j i E P* f— v L Binnenland. Landbouw. D E drie weken opnieuw een poging te doen om de gezonken duikboot te lichten. De eerste poging heeft namelijk aangetoond, dat nog zwaardere kabels noodig zijn dan die, welke men gebruikt heeft en die reeds de dikste waren, welke men in voorraad had. Deze kabels moeten spe ciaal worden aangemaakt, waar mee ongeveer drie weken ge moeid zal zijn. Na de conferentie heeft admi raal Fraser nog verklaard, dat de als laatste man uit de „Thetis opgestegen stoker, Arnold, rook heeft waargenomen op het oogen- blik, dat hij de reddingskamer betrad. Hij acht het daarom niet uitgesloten, dat door kortsluiting brand aan boord is ontstaan, waardoor het einde der bemanning nog zou zijn verhaast. Noe 290 000 Spaansohe vluchtelingen In Frankrijk. In de Kamercommissie van buitenlandsche zaken, heeft Mist Ier, de voorzitter dezer commissie, ten aanzien van het vraagstuk der Spaansche vluchtelingen in Frank rijk medegedeeld, dat het aantal dezer vluchtelingen, dat 50G.000 had bedragen, verminderd was tot 290 000 en dat de repatrieering geschiedt in een tempo van onge veer 500 per dag. Ontploffing te Madrid. Vrijdagavond is een voorraad ontplofbare stoffen, welke in den koninklijken schouwburg te Ma drid waren opgeslagen, per onge luk geëxplodeerd. Drie soldaten werden ernstig en een tiental voor bijgangers licht gewond Er ont stond een brand, welke op de belendende perceelen oversloeg. De schouwburg werd volkomen verwoest. Oostenr^ksche prins b(j autoraces gedood. Prins Rudolf Windiscn-Graetz, een achterkleinzoon van keizer Franz Joseph, is bij een auto ongeluk om het leven gekomen Het ongeluk speelde zich af, toen de prins met zijn race-auto te Kahenberg een oefentocht maak te. Een andere race-auto verloor tijdens den rit een wiel, met het gevolg, dat de auto van den prins er mede in botsing kwam. Prins Rudolf werd op 4 Februari 1907 te Ploschkowitz geboren. Hij was de zoon van prins Otto Wmdisch-Graetz en van de klein dochter van den keizer, prinses Elizabeth. Oordeel der Kamercommissie inzake Oss. De Tweede Kamercommissie, ingesteld op 1 Febr. j.l. en be staande uit de heeren Schouten (a.r.), Tilanus (c.h Drees (s.d.), Wendelaar (lib.) en Sweer.s (r.k.), in wier handen de nota van min. Goseling betreffende de zaak Oss was gesteld, heeft haar verslag aan de Kamer uitgebracht. De meerderheid der commissie stelt aan de Kamer voor 1. Uit te spreken, dat de feiten en omstandigheden, welke den minister van justitie hebben geleid tol het nemeri van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van de brigade-Oss der Koninklijke marechaussee, dien maatregel niet rechtvaardigen, terwijl aan het geen nadien is gebleken in elk geval geen motiveering voor dien maatregel kan worden ontleend. 2 De nota van den minister voor kennisgeving aan te nemen. Eén lid der commissie kan zich alleen met de tweede conclusie vereenigen. gebr Do fokreedag te Kloosterzande. Hieronder laten we volgen de le en 2e prijswinners, benevens de lagere prijswinners uit onze gemeente. Hengsten, 5 j. en ouder, kl. m. le prijs en kampioen Byou van Fredenca, van wed. H Bonte te Koewacht, 2e prijs Saphir van M. van Fraaijenhove. Hengsten, 5 j en ouder, gr> m. 1 Moustic van Herseur van gebr. Paelman jzn, te Westdorpe, 2 Ardeur van Frederica van Hendriks te Hengstdijk. Hengsten van 4 jaar. 1 Ebert van Lamswaarde van Em. C. Fas saert te Lamswaarde. Hengsten van 3 jaar 1. Bruno van Alph Mangnus te Boschka- pelle, 2. Castro van Emly van Jac. Serrarens te Ossenisse. Hengsten, 2 j., kl. m. 1. Lianus van H. Kerckhaert H. de Maat te Stoppeldijk, 2. Remus van A. L. Stallaert te Kloosterzande, 2. Baron van Vairqueur van jac. Serrarens vnd. Hengsten, 2 jgr. m 1 Acron van Vogelschor van 2. Certain van Tienhoven van H. Kerckhaert H. de Maat vnd. Hengsten van 1 jaar. 1. Paul II van Corn, de F, ijter te Bosch- kapelle, 2. Cavalier van Claiion van Kerckhaert De Maat vnd., 2. Dragon van Hoek van dezelfde, 3". Benno van Acron van Jac. de Putter, 4e Clairon van Larenburg van M. van Fraaijenhove vnd. en A. Janse te Koudekerke, 4e Ele gant van Jac. de Putter. Merriën, 5 j. en ouder, kl. m. le. Martha van Jac de Putter, 2e. Bonne Augure van Jac. Huijssen, 2e. Fondina de David van gebr A Kerckhaert te Nieuw-Namen Merriën, 5 j. en ouder, gr m. le. Honda Vellelo van gebr. Ver- straaten te Graauw, 2e. Rozette van Jac. de Feijter te Vogelwaarde, 4e. Mona Dubois van W. L. den den Hamer. Merriën, 4 j., kl. m. le. pr. en kampioene Herza van Alstein van H. J. de Waal Graauw, 2e. Ban dola van J-ic. de Jonge. Merriën, 4 j., gr. m. le. Kitty van Jac. de Pulter. 2e. Isabella van A. D. H. Verschueren te Hengstdijk, 3e. Marie vanjac.de Putter. Merriën, 3 j, kl. m. le Pasca- lia van Al. S'allaert te Klooster zande, 2e Oda van Kijkuit van P Moorthamer, 2e. Safria van Th. C. Vereecken te Hontenisse. Merriën, 3 j., gr. m. le. Marie van gebr. Van Kampen te Graauw, 2e Blanka van Jac de Putter, 2e. Irma van de Bruycker te Osse nisse. Merriën, 2 j., kl. m. le. Flora van Zuiddorpe van A C. van Waes te Zuiddorpe, 2e. Cora van Othene van Abr. de Kraker—de Feijter te Zaamslag, 2e. Caline van Vogelschor van Ant. Dees de Jonge te Terneuzen, 4e. Bertha van Wed. W Koster. Merriën, 2 jgr. m. le. Tilly d'Absdale van G C de Deckere te St. Jansteen, 2e. Corrie van Alstein van P. J B<>ëine te Graauw, 2e. Jesse van Solon van L. P. Bruggeman te Graauw. Merriën van 1 jaar. le. Miek van Melo van Pr. Bruggrrr.an Buijsse te Graauw. 2e Ivonne van Wed. P J van Wesemael te Hengstdijk, 2e. Paula van den Heuvel van A. van Acker te St. Jansteen. engsten met afstammelingen, minstens 5 en hoogstens 8 van eenzelfde jaar, minstens 1 j. oud. le. Acron van Avenir van Corn, de Feijter te Boschkapelle. Vierspannen van één eigenaar. 4e. Julma, Giida, Isabella en Cora de Burrhus van A D. H. Ver- schueren te Hengstdijk, 2e. Mar tha, Héène, Kitiy en Blanka van Jac. de Putter. Vierspannen van twee of meer eigenaren, le. De Putter, Ser rarens en De Waal, 2e De Putter en Den Hamer. Mooiste groep van 4 paarden, beneden 3 jaar, van één eigenaar, le. Jac. Serrarens te Ossenisse. Merriën met afstammelingen, minstens 3 le. Banda van Jac. de Putter, 2e Mabel van A. L. Stal laert. Oud-kampioenen Amanda, van W. L. den Hamer, Cora de Bur rhus van Verschueren vnd., Jeanne de Kieldrecht van Jac Huijssen en Julma van Verschueren vnd. verkregen allen een zilveren me daille. Stamboekstieren, 2 j. en ouder, le prijs en kampioen Friso van de Stierenvereeniging te Zaam- slag, 2e Mijndert van baron Col- lot d'Escuiy te Kloosterzande, 3e Allard V van Joz. Scheele. Stamboekstieren van 1- 2 jaar. le en reserve-kampioen Obelineg van Stierenvereeniging te Hoek, 2e. Willem van Jac. Serrarens te Ossenisse. Niet stamboekstieren zonder breede tanden, le Karei 11 van E. V.rdurmen te Ossenissp, 2e Jeanette's Adema van L. W. de RegtDekker te Zaamslag. Stieren beneden 1 jaar le. Antoon F. R. van baron Collot d'Escury te Kloosterzande, 2e Adolf van Abr. van Hoeve te Terneuzen. Melkkoeien, 1 maal gekalfd vóór 1 Jan. 1939. le Assia van E. Pladdet, 2e Mina van Abr van Hoeve te Terneuzen. F. Dieleman te Hoek. Melkkoeien, 2 maal gekalfd vóór 1 Jan. 1939. le Mina van P. F. Valckx te Ossenisse, 2e Mina van Ed. Kuijpers te Groe nendijk. M -lkknpien, 2 maal gekalfd na 1 Jan 1939. le Dora vanEd.de Waal te Ossenisse, 2e Emma van P. Scheele Azn. te Hoek. Melkkoeien, 3 maal gekalfd vóór 1 Jan. 1939. le en reserve- kampioen Gerarda van Kind F de Jonge te Zaamslag, 2e Marie van Ed. de Waal te Ossenisse Melkkoeien, 3 maal gekalfd na 1 Jan. 1939. !e Jans van P Scheele te Hoek. Melkkoeien, 4 maal gekalfd (vóór 1 Jan. 1939). le Elza van P. Scheele Azn. te Hoek. Melkkoeien, 4 maal gekalfd (na 1 Jan. 1939). le Elza van J. J Jansen te Kloosterzande, 2e Liza van W. L. den Hamer. Oudere melkkoeien (gekalfd vóór 1 Jan. 1939). le Keetje van E. Pladdet, 2e Anna van L. v. d Wege. Eerv. verm. Mina van W L. den Hamer. Oudere melkkoeien (gekalfd na 1 Jan. 1939). le eu kampioen Bertha van Kind. F. de Jonge te Zaamslag. 2e Marie van Ed. Kuij pers te Groenendijk. Kalfvaarzen, kennelijk drachtig, le Maria van F. Dieleman te Hoek, 2a Jacoha van L. B ugge- man te Graauw Vaarzen met 2 of meer breede tanden, le Mina van J. F. van Waterschoot te Groenendijk, 2 Antje van J. J Jansen te Klooster zande. Vaarzen vanaf 1 Jaar, zonder breede tanden, le Betty van J W. Scheele te Vogelwaarde. 2e Wiepkj3 van baron Collot d'Es cury te Kloosterzande. Vaarzen, beneden 1 jaar le Koosje van Al. Wesepoel te Groe nendijk, 2e Mina J J Jansen te Kloosterzande, 4' Guda Dubois van W. L den Hamer. Verzameling fokvee, minstens 3 stuks van één eigenaar, le Kind. F. de Jonge te Zaamslag, met B^rtha, Gerarda en Nelly, 2- Ed. Kuijpers te Groenendijk, met Dolly, Mina en Marie, 5e W L den Hamer, met Mina, Liza, Sien- tje en Gusta. Stieren, met 6 of 8 koeien, le Obelines I van de Stierenvereeni ging te Hoek. 2e Stierenvereeni ging te Axel. Productie koeien (geplitst in koeien met hoogste melk- en hoogste boteropbrengst). 1 Roosje van L. Huijssen te Zaamslag, le Emma van P. Scheele Azn. te Hoek, 2e Mina van F. P. Diele man te Hoek, 2e Elza van J. J.- Jansen te Kloosterzande, 3e Mina van W L. den Hamer. Stamboekgeiten, geboren vóór 1 Jan. 1937. le en kampioen Engelina Tavenier van R C. Boeye, 2e en reserve-kampioen Nijla van G. Braecke te Zuid dorpe, 6e Marie van J. Riemens. Stamboekgeiten, geb. in 1937. le Liza van W. Riemens te Ter neuzen, 2e Loi van M. Herman te Zuiddorpe. Stamboekgeiten, geb. in 1938. le Dora van Jac. Michielsen te Zaamslag, 2e Klara van Art. de Block te Zuiddorpe. Volbloed lammeren, geb. in'39. le Marie, van J. P A. Risseeuw te Terneuzen, 2e Koosje van R. C. Boeije, 3e Dorina III van J. Verpoorte, eerv. verm. Annie van J. Riemens. Melkgeiten met 5 of meer an dere geiten, le Mieke van Wed. Arens te Ossenisse, 2e Bertha van P. A. Andriessen te Walsoorden, 4e Liza van Corn. Witte. Melkgeiten met 3 of 4 breede tanden, le Min,a van P. Diele man, 2 Rosa van Art. BJaert te Zuiddorpe. M lkgeiten met 2 of meer bree de tanden, le Piel je van P A. Butler, 2e Martha van P. E. de Feijter. Groepen, ingezonden doorver- eenigingen, bestaande uit 5 melk geiten. le Vereeniging te Axel met Engelina Tavenier, Marie, Jo 1, Mina en Pietje, 2e Vereeniging te Zuiddorpe met Daatje, Bertha, Lea, Loi en Klara. Achter de namen van eigenaren, waar geen woonplaats is vermeld, wordt Axel bedoeld AXEL, 13 Juni 1939. Morgen is het de dag voor de verkiezing van nieuwe raadsleden in onze gemeente. Ieder heeft zijn oproepingskaart ontvangen en op allerlei wijze zijn de can- didaten door diverse kiezers aan bevolen, zoodat zeker niemand onkundig is wie voor een zetel in aanmerking komen. We willen een ieder aanraden in allen ernst en kalmte zijn plicht te doen en zijn stem uit te bren gen op den candidaat die volgens zijn overtuiging het best onze gemeentebelangen zal behartigen. Het is zeer goed mogelijk, dat één stem den doorslag geeft. Vervul dus Uw stemplicht, want die ééne stem kan de Uwe zijn Zondagavond geraakte aan den Kinderdijk alhier een onge veer 7 jarig zoontje van dhr. M de B. in de Kleine Kreek te water. Het ventje speelde daar op de steigertjes, die door de visschers gebruikt worden en is daar door de gladheid afgegleden. Daar het ter plaatse zeer diep is, ging het 'ongetje kopje onder, doch ge lukkig was de ongeveer löjaiige Gijs van Tatenhove spoedig aan wezig om de knaap op het droge te trekken. Met den schrik en een nat pak kwam hij er alzoo nog betrekkelijk goed af. Ernstig ongeluk. G s rmiddag is op den pro vincialen weg van Axei naar Hulst, nabij het café van dhr. Cocktnit een ernstig ongeluk gebeurd. Een autobus van dhr. d Hert te Westdorpe, wiens zoon chauf feerde, vervoerde een drietal passagiers naar de markt te Hulst Doordat de auto in een put op dien weg terecht kwam, braken de veeren, zoodat de chauff ur de macht over het stuur verloor. De auto slingerde van den weg en kwam via een sloot op een stuk land terecht. Van de inzit tenden kwam de landbouwer Aug. Bake uit Westdorpe er zonder noemenswaardig letsel af. De wed. Van 'Dorsselaer uit Absdale liep een kaakfractuur op en ver oor vier tanden. Erger was de andbouwer Ach H.yers van Drie Schouwen er aan toe. De man bekwam een schedelbasis- fractuur, een hersenschudding en andere verwondingen. Hij was evenwel bij kennis, toen ijlings toegeschoten hulp hem uit de totaal vernielde autobus be vrijdde. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Naar we hedenmiddag vernamen is zijn toestand nog ernstig. Dat de autobus een gevaarlijke buiteling heeft gemaakt, moge hieruit blijken, dat de kussens van de zitplaatsen overal ver spreid lagen. De chauffeur kwam er wonder boven wonder zonder letsel af. Op de bovenvergaderzaal van het Centrum had Zaterdag avond de oprichtingsvergadering plaats van een Vereeniging van Jongeren van de Z.L.M. Deze ver gadering werd geleid door den Kringvoorzitter der Z L M, dhr. A. Haak, die in zijn openingswoord zijn groote voldoening uitsprak over den loffelijken ijver door eenige jongeren ontplooid, waar door zich aanvankelijk reeds een 55 tal leden hebben doen in schrijven, die bijna allen ter ver gadering aanwezig waren. Spr. richtte zich in het bijzonder tot de heeren Mr. Dieleman, alg. omstreeks in de ga- voorzitter der Z L M., de heeren Bouwman en Wattel, die zich voor deze organisatie in de pro vincie bijzondt r verdienstelijk heb ber. gemaakt, baron Collot d'Es cury uil Kloosterzande, de voor zitter van de Z L M en verschil lende bestuurders. Het woord was daarop aan mr. Dieleman, die in een gloedvolle inleiding wees op de noodzake lijkheid van practische en weten schappelijke vorming van de jon geren uit dit vruchtbare, weleer aan de spits staande deel van Zeeland. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren M. de Feijter Az te Axel (voorz.) D. J. Dekker Az. te Zaamslag (secretaris), G. van Hoeve te Ter neuzen, C- Viuke te Hontenisse en D. Tollenaar te Hoek. Klein festival te Hoek. Zaterdagavond had te Hoek het jaarlijksche klein festival plaats van het bekende Driemanschap. Door het mooie zomerweer was de belangstelling groot voor de concerten, die achtereenvolgens werden gegeven door de muziek gezelschappen van Hoek, Zaam slag en Axel. Tijdens het con cert van het Zaamslagsche korps stroomde het dorpsplein plotse ling leeg, daar de kreet „brand" weerklonk. Het bleek dat ergens in een garage op het dorp brand was uitgebroken. Overigens is ook dit kleine muziekfeest weer in de beste harmonie verloopen. Zaterdagavond, 7 uur brak brand uit rage met woning van den vracht rijder A. Stoffijn, aan de Altena- straat te Hoek. Dadelijk werd de brandweer gewaarschuwd, ter wijl voorbijgangers intusschen met emmers water trachtten het $uur te blusschen, hetgeen echter niet mocht gelukken. Eerst toen de brandweer flink ingreep, kwam het vuur tot stand. De garage met automaterieel waaronder ook autobanden, brandde geheel uit. Het woonhuis liep naast geringe brandschade veel waterschade op. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand ligt in het feit, dat een brotr van den eigenaar der ga rage bezig was met een bran dende benzinelamp herstellingen te verrichten. Terwijl deze lamp een oogenblik niet gebruikt be hoefde te worden en was neer gezet, is ze omver geraakt, waar door er benzine uiivioeide, direct vlam vatte en ook het licht brand bare materieel aantastte, zoodat de vlammen zich zeer snel uit breidden. (Tern. Cit.) D J. Dees f Toen de 75jarige heer D. J Dees uit Terneuzen gistermiddag aan de aanlegplaats der provin ciale boot in de autobus was gestapt om zich naar Gent te begeven, bemerkten de mede passagiers, toen de bus zich nog maar in de Westkolkstraat bevond, dat de heer Dees dood op zijn zitplaats zat. Onmiddellijk werd gestopt en de ziekenauto ontboden, waar mede het stoffelijk overschot naar de woning aan de Scheldekade is vervoerd. De heer D. J. Dees heeft in verschillende functies de alge- meene belangen gediend. Als landbouwer nam hij reeds vroeg een bijzondere en vooraanstaande positie in, omdat hij, in afwijking met de destijds gebruikelijke vak opleiding, ook een meer weten schappelijke opleiding had ge noten. Hij was vele jaren lid van den gemeenteraad en een deel dier zittingsperioden ook wethouder. Sinds 1913 was hij directeur van de Boerenleenbank te Ter neuzen, uit welke functie hij een 14 dagen geleden ontslag nam. Hij was nog voorzitter van de onderl. verzekeringsmij. „Draagt elkanders lasten". Vele jaren maakte hij ook deel uit van het hoofdbestuur der Z.L.M, welke hem benoemde tot eere-lid dier vereeniging. Zoo was hij j.l. Woensdag nog tegenwoordig op de te Hulst gehouden Algemeene Vergadering der Z.L.M. - ■I i Melkkoeien, 1 maal gekalfd na Jan. 1939. le Anna van Al. Meru te Groenendijk, 2e Wora van P.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 2