Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen. HERBERT STANLEY JONG, ACTIEF AGENT. .No. 18. VRIJDAG 9 JUNI 1939 55e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Hlerste J31ad. DE ZE EUWSCHE LANDBOUWDAGEN De landbouwdagen van de Z. LM. in den Kring Hulst zijn Dinsdag begonnen met de hoofd- bestuursverg. te Kloosterzande. Ten stadhuize vond eerst een officieele ontvangst plaats, waarbij de burgemeester, mr. R. J. J. Lam- booy, alle aanwezigen verwelkom de, in het bijzonder het Dag. Be stuur en den heer Stevens, in specteur van den landbouw. Hij wees op de moeilijke tijden voor den landbouw en op hetgeen de Z.L.M. in dezen doet, wat ook de gemeenten ten goede komt. Mr. Dieleman heeft als voorz. der Z.L.M. dank gebracht voor de ontvangst en in éen historische rede gewezen op de belangen van Hulst en omgeving voor onzen Nederlandschen landbouw. ~In de raadzaal werd eveneens de vergadering gehouden, waar mr. Dieleman welkom heette den burgemeester, ir. Stevens, de h.h. Vogelvanger en Hanken, het Dag. Bestuur, vertegenwoordigers van organisaties, het hoofdbestuur, het kringbestuur en den heer W. Col- lot d'Escury. 1 Den heer Doorenbos bood de voorzitter een blijvende herinne ring aan in verband met zijn 25- jarig jubileum aan de Middel- burgsche Courant in den loop der vorige maand. De voorzitter van den Kring- Hulst, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, heeft daarna den heer mr. P. Dieleman geluk ge- wenscht met zijn herstel, al is het jammer, dat hij nog niet alles in deze dagen zal kunnen mede maken. Spr. uitte onder applaus der vergadering zijn beste wenschen voor de toekomst. Het souper. In het hotel Van Leuven bood de kring Hulst een souper aan, dat zich goed deed smaken. Aan den vice-voorz. der Z.L.M., den FEUILLETON door H. Knibbs ■8" -< "8. 32) Groote Jean bukte zich en bond zyn mocassins wat vaster. Dan trok hij zyn mes uit de schede en hield het met de punt naar boven. Wil je vechten op die ma nier vroeg hy heel gewoontjes. Argold schudde het hootd. Neebuiten noodzaak liever niet. Groote Jean gooide het mes verachtelijk in een hoek. Hy bleef wachten, tot ook Argold zich tot het middel ontbloot had. De facteur was zwaarder dan Jean gebouwd en zyn blanke, zachte huid, die strak over zyn gewel dige armspieren gespannen stond, deed duidelijk uitkomen hoe ge zond en degel\jk zijn levenswijze was. Een oogenblikje, zei Argold, naar de buitendeur gaande om die te grendelen, waarbij hij met volkomen vertrouwen op Jeans eergevoel met zijn mg naar hem toe durfde staan, Dan keerde hij heer W. Kakebeeke te Goes, die herstellende is van een langdurige ziekte, is een telegram gezonden. Van heinde en ver waren de leden der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij Woensdag naar Hulst gekomen om deel te nemen aan de algemeene vergadering. De algemeene vergadering werd te 10 uur v.m. in „De Koning van Engeland" door mr. P. Die leman geopend. Spr. verwelkom de de honderden belangstellenden, in het bijzonder jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Zeeland, ir. Ste vens, vertegenwoordiger van den minister van oeconomische zaken, den heer Van Rompu, vertegen woordiger van Ged. Staten, de eere-leden Vogelvanger, Hanken en Dees. Nadat de jaarstukken waren goedgekeurd, heeft ir C. Stevens, inspecteur van den landbouw te 's-Gravenhage, een inleiding ge houden over: Overheidszorg voor den kleinen landbouwer. Spr. zei, dat van de 335 000 grondgebruikers, die een land bouwbedrijf exploiteeren, 230.000 zijn, wier bedrijf een oppervlakte van 5 ha niet te boven gaat, en 5C.000 wier bedrijfsoppervlakte tusschen 5 en 10 ha ligt, zoodat ruim 80 pet. van de Nederland- sche landbouwbedrijven door het kleinbedrijf wordt ingenomen. 63.000 vinden hun hoofbestaan in den landbouw bij een bedrijfs oppervlakte van 1—5 ha. Zeeland herbergt hiervan 25 pet. en Gel derland 24 pet. Het vraagstuk van het kleine boerendrijf is derhalve voor Zee land geen brandende kwestie, wanneer men het vergelijkt met de belangen van het gewone boerenbedrijf, alhoewel voor eeni- ge gemeenten in het bijzonder langs de Zeeuwsch-Vlaamsch— Belgische grens, deze zaak toch niet van belang ontbloot is. Naast het werk in eigen bedrijf zich om eu sloeg de handen in elkaar. Groote Jeau boog zich voorover eu rende op hem at. Argold deed een stap zijwaarts en sloeg zijn arm uit. De slag trot den Fransehman vlak iu het gezicht. Hy wankelde eu deed eeu stap achteruit om ziju even wicht te herwinnen. Met eao korten lach bukte hij zich weer. Argold begon voorzichtig een kringvormige omtrekkende bewe- giog eu Jeau stond op het punt hem weer aan te vallen, toen het hem opeens duidelijk werd, dat Argold in eeu regelmatig gevecht zyn gelijke, zoo niet ziju meerdere was. Met een geweldigen sproDg trachtte hij Argold omver te trappen, maar de ander week zywaarts nit. Lenig als een pan ter kwam Jean op zijn voeten terecht, bukte zich, greep den zwaaienden arm van Argold beet, boog zich met eeu ruk en trok hem over zich heen op den grond. Argold viel met een smak neer, rolde opzij en had zieh net op zyn knie overeind gerieht, toen de Fransehman alweer boven op hem sprong. Hij voelde den gewel digen greep van diens gespierde armen en haalde loe diep mo gelijk adem. Mat opgezwollen GROOTE INGEVOERDE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING vraagt voor AXEL Portefeuille aanwezig. Uitvoerige sollicitaties onder nummer 77, aan het bureau van dit blad. moesten vele grondgebruikers voorheen nevenverdiensten maken teneinde in de behoeften van het gezin te kunnen voorzien, door elders hetzij in den landbouw, hetzij in de industrie zelf arbeid te verrichten, eventueel kinderen te laten arbeiden. Vele factoren hebben juist samengewerkt om in den crisistijd deze bron van in komsten te doen opdrogen. De kleine boer, die in vele gevallen ook als een gedeeltelijk werknemer is te beschouwen, kwam hierdoor extra in het ge drang. De eenige uitkomst voor deze gezinnen werd dan in ver schillende gevallen vooral in de noordelijke provincies ge vonden in een plaatsing in door het Rijk gesubsidieerde werkver schaffingen. De funeste invloed op het landbouwbedrijfje kan dan spoedig worden waargenomen. In 1937 werd een proef geno men met tewerkstelling op eigen bedrijf in esn 40-tal gemeenten, waaruit veel leering is getrokken. De resultaten waren, hoewel be vredigend, toch van dien aard, dat langs dezen weg geen op lossing over de geheele lijn ge vonden zou kunnen worden. Het ontbreken van geschikte objecten was hierbij een ernstige hinder paal. Intusschen was in Juni 1936 door den toenmaligen minister van landbouw een dienst inge steld voor de hulp aan de kleine boerenbedrijven, waarnaast een commissie van advies. Deze commissie bracht spoedig advies uit op basis van de voor studies, die reeds gemaakt waren en hieruit is te voorschijn geko men een kleine boerenregeling, die ingegaan is met 1 November 1937. Spr. somde daarna de grondslagen op, waarop de re geling van '37/'38 en '39 berust. aderen en vuurrood gelaat wor stelde hy zich overeind, totdat h|j een hand had vrjjgekregen, waar mede hij deu andere korte, hef tige stompen in het gezich gaf. Du Bois gr|jnsde woedend vbd p|jn, liet eeu baud los en stiet zijn gebogen arm den facteur tegen de keel. Razend als eeu stier wroDg Argold zieh opzij en wist zioh los te werken. Groote Jeau stond op cd trok zich in een hoek terug. Argold, wieDs blanke vel vol roode en blauwe plekken zat, stond naar adem te hijgen. Plotseling schoot de Fransehman weer op hem at. Argold week ditmaal niet uit, maar boog het hoofd eu stak zyn vuist met kracht recht vooruit. De stomp verdoofde deu ander half eu werd gevolgd door een zydelingschen slag, die hem byna tegen den grond deed tuimelen. Weer sprong de Fransehman in de hoogte, draaide zioh iu den sprong om en gaf een trap naar achteren. Zijn mocassin trof Ar gold midden tegen de borst en deze viel met een smak tegen den grond. Hijgend trok Jean zieh terug, Argold richtte zich op zijn elleboog op, boog zieh wat voor over en begon te hoesten. Een straaltje bloed droop langs zijn Spr. stond voorts stil bij de voornaamste bepalingen van het Reglement 1939 tot hulp voor de kleine boerenbedrijven. Om het kleine boerenbedrijf nader in zijn onderdeden te lee- ren kennen en tevens aan de omgeving te laten zien, op welke wijze een dergelijk bedrijfje op meest efficiente wijze kan worden gevoerd, zijn een 12 zoogenaamde voorbeeldbedrijfjes verspreid over het land aargewezen, die a.h.w. onder de dagelijksche leiding staan van den Landbouwvoorlich- tingsdienst. Van deze bedrijfjes uit wordt in zeer merkbare mate voorlichting verspreid in de om geving, zoowel op het technisch terrein van het bedrijf, als t.a.v. het huishouden van den kleinen boer. Teneinde op de hoogte te geraken van de voeding, wordt aan budget-onderzoek gedaan. Verbetering in de voedingsge woonten wordt nagestreefd, o.a. door de individueele voorlichting t.a.v. de teelt van diverse groen ten. Het vra'agstuk der slaapge legenheden, dat in vele gevallen zeer urgent is, heeft een onder werp van studie uitgemaakt en hieruit is voortgevloeid het geven van cursussen voor het zelf ma ken van matrassen en dekens. Tenslotte werd de aandacht gevestigd op het vaste lasten- probleem, dat een punt van onder zoek uitmaakt voor zoover het betreft het kleine boerenbedrijf. Jaarrede mr. Dieleman. Vervolgens hield mr. Dieleman, zooals reeds vele jaren te doen gebruikelijk, zijn jaarrede. Spr. zei, dat het werkloozenvraagstuk in steeds dringender vorm zich aan ons voordoet, en dat het ook de kracht der plattelandsbevolking ondermijnt. Het is daarom van het grootste belang, dat alles ge- kiu cd hy veegde bet vloekend at. Groote JeaD stond over hem heengabogen. Wil jy nog geveeht maken vroeg hij, alsof dit nog maar een voorspel was geweest. Argold keek Daar het bloed op zyn hand en stond snel op. Hij was door het razende heen. Hy verloor alle voorzichtigheid uit het oog an had nog slechts eene gedachte zijn handen om de keel van zijn tegenstander dicht te klemmen en hem het leven te benemen, Groote Jean had zich tegen den muur geposteerd eD bereidde zich voor op eeu laatste geweldige krachts inspanning, Het zweet droop hem over het geheels lichaam. Hy veegde ziju handen langs zijn broek af en bukte zich. Argold vloog als een lawiDe op hem at en duwde hem tegeD den muur. Jeau greep ziju tegenstander om het middel en trachtte hem van den giond te krygen. Argold liet hem begaan en trachtte hem bij z|ju keel te grijpen. De Fransehman hield z|jn kin stijl tegen zjjD borst gedrukt en probeerde Argold zjjn evenwicht te doen verliezen. Zonder aanloop kon hjj hem niet achterover krijgen. Het werd een geweldig* worsteling, LaDgzaam wrong Argold zyu hand Ohdird» daau wordt om de werkloosheid te vervangen door het scheppen van werk, dat blijvend productief is. Een der middelen, die daar toe kunnen medewerken, is de oprichting van de Zeeuwsche stichting landontginning, waartoe de Z.L.M. het initiatief heeft ge nomen en waarin verschillende landbouworganisaties en gemeen ten met de provincie samenwer ken. Wanneer het plan-Westhoff min of meer verwezenlijkt zal worden, dan zal, aldus spr., dat orgaan ruimschoots de nuttigheid van zijn bestaan kunnen bewijzen en voor Zeeland lot grooten zegen blijken. Na een korte uitweiding over de moreele beteekenis van den arbeid, zei de heer Dieleman, dat van staatswege het recht op ar beid meermalen is uitgedrukt en erkend. Ook in Zeeland. In de 40er jaren der vorige eeuw wer den hier, met medewerking der Z L.M., centrale werkplaatsen op gericht. Bijzonder in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar toen groote ar moede en werkloosheid heerschte. Sprekend over het plan-West- hoff zei mr. Dieleman, dat er ook in Zeeland nog oneindig veel te doen is op het gebied van in dijking, ontginning, egalisatie, ruilverkaveling, rijwielpaden, we genaanleg, verhooging en verbe tering van dijken, beplanting en bebossching en verfraaiing van het landschap, door instandhou dend werk aan landelijke monu menten, en andere, benevens af wateringsverbeteringen in onze polders, dat er in de eerste 25 jaar zeker, en als men daarbij de ontwikkeling der industrie voegt, de eerste 50 jaar wel, eigenlijk geen werkloosheid behoeft te zijn. Het accres der bevolking in Zeeland is niet zoo groot, en al ware dat zoo, ook dan is er nog arbeid genoeg, omdat hier zeer veel achterstand is. Spr. betreurde het, dat zooveel uitnemende boeren uit Zeeland trachten in het buitenland of in de Wieringermeer een bestaan te krijgen, omdat hun dit in Zeeland niet gelukt. Spr. vroeg zich af kin van Jean en wiat zyn keel beet te krijgen. Du Boia liet piotaeliDg los eu viel tegen deu grond; maar in zijn val grepen zijn sterke armen Argold om de knieën beet en samen smakten ze tegen den grond. Ze rolden naar het midden van het vertrek en lagen onder het gele lamplicht even nit te hijgeD. Onverwachts zette Argold, die onder lag, zijn tanden in den arm van Jean. Een straal bloed spatte den Fransehman in het gezicht. Hij kreunde van pijn, rukte zich los eu sleeg Argold eeu paar maal vlak in het gelaat. De facteur, door die slagen verblind, wrong zyn lichaam zywaarts en wist tenslotte los te komen. Jean sproDg overeind. Blinde woede flikkerde in zijn donkere oogen, Ik jou vermoord sobreeuwde by en ondanks dat hy een slag ontving, die hem buiten geveeht had moeten stellen, als hij niet zoo razend van woede was ge weest, stortte hij zich met gebogen hootd op Argold, greep hem om da lenden en hief hem met een snellen rak op. De groote kerel zweelde een oogenblik in de nirnte, sloeg voorover en smakte tegen den munr. (Wordt T«Tolgd). AXELSCHE SS COURANT.

Axelsche Courant | 1939 | | pagina 1