ge meente verboden is „Na des morgens 11 uur mo torrijtuigen of andere rij- of voer tuigen af te schuren, te poetsen, te wasschen of op eenige andere wijze schoon te maken". Wij achten deze tijdsduur te lang en zouden het op prijs stel len, dat het evenals vroeger weder op 10 uur werd gesteld. Eensluidend was de commissie van oordeel, dat het kruispunt Weststraat Kerkdreef—Oranje straat met de aanwezige trambaan een object is, waar aandacht aan besteed moet worden, hetzij di rect of in de toekomst. Veiligheid voor alles moet in d^zen ook het parool zijn. Informatiën zijn in deze nog loopende over de kosten van het aanschaffen van ten verkeers- lantaarn. Ten slotte zegt de comm. haar adviseerende meening over de aan bepaalde personen verleende ont heffingen van verbodsbepalingen in bepaalde straten of gedeelten daarvan. Zij is van oordeel dat dit ge heel in lijnrechte strijd is met hetgeen beoogd wordt bij het voorschrijven van beperkende be palingen voor het verkeer. Wat is thans het gevaleen enkele bezitter van een ontheffing brengt de niets kwaads vermoe dende weggebruiker in de vast gestelde richting in een onaan genaam parket, om als tegenlig ger te voorschijn te komen op een hoek of veranderde straat, die officieel is aangeduid voor het één-richtingsverkeer. Met aandrang verzoekt de com missie hieraan zoo spoedig moge lijk een einde te maken, vóór dat niet te vermijden botsingen werkelijkheid zijn. de hut kwam, zou je Rumpus meenemen, als je het Noorden intrekt Och.ja.daar had ik eigenlijk nog niet over gedacht Maar denkelijk wel. Ik ben bl\j dat je er over gesproken hebt. Rumpus zou- best met je meegaan, daar twijfel ik geen oogenblik aan. Hij was erg ge steld op die oude jas van je, die je hier had gelaten. Hij wilde er altijd op liggen. Is dat zoo Nou, dat is een goed teeken 1 's Nachts wou hij niet anders slapen dan op die oude jas. Stanley keek het meisje aan en langzaam scheen het feit zich aan zijn bewustzijn op te dringen, dat er op de wereld nog andere din gen bestonden dan vlakke banen, bochten, dempingen en uitgra vingen. Met z(jn vroegere jongens achtige luchthartigheid schudde hjj den last en de zorgen van het oogenblik van zich at, woelde met zijn handen in het ruige haar van den hond, stoeide met het dier en maakte grapjes met Marion. Wat later stelde bjj voor een kano te nemen en samen wat te gaan vissehen. Marion's bltydsehap teonde sieh duidelijk genoeg in haar blosje. De VOORZ zegt dat B. en W. de voorgestelde wijzigingen heb ben overgenomen van de Raads commissie, behalve het bepaalde betreffende het schuren, poetsen enz. van auto's en andere rij- of voertuigen. Dit zouden ze willen houden tot 11 uur, inplaats van 10 uur. Dhr. OGGEL merkt op dat een begrafenisstoet ook vrij moet blij ven in de Noordstraat om daar te passeeren. De VOORZ. antwoordt, dat hiervoor uitzondering wordt ver leend. Dhr. FANOY is er ook voor om een begrafenisstoet vrij te laten, daar het anders stuitend zou zijn om het passeeren daar te voorkomen. Z.h.s. worden hierna overeen komstig het voorstel van B. en W. de voorgestelde wijzigingen overgenomen. 4. Voorstel op het rapport van de daarvoor ingestelde com missie ter bestudeering van het voorstel van den heer C. Hamelink, betreffende de omzetting van het Burgerlijk Armbestuur ineen instelling van Maatschappelijk Hulp betoon. B. en W. stellen voor over eenkomstig de jneerderheid van de Commissie niet tot omzetting van het Burgerlijk Armbestuur in een instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon over te gaan. Z.h.s. wordt alzoo besloten. De commissie bestond uit de heeren F. Blok, burgemeester, als voorzitter, benevens de heeren C. Hamelink, C. Th. v. d. Bilt, A P. de Ruijter, A. P. Esselbrugge en P. de Jonge. 5. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politiever ordening. De VOORZ. zegt dat dit punt uitgesteld moet worden tot een volgende vergadering, daar men hiermede nog niet gereedgeko men is. 6. Voorstel van B en W. om gelden te voteeren tot het Eq komt Jean ook mee? vroeg ze. Jean-heeft het veel te druk. Hjj is tegenwoordig de leider. Eq dan, hij is b(j z(jn dagelijksche werk genoeg in het bosch. We gaan er stilletjes vandoor en ma ken er een vrijen dag van, wat P Een uurtje later waren ze de rivier afgezakt en hadden het anker uitgeworpen iD een meertje door de rivier gevormd. De fo rellen hadden honger en ze waren op z'n drukst bezig, teen een andere kano, die ongemerkt het meertje opgevaren was, naast hen aanlegde. Marien uitte een kreet van schrik, toen ze opkeek. Op nog geen meter afstands van haar zat de gedrongen figuur van Jo A bak. Bij hem was het hoofd der Canadeesche onderzoekers. De jonge Canadees nam zijn hoed af voor Marion en groette Stanley. Is de vangst nog al goed vroeg h\j. Ja. Gaan jullie ook vissehen P Nee. maar toen we jullie hier zagen liggen, zijn we enkel maar eens komen kijken. Rumpus, die tot nog toe rustig in de kano gelegen had, hief op dat oogenblik zijn kop op en gromde. En voordat Stanley hem aanstellen van een tijdelijke kracht op de Secretarie. Tengevolge van de vele werk zaamheden, voortvloeiende uit de defensie-maatregelen, wordt van de beschikbare ambtenaren zoo veel gevergd, dat naast het vele andere, o.a. dit jaar dat der ver kiezingen, tal van werkzaamheden op de secretarie op afwerking wachten, in deze de uitvoering van de vorig jaar vastgestelde wegenbelasting, wat het eerste jaar heel veel tijd vraagt en heel spoedig moet worden samenge steld ten behoeve van het finan- cieele gedeelte van de gemeente, hetgeen in de eerste maanden een volle dagtaak van den daarmede belasten ambtenaar vraagt. Deze uitbreiding van werk zaamheden kan niet met het aan wezige personeel worden ver werkt, weshalve wordt voorgesteld om een bedrag van f500 te vo teeren, teneinde een tijdelijke kracht voor de meerdere werk zaamheden op de secretarie aan te stellen. Dhr. SEGHERS vraagt hoe der gelijke benoemingen geschieden. De VOORZ. antwoordt dat dit door B. en W. geschiedt. Dhr. 't GILDE vindt dif een tamelijk ingrijpend voorstel. De vele uit de defensie-maatregelen voortvloeiende werkzaamheden kunnen tot op zekere hoogte zeer zeker als niet voorziene omstan digheden worden aangemerkt, maar dat men ook de aan de verkiezingen verbonden arbeid, die toch als een normale en pe riodiek regelmatig terugkeerende te beschouwen is, ook al aanvoert als oorzaak leidende tot dit voor stel, wil er bij hem minder in. Op die manier zouden er in Ne derland en vooral in grootere plaatsen nogal eenige duizenden nieuwe ambtenaren kunnen wor den aangesteld. Ook de wegenbelasting wordt aangevoerd als argument, daar deze maandenlang een volle dag taak van den daarmede belasten ambtenaar vraagt. vast kon grijpen, was de hond opgestaan en op Abak toegespron gen. De halfbloed hief in alweer zijn arm omhoog. Marion gilde het uit van schrik, de kano sloeg om en de Canadees lag in het water te spartelen. Abak sloeg naar den hond, zonk weg en kwam even later weer boven met een kort mes in zjjn druipende hand. Zonder een oogenblik te aarzelen greep Stanley een riem en sloeg er den halfbloed mee op zijn arm. Het mei ontglipte aan zijn vingers en hij zonk weer. Bljjf stil zitten riep Stanley tegen Marion en dook uit de kano het water in. De Canadees, die intussohen naar land zwom, zag hem boven komen met Jo Abak, dien h(j in zijn kraag gepakt had. Mariou riep Rumpus, die naar haar kano kwam toezwemmen, S'anley was zich nauwelijks bewust vau wat er precies ge beurd was, toen hij aau den oever kwam met het lichaam van den bewusteloozen Je Abak achter zich aan. Rumpus zwom oui de kano hseo en bedelde om binnen gehaald te worden. Maar Marion nam de pagaai en bracht het bootje aan land. (Wordt rerrolgd). AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1