Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. - A\ oo J HERBERT STANLEY N«. 22 VRIJDAG 23 JUNI 1939. 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per pest 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste .Blad. (Vervolg van het Tweede Blad) r. Mededeeling op de vraag van dhr. 't Gilde over de schijn baar verminderde werkzaamheden van den Keuringsveearts, Hoofd van Dienst, tengevolge van de afscheiding van het voormalig Boschkapelle van den Vleesch- keuringsdienst Kring Axel. Met verwijzing naar de daarop betrekking hebbende correspon denties, stellen B. en W. voor deze aangelegenheid voor kennis geving aan te nemen, aangezien de werkzaamheden niet dermate zijn verminderd, dat herziening van het salaris gerechtvaardigd is. De VOORZ. vraagt of hierover nog iemand het woord wenscht. Dhr 't GILDE kan B. en W. niet zeer dankbaar zijn om de hunnerzijds ten deze ontwikkelde voortvarendheid. Als hij het wel heeft, zat de Raad nog in de openb. school, toen hij naar aan leiding van de vermindering van het salaris van den 2en keurings- veearls informatorisch ook voor het Hoofd van Dienst verminde ring van salaris in overweging gaf. Gezien een spontane interruptie destijds uit den mond van één der leden van het College bij die gelegenheid vernomen, dat mijn vraag onder het oog zou gezien worden en de vervulling ervan ook, hebben B. en W. door 6 maanden te wachten weinig ernst hiermede gemaakt. Ik kan dan ook de activiteit van dit College maar spaarzaam prijzen.. De VOORZ.Niet zoo over drijven, mijnheer 't Gilde, u gaat wel wat ai te ver met 6 maanden wachten te noemen, dat is niet waar. Dhr. 't GILDE vervolgtIk wil overigens volstrekt niet be weren in deze materie zoodanig te zijn ingewerkt, dat mijn oor deel het eenig stellig juiste is, doch maak toch van deze gele genheid gebruik de eigenaardig heid te constateeren dat wel het FEUILLETON door H. Kuibbs 36) We kanoën de lni niet neg meer voortjakkeren, zei de hoetd- ingemenr van de werkploeg op zekeren avond tegen hem. Ze zijn beslist niet verder te krjjgen met al die muskieten, moerassen en al die ontberingen van bet leven in een openlucht kamp. Bovendien hebben ze neiging om op uw houding te vitten. Het zijn beste kerels, maar ze willen geleid, niet voortgejaagd worden. Maar hebben ze dan niets geen nationalen trots Het gaat toch tnsseben Amerika en Canada Eb Canada zet doorIk won maar, dat Groote Jean eindelijk zieh liet zien. Dat zou denkelijk wel ver schil maken. Ik zal morgenoch tend eens met de lni praten. De ingenieur, die de noodige ondervinding van dat soort werk had, sprak de werklui voor het ontbijt tee, Stanley stond daar verwonderd over, omdat hjj wilt, koerwl invloed een warme kop salaris van een 2e keuringsveearts verminderd omdat de kring klei ner wordt, terwijl het salaris van het Hoofd van dienzelfden kring toch hetzelfde blijft. Wel voert men als leidmotief hiertoe aan, dat het werk niet of niet noemenswaard verminderd is en spreekt men over niet eens 2 noodslachtingen (in 1938 zelfs maar 1 te Boschkapelle) maar er vervallen meerdere autoreizen daarheen en ook in administratief opzicht zal het werk in proportie'» toch zeker verminderen. Waar het hier bovendien een salaris betreft dat naar mijn meening tamelijk hoog is en ten laste komt van de verbruikers en in dit geval afgewenteld wordt op een verminderd aantal gebruikers valt het antwoord mij hier zeer tegen, ook al is dit gedekt door het schrijven van den Inspecteur. Spr. had het salaris gaarne met een paar honderd gulden en dus relatief met de inkrimping van den kring willen verminderen. Dhr. DE JONGE acht het ook verkeerd en zou het loon ook iets lager willen stellen, nu het werk toch verminderd is. Dhr. P. VAN BENDEGEM vindt ook dat de werkzaamheden verminderd zijn en als gevolg daarvan zou hij ook het salaris lager willen stellen. Dhr. FANOY heeft eens na gegaan, welke werkzaamheden er aan verbonden zijn en is tot de conclusie gekomen, dat het ad ministratieve werk niet vermin dert; de staten moeten alle op dezelfde wijze ingevuld worden en een paar autoritten meer of minder leggen z.i. ook geen ge wicht in de schaal, om het loon van den le keuringsveearts te verminderen. Dhr. DE JONGE merkt op dat, toen indertijd Boschkapelle er bij was, aangevoerd werd, dat dit meer werk zou geven en nu wordt beweerd, dat het niet veel uitmaakt inzake vermindering van de werkzaamheden, nu die ge meente er af is. Dhr. HAMELINK is het daar mede eens. Het is hem niet zoo- kotfia op een mensch zjjn stem ming uitoefenen ban. Maar de ingenieur wist wel, wat bij deed. Hij was een lange, magere man, met een scherpen blik, een rustige stem en kalme houding. JoDgens, zoo begon h(j, we zitten hier niet in Manhattan of Berkshire. We zitten in de echte wildernis. En dat is ook zoo het geval met dat kamp daar ten zuiden van ons. Jullie weten, wat van ons verwaebt wordt en wat we van pian zijn te be reiken. We gaan een spoorlijn aanleggen van hier naar de Baai 't is buigen ot barsten Eu we moeten nu op Blag beginnen I Of meteen maar barsten 1 bemerkte een joDge kerel, die onder de muskieten beten zat. Krek zoo 1 zei de ingenieur. We zullen er over stemmen. En denk er dan goed aan, dat ik net zooveel werk op mijn schouders neem als een van jullie en dat ik er meer dan jullie bij verlies, ais we den brui aan het werk geven. Jimmy, jij knnt je biezen wel pakken en terug gaan. Ik heb jou in geen geval meer noodig. Is er soms nog iemand, die ïia heelt em terug te gaan vroeg dg ingenieur. zeer om het geid, maar meer om het principe te doen en daarom is hij ook wel voor een kleine verlaging. Dhr.- 't GILDE zou willen ver minderen overeenkomstig de grootte van de plaats en het aan tal slachtingen. De VOORZ. zegt dat B. en W. antwoord hebben gegeven en vraagt of dhr. 't Gilde daarmede tevreden is. Dhr. 'tGILDE: Allerminst, M. de V.Ik zou f 200 willen ver lagen. De VOORZ zegt dat dit niet kan in deze vergaderinger moet dan een ander voorstel komen. Wij hebben antwoord gegeven op uw vraag en naar aanleiding daarvan kunt u nadere stappen doen. Dhr. 't GILDE zegt hiervan nota te zullen nemen. Z h.s. wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. s. Mededeeling naar aanlei ding van de gestelde vraag van dhr. 't Gilde over de breedte van de Pieter Paulusstraat. Met verwijzing naar het des tijds geprojecteerde straten en bouwplan, waarvan niet is afge weken, deelen B. en W. mede, dat de rooilijn is gehandhaafd en de straat op z'n smalst 5.25 m is en het plan volgens het daar ter plaatse geprojecteerde slechts 4.50 m aangeeft. Dhr. 't GILDE weet niet of de andere heeren zich daar ter plaatse van den toestand hebben verge wist en zoo zij zich deze moeite niet getroost hebben zich kunnen herinneren ooit een teekening onder het oog te hebben gezien, waarop een straat geprojecteerd was van breedte en loop als de huidige Pieter Paulusstraat. Deze teekening is nergens te vinden en bestaat eenvoudig niet. Het origineel althans, dat hij er Dat is gemakkelijk, zei de ontevreden jonge man. Ik neem liever ontslag, zei een ander. Het leven hier in dit land is een hel. Goed zoo, Hewsen. En de rest van jullie De vier overbljjvenden keken elkaar eens aan. Stanley, die terzijde stond, beet zich op de lippen en wachtte op hun ant woord. We blijven, zei een hunner tenslotte. Uitstekend, zei de ingenieur, dan krjjgen jullie van nu at op slag tot 10 dollar per dag. En nu moesten we maar gaan eten. Hewson en Jimmy besloten nog eens over de zaak te deuken. Na het ontbijt kwamen ze bjj den ingenieur terug en trokken hun woorden in. Uitstekend, zei deze glim lachend. Jullie kunt blijven, als je tenminste van plan bent hard mee te werken maar op je oude loon. Jimmy's roodgebeten gezicht werd paars. Geen denken aan, Maddox. We gaan Dat wist ik wel, zei de in genieur. Maar ik wen er graag goker van zijn, Jij bist per dag van onder het oog had, geeft tenminste aan een volkomen even wijdige straat vanaf dhr. Den Exter tot het westelijk einde. Spreker weet dat wij hier weer voor een voldongen feit staan. De straat is door haar trechter vormigheid beneden de normale breedte gekomen en het is, om dit voor de toekomst te voorko men, dat hij van zijn recht als raadslid gebruik heeft gemaakt hierop te wijzen. Zulke excessen en hij beschouwt dit als een exces dienen voorkomen te worden in de toekomst, temeer als men over voldoende ruimte en armslag beschikt. Heeft men geen ruimte, dan ook geen straat. De kwantiteit aan straatopper vlakte is daar in dat gedeelte verre van evenredig aan de kwan titeit aanwezig bouwterrein, wat neerkomt op een groote last aan onderhoud, waar ten eenenmaale geen evenredige opbrengst of baten tegenover staan. Vandaar deze onmogelijke toestand. Het was hem aangenamer ge weest deze zaak comm. te be spreken, maar het is in dit geval onder het publiek altijd hetzelfde liedje: „We hebben nu toch een „bouw"-commissie 1". Dat wordt sarcastisch of spottend gezegd en het is in dezen niet de bouw commissie, die de oorzaak van deze en dergelijke fouten is. Als lid van de bouwcommissie, ge tuige van deze fout zijnde, heeft dit hem daarom niet weerhouden deze onder het oog te brengen, omdat de bouwcommissie geen blaam in dezen treft. t. Op de vraag van den heer C. van Bendegem om de licht toevoer in de schuilplaats van de openbare lagere school te ver- grooten, wordt medegedeeld, dat dit bij de samenstelling van de gemeentebegrooting 1940 nader onder het oog zal worden gezien. aangenomen, Jimmy en dus gaat je ontslag dadeljjk in. De kok zal zorgon voor je proviand voor de terugreis En als je klaar bent, kom dan even in mijn tent, dan zal ik je je loon geven. Jij ook, Hewson. Hoewel deze strubbeling den ochtend nu juist niet al te prettig gemaakt had, klaarde de stem ming toch spoedig op na bet ver trek der ontevredenen. De over gebleven vier veelden, dat zij zorgen moesten, dat alles nu goed voor elkaar kwam. Ieder hunner zou extra werk te doen krijgen, maar juist bet feit, dat ze »krap aan" waren, vuurde hen aan tot grooter ijver. En de verschijning van een kauo uit het kamp der Canadeezen, spoorde hen neg meer aan, om die lui eens te laten zien, hoe zjj zich een weg wisten te banen. Stanley hield zich buiten de geschillen en gaf slechts leiding, wanneer dit bepaald noodzakelijk bleek. Hjj wist heel goed, dat de mogelijkheid van een ljjneanleg niet genoeg was, om aan te toonen, dat ijjn pian ook voer verwerke lijking vatbaar was. Maddox, de ingenieur, had het feitelijk het ■eeit in handen, want hij soa twslotte door do geldschieters ora u. Naar aanleiding van de ge stelde vragen door de heeren 't Gilde en Seghers over de af watering van den Oudenweg wordt medegedeeld dat deze kleine gebreken bij gelegenheid zullen worden hersteld. v. Verzoek van de atd. Axel van den Nederl. Bakketsbond om wekelijks een lokaal van de openbare lagere school te mogen gebruiken voor het geven van een cursus aan bakkersgezellen tot verhooging van hun vakbe kwaamheid. Op dit verzoek hebben B. en W. spoedheidshalve en behou dens nadere goedkeuring van den Raad een toestemmend antwoord gegeven vanwege den datum van aanvang van dien cursus. Het College staat op het standpunt, dat dergelijk onderwijs moet worden bevorderd en meenen in den geest van den Raad te heb ben gehandeld mits het onderwijs op de dagschool niet wordt geschaad. Zij stellen voor, hun voorloo- pige toestemming te bevestigen. Dhr. VAN 't HOFF heeft er geen bezwaar tegen, tenminste als het onderwijs op de dag school er niet door wordt ge schaad dit zou b v. mogelijk zijn bij een practische les. De VÜORZ. zegt dat daarmede rekening zal gehouden worden en dat de school er in de eerste plaats is voor het kind. Z.h.s. alzoo besloten. (Wordt vervolgd). De ,Plet Heinop de Zeeuwsche wateren. Het Prinselijk gezin heeft deze week met het jacht „Piet Hein" een vacantietocht door de Zeeuw- sche wateren gemaakt. Maandag is het prinselijk paar met Prinses Beatrix en eenige gasten te Gor- kum aan boord gegaaa van het jacht. Maandagavond werd lig plaats gekozen te Dordrecht, waarna Dinsdagmorgen het vaar tuig in de richting van het Hol- landsch Diep vertrok. een eindbeslissing gevraagd wor den. Eq tot nog toe had Maddox zich niet uitgelaten over de mo gelijkheid, om een spoorlijn door die wildernis aan te leggen, maar zich bepaald tot het werk, dat elke dag bood. Intusschen werkten de Cana deezen geregeld en met zulk een nauwkeurigheid, dat ze veel kans schenen te hebben, om hnn eind doel te bereiken, voordat de vorst de rivieren weer onbevaarbaar zou maken en de sneeuw den ontwerpen wegaanleg geheel zou overdekken en uitwisscheu. Een week nadat het gezelschap het kamp aan het meer had ver iaten, kwam Groote Jean met Taggert aan. De reusachtige Franschman maakte zooveel indruk op de werfciui, dat ze nieuwen uioed kregen. Maddox gat hieraan uitdrukking, door Groote Jean tot leider der expeditie aan te stellen. Het werd een soort geestdriftige ontdekkingstocht, waarbjj de T>e- geestering van den Frausehman de moeit!jjkheden van bet dage- lijkscbe werk deed vergeten en aiien aanspoorde tot de grootst mogelijke krachtsinspanning. (Wordt mvolgd). AXELSCHE If COURANT.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1