Bad- en Zweminrichting Algemeene Vergadering uw hooi vooral goed droog in den berg komt; zet, indien eenigs- zins mogelijk, het eerste hooi aan een klamp en tast het hooi ge leidelijk op. Stelt u tenminste eenmaal per dag op de hoogte van den toe stand van uw hooi. Komt de geur of kleur u verdacht voor of wordt het hooi ijzer in het hooi naar uw meening te warm, waar schuwt dan onmiddellijk de ver zekeringmaatschappij, hetzij recht streeks, hetzij door middel van den agent, telegrafisch of telefo nisch. Zij zal u dan ongetwijfeld met het oog op de te nemen maatregelen, ten spoedigste raad geven. Is er direct brandgevaar, dan is het waarschuwen van de plaat selijke brandweer natuurlijk nood zakelijk. AXEL, 20 Juni 1939. In de hedenmiddag alhier ge houden raadsvergadering werd met 7 tegen 6 st. btsloten den gemeente-opzichter D v. d Berg een gratificatie te verleenen van f 1000, voor den bouw van het nieuwe stadhuis, en den dag op zichter bij dien bouw, dhr. Hoebé, een gratificatie van f 100, zulks met 9 tegen 4 stemmen. De bad- en zweminrichting. Indien de financiën het toelaten wordt door het bestuur van de bad- en zweminrichting alhier steeds gestreefd de zaak zoo modern mogelijk te installeerer. Zoo is nu weer in aansluiting op de waterleiding een douche aan gebracht, zoodat men zich na een bad in hpt k-eekwater nog eens extra kan verfrisschen met een fijn straaltje na. We hopen, dat nog velen be gunstigd door fraai zomerweer ook van deze nieuwe aanwinst zullen profiteeren. Hedenmiddag promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „De Be roepsziekten, genoemd in de on gevallenwet 1921 en land- en tuinbouwor.gevallenwet 1922, van geneeskundig standpunt be schouwd", de WelEdel Zeergei. heer Dr. A. H J. van de Kamp, arts, geneeskundig Inspecteur bij den Raad van Arbeid te 's-Gra- venhage. Dr. Arie Helenus Johannes van de Kamp werd 14 December 1900 alhier geboren en is de jongste zoon van wijlen Ds. van de Kamp. Hij bezocht de Chr. Lagere School alhier, daarna het gym nasium te Utrecht en studeerde vervolgensaan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor arts. Achtereenvolgens was Dr. van de Kamp praktizeerendgeneesheer te Pernis en Nijmegen. In Mei 1936 werd hij benoemd tot ge neeskundig Inspecteur bij den Raad van Arbeid te 's-Graven- hage. De uitslag van de teZaam- slag gehouden stemming voor den gemeenteraad is als volgt Aantal kiezers 2023. Uitge brachte stemmen 1849. Van on waarde verklaarde sterryjipn 149. Aantal geldige stemmen 1700. Lijst 1 (Anti Rev.) 645 stem men. Gekozen de heeren A de Koeijer, D. G. Koopman, A J. de Visser en C- K. Herrehnut. Lijst 2 (Chr. Hist.) 634 stem mer. Gekozen de heere" C. Maas, A Haak, F. C. Wisse en L. W. de Regt. Lijst 3 (Staalk Geref) 153 stem men. Gekozen is de heer H. de Fi ijter. Lijst 4 (vrije lijst) 268 stem men. Gekozen de heeren C. de Jonge en M Florussen De nienwe rfl wiel merken. De verkoop van rijwielmerken voor h t riiens'jnar 1 Augustus 1939 31 Juli 1940 vangt op 21 Juli aan. De w k O" hrld In Zreuw-ch- V Inunderen. H t aa tal ingeschreven werk- zoi k>. t den bij de organen der a b> 'dsbt-middeling in Zeeuwsch- Vlaanderen bedroeg op het einde d r maand Mei 1939: Aardenburg Axel 30, Bier vliet Breskens 51, Cadzand Clinge 18, Eede Graauw Jf.a. 11, Oroede Hoek 54, Hontenisse 30, Hoofdplaat 1, Hulst 22, Koewacht Nieuw- vliet Oostburg 1, Overslag Philippine 15, Retranchement Sas van Gent 59, Schoon- dijke St. Jansteen 13, St. Kruis 1, Sluis 27, Vogelwaarde 12, Wa terlandkerkje Westdorpe 31, IJzendijke Zaamslag 5, Zuid dorpe 7, Zuidzande Terneu neuzen 454, totaal 844, waaronder 150 landarbeiders. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een collier. Inlichtingen bij Oosting. Een portemonnaietje met in houd. Veldw. Griep. Rechtszaken. Zijn grootmoeder vermoord. Vrijdag heeft de rechtbank te Amsterdam uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 19 jarigen Fr. F. en den 27-jarigen L. K., die terecht hebben gestaan we gens doodslag op en beroovirg van de hoogbejaarde grootmoeder van Fr E., wonende op de Linde gracht en gepleegd in Januari van dit jaar. De rechtbank veroordeelde Fr E., den kleinzoon tot vijftien jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en zijn vriend L. K. tot tien jaar gevan genisstraf, eveneens met aftrek der voorloopige hechtenis. De straf werd opgelegd wegens doodslag, gepleegd, om een strafbaar feit, in dit geval de roof van het geld, te verheimelijken. De officier van Justitie had tegen E. twintig jaar en tegen K, twaalf jaar gerequireerd. Gemengd Nieuws. Verdronken. Zondagmiddag omstreeks drie uur is op den Nieuwen Water weg, even beneden de haven van Maassluis, een jol, welke een zeil voer, omgeslagen en vrijwel onmiddellijk gezonken. Ooggetuigen zagen, dat een man, die een kind in de armen droeg, uit het scheepje sprong, die naar zij vreesden, eveneens in de diepte verdwenen is. Een sleepboot voer onmiddel lijk uit, doch kon, op de plaats des onbeils aangekomen, niets van de menschen of van het scheepje meer bespeuren. Zondagavond kon worden vast gesteld, dat de 46 jarige schipper Sikkes, liggende in de Heische- haven te Pernis, des morgens omstreeks 10 uur met den 11- jarigen A. de Laat, wiens ouders met hun schuit naast die van Sikkes lagen, een eindje mat een bootje waren gaan varen en tot nog toe niet waren teruggekeerd. Ofschoon Sikkes als een goed zeiler en een goed zwemmer bekend staat moet gezien de be schrijving van het ongeluk door de ooggetuigen, aangenomen worden, dat zij het zjjn, die met bet vaartuigje in de diepte zijn verdwenen en jammerlijk om gekomen. Volgens ooggetuigen stond het zeil vast en werd het vaartuig door een rukwind omgegooid. De heer Koster vertrok met twee vrienden per auto uit En schedé naar Grouw, van waar per jacht een tocht over de Friesche wateren zou worden ondernomen. Onder Scharsterbrug, miste de schipper plotseling den heer Koster, die dus overboord moet zfin geraakt. Oogenblikkelijk begonnen de opvarenden te dreggen, doch zonder resultaat. Een lijntrekkende zakkenroller. M«n meldt aan de N. R Crt. Op de markt te Hilversum is een zakkenroller, een als zooda nig beruchte Amsterdammer van 37 jaar, die reeds eenige ver oordeelingen achter den rug heeft, op een origineele manier in de val geloopen. Het had de aandacht van de politie getrokken, dat onder hen, die zich kwamen beklagen, dat zij door eeo zakkenroller van bun portemonnaie waren verlost, dikwijls slagersbedienden en bak kersknechts waren, die een jasje met over het algemeen wnde zakken droegen. De zakkenroller scheen het vooral op dergelijke menschen te hebben voorzien. Op de laatste wekelyksche markt liepen twee jongelieden, gehuld in een jasje als boven bedoeld. Ieder kon hen voor eerzame kruideniers of bakkers in spé houden. In werkelijkheid waren zij leerlingen van de po- litie-vakschool te Hilversum. Na een paar uren slenteren door het menschengewoel voelde een der pseudo bedienden een ruk aan het touwtje, waaraan hij een portemonnaie had vastgemaakt, welk verleidelijk voorwerp in een zijner wyde zakken rustte. De toekomstige politieman liet het touwtje vieren, gaf een tee- ken en even later trof een be ambte de gerolde beurs in een der zakken van de regenjas van den zakkenroller aan, die toen pas merkte, dat zijn buit stevig verbonden was met de hand van een kruideniers politie-leerling, en wel door middel van een heel gewoon koordje. De man is opgesloten en zal ter beschikking van de justite worden gesteld. Kindje doodgevallen. In de Jan Steenstraat te Am sterdam is Vrijdagmiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een meisje van ander half jaar het leven heett verloren. De ouders waren even voor familiebezoek naar den overkant gegaan en hadden hun beide kinderen, twee meisjes van vyf en anderhalf jaar in de gesloten achterkamer, naar zij meenden, veilig achtergelaten. Het oudste kind is er echter in geslaagd de deur open te makon, waarop de kinderen naar de voorkamer zijn gegaan. Hier klommen de kleinen op een divan, die voor een open raam stond. De jongste zette de gevaarlijke escapade voort en kroop op de vensterbank. Het kind viel van de derde verdieping op straat en werd dood opgenomen. Rangeerder overreden. Gistermiddag is op het terrein van de hoogovens te IJmuiden de gehuwde rangeerder J. Jagters wonende aldaar, toen hy van een rangeertrein sprong, door de locomotief overreden. De man was op slag dood. Een ernstige uitbarsting van de Vesuvius op komst! Prompt bij het begin van de eerste zomermaand heeft de Ve suvius, de trots en de schrik vau de schoone omgeving van Napels, zyn onderaardsche poor ten geopend. Hy verlichtte ge durende de laatste avonden met zijn rooden schijn en vurige dampen den geheelen hemel. Het was een grootsch schouw spel, ook voor de aan verschijn selen van dezen aard gewende Napolitanen. Wat echter be denkelijker is: ditmaal slingert de vulkaan de zoogenaamde „Lapilli" in de lucht, kleine steentjes", die bij de ramp van van Pompeji, in het jaar 79 na Christus, naast asch en heeten modder zoo'n noodlottige rol hebben gespeeld. Men ziet, hoe deze „lapilli" gloeiend uit den krater de lucht in worden ge slingerd. Dit zou bewijzen, dat men hier met iets anders te doen heeft dan met de gebruikelijke oplaaiende vuurtongen, die dik wijls, en de lichtgevende zwavel dampen, die welhaast voortdu rend te zien zyn, wanneer de top van den Vesuvius ten minste niet in de wolken gehuld is. Het observatorium van den Vesuvius bevindt zich thanB op een hoogte van 603 meter aan den voet van den aschregel. Het observatorium heett nog niet kunnen verklareD, of men by dit nieuwe verschijnsel slechts te doen heeft met de gebruikelijke activiteit van den vulkaan, die vooral in den zomer na een lange regenperiode pleegt in te treden, of dat de werking ditmaal van ongewonen en dreigenden aardia, Familie-drama. Te Ruta by Genua neeft de ingenieur Gialliano Oberti, in een sanvcl van waanzin zyn twee kleino kinderen, het kin dermeisje ea sjjn vrouw in den tuin v*n zijn villa doodgeschoten Hij heett cok schoten gelost op een dienstmeisje en den tuinman, die echter ongedeerd konden vluchten. De man is daarop naar zijn villa teruggegaan, om zich op te sluitsn, doch op de trap viel hij, wa-rby hij door een kogel uit zijn eigen revolver doodelyk werd getroffen. Te PradiDes, in de naby- heid van Cahors, is de bliksem tydens een mis in de kerk ge slagen. De klokketoren werd geheel vernield, terwyl talrijke kunstvoorwerpen in het schip van de kerk zwaar beschadigd zyn. Van de ongeveer honderd kerkgangers werden er twintig ernstig gewond. Een zevenjarige jongen verloor het gezicht. In een klein stadje in Let land werd een luchtafweeroefe- ning gehouden. Om de situatie zoo echt mogelyk te maken, had men op het marktplein een beetje traangas laten ontsnappen. Voordat de anti-gasafdeeling ech ter kon optreden, draaide de wind en joeg het gas in het gelaat van de toeschouwers Deze konden zich niet zoo snel uit de voeten maken, ol spoedig baadden zij in tranen. Moeder en zoon vinden elkaar na 25 jaar terug. Een oude vrouw, die al langen tijd in het ziekenhuis te Saint- Dizier verpleegd wordt, heeft Vrydag den gelukkigsten dag van haar leven meegemaaktzy heeft haar eenigen zoon na een afwe zigheid van 25 jaar, weer mogen terugzien. Honderden keeren heeft het oudje 's morgens het gordijn opgelicht, omdat zy nog steeds geloofde, dat op een goe den dag haar zoon zou terug komen. Vrijdagochtend kwam dan eindelyk de grootste ver rassing welke men haar had kunnen bereiden. Een zachte klop op de deur en een man stond voor haar, die met tranen in de oogen uitriep „Moeder". Een oogenblik later lachte en huilde de oude vrouw in de armen van haar zoon en kon niets anders uitbrengen dan „Mijn groote jongen, eindelyk". Bescheiden trokken de genees heer en de verpleegsters zich terug, moeder en zoon latend met bun geluk, dat ten slotte na een scheiding van lange jaren, door een wonderbaarlijk toeval was teruggekeerd. Byna25jaar geleden, in September 1914, mar cheerden de Duitsche troepen het Fransche dorpje Semny bin nen. De bewoners van het ge hucht bleven in hun huisjes en droegen het vreemde juk berus tend. Doch enkele dagen na de bezetting knetterden de mitrail leurs in de nauwe straten van het dorpje en de Fransche troe pen ëlaagden er in het te her overen. De oude huizen hadden geleden van het vuurgevecht en de meeste boeren maakten zich gereed om een goed heenkomen te zoeken. Onder hen bevond zich de weduwe Gilles, toen 52 jaar oud, die door een verdwaal den kogel in den schouder was getroffen. Haar eenige zoon streed aan het front. De jaren gingen voorbijde vrede werd geteekend en de boeren keerden naar hun dorpje aan den oever*van de Aispe terug De oude vrouw Gilles zag men echter niet weer, haar eenige zoon, uit den oorlog gekomen, kon geen spoor van haar ont dekken. In de registers van den Burgerlijken fctand werd zy als „overleden" aangeteekend. Twee weken geleden was Eugène Gilles, de zoon, aanwezig op een landbèuwcongres, waar by een ouden vriend ontmoette. Deze kwam met de verrassende mededeeling, dat hy van z(jn dochter, die als verpleegster in het Ziekenhuis te Saint-Dizier werkzaam is, bad vernomen dat zich daar een oude vrouw be- vond, afkomstig uit Seamy, j Het oudje, dat langen tijd haar geheugen kwyt was geraakt, had onlangs juist verklaard, dat zy Gilles heette. Hoewel Eugène aanvankelyk niet veel geloof hechtte aan dit verhaal, schreef by toch voor alle zekerheid een brief aan den directeur van bet ziekenhuis. Deze bevestigde da woorden van zijn ouden kame raad en zoo was het Vrijdag ochtend feest in het ziekenhuis te Saint-Diaier, want het komt niet eiken dag voor dat een moeder en zoon elkander na een scheiding van 25 jaren terug vinden. En op het gemeente huis te SemDy is men aan de moeilyke taak begonnen de over lijdensakte van vrouw Gilles on gedaan te maken. (Tel Sportnieuws. Veteranen—Blauw Wit 5-0. Er was Zaterdagavond vrij veel publiek, toen de Axelsche Vete ranen den vreedzamen strijd aan bonden tegen Blauw-Wit uit de Oude Wijk. Beide partijen heb ben met animo gespeeld en som migen spelers was het aan te zien, dat ze het voetbalspelen nog lang niet verleerd zijn, al hebben ze dan ook aan uithoudingsver mogen heel wat ingeboet. De in Oranjeshirts spelende Veteranen bleken de sferksten over alle linies. De voorhoede was zeer productief en wist zoo waar een 5-tal doelpunten fe ma ken. Blauw-Wit stelde loffelijke pogingen in het werk om althans de eer te redden, doch de Vete ranen-achterhoede bleek hiervoor fe sterk. Het publiek heeft zich onge twijfeld kostelijk geamuseerd, want Veteranen-voetbal is ook steeds rijk aan komische mo menten. Korfbal. Zaterdagavond speelde Rapide alhier een vriendschappelijke wedstrijd tegen Seolto van Ter- neuzen, waarvan onlangs werd verloren met 12—2. Het Axel sche twaalftal gaf thans beter partij en wist na spannenden strijd een verdiende 3—2 over winning fe behalen. Advertentiën. te AXELi. op VRIJDAG 23 JUNI 1939, des n.m. 8 uur precies in „HET CENTRUM". HET BESTUUR. De Notarissen FANOY te Axel en HOVING te Terneuzen, zullen ten verzoeke van de Erven van wijlen dhr. P. VAN FRAAIJENHOVE, in het hótel „Het Gulden Vlies" van Mej. M. de Lozanne te Axel, op Dinsdag 27 Juni 1939, des namiddags 4 unr (zomertijd), verkoopen met AANBEBOOREN te Axel, Stationstraat 28, met TUIN uitkomende aan de Nieuw- straat, kadaster sectie G nummers 2007 en 2251, samen groot 6 A. 1 c.A. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalen: uiterlijk 29 Juli 1939. Kleine advertentiën. DEZE WEEK wederom 3 p. rundvl. met been 1,04, 2 p. rundvl. zonder b. 1,04, kalfsvl. 4 p. voor 1,04. Varkensvl. aan concurree- rende prijs. Gedurende de zomer maanden wordt de hoofdkaas 15 cent pond verkocht. Iedere week versch. Beleefd aanbev., A. DE ?EGT, Markt, Axel, Teltf. 83. DAGELIJKS TE BEKOMEN: Puike nieuwe Aardappels, eigen teelt, bij MELS VERSTRATEN, tuinier, Axel. Beleefd aanbel mipini

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 3