Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HERBERT STANLEY 20 VRTJDAG 16 JUNI 1939 55p Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Haflfy8- Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De tunnels onder de Schelde Naar de Brusselsche corres pondent van de N. R. Crt. meldt, hebben verscheidene katholieke, liberale en soc.-dem. Kamerleden uit de provinciën Antwerpen en Oost-Vlaanderen een voorstel ge redigeerd, waarbij, met ingang van l Jan. 1940, het gebruik van de tunnels voor voetgangers en voertuigen, onder de Schelde te Antwerpen, geheel vrij zou wor den gemaakt. De exploitatie en het onderhoud van de tunnels, tot dusver verzekerd door de In tercommunale maatschappij voor den linkeroever van de Schelde, zouden, volgens dit voorstel, door het (ijk worden overgenomen. Voor het verkeer tusschen Ant werpen, de provincie Oost-Vlaan deren en ook Zeeuwsch-Vlaan- deren, alsmede voor de ontwik keling van Antwerpen-West zou, naar het oordeel van de voor standers van dit ontwerp, de op- heifirig van de tunneltollen van groote beteekenis zijn. Waar schijnlijk zal bedoeld voorstel in een der eerstvolgende vergade ringen van den kabinetsraad wor den besproken. Bulgen gaan gebruik maken van Daltsche kostversterklogen. Tijdens den wereldoorlog had den de Duitschers de B.'lgische kust versterkt met het oog op eventueele aanvallen van de Eri- gelsche vloot. Zij bouwden in de duinen en op de zeedijken tientallen groote betonnen schuil plaatsen, waarin zware kanonnen werden ondergebracht. De Bel gische autoriteiten hebben som mige van deze betonnen forten korten tijd na het einde van den oorlog doen opblazen, daar zij de duinen ontsierden, maar vele zijn onaangeroerd gebleven en de zware kanonnen stonden er nog in. Een aantal kanonnen, o.a. twee kanonnen van 38 c m. is als oud ijzer voor 393.000 frcs. verkocht aan een Gentsche firma. Deze zal na verwijdering van de ka nonnen de betonnen schuilplaat- FEUILLETON door H. Knibbs *-<• 34) En hy zal wel niet aan het meisje denkeu, maar aaD bet groote werk, dat hy ondernemen wil. Dat gaat zoo met jongelui de jongen denkt aan zijn werk en het meisje aan haar lietde. Dat is goedals de jongen het brood maar verdienen kan. Het rustige, slaperig dorpje Bon Coeur lag te droomen in den laten avondgloed, toen Groote Jean zyn kano op het land trok en het pad naar de herberg opging. Pierre, die een beetje meer gebogen en grijs was geworden, stond vso de bank voor bet huis op en kwam hem barteljjk groetend tegemoet. Uit de binnenkamer klonk de stem van Rose Marie, die een wijsje zong. Pierre had heel wat te vragen. Hij had hooren ver tallen van den brand van Tag- gart's hut, van de verbanning van Ja Aoak sa tijn makkers, vaa sen moeten herstellen, daar de militaire autoriteiten er gebruik van zullen maken voor de even tueele verdediging van de kust. De vluchtelingen van de „Saint Louis". Frankrijk, Engeland, België en Nederland zijn zooals men weet tot overeenstemming gekomen inzake het verleenen vanasylaan de vluchtelingen aan boord van de „Saint Louis" die niet op Cuba aan land mochten. 'De American Joint Distribution Comitee heeft een waarborgsom van 500 dollar per persoon gestort, hetgeen een totaal van ongeveer 700.000 gul den maakt, hetgeen een garantie is, dat deze menschen niet ten laste van de schatkisten zullen komen. Besloten is, dat Frankrijk, Bel gië en Engeland ieder 250 vluch telingen zullen opnemen, terwijl Nederland 194 onderdak zal ver leenen. Zoodra de „Saint Louis" te Southampton zal komen, zullen de contingenten verdeeld wor den. Men merkt verder op, dat van de 944 passagiers aan boord van de „Saint Louis" reeds 700 toe stemming hebben zich naar de Vereenigde Staten te begeven, zoodat zij zich na de bij de im- migratiebepalingen vastgestelden lijd naar dit land zuilen kunnen begeven. Franc» zal naar Rome gaan. Van welingelichte zijde wordt te Rome gemeld, dat generaal Franco zich einde September van dit jaar naar Rome zal begeven. Het lot van Schnschnigg. Volgens de Evening Standard maken de vrienden van Schusch nigg zich den laatsten tijd on gerust over het lot van den ge wezen staatsman. Sedert eenige weken heeft zijn vrouw, die hem vooidien eens per week mocht bezoeken, hem niet meer gezien en evenmin over hem hooren spre ken. Tweemaal per week ever den Oceaan. De Pan American Airways heeft Argolds ongevales dat alles moest Groote JeaD hem nog eeDS oververtellen. Toen hij hoorde, dat Stanley met de stoomboot naar het zuiden teruggekeerd was, spit ste hij zijn ooren. Zoodra JeaD zy n verhaal be ëindigd bad, nam Pierre hem mee Daar biDnen in de achterkamer en toonde hem daar een brief uit de groote stad aan den benedenloop der rivier. In dien brief werd gevraagd, of er mogelijkheid tot logies bestond voor eeD groot ge zeischap, dat, als de dooi was ingevallen, naar Bon Coeur wilde komen. Verder werd er in den brief gevraagd naar verblijfkosten, loouen, vervoermogelijkheden en ot er gidsen te krijgen waren vooreen mogelijken onderzoekings tocht naar het Noorden. Pierre las den brief moeizaam en hak kelend voor en Jean, wieDS lees kunst nog geringer was dan die van Pierre, zat in gespannen aan dacht toe te luisteren. Visscners kwamen gewooDljjk niet met zulke groote gezelschap pen. Jagers zouden met voor den herfst komen. Jeau herinnerde zich plotseling, dat Stanley wel eens gesproken had over mogelijke naedeaiDgii g by bet aanleggen vaa aan spoorlijn van dan kant mei i va**' tfljHHARiï besloten met ingang van 24 Juni den dienst over den Transatlan- tischen Oceaan uit te breiden. Na genoemden datum zullen in plaats van een, twee vliegtuigen per week naar Europa oversteken. De maatschappij heeft voorts machtiging gevraagd voor het be houden van vier vluchten per week. Het bezoek van het Britsche Koninklijke paar aan België, Naar gemeld wordt, is het vrij wel zeker, dat de koning en de koningin van Engeland, voor het brengen van het tegen October verwachte bezoek aan Koning Leopold, gebruik zullen maken van een der grootste slagschepen van de Home Fleet. Zij zullen de Schelde opvaren tot Antwer pen en aldaar door den Belgischen vorst worden ontvangen. Het verblijf te Antwerpen zou echter maar enkele uren duren. Merkwaardige elachen van dwangarbeiders. 251 dwangarbeiders te Lansing (Kansas) die ontstemd waren om dat hun het recht werd ontzegd, zijden ondergoed te dragen en voor het slapen gaan een borreltje te drinken, hebben, nadat zij in de kolenmijn, waar zij hun gedwon gen arbeid moeten verrichten, waren afgedaald, geweigerd te werken. Nadat deze staking en kele uren had geduurd, slaagden de bewakers, welke met machine geweren en traangasbommen ge wapend waren, erin, de stakers tot overgave te dwingen. Prins Boudewjjn laat een schip te water. Woensdagochtend is op de werf te Hoboken het passagierschip „Baudouinvilie", bestemd voor den dienst op de Congo, te water gelaten in tegenwoordigheid van van andere spoorwegmaatschap pijen. Eq dadelyk kwam de ge- flacnte bij hem op, dat die brief wel eens van grooter gewiobt zou kunnen zijn, dan Pierre be vroedde. Ik nog eens Daar dieD brief kom kijkeD, zei bij. Nu, ik moet eerst iets aau Rose Mane overbrengen. Pierre griDDikte. Rose Mane stond id de lage eetzaal en was bezig met tafel dekken. Toen Jean stilletjes bin nenkwam keea ze op. Zo stak haar baoden uit om hem welkom te heeten. Hij nam ze aan, keek haar diep in de oogen en hield dan zijn schouders geheel recht op. Ze keek Daar hem op, ot hy baar met kussen zou Neen, ma belie, zei Jean vriendelijk en heel zacht. Als jij dit leestdan misschien. Hy haalde den briet van Ar- goid uit zyD zak te voorschyn en reikte dien baar over. Het gezicht van het meisje werd vuurrood, toen ze het handschrift op het adres herkende. Zo nam den brief verlegeu aan, stak hem tus schen haar rokband en glimlachte. Jean, zoo groot en geweldig ais hij ook - was, boog swygeüd het kootd, draaide zich om, liep de koning Leopold en prins Boude- wijn. Het schip is 165 meter lang en 20 60 meter breed. De prins verrichtte de doopplechtig heid met de woorden „lk geef u den naam Baudouinvilie." De koning en de kleine prins begaven zich vervolgens aan boord, waar een noenmaal werd gehouden. Hei schip zal 15 Juli voor zijn eerste reis vertrekken. Hitier spreekt wellicht op 1 Juli. Reuter meldt uit Berlijn Het is waarschijnlijk, dat Hitier zijn vacantie te Berchtesgaden zal onderbreken om op 1 Juli te Bremen den nieuwsten Duitschen 10 000 tons-kruiser te water te laten. Men oppert de veronder stelling, dat de rede, welke hij dan eventueel zal houden, een antwoord zal zijn op de jongste redevoeringen van Chamberlain en Halifax. Stormen in Finland en Zweden. In het oosien vari Finland heeft een vernielende storm uitgestrekte bosschen verwoest. Vele boer derijen zijn eveneens vernield, telegraaf- en telefoonlijnen ver broken, akkers beschadigd. Hon derdduizenden boomen zijn ont worteld. Ook in Noord-Zweden is door stormen groote schade aangericht, die wordt geschat op een millioen kronen. Bijna een millioen boo men werden hier ontworteld. De reis van het Engelsche Koninklijke paar ln Canada. Dinsdag zijn de Koning en de KoDingin uit St. John naar Monc- ton vertrokken en naar Kaap Tor- mentine, waar zij scheep zullen gaan op een torpedobootjager voor een bezoek aan Charlotte- town op het eiland Prins Eduard. Uit Charlottetown op Prins Eduard-eiland hebben de Koning en de Koningin van Engeland verklaard, dat zij, hoewel af en toe vermoeid geweest tengevolge van de inspanning, aan de reis verbonden, zij niettemin op het eetzaal door en giDg naar buiten in de vallende schemering. Rose Marie scheurde deo briet open eu las dien gejaagd door. Dan begon ze te lacneu, terwyl ze het vertrek ronddanste. Jean du Bois hy een groet kind zei ze haltluid. Hy deukt, dat ik bemin dien Argold ouiEi het is die groote Argold, die bemint my dat is alles 1 Ze gooide haar hooidje in den nek eD liep naar baar vader in de gelagkamer. Lachend reikte ze hem den brief over, las, over zijn schouder heen, mee en wees met haar tijne wysvinger woord voor woord aan. De oude Pierre las den brief door en gat hem baar terug. Jeau, heeft h(j dien ge bracht vroeg hij. Oui. Dan ik zeg, dat is slecht teekeu. Misschien er komt een tijd, dat jij met zoo lachen zult. Eu ik doe toch mets, zei ze, haar kinnetje uitdagend vooruit stekend. Maar de oude Pierre lachte niet mee. Je zou beter wel wat doen, zei hjj besl.st. Hose Marie glimlachte wit, oogenblik zich beter voelden dan toen zij in Canada waren aan gekomen. De Koning en de Koningin hadden in den trein, die hen naar Kaap Tormentine bracht, een afscheidsdiner gehouden, waaraan als eenige gast de Cana- deesche minister-president aanzat. In een na afloop gepubliceerde officiëele verklaring hebben de Koning en de eerste minister, Mackenzie King, nog eens de in drukken besproken, door den Koning en de Koningin gedurende de reis opgedaan. De spontane hartelijkheid, waarmee zij overal waren ontvangen, had den be zoekers groot genoegen bereid. Bovendien hadden zij kunnen waarnemen, dat, hoewel zoowel Canada als de Ver. Staten hun moeilijkheden te overwinnen heb ben, zij niettemin vervuld zijn van welwillendheid ten opzichte van hun eigen burgers als die van de naburige landen. Dit was, meenden de Koning en de Ko ningin van Engeland, opwekkend en moedgevend. De onofficiëel- heid en de oprechtheid der ver welkoming van de gasten in Canada en de Ver. Staten hadden het bewijs geleverd, dat de ont vangst den Canadeezen en Ame rikanen rechtstreeks uit het hart was geweld. Na het bezoek van den Koning en de Koningin van Engeland te Charlottetown zullen zij de reis per torpedobootjager voortzetten naar Picton op Nieuw Schotland. Hier wordt een bezoek gebracht aan New Glasgow, aan den over kant van de haven gelegen. Daarna gaat het per trein naar Halifax, waar de Koning en de Koningin aan boord zullen gaan van de Britain, met welk schip de thuisreis naar Engeland wordt volbracht. Ongeluk ln de bergen. In het Mont Blanc-gebied zijn twee Hongaarsche bergbeklim mers en een gids om het leven gekomen, doordat bij de beklim ming van een 200 meter hoogen rotswand een sneeuw- en rots massa omlaag stortte. Dan ik zing 1 En ze fladderde weg naar de eetzaal. Pierre hoorde haar zin gen onder het tateldekkeD. Hij schudde zijn gryzen baard en zuchtte. Jean, die liep te piekeren over wat er toch wel achter dien brief uit de groote stad zou zitteD, bleef op weg naar den dorpswin kel aarzelend staan, keerde om en liep naar de herberg terug. Rose Marie zag hem komen eu veronderstelde dadelyk, dat hij zich kwam verontschuldigen over zijn koele gedrag van zooeven. Maar Groote Jean kwam om den briet. Pierre gat hem gewillig af en ging er regelrecht mee naar den postmeester, dien hy wist te kunnen vertrouwen. De post meester mocht hem graag lyden, las den brief voor, vertaaide hem in het dialect van de streek en deed zije best er het verborgene uit te balen, die Jeau tusschen de re gels uoor meende te mogeD lezen. Je trouw a»D je Auierikaan- achen vriend en je vernuft zyn bewonderenswaard, Jean, Hier heb je de oplossing 1 (Word! vervolgd), AXELSCHE COURANT. Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1