HERBERT STANLEY Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaan deren, No. 21 DINSDAG 20 JUNI 1939 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TUEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Tragedie van een hertogelijk geslacht. Het groothertogelijk geslacht van Hessen is uitgestorven door het overlijden van het jeugdige prinsesje Jeanne Marina Eléonore, het jongste dochtertje van hertog George Donatus, dat op 20 Sep tember 1936 op het kasteel van Wolfsgarten geboren werd en dus nog geen drie jaat oud was. Met haar is de eenig overgeblevene van den laatsten regeerenden tak van het Huis van Hessen heen gegaan. Er is wel geen Duitsche vor stelijke familie die een zoo tra- giscne geschiedenis heeft gehad als de leden van het Huis Hessen. Want bijna alle leden zijn door moordenaarshand of door onge lukken om het leven gekomen. Slechts groothertog Ernst Ludwig heett enkele jaren geleden op zijn jachtslot in de omgeving van Darmstadt, omringd door zijn familie, na een kortstondige ziekte op het ziekbed de oogen gesloten. Een vliegongeluk op 16 No vember 1937 te Steene nabij Oostende bracht in Duitschianu diepe verslagenheid. Een toestel van de Sabena was in den dichten mist tegen een faOrieksschoorsteen gevlogen. Alle elf inzittenden werden op slag gedood. Tot hen behoorden vijt leden van het groothertogelijk Huis van Hessen, t.w. de groothertogin Eléonore van Hessen weduwe van groothertog Ernst Ludwig haar zoon groothertog Georg Donaius, zijn vrouw Cecilie (prinses van Griekenland van geboorte), en twee hunner drie kinderen, n.l. de zesjarige Ludwig Ernst en de vierjarige Alexander Georg. Het drama wierp een sombere scha duw op het huwelijk van prins Luuwig van Hessen met miss Geddes te Londen, waarheen de familie per vliegtuig op weg was en dat thans in alie stilte in de St. Peterskerk voltrokken werd. Op de plechtigheid volgden niet de feestelijkheden, waarvoor reeds FEUILLETON M. alle voorbereidingen waren ge troffen. Onmiddellijk na de hu welijksvoltrekking vertrok Ludwig von Hessen met zijn bruid naar het ziekenhuis te Oostende, waar zij in de rouwkamer een kwar tier verwijlden bij de stoffelijke resten hunner familieleden. Een ontroerende plechtigheid te Darmstadt volgde. Het mee- rendeel der koninklijke farfiilies in Europa was vertegenwoordigd op de particuliere begraafplaats der groothertogelijke familie in het Rozenheuvelpark, waar de erfgroothertogin en haar kinderen werden bijgezet. Steeds heeft het noodlot het geslacht van Hessen achtervolgd. Het begon in het begin dezer eeuw. Toen prinses Elisabeth, het dochtertje uit het eerste hu welijk van groothertog Ernst Ludwig, zeven jaar was, begaf de familie zich voor een officieel bezoek naar St. Petersburg. De hoftrein was juist de Russische grens gepasseerd en het gezel schap nam plaats in den restau ratiewagen voor het gebruiken van het diner. De kleine prinses werd even later onwel en stierf na eenige uren van hevig lijden als gevolg van vergiftiging. Het was het werk geweest van Rus sische nihilisten. De zuster van den groothertog de laatste tsarin aller Russen was het volgende slachtoffer der nihilisten. Men kent de ge schiedenis van den gruwelijken moord dien de bolsjewiki in 1917 aan de geheele tsarenfamilie be dreven. Een oudere broer van den groothertog overleed ten ge volge van een val uit het raam. In 1918 trad de laatste regee- rende groothertog af, gedwongen door de revolutie. Groot bleef echter zijn populariteit. Bij zijn overlijden in October 1937 bleek opnieuw, hoe groot de liefde van het Duitsche volk voor den groot hertog was. In hun nationale kleederdrachten reden duizenden boeren, ondanks den stroomenden regen, met paard en wagen naar Darmstadt om den overledene de laatste eer te bewijzen. Rijks kanselier Adolf Hitler begreep welke plaats de groothertog in zijn voormalig hertogdom had ingenomen en stuurde een tele gram van rouwbeklag aan de weduwe. De geschiedenis van het ge slacht gaat terug tot lang voor het begin der Middeleeuwen. Men dient dezen laatsten regee renden tak van het Huis van Hessen niet te verwarren met de Hessens, wier hoofd prins Philip is, die getrouwd is met de doch ter van den koning van Italië, prinses Mafalda. Deze is slechts zijdelings verwant met de groot hertogen. Het noodlot heeft te veel malen toegeslagen. Ook het prinsesje Jeanne Marina Eléonore is ge storven. En daarmede is het groothertogelijk geslacht van Hes sen geschiedenis geworden. Koning Zog wil zich in Engeland vestigen. Het is naar de .Times" ver neemt, mogelijk, dat koning Zog en koningin Geraldine van Al banië met hun baby binnenkort naar Engeland komen, waar zij van plan zijn zich te vestigen. Na de bezetting van Albanië door de Italianen is het vorsten paar eerst naar Griekenland en toen naar Turkije gegaan. Ver volgens werd een kasteel in de nabijheid van Versailles gehuurd. Vermoedelijk zal de Britsche re geering verklaren, dat zij zich in Engeland kunnen vestigen, mits de koning zich niet bezighoudt m :t politieke activiteit, welke de Britsche regeering in moeilijk heden kan brengen. Iets nieuws voor het ventursbedrjjf. De neiging tot uniformiteit in Duitschland wordt thans uitge breid tot de karren van straat- verkoopers en de bakfietsen. De verschillende bedrijfstakken moe ten door verschillende kleuren worden aangeduid. Karren, die voor groenten en fruit worden gebruikt, moeten een ivoorkleurig bovenstuk en roode wielen heb- Ik htm meeneem, klenk het uit de duisternis, ben. Muisgrijs is de kleur, die aardappelkarren moeten hebben, die voor boeken moeten bruin zijn, voor tabakswaren geel en voor bloemen groen. De man den der bloemenvrouwen moeten ook groen zijn, terwijl de vrouwen hun staanplaatsen met een kring van groen moeten omgeven. Van straatverkoopers, die blijk geven er een eigen smaak op na te houden, zal de vergunning worden ingetrokken. Hoog bezoek te Berlin. Naar verluidt, zullen koning Victor Emanuel van Italië en generaal Franco binnen niet al te langen tijd een bezoek aan Berlijn brengen. De voorbereidingen voor deze beide bezoeken zouden half Aug. aanvangen. De uitwerking van een lucht bombardement. In het Fransche vliegblad Les Ailes, wordt een beschouwing gegeven omtrent de uitwerking van een luchtbombardement, waar over de schrijver van gedachten heeft gewisseld met officieren en manschappen van het voormalige Spaansche republikeinsche leger, die naar Frankrijk zijn uitge weken. De schrijver constateert, dat de burgerbevolking volkomen gedemoraliseerd wordt wanneer met bommen van groote explo sieve kracht wordt geworpen. Een luchtbom van 500 K.G ge wicht veroorzaakt de instorting van elk gebouw in de nabijheid tengevolge van den luchtdruk, welke bij de ontploffing ontstaat. Het reddingswerk wordt ernstig bemoeilijkt ten gevolge van het gebruik daarna van bommen met groote scherfwerking. Soldaten in loopgraven kunnen volkomen gedemoraliseerd wor den, wanneer zij aan een voort durend, zwaar luchtbombardement zijn blootgesteld. De schrijver verklaart, dat zelfs wanneer het verlies aan menschenlevens bij een dergelijken aanval gering is de manschappen niet in staat zijn om eenigen weerstand te bieden. Troepen in het open veld, speciaal gemotoriseerde colonnes op den weg, zijn uiterst kwets baar voor een aanval met ma chinegeweren uit vliegtuigen en voor de uitwerking van kleine bommen met groote scherfwer king. De gewone soldaat in veldtenue is niet in staat om weerstand van eenige beteekenis aan dergelijke luchtaanvallen te bieden. De Fransche dnikboot „Phenix" gezonken. Wederom heeft een duikboot ramp een groot aantal slachtoffers gtëischt. Thans wordt de Fran sche marine door dit ongeluk in rouw gedompeld. De Fransche duikboot „Phe nix"', die in Indo-China is gede tacheerd, is in den ochtend van 15 Juni ter hoogte van de baai van Camrahn na een langdurigen duik niet meer aan de opper vlakte verschenen. De vloot- strfjdkrachten in het Verre Oos ten, alsmede in Indo-China gede tacheerde marinevaartuigen heb ben onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waaraan ook water vliegtuigen deelnamen. De op sporingspogingen bleven echter vergeefs. In de omgeving waar het vaar tuig verdwenen is, is de zee on- veer honderd meter diep. De duikboot nam deel aan oefeningen De „Phenix" moest zich van een punt aan de Indo- Chineesche kust, gelegen op on geveer 300 K M ten Noorden van Saigon in de baai van Camranh, naar een ander punt aan de kust begeven. Het vaartuig moest laat in den ochtend aan het eindpunt van den tocht aankomen. Toen de commandant van de Fransche vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten de „Phenix" niet om streeks het verwachte tijdstip boven water zag komen, alar meerde hij terstond alle schepen en watervliegtuigen van de Indo- Chineesche vlootbasis. De „Phenix", die in 1930 te water is gelaten, staat onder bevel van kapitein Couchacourt. (Wordt fervQigdd AXELSCHE COURANT door H. Kuibbs 35) En de postmeester wees op het ge drukte briefnuofd In den linkerboven hoek van nel papier. Hel was de naam van een aannemersfii ma. Jean bedankte den postmeester en ging neen. Ik spreek het Eugelsch wel niet heet goed, maar lk aan mijn vriend toch een brief schrijven zal, mompelde En de wetenschap, die hij zoo jnist verworven had, scneen den grooten Fransenman zoo belangrijk en ge wichtig ioe, dat hij dadelijk papier, pen en inkt in den winkel ging halen en zich aan het werk zette, zooals bij nog nooit gewerkt had, om aan Stan ley ühideiijk te maken, dat de mede dinging, waarover hij wel eens ge sproken had, waarschijnlijk werkelijk heid was geworden. En die brief van Jean, een samen raapsel van dialect, siecht Fransch en enkeie Engelsche woorden, deed de fijngevoelige weegschaal doorslaan, waarop een New-Yorksch syndicaal de ruwe schetskaart van Sianley, zijn grove beschrqvingen en zijn onstuimige persoonlijke meening bezig was af te wegen legen het koude, weloverwogen oordeel van een ingenieur, om advies eo voorlichting gevraagd, die er aller lei bezwaren legen inbracht. Toen die brief af waa, ging Jean Weer aaar den postmeester gaf aim een strookje papier met het adres van Stanley er op De postmeester adres seerde den brief, beloofde goed voor de verzending te zorgen, wenschte Jean veel geiak met de jacht en glim lachte inwendig bij de gedachte, dat de goedige en eenvoudige J -an hem toch niet door en doar vertrouwd had en daarom zelf den brief had willen schrijven. Rose Marie, die zich afvroeg waar- urn Jean zoo lang op zich liet wachten, staakte haar zingen en werd stil en nadenkend. De korte achtermiddag ging snel in den avond over. In Bon Ccejr werden de lampen aangestokea en verscheidene mannen kwamen de eetzaal b.nnen, maar Jean was er niet bij. Rose Marie verborg hare teleur stelling achter een lachend geztem, babbelde druk nu eens met dezen, dan weer met genen, totdat de mannen na het eten ln de gelagkamer b|een wa ren gaan zitten om te rooken en te praten over den houtkap in den ko menden winter en de peisjacht. Hun gesprek werd onderbroken door het binnenkomen van Jean, die een groot pak met proviand van zijn schouders Het glijden en naar het buffet liep. Het was al laat. Pierre trok verwonderd zijn borstelige wenk brauwen omhoog, toen Jean te kennen gaf, dat hij haast had om nog weg te komendat hij al op weg wilde gaan, zoodra hij afscheid genomen en nog een glas op de gezondheid van sijn vrienden gedronken had. De voyageurs stemden daar grif in toe, Jean hief zijn gias op aarzelde even, toen Rose onder een of ander voorwendsel binnenkwam, ea klonk dan op haar. De mannen juichten z|n keus toe ca Rose Marie kreeg «r een blszend kleurtje van, wat haar heel goed stond. Met een knikje voor Pierre, een handgebaar naar zijn vrien den en een enkel afscheidswoord aan Rose Marie, gooide Jean 't pak weer op zijn schouders en verliet de gelag kamer. R jse Marie liep vlug de keuken door, deed de deur van het achterhuis open en stapte naar buiten. Jean, die in het zwakke licht der sterren reuzegroot voor haar stond, nam zgn muts af. Het meisje hief haar hand op en streelde hem over zijn gebruinde wang. |ij groot kindl eei ie en deed lacnend een stap achteruit. Ik benun ma belle, antwoordde hij. Oul. Dus... als ik dan zeg.... dezen brief voor mi] mee te nemen jij znit niet boos worden Neen, ik neem hem mee. Ving haalde ze een brief van tns- schen haar blouse te voorschijn en reikte dien over. Het was haar antwoord op den brief van A gold, waarin ze hem vertelde, dat ze hem haar hart met schenken kon. Voor dien Argolflaisterde zij, jean langs zijn mouw streelend. Oui. Voor Argo!..,. herhaalde hij. Ze aarzelde. Qroote Jean stond in het duisier haar aan te s'aren. Ais hl] het verlangen in haar oogen en het trillen van nare lippen had kunnen zien, dan zou tiQ denkelijk anders gehandeld hebben. Nu boog hij, nam zijn muts af en liep het pad naar de rivier op, waar hij al spoedig in het duisier verdween. Jean I riep ze hem na. R 'se Marie keerde langzaam ln de herberg terug, ging naar binnen en s oop naar haar slaapkamertje. Ze was verkeerd begrepen, gekrenkt, veront waardigd. Ze liet zich op de knieës naast haar bed vallen en brak in snik ken uit. Beneden klonk het zingen der rivier schippers. Ik haat hem, snikte ie. Ik haat al de mannen. HOOFDSTUK XVII. Met de lente kwam het gt fladder en gesjirp van jonge vogeltjes, het rui- schen van het drtjfijs In de 'ivleren, en de fijne sneeuwjachten versmolten tot niets iu de warmende stralen der zon. De rivieren dreven vol van pas ge kapte boomstammen. Kano's, volge laden met bontvellen, verschenen over de stroomen nit het noorden. Marlets renden iangs de zonnige oevers als sprelsche katjes en de vischotter lag in de zonneschijn zich te koesteren, maar gleed ais een schaduw snel bq het minste onraad in de diepte van een of ander poeltje, waarover de glin sterende kringen zich verbreidden, als eenig spoor zijner aanwezigheid. In het eerste begin der lente ver scheen Stanley met een groep inge nieurs en deskundigen. Het was een verrassing v >or hem, dat de herberg van Bon Ccejr tot aan den nok vei gasteB zat. Ondanks hun beetje tegen stribbelen wist hij zijn gezellen te overreden om zich dadelijk in te sche pen, met de bemerking, dat één dag winst in het zuiden bij het begin der reis, een week winst ksn werden ln 6e barre noordelijke «treken, Het coneurreerende kamp lachte om de haast van den Yankee ea bleef met echt Canadeesche bedaardheid en over leg zitten rooken en plannen maken, in de vaste en zekere overtuiging, dat de Qroote Compagnie aan hare land- genooten de voorkeur wel geven zou, Het Hoofd van de onderneming had aan Argold geschreven en hem gidsen en vervoermiddelen gevraagd. Een week, nadat Stanley met zijn mannen op reis was gegaan, kwam het ant woord van Aiguid in den vorm van een kleine vloot kano's, bemand met de beste schippers, die hij verschaffen kon. S anley, verscheidene mijlen ten noorden van Bon Cae'tr gekampeerd, wachtte de komst van Qroote Jean af. Zijn onderzoekers trokken den geheelen omtrek door en kwamen tegen den avond, vermoeid, hongerig en onte vreden over het zware werk terug. Ten slotte stelde Stanley aan zijn in genieur voor, eiken dag het kamp een eind verderop te brengen, zoodat de menschen niet genoodzaakt zouden In, dagelijks een terugreis te maken. Het plan werd aangenomen, ofschoon som migen 'ter niet geheel eens mee wa ren, omdat het verplaatsen van het kamp weer ix ra werk meebracht. De Cmadeesche onderzoekers trokken par tij van de sporen, door htin voorgangers achtergelaten, en haalden hen dan ook in, voordat de S'. Laurens was bereikt, toen ze aan de uitmonding In het meer kampeerden. S anley begreep heel goed, dat, ondanks zijn voorsprong, het nu een hardnekkige, wilde wedren worden zoa, om het eerzte te zQa.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1